| TeoCata1804 a întrebat:

Niste argumente puternice impotriva existentei unui Dumnzeu?

20 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Termenul de Dumnezeu din limba Romana este total gresit, despre ce zeitate vorbesti,iahve, zeus? un creator deist, panteist? iahve este un zeu tribial copiat de la vecini evreilor, el nu a trimis nici un mantuitor in lume, el nu are alte popoare decat cel evreu atat

| SG1995 a răspuns:

O ființă omniștientă, omniprezentă, și omnipotent e un paradox profund.

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

Lumea inconjuratoare e argumentul cel mai bun.

| Steregoi a răspuns:

Nu exista astfel de argumente.

| Octavian199 a răspuns:

Sar si eu cu un ' nu exista'

| Mircea08 a răspuns:

Nu ai nevoie de argumente, in mintea ta Dumnezeu poate sa existe sau nu. El exista insa in mintea ta, ca daca nu ar exista nu ai fi pus intrebarea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Știința

| Florin9Florin9 a răspuns:

Nu există.

| TeoCata1804 explică (pentru Florin9Florin9):

Cum ai ajuns la aceasta concluzie? Ce te-a determinat sa nu crezi?

| Florin9Florin9 a răspuns (pentru TeoCata1804):

Din cauza cuvântului,, puternice '' care mă duce cu gândul că argumentele trebuie să fie ceva de ne contestat și să nu poată fi interpretate și invers.
Dacă consideri că ai unul sau mai multe aș fi curios să îl/le aud.

| TeoCata1804 explică (pentru Florin9Florin9):

Pur si simplu ca oamenii ai aparut din evolutie si nu printr-o magie cu niste lut. Existenta erei glaciare, a dinozaurilor, faptul ca pamantul nu s-a facut in 7 zile ci in miliaone de ani, big bangul, un univers probabil infinit cu miliarde de galaxii in care sunt 100% ca exista si alte forme de viata inteligente, rasele umane care difera intre ele, asemanarea noastra izbitoare cu maimutele, multitudinea de religii care se contrazic intre ele, toate nenorocirile din lume si toate lucrurile rele care se intampla si poate mai sunt si altele, dar pe moment astea sunt argumentele mele.Probabil am exagerat cand am zis ca trebuiesc niste argumente puternice.

| Florin9Florin9 a răspuns (pentru TeoCata1804):

