| Meme10Memu a întrebat:

Necredinta e ceva rau?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu e neaparat ceva rau. Fiecare are dreptul sa creada in orice vrea el, daca vrea sa creada intr-o alta entitate, e liber sa creada in ea. Sau daca e ateu, e liber sa nu creada in nimic. Insa se cuvine sa credem in Dumnezeu, caci suntem o tara crestin ortodoxa. Cam asta ar fi. Funda? happy

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns (pentru anonim_4396):

Deci daca eram o tara musulmana, se cuvenea sa credem in Allah, chiar daca aceasta credinta in vreo entitate e lipsita de obiectivitate.
Sa credem de dragul de a crede.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Mai toate Tariile Crestine Ortodoxe, Catolice, Protestante abordeaza religie ca traditie. Nu o impune.
Maijoritatea ateilor is de fapt crestini in acte.

| sadrian46 a răspuns (pentru anonim_4396):

Insa se cuvine sa credem in Dumnezeu, caci suntem o tara crestin ortodoxa.
De ce se cuvine?

| sierra1 a răspuns (pentru sadrian46):

Chiar, de ce "SE CUVINE"?

| Meme10Memu explică (pentru NietzscheFrumosSiDesteptSunt):

Pionierii sunt martiri. Pana Romania a devenit majoritar ortodoxa au murit multi ortodocsi.

| Meme10Memu explică (pentru anonim_4396):

Ai cerut fundita. Ti-am dat fundita din marea mea generozitate. Am un depozit mare de fundite. Sunt bogat. rolling on the floor

Sa nu se supere restul. Le voi da si lor fundite.

| Mircea08 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ai scris ca "fiecare este liber SA CREADA in orice vrea" Intrebarea se refera la "necredinta" nu la A CREDE in altceva

| anonim_4396 a răspuns (pentru Meme10Memu):

Merciwinking

| anonim_4396 a răspuns (pentru Mircea08):

De asemenea, daca NU crede in Dumnezeu, e liber sa NU creada. Nu ar trebui sa fie judecat. Are you happy?

| sadrian46 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ba o impune.
Când din impozite plătite de mine se sponsorizează cultele religioase fără să fiu eu întrebat.

| sadrian46 a răspuns (pentru Meme10Memu):

Și ce voiai, să trăiască veșnic? Nu îți sunt de ajuns habotnicii de pe TPU?

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Din pacate tot mai multi sectancti

| Mircea08 a răspuns (pentru anonim_4396):

Normal.

| doctorandus a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu nu am avut niciodata acte de crestin. Am un certificat de botez, dar ala nu e "act", pentru ca nu este recunoscut decat de cultul respectiv.

65 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Daca te multumesti doar cu viata asta de doi bani, nu este ceva rau DAR daca vrei mai mult de la viata credinta este vitala.

| sierra1 a răspuns (pentru danut):

Viața ta o fi de doi bani

| danut a răspuns (pentru sierra1):

Cand ajung la "sfarsit" toti au acelasi sentiment daca nu exista "viitor", a fost de pomana, inutila (de doi bani).

| Meme10Memu explică (pentru danut):

Cred ca daca imit animalele voi fi fericit.

| danut a răspuns (pentru Meme10Memu):

Dreptul tau sa alegi ce vrei.

| sadrian46 a răspuns (pentru Meme10Memu):

Da. Mai ales când faci sex.

| sierra1 a răspuns (pentru danut):

Asta e părerea ta

| danut a răspuns (pentru sierra1):

Nu numai a mea, Biblia spune asta.

| sierra1 a răspuns (pentru danut):

"Biblia spune asta."

alt argument n-ai?

| danut a răspuns (pentru sierra1):

Aici suntem la sectia RELIGIE, daca iti trebuiesc alte dovezi cauti la alte secti din TPU. Vrei dovezi religioase Biblia ESTE Cartea de Capatai a omenirii.

| sierra1 a răspuns (pentru danut):

Nu am nevoie de dovezi. Dar tu ai dovezi când afirmi ce afirmi?
Crezi că dacă ai scris cuvântul "biblie" ai rupt gura târgului (inidferent de secțiune)?

| danut a răspuns (pentru sierra1):

Intr-adevar la ce ti-ar trebui dovezi, tu nu cauti asa ceva dar ce cauti aici daca nu vrei dovezi, aaa. ranchiuna este motoul tau, cauti putina adrenalina pe seama celor ce cred in Dumnezeu. Succes tie si celor ca tine.

