| ErrorFound a întrebat:

No'bine. Hai sa va mai zic una:
In vacanta, am intalnit 2 satanisti.
Cica spuneau astia doi "Iadul este albastru".
Acum nu stiu ce-au fumat, dar la ce gherla le-am dat... (i-am contrazis in toate domeniile; Wikipedia imi tine partea laughing ).

Bine, erau cam frustrati, si vreau si eu sa vad ce cred ceilalti(satanisti) despre iad.(In cazul in care mai exista pe aici specimene d-astea).

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Asa cred in majoritar toti satanisti, ci nu albastru ci de nuante albastre:http://satanismul.blogspot.be/2013/08/moarte-iad-si-viata-de-apoi.html
Am vazut ca esti informat in ce priveste cel modern, informeaza-te si despre cel spiritual. Iar faza ca wikipedia ii contrazice eu nu cred deoarece nu exista iadul, el exista doar ca conceptie subiectiva deci nu poti spune ca n-au "dreptate"/

22 răspunsuri:
| Darkmagic a răspuns:

Daca in Ro i-ai intalnit pe aia poti sa stai linistit. happy In Romania nu exista cel putin inca, un curent satanist de substanta ci numai niste pusti imbracati fistichiu, prea plini de hormoni, si care nu au curaj daca nu sunt cel putin 7-8 la numar si bauti bine sa intre noaptea intr-un cimitir... big grin

| ErrorFound explică (pentru Darkmagic):

Asta asa e.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Darkmagic):

Eu zic sa te mai cauti ca gasesti si in Ro, eu unul sunt ateu, dar am vorbit cu satanisti.

| BlackSulphur a răspuns:

JoyOfSatan minions. Cam asa ai putea sa-i numesti.

| ErrorFound explică (pentru anonim_4396):

La astia puteai sa-ti dai seama ca-s distrusi, faceau o contopire intre satanismul vechi si cel a lui LaVey. laughing Prima gherla a fost cand au spus ca LaVey a trait prin 1700-1800. rolling on the floor

| ErrorFound explică (pentru anonim_4396):

Nu, astia erau dusi cu pluta. Mai spuneau ceva de "flacari rosii pentru tortura, si flacari albastre pentru placere" si daca mai spun si ca dupa ce mori ajungi in iad, ii contrazici de le sar capacele.

| Darkmagic a răspuns (pentru anonim_4396):

Voi cred ca ati vazut prea multe filme...
Bre, big grin a fi satanist (vezi SUA) este un mod de viata, nu un hobby. Satanistii reali sunt de doua feluri, ori foarte bogati cu "biserici" si ritualuri complicate, cu precadere in zona statelor Texas & California, ori foarte saraci, traind la marginea societatii, fara locuinte, fara asigurari, fara studii, fara joburi. Comparati asta, cu "satanistii" din Romania care dupa ce isi mai trag un tatuaj si mai beau o vodka in Centrul Vechi, a doua zi isi schimba toalele si se duc cuminti la scoala, la job, sau acasa si dorm in patul lor, etc.
Pe acelasi principiu m-am contrazis cu un nene care imi spunea ca el este motociclist, ca are un grup tare, ca face si ca drege... Cunoasteti cred curentul. Ei bine, tot in SUA, dezvoltarea societatii PERMITE astfel de moduri de viata. Sa traiesti pe doua roti, sa locuiesti in highway inn sau intr-un parc de rulote, fara grija zilei de maine pentru ca litrul de benzina e 1 $ iar un pui costa 1.75 $. In Romania bikerii se dau cu motoarele sambata si duminica de se cred zei, si cand le trece, isi parcheaza frumos sculele in fata blocului in care locuiesc si a doua zi se duc linistiti la job, dorm IN PATUL LOR, si viseaza la momentul in care isi vor mai cumpara o jacheta de piele... Ma lasati cu imitatii de felul asta da? happy
Societatea din Romania NU este suficient de dezvoltata incat sa permita existenta REALA a satanistilor, motociclistilor, organizatiilor de tip cu-klux-klan sau neo-nazi, sau ce mai vedeti voi pe la televizor.
Aratati-mi si mie o "biserica" a lui satan in Romania si mai discutam. big grin
Sanatate. big grin

| ErrorFound explică (pentru Darkmagic):