1),, oamenii au apărut din evoluție ''. Pe acestă afirmație se pot scrie cărți și cărți și tot nu ar fi 100% clară. De exemplu înainte de acea primă celulă care a evoluat, cum a reușit acea celulă să apară? Și oricât de adânc te-ai duce în afirmația,, celula s-a format din x, iar x din y, y s-a format din z '' la un moment dat tot trebuie să pui o picătură de credință că ceva s-a format din nimic și apoi totul capătă sens (deși experimental nu poți face ceva din nimic).
2)Cu erele geologice în general nu sunt chiar clare lucrurile, intervalele de timp s-au tot schimbat, sau găsit bucăți de pământ mai vechi sub unele mai noi(bucăți de ere cum ar veni) și erele sunt într-un tel legate de teoria evoluționismului și am menționat mai sus de acel,, strop de credință '' pe care trebuie să-l ai pentru a zice că teoria evoluționismului este bună.
3)Nu văd cu ce ar contrazice existența dinozaurilor existența lui Dumnezeu.
4)Cele 6 zile nu trebuie neapărat să aibă 24 de ore. Biserica catolică ținea mult la chestia asta înainte, acum nu mai știu. În ortodoxie e acceptată ideea că pământul s-ar fi făcut în mai mult timp (și nu are cam 6000 de ani) iar cele 6 zile sunt privite mai mult simbolic ca niște etape.
5)Big bangul. Te poți gândi, dacă el a creat totul. Ce anume a explodat? Nimicul? Materia să zicem. Și acea materie de unde a apărut? Și te poți tot duce așa. Și iar ai nevoie de puțină credință.
6)Și dacă universul universul e infinit nu văd cu ce ar contrazice existența unui Dumnezeu
7)într-un fel degeaba ești 100% sigur dacă încă nu există,, proba '' concretă. Evident, există o mulțime de înregistrări cu așa zise OZN-uri, extratereștrii, mărturii etc. Dar există și cu dinozauri care încă există, posibili megalodoni, vampiri (?! Noi ar trebui să fim cei mai siguri că vampiri nu există pentru că de la Vlad Țepeș a cam plecat treaba asta) sirene, etc. Deci nu sunt suficient de credibile dovezile din prezent. Până la proba contrarie trebuie să te obișnuiești cu ideea că argumentul tău nu e unul puternic happy
8)rasele umane ar fi diferite pentru că Adam și Eva aveau un cod genetic foarte vast, nu văd de ce Dumnezeu ar fi trebuit să facă toate rasele la fel și dacă nu-s la fel el să nu existe.
9) de maimuțe suntem foarte diferiți dacă stai să te gândești la viața noastră și la viața lor. Genetic poate că da, dar noi avem rațiunea /inteligența asta,, neprimitivă'' care pune o diferență foarte mare între noi și maimuțe. Am auzit că sunt și teorii că ne asemănăm foarte mult cu porcii (nu glumesc).
Și cu mai multe animale că genetic ne potrivim puțin, maimuța e mai specială pentru că, cu ia ne asemănăm cel mai mult.
10) Multitudinea de religii care se contrazic între ele ''. De exemplu dacă a avut loc o crimă iar poliția interoghează 10 oameni și opține 10 marturii diferite asta înseamnă că crima nu a avut loc? Nicidecum. Sau însemnă că toate sunt false? Nu chiar. Ar putea fi una adevărată? Posibil.
Deci multitudinea religiilor nu e un argument chiar puternic.
11) toate lucrurile rele. Dacă Dumnezeu ar fi spus că toți oamenii o să facă bine, însemna că El nu există. Dar așa a zis că oamenii vor avea libertatea(liberul arbitru) de a alege dacă să facă binele sau răul, iar Dumnezeu nu este contrazis de cele ce se întâmplă astăzi în lume.
Prin ceea ce am zis am vrut să vezi că nici un argument nu poate fi,, puternic '' și se poate vorbi mult pe oricare din ele, eu am vorbit așa cât de cât pe scurt, gândește-te că pe argumentele astea sau pe opusurile lor s-au scris și cărți întregi : ))
Eu cred în Dumnezeu happy

| doctorandus a răspuns (pentru Florin9Florin9):

„Cred că trebuie să evităm extremele.

Minimaliștii reduc Biblia la o fraudă pioasă, iar asta cred eu merge mult, mult prea departe.

Pe de altă parte dacă noi, ca oameni moderni, citim Biblia în mod literal precum fundamentaliștii, o reducem la absurd.

Eu aș căuta să evit ambele extreme."
— William Dever, Lateline. It Ain't Necessarily So

| Delmo_Catalin_1984 a răspuns (pentru Florin9Florin9):

Raspund si eu la prostiile tale ca n-am ce face!

1. Teoria evolutiei nu este un raspuns pentru origini ci pentru evolutie. Asa ii spune si numele. Fii putin mai atent si lasa prostiile deoparte. Apoi, teoria a evoluat de vreo 5 ori de la Darwin incoace. Citeste carti de stiinta, nu te mai baza pe "credinta". Cand vorbim de atomi si molecule pui credinta in cui.
Ca sa intelegi, citeste aici:
https://mythologica.ro/......pe-pamant/

2. Cu erele geologice treaba sta foarte clar. Faptul ca nu esti informat este alta problema. Geologia iti da toate raspunsurile aici. Straturile se schimba din varii motive ce tin de clima, dezastre, cutremure etc.
https://mythologica.ro/istoria-vietii-pe-pamant/
https://mythologica.ro/seria-evolutia-umanitatii-si-viitorul-ei/

3. Zeii, in general, nu exista. De ce nu ar exista Thor sau Buddha? Pentru ca vorbim de mitologie. Bibliile sunt o poveste la fel ca Epopeea lui Ghilgames care le intrece cu mult in vechime si care au fost sursa inspiratiilor.

4. Crestinii isi schimba parerea de nu stiu cate ori pentru a "potrivi" ideile imbecile din biblii cu teoria stiintifica. Din pacate nu se poate. Unele sunt metafore, altele sunt realitate. Exista un trend, in special la catolici, de a alinia versete din biblie cu descoperiri stiintifice. Nici asta nu merge. Este ca si cum ai compara vrajitoria si alchimia cu medicina. Una este hocus-pocus, alta este stiinta.

