| anonim_4396 a întrebat:

Nici nu stiu unde sa pun intrebarea, la Educatie sau aici? Ma rog, nu conteaza.
Daca un elev ateu/deist/agnostic/anti crestinism/de alta religie sau cult (adica tot ateu in sensul asta) ajunge la un liceu cu profil teologic si se afla convingerea sa (ori o spune el in gura mare, ori il toarna cineva), risca sa fie dat afara din acel liceu? Poate va intrebati ce cauta acolo. Probabil vrea sa lucreze in ceva ce are legatura cu istoria crestinismului, a Bisericii sau isi doreste sa stranga cat mai multe informatii sa infirme existenta lui Dumnezeu (la profilul acesta se fac urmatoarele ore ce tin de religie: spiritualitate, studiul biblic, catehism si istoria Bisericii). Sau o fi dat acolo din cauza parintilor sau a unor profesori.
Sau alte motive ce nu imi trec acum prin cap, nu stiu. Oare va putea fi tolerat?

10 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Greu de crezut ca va fi tolerat.

| rocco09 a răspuns:

Stiu scoli care nu tolereaza, dar nu stiu scoli care sa tolereze, poate exista!

| rocco09 a răspuns:

Cred ca mai bine te-ai informa scriind un mail la scoala respectiva sa vezi daca accepta sau nu

| vitbsk a răspuns:

Dacă denigrează în gura mare tot ceea ce, îl înconjoară, normal că va zbura.

Chiar nu înţeleg, ce motivaţie să ai să faci teologia, doar, ca să îţi baţi joc mai târziu.

Împins de părinţi, iar, mi se pare o tâmpenie, pentru că teologia este VOCAŢIONALĂ, impune şi o anumită chemare înnăscută spre studiul şi viaţa bisericească.

| anonim_4396 explică (pentru vitbsk):

Prin "a denigra" la ce te referi? A denigra inseamna pentru tine a spune "nu cred in Dumnezeu" sau "imi bag p*** in toate cele sfinte"?

| vitbsk a răspuns (pentru anonim_4396):

Există regulamente interne pentru fiecare liceu teologic în parte, mai bine încearcă să iei informaţii de la sursă.
Cât despre convingerile tale, nu ştiu dacă cineva ţi le poate şti atât timp cât nu faci vâlvă cu ele.

Răspuns utilizator avertizat
| IoanieCriminalul a răspuns:

Fac pariu ca lau obligat parinti sau cineva

| CristinaElena96 a răspuns:

Practic vei fi exclusa/exmatriculata din liceul teologic.Acum,daca tu esti atee, din curiozitate, intreb de ce ai fi dat spre un domeniu care esti total paralela si nu te intereseaza?

| FlyingSoul a răspuns:

Jelli, din cate stiu eu despre scolile catolice de teologie cred ca mai mult, ar incuraja, in incercarea de al aduce "pe calea cea buna". Despre scolile ortodoxe nu prea stiuthinking am un prieten care e la liceu tologic ortodox, o sa il intreb si voi reveni cu un raspuns.