| sierra1 a răspuns (pentru danut):

"dar ce cauti aici daca nu vrei dovezi"

1 adică nu e nasul tuturor p-aici?
2 tu vorbești de dovezi? Ai așa ceva, măcar una?

| danut a răspuns (pentru sierra1):

1) "1 adică nu e nasul tuturor p-aici?"
Este dar sa fie cu folos.
2)"2 tu vorbești de dovezi? Ai așa ceva, măcar una?"
Uite ce spui tu: "Nu am nevoie de dovezi"

| sierra1 a răspuns (pentru danut):

Mi-ai oferit "dovezi" din biblie.
Merci, nu, nu am nevoie de dintr-astea. Altele n-ai?
Nu, n-ai!

| danut a răspuns (pentru sierra1):

"Nu, n-ai!"
Ce sti tu ce am sau nu am, sa inteleg ca a mai aparut o mama Omida pe aici in afara de octavian?

| darrio2007 a răspuns:

Nu, o alegere.

| RAY a răspuns:

Celcestietot de unde stii ca exista dumnezeul tau?

| RAY a răspuns:

Credinta inseamna a crede in ceva din convingere,fara dovezi,cunoastere,stiinta,dar uni fanatici,sectancti spun ca cica ei stiu ca dumnezeu exista,wow, de unde stiu ei asa ceva, si cei mai mari ai biserici spun ca nu stiu si ca cred, cat despre lipsa credintei, fiecare crestin are necredinte pentru mii de zeii, doar ca un ateu are necredinte pentru toti acesti dumnezei, apropo de care dumnezeu vorbim? crestini il interpreteaza in 4000 de feluri,nu este ceva rau,intr o tara primitiva aflata in evul mediu este un lucru rau,vezi si tu ca tarile atee o duc cel mai bine,sunt pasnice, in schimb cele religiose sunt cele mai violente, vrei sa vorbim de Romania? cea mai religioasa tara, plina de corupti, criminali, violatori, pedofili ca asta e adevarul

| RAY a răspuns:

Ma sectanctule nici un crestin normal la cap nu afirma ca stie ca exista dumnezeu, el doar crede, ca de asta se numeste credinta, sectanctule nu uita ca a spune ca stii totul este o mandrie, tu sectanctule te crezi dumnezeu

suntserios
| suntserios a răspuns:

Necredinta in zei, e doar lumea reala.

| sierra1 a răspuns:

Necredința in ce?

| Meme10Memu explică (pentru sierra1):

Necredinta in spiridusi, dumnezei, zei, divinitati, fantome si alte asemenea.

| sierra1 a răspuns (pentru Meme10Memu):

E chiar sănătoasă

| anonimg a răspuns:

Prin necredință ne lipsim de dragostea lui Dumnezeu. Pentru că degeaba ne iubește Dumnezeu dacă noi respingem dragostea Lui; pentru că nu ne putem bucura de ea.

| Octavian199 a răspuns (pentru anonimg):

Ce a creat Dumnezeu prima data, lumina sau soarele?

| Meme10Memu explică (pentru anonimg):

In fata ochilor mei nu exista dumnezeu pentru ca nu se vede niciun dumnezeu.

| sadrian46 a răspuns (pentru Octavian199):

Din nou o întrebare plină de lipsă de logică.

| anonimg a răspuns (pentru Octavian199):

Lumina. Pentru că Dumnezeu nu are nevoie de soare pentru lumină. El Însuși este lumină.

| anonimg a răspuns (pentru Meme10Memu):

Nu este de mirare ceea ce spui. Astfel de gânduri și simțăminte sunt cât se poate de normale. Este tot la fel de normal ca și un copil care nu se simte iubit de părinți, să le renege paternitatea. Un astfel de copil nu poate fi vinovat; pentru că este normal. Dragostea cu forța nu există nici la oameni; cu cât mai mult nu poate exista la Dumnezeu.
Dar pe Dumnezeu Îl putem cunoaște atunci când vom cerceta lucrurile cu privire la El. O spun din proprie experiență: chiar și o inimă de piatră se va topi atunci când se va apropia de Dumnezeu ca să-L cunoască.

| Octavian199 a răspuns (pentru anonimg):

Ia sa vedem daca e lumina noaptea cand soarele trece in cealalta parte a emisferei rolling on the floor

| Octavian199 a răspuns (pentru anonimg):

