| usuk a întrebat:

No' bine;
daca maine lumea s-ar sfarsi, evident, unii dintre voi se vor bucura nespus[stiti voi, viata vesnica? raiul?] si vor fi si cei care se vor bucura, dar mai putin[lol-adica iadu'; ii va manca iadu'; si demonii de acolo..si etc, etc*chesti grotesti*]
pentru voi cei care ati dus o viata "frumoasa" departe[foarte departe] de pacate[sper sa-mi mai raspunda cineva la intrebare.lol]; in fine, pentru cei care o sa mearga in rai; oare nu o sa va plictisiti in timp acolo? sa stati asa, mii si mii si..etc..de ani.o vesnicie in puf si in voie buna.o viata perfecta...nu va fi oare cam."naspa"? [eu unul nu as putea vedea o viata perfecta fara imperfectiuni]

14 răspunsuri:
| MMihai a răspuns:

Dacă te sperie să ajungi în Rai
le zici că
Tu vrei în Iad!

| RAY a răspuns:

Astea sunt bame cum sa poti exista fara creier si fara corp, asa ceva e imposibil, nu ne vom intarni nici unde traieste viata asta la maxim lasa povestile astea pentru alti

| PreaDulcePreaFin a răspuns:

Sa imi trimiti o vedere din rai, sa stiu ca ai ajuns cu bine

| Maxim96 a răspuns (pentru PreaDulcePreaFin):

Dreptii in rai pururea vor vedea pe Dumnezeu!

| Maxim96 a răspuns (pentru PreaDulcePreaFin):

"O, Rai preafrumos, e cu putinta a ne veseli de tine, dar cu neputinta este a cugeta cum esti!"

| usuk explică (pentru PreaDulcePreaFin):

S-a facut! si, cand vei ajunge si tu, sa ma astepti langa pomu' cunoasterii... poate mai depanam amintiri despre cum era aci jos

| PreaDulcePreaFin a răspuns (pentru usuk):

Da, sper sa va lase dumnezeu in iad, sa ne vizitati si pe noi, poate fumam o frunza acolo, ca cica dau baietii pe sub mana

| Maxim96 a răspuns:

Imparatia Cerurilor, pe care o mostenesc dreptii pe vecie, este numita si "Imparatia lui Dumnezeu", si "Rai" in inteles inalt, si fericita "viata vesnica".
Dupa cum zic Parintii si insusi Apostolul Pavel, viata Imparatiei nu poate fi povestita, caci: "Cele ce ochiul n-a vazut si urechea n-a auzit si la inima omului nu s-au suit, pe acestea le-a gatit Dumnezeu celor care il iubesc pe El" (1 Cor. 2, 9).
Stim astfel ca ea este multimea bunatatilor gatite de Dumnezeu dintru inceput celor vrednici sa le primeasca: "Atunci imparatul va zice celor de-a dreapta Sa: Veniti, binecuvantatii Parintelui Meu, de mosteniti Imparatia cea pregatita voua de la intemeierea lumii" (Mt. 25, 34).
Binele din Imparatie e uneori infatisat de Parinti prin negatie, ca sfarsit al tuturor relelor de care are parte omul in aceasta lume, alteori, simplu, ca dobandire a tuturor bunatatilor de care-am fost lipsiti in lume din pricina rautatilor. In Imparatie, scrie Sfantul Ioan Gura de Aur, "am scapat in sfarsit de dureri, de chinuri, de gemete; nu mai e suferinta, intristare ori plans; nu mai sunt impotriviri si piedici; tulburarea si nelinistea au pierit. Acolo sus e viata cea adevarata, fara de moarte si plina de bunatati neamestecate cu rau. Nu mai e nimic care sa ne supere, nici griji, nici ispite, numai bucurie, iubire, veselie; toate sunt desavarsite, toate nepieritoare".
Imparatia Cerurilor inseamna mai intai de toate a fi impreuna cu Dumnezeu; intrand in Imparatie, dreptii il vor intalni pe Hristos cel iubit de ei si il vor vedea in lumina slavei Sale (cf. In 17, 24), in toata marirea (Rom. 8, 18). Si va fi vazut de ei atunci nu ca prin oglinda, in parte si in ghicitura, ci "fata catre fata" (1 Cor. 13, 12). Atunci, spune in acelasi loc Apostolul Pavel, "voi cunoaste deplin, precum am fost cunoscut si eu".
Si se vor salaslui si vor petrece cu Dumnezeu (cf. In 14, 2-3; 2 Cor. 5, 8), si El va fi atunci "totul in toate" (1 Cor. 15, 28), si ei desavarsit vor fi intru El; si-L vor avea in launtrul lor pe Duhul cel Sfant, iar prin Duhul, in Hristos, vor fi uniti cu Tatal, deopotriva fiind intru El si avandu-L pe El in launtrul lor. Vor fi cu El, uniti cu El pe vecie (cf. 1 Tes. 4, 17), vietuind pururea cu El "viata dumnezeiasca si netrecatoare".
Dreptii si ei vor straluci de acea lumina pe care o vad si-n care-L vad pe Dumnezeu Cel in Treime (cf. Mt. 5, 8), unindu-se cu El. "Atunci cei drepti vor straluci ca soarele in Imparatia Tatalui lor" (Mt. 13, 43). Impartasindu-se de lumina dumnezeiasca si preamarindu-se impreuna cu Hristos (Rom 8, 17), vor fi partasi ai slavei lui Dumnezeu (1 Pt. 5, 1).
Intr-un cuvant, dupa cum spune Sfantul Ioan Damaschin, in chip apoteotic: "cei care au facut fapte bune impreuna cu ingerii vor straluci ca soarele spre viata vesnica, impreuna cu Domnul nostru Iisus Hristos. Si il vor vedea pururea si vor fi vazuti de El si vor culege bucuria nesfarsita care vine de la El, laudandu-L impreuna cu Tatal si cu Sfantul Duh, in vecii nesfarsiti ai vecilor".
La randul sau, Sfantul Maxim Marturisitorul vorbeste de: "odihnirea pururea mobila a celor plini de dorinta in jurul Celui dorit", care este in fapt "bucuria vesnica si neincetata de Cel dorit".