5. Ca sa intelegi big-bangul la nivel coceptual trebuie sa fii om de stiinta sau sa ai o educatie stiintifica puternica in spate. Pe care, evident, nu le ai! Teoria explica evolutia universului, nu originile. Prin bum-ul acesta s-a creat spatiul, timpul si materia. Iti explic aici pe intelesul tau:
https://mythologica.ro/......ru-prosti/
https://mythologica.ro/originea-si-evolutia-universului/

6. Nu are sens ce spui!

7. Nu exista inregistrari cu "OZN"-uri!
https://mythologica.ro/ufologia-extraterestrii-si-nave-spatiale/
https://mythologica.ro/......spiratiei/
Sper ca nu trebuie sa-ti dovedesc ca nu exista sirene sau vampiri! Sau esti copil? De fapt crezi in zei, deci esti!

8. Rasele umane existente astazi sunt identice genetic. Asta ne arata genetica. Adam si Eva nu au existat. Sunt metafore, simboluri, mitologie. Doar atat. Este imposibil reproducerea unor specii din doi indivizi.
Adam si Eva nu puteau avea "coduri genetice diferite". Este o aberatie ce afirmi!
https://mythologica.ro/adam-simbolul/
Citeste: https://mythologica.ro/......ah-harari/

9. Studiile arata clar descendenta noastra din marile primate. Sunt verii nostri genetic. Si anumite specii de maimute dau dovada de inteligenta.

10. Multimea religiilor arata la fel. Si indica un singur si amplu fapt: religiile sunt false. Sunt mitologii pervertite in cult. Zeii sunt imaginea oamenilor. Vrei sa te educ si aici? Te costa!

11. Vorbesti despre teoria relativismului. Bine vs rau. Citeste filosofie. Au tratat mai bine subiectul filosofii decat religia.

Poti crede si in Belzebuth, Nicu Alifantis, Dragnea, Mos Craciun si orice altceva!
Insa cand pretinzi asemenea aberatii, vino si cu argumente, dovezi, stundii!

| Florin9Florin9 a răspuns (pentru Delmo_Catalin_1984):