Lumina e o unda electromanectica

| RAY a răspuns (pentru anonimg):

Dumnezeul sectantilor este satana, nu ma mir ca va topeste inima cand il vedeti

| anonimg a răspuns (pentru Octavian199):

Dumnezeu a făcut soarele cu lumina și căldura lui pentru noi; a făcut pământul și tot ce este pe el pentru noi, și nu pentru El. Noi putem să vedem aceste lucruri cu dragoste (adică prin credință); sau putem să le vedem fără dragoste. De aceea credința -care vine în urma cunoașterii- este mai mult decât un lucru necesar.
Închei cum am eu obiceiul să spun: așa am fost creați, și așa putem funcționa în mod normal (adică sănătos și într-o măsură deplină, la capacitate maximă).

| Octavian199 a răspuns (pentru anonimg):

Fara soare nu e lumina .Simplu.Cum a facut lumina fara soare?

| Celcestietot a răspuns:

Din moment ce ști că există Dumnezeu, necredința este ceva rău.

| Meme10Memu explică (pentru Celcestietot):

Mie nu mi-a vorbit niciun dumnezeu.

| Celcestietot a răspuns (pentru Meme10Memu):

Cauți și tu singur dovezi etc, că eu îmi pierd timpul cu voi inutil, și nu se rezolva nimic. Eu cum de am dat singur de El și voi nu puteți? Nu vă descurcați singuri deloc și mai sunteți și miștocari. Nu mai puneți întrebări dacă nu căutați răspunsuri.

| sadrian46 a răspuns (pentru Meme10Memu):

Nu ți-a vorbit, că nu avea cu cine. și nici ce.

| Celcestietot a răspuns:

@Ray „Celcestietot de unde stii ca exista dumnezeul tau? ", am mai vorbit cu tine asta, nu stau să îmi pierd timpul cu tine de "n" ori pe acest subiect. Dacă ești încăpățânat și uituc, nu este vina mea. Și nu îți mai reamintesc, în caz că vrei asta.

| Celcestietot a răspuns:

,,Ma sectanctule nici un crestin normal la cap nu afirma ca stie ca exista dumnezeu, el doar crede, ca de asta se numeste credinta, sectanctule nu uita ca a spune ca stii totul este o mandrie, tu sectanctule te crezi dumnezeu " cand nu ai de ce sa te legi, te legi de username. Nu te mai baga in vita mea daca nu ma cunosti. Eu nici nu te bag in seama si tot tu incepi.

| Meme10Memu explică:

Cica Hristos nu a murit cand a fost rastignit.

| sadrian46 a răspuns (pentru Meme10Memu):

Bineînțeles. Moarte clinică. Apoi a șters-o ca să facă din nou circul obișnuit. Apoi s-a făcut din nou că dispare, ca să aibă motiv să îl adore mulțimea în lipsă când a rămas în pană de inspirație la trucuri noi.

| Meme10Memu explică:

Acte false rolling on the floor

| Mircea08 a răspuns:

Daca cumva exista vreun om care nu crede in nimic inseamna ca acel om nu este de pe Tera

| Irinel15123532 a răspuns:

Este singurul pacat, care tine pe om departe de Dumnezeu, nu o multitudine de pacate, ci doar acesta, a refuza sa cauti, sa cercetezi, si sa il accepti pe Hristos. Citeste noul testament.

https://www.youtube.com/watch?v=HE1JG6fSlXE&t=142s

https://www.youtube.com/......tps?/watch

| slayer09 a răspuns:

Depinde ce intelegi prin credinta. Sa nu crezi in Dumnezeu, pentru sufletul tau e rau, pentru ca nu iti vei gasi pacea sufletului pe pamantul asta. Dar alegerea iti apartine. Poti trai si fara Dumnezeu, dar chinul vietii va fi greu.

| Helper07 a răspuns:

Tu ce crezi?

| Daniel323 a răspuns:

Cum spunea un maestru, copacul se cunoaste dupa roade.
Cand roadele unui credincios sunt stricate si daunatoare, atunci credinta lui este rea.
Ignoranţa hrăneşte monştri pentru a umple golurile sufletului, zonele sale neocupate de o cunoştere veritabilă.
Imi vine in minte Steregoi de exemplu.

| Meme10Memu explică (pentru Daniel323):

Steregoi era unul ca o unitate de procesare ALU dintr-un procesor care nu stia nimic si nu credea nimic. Doar primea intrari si scotea niste rezultate. rolling on the floor