| Scarbo a răspuns:

Crestinii nu se vor plictisi niciodata acolo, deoarece il vor sluji si se vor inchina in fata lui Dzeu, au fost sclavi o viata intreaga, de ce nu ar putea face asta o eternitate, ca de nu God ii va arunca in iad cu toti pacatosii.

| Maxim96 a răspuns (pentru Scarbo):

Voi cu mintea vostra intunecata nu puteti sa intelegeti macar cay de putin in ce consta bucuria in Imparatia Cerurilor!

| Maxim96 a răspuns (pentru Scarbo):

In Imparatia Cerurilor "bucuria nu inceteaza, necunoscand vreodata saturare. Si prisosul bucuriei se face pricina de tot mai multa si mai mare dragoste de Dumnezeu. Iar covarsirea cunoasterii dumnezeiesti sporeste dorinta noastra sfanta de cunoastere care nici nu sfarseste, nici nu slabeste vreodata".

| Maxim96 a răspuns (pentru Scarbo):

Viata omului in vesnicie nu e biata viata omeneasca mutata in cer, ci viata dumnezeiesc-omeneasca, in care puterile lui sunt miscate de energia dumnezeiasca; atunci el va putea sa spuna dupa adevar: "nu eu mai traiesc, ci Hristos traieste in mine" (Gal. 2, 20). Animat de suflul dumnezeiesc, omul savarseste fara osteneala lucrarea sa, ca revarsare a preaplinului de iubire.

| BlackSulphur a răspuns (pentru Maxim96):

Maxim... Nu intelegi ce vrea omul sa zica. Daca raiul ar fi perfect, atunci ar fi incredibil de plictisitor, deoarece tocmai diferentele dintre noi si imperfectiunile din univers fac viata asa de interesanta! In rai nu exista asa ceva, deoarece toti oamenii vor fi egali in fata divinitatii, vor trai in perfectiune si dragoste. Eu unul, sincer, nu as suporta asa ceva!

| damyyy a răspuns:

Dumnezeu este iubire ia sa o luam asa ""mai pe omeneste"" iti place de o fata ea de tine ce senzatie aveti? placuta? asa-i? nu ma refer la sex si chestii de astea ma refer la pur si simplu iubire sa vorbesti cu ea sau pur si simplu petreci timp; cu ea din cate stiu eu nu ai cum sa te plictisesti in senzatia aia asa-i? iar daca ajungi in rai te simti implinit adica ai tot ce iti trebuie...xD presupun ca intelegi si concluziile colaterale trase din ce am zis eu laughing[nu ma judeca stiu ca sunt praf la romana -.-]