Ești cam penibil, îți dai aiere de superioritate, crezi că dacă faci mișto mă impresionezi?
1)Da, când vine vorba de atomi și molecule pun credința în cui. Dar când mă întreb din ce e făcut atomul și tot așa și trebuie să accept ceva ce nu poate fi dovedit experimental. Ce să fac? Trebuie să cred că la început ceva a provenit din nimic.
2)mai clar de atâta nu se putea. Oare peste cât timp se modifică iar intervalele de timp?
3)spre deosebire de ceilalți zei Dumnezeu nu a rămas doar o existență teoretică ci a venit pe pământ și a demonstrat asta prin minunile făcute, există și în ziua de azi o mulțime de lucruri inexplicabile/minuni etc, dar cei obsedați de știință se prefac că nu le văd.
Epopee lui Ghilgames doar relatează lucruri așa cum le-au interpretat acei oameni ca fiind (informație care s-au transmis prin viu grai despre potop și etc)
Buddha a existat dar nu a avut niciodată pretenții să fie divinizat, budismul e mai mult un stil a viață decât o religie.
4) catolicii sunt cei care la un moment dat era obsedați de chestia că pământul are cam 6000 de ani și etc, ortodocșii nu cred că au susținut vreodată la nivel oficial asta, până la urmă cu ce ne-ar influența prezentul dacă pământul are mii de ani sau milioane? (dacă alea ar fi 6 zile la propriu s-a calculat cică că ar fi cam 6000 de ani).
5)astea sunt vrăjeli cu,, trebuie să fii...'' nu știu cine ca să înțelegi. Așa cum la matematică nu înțelegem moțiunile de,, punct '' (pe care îl definim ca fiind intersecția a două drepte '' și,, dreaptă'' (pe care o definim ca fiind o infinitate de puncte) '' și observi cred că, faptul că ne-am folosit de ele pentru a defini una folosindu-ne de cealaltă, și asta nu e chiar corect, nu? (și după se începe cu ecuația unei drepte într-un punct și etc chestii chiar dacă nu le-au definit)
Așa și în big bang cu noțiunile lor, trebuie să ai un strop a credință pentru,, a lucra '' cu noțiunile alea.
Ca să nu mai zic de veșnica întrebare cum a explodat nimicul? Și ajungi iarăși la nevoia de a accepta prin credință că ceva a apărut din nimic.
6)aici ai dreptate, cred că m-am încurcat eu, am crezut că cel care a pus întrebarea a zis că Dumnezeu nu există pentru că universul e infinit, dar el de fapt a vrut să scoată în evidență posibila existență a altor forme inteligente în univers, greșeala mea.
7)în privința ozn, de existat ar exista (înregistrări, marturii ale celor care au fost răpiți etc ) eu am doar dubii în privința autenticității lor
Presupun că ai citit paranteza despre vampiri și ai întrebat ironic
8)cu datele de acum
Adam și Eva dacă au trăit sute de ani erau altfel față de oamenii din ziua de azi.
9)dar nu au rațiune, și oricât ai încerca să dresezi o maimuță n-o poți compara cu un om (nu mai aduc vorba de fosilele intermediare, am citit că odată câțiva oamenii de știință au băgat dinți de om în gura unui schelet de maimuță pentru a forța lucrurile dar nu le-a mers : )) ).
10)ți-am zis. Exact așa cum diversitatea mărturiilor despre o crimă arată clar ori că, crima nu a exista ori că automat toate mărturiile sunt false. Așa cum zici tu că indică, așa pot să-ți zic și eu că indică, că oamenii au simțit dintotdeauna că Dumnezeu există.
11) cred că doar i-au dat o importanță mai mare.
M-ai prins. Acum cred în Iisus dar după ce moare Dragnea îl voi diviniza pe el, având în vedere miile de kilometri de autostradă și sutele de spitale făcute, nu văd ce altceva ar fi fi. Păcat că acum e bruiat de oameni care nu înțeleg de ce înregistrările video nu sunt dovezi și etc.

| Delmo_Catalin_1984 a răspuns (pentru Florin9Florin9):

Multumesc de penibilitate. Nu iti poti da aere singur pentru ca zborul oamenilor nu este posibil. La fel ca existenta zeilor. Gandul meu nu era nicidecum indreptat spre a ta impresionare.
Dupa cum probabil va reiesi din raspunsurile tale, pe care le voi demonta stiintific mai jos, esti inchistat intr-o gandire din care nu te va scoate nimeni.

Revenind...

1). Eroare de judecata. Rog corectare. Ai citit tema pe care ti-am dat-o sau ramai iar corigent?
https://www.scientia.ro/homo-humanus/erori-de-logica.html

2). Aiureli! Ai citit indicatiile sau nu ti-a placut scoala?
https://www.descopera.org/metoda-stiintifica-si-dovezile/

3). Toti ceilalti zei, sustin religiile si mitologiile respective, au venit pe pamant. Zeus a avut zeci de fii si fiice cu muritoare - gandeste-te la Hercule doar. Toti zeii Greciei antice au facut o multime de copiii. Zeii indieni din hinduism au chiar si avatare care ii reprezinta pe pamant (reincarnari). Asadar ori recunosti toti zeii din toate religiile ca reali si te inchini lor ori il pui pe nea Dumnezeul tau frumos in cui si lasi discutia in pace pentru alte creiere mai pertinente in argumentari.
Ce minuni/lucruri inexplicabile exista? Eu cred ca tu nu iti poti explica anumite lucruri si recurgi la vrajitorii ieftine. Educa-te si vei vedea cum totul capata sens. Aduna cunoastere nu ignoranta.
Nu cred ca ai citit Epopeea lui Ghilgames asa ca nu are rost sa continuam.
Ai studiat buddhismul ca sa afirmi ca nu este o religie per se? Cate feluri de buddhism exista? Cate ramuri? In cate tari? Cati adepti are? Despre ce este vorba? Cand vei veni cu lectiile facute poate vei trece si clasa. Pana atunci in colt pe coji de nuci.

4). Problema principala este ca "tu crezi". Nu te documentezi, nu cercetezi, nu analizezi. Este o discutie pe care, ireversibil, o pierzi din start.

5). Daca "tu crezi" ca este nevoie de "credinta" pentru a demonstra big-bangul te inseli amarnic. Asta demonstreaza ca nu ai citit linkurile. Cauta la biblioteca daca nu te increzi in siteuri. Credinta nu are ce cauta in stiinta. Iar punctul terminus este greu de explicat cuiva care "crede".

6) si 7)Da, stiam ca am dreptate. Multumesc.

8). Adam si Eva nu puteau trai sute de ani datorita genetici. O alta stiinta care ne arata ce se poate si ce nu in domeniul asta. Nu confunda relatarile din biblie despre Matusalem cu stiinta.

9). Poti compara o maimuta cu un om. Daca vrei neaparat din punct de vedere genetic. Nu asta era ideea.

10). si 11) Iti dau dreptate. M-am plicitisit sa am doar eu dreptate! Citeste toate alea si poate mai schimbam directia conversatiei!

Numai bine!

| Florin9Florin9 a răspuns (pentru Delmo_Catalin_1984):

Scuze de întârziere big grin

1) și 2) dacă ai fi fair-play mi-ai explica tu lucrurile cum le înțelegi tu, nu mai trimite la articole de pe net, că și eu aș putea să fac asta și să te trimit la videoclipuri și articole interminabile dar prefer să mă exprim mai greoi dar cu cuvintele mele.

3)e o diferență în a scrie undeva într-o carte sau mitologie că acei zei au fost pe pământ într-o anumită perioadă a istoriei și a exista dovezi concrete că într-o anumită perioadă și într-un anumit loc acei zei chiar au fost pe pământ.
De exemplu Iisus Hristos a fost pe pământ într-o anumită perioadă iar acest lucru este cert chiar dacă considerăm că toate relatările biblice sunt false.
Vrei să spui că nu există lucruri inexplicabile?
Eu nu susțin religia într-un război interminabil știință vs religie, accept știința, dar știința nu e altceva decât ceea ce omul cunoaște, și zic că religia face lumină acolo unde știința nu poate ajunge, cum ar fi dincolo de moarte.
Dacă pleci de la premisa că toate mărturiile despre minuni (inclusiv cele recente, de la medici de exemplu) sunt false, sunt vrăjeli ieftine, normal că pentru tine nu există lucruri inexplicabile.
Să-mi spui că nu am,, lecțiile învățate" pentru că nu am citit toată Epopeea lui Gilgames sau pentru că nu am studiat în detaliu budismul e ca și cum ți-aș spune eu ție că nu ai dreptul să-ți dai cu părerea despre religii având în vedere că nu ai citit Biblia, Coranul și toate celelalte cărți și interpretările adepților acelor religii, dar în fine.

4)eu nu zic că pământul are 6000 de ani, sunt de părere că nu ne afectează viața cu ceva dacă are 6000 sau milione, cei care zic că are 6000 e opinia lor nu trebuie toți creștinii băgați în aceeași oală că până și oamenii de știință nu au întotdeauna păreri comune despre un anumit lucru.

5)e valabil și aici ce am zis la 1) și 2)
PS: dacă tu zici că nu o să-ți pierzi timpul explicându-mi așa pot și eu să-ți zic că nu-mi pierd timpul citindu-le și apoi explicându-ți de ce nu e așa big grin
6) și 7) să zicem. : ))

8)ne arată în prezent ce se poate și ce nu, sau în trecutul apropiat, nu la începutul lumii.

9)ok

10) și 11) mulțumesc?

Numai bine și ție! big grin

| 6684464 a răspuns:

Trebuie sa cunosti oamenii schimbati de El ca sa iti demonstrezi singur, altfel numai cu credinta.
Mafioti si familiile acestora care marturisesc despre ei, oameni fara sanse la viata de care pot vorbi si doctorii... du-te si vorbeste cu toata lumea fata-n fata apoi fa-ti o idee.

Răspuns utilizator avertizat
| RaulAlmășan a răspuns:

Da ..Nu există aceste argumente, fiindca Dumnezeu există.
Nici un argument nu e demonstrat 100%
Dar Biblia, cuvântul Domnului nu va putea fi găsit niciodată ca minciună