Bine hai gata, deci tu ai adus vorba de bikeri. Ce legatura are asta cu satanistii?
Si neo-nazi? Ce legatura au ei?

| Darkmagic a răspuns (pentru ErrorFound):

Aceiasi legatura ca si cu "satanistii" de Romania.
Adica IMITATII ale curentelor care functioneaza real in Occident ca si moduri de viata.
Cei doi "satanisti" cu care te-ai conversat tu sunt probabil elevi sau chiar studenti, au probabil un job, au niste buletine in care sunt trecute niste nume de Botez date de Biserica, ca doar nu sunt adunati de pe strada.
"Adunatii de pe strada" din Romania sunt prea saraci si prea neinstruiti ca sa le arda de satan, despre ce naiba vorbim?
Mai repet o data?
In Romania NU exista astfel de curente, decat ca palide imitatii.

| ErrorFound explică (pentru Darkmagic):

Aha, tu esti satanist?

| Darkmagic a răspuns (pentru ErrorFound):

Doamne Fereste, NU.
Dar am locuit o perioada in Glendale (pe langa L.A.), de asta sunt foarte sigur ca ce e in Romania sunt palide petarde, indiferent ca e vorba de "satanisti", "bikeri", sau "organizatii" de dreapta.
Sa afirmi in Romania ca esti "satanist" sau nazist e cel putin penibil, atat timp cat cobori dintr-un bloc, unde dai cu "sarut mana" vecinilor...

| marionettebbb a răspuns:

Iadul este ceva metaforic, nu are culoare sau foc sau alte explicatii pe care omul i le-a atribuit. logica pamanteana ofera tuturor lucrurilor caracteristici materiale cunoscute noua (dimensiuni, culori, texturi etc) insa cele de "dincolo" ar putea sa nu se incadreze in aceasta logica, parerea mea in calitate de liber cugetator

| Lizzu a răspuns:

Iadul e curcubeu. Au gresit.

| UndergroundFolklore a răspuns:

Eu am intalnit un drogat care in timp ce tragea "liniute", se ruga fanatic la d-zeu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Darkmagic):

Eu am vorbim cu un din fondatori JoS din Romania, tipul era in Spania si din cate a zis o duce bine, cat despre ritualuri e sunt si de-astea de te saturi, biserici nu sunt ca nu cred ca exista un singur loc unde se fac intruniri, iar apoi ai dreptate in ro vorbim de foarte multi pseudo-satanisti, dar nu cred ca nu exista si cativa reali, in plus ro e cam "periculos" sa te numesti satanist sau neo-nazist, mai ales ca nazismul e ilegal.
Satanismul e mod viata cum ai zis tu si dar e si o religie nu e o imagine generala despre satanisti, la fel cum si tipurile de satanism difera.
In Romania nu gasesti asa ceva, dar nici nu e nevoie, e mai bine fara biserici.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru ErrorFound):

Distrusi nu cred, acum hai sa iti zica tata Acro ceva despre fondatoarea JoS:Maxim Dietrich pe numele ei real Andreia Hearrigton, era casatorita cu politicean neo-nazist de asemenea era satanista moderna, pana cand (din cate am citit intr-o predica de-a iei) i-s-a aratat Lilith in vis si ar fi spus ca demonii si Satan sunt nazisti. A creat JoS, de unde a aduna informatii despre diferite mitologi, spunand ca toate mitologiiile sunt alegori a ceia ce se numeste Magnum Opusum sau Marea Lucrare.

| 1DeadMemories a răspuns:

Erau satanisti wannabe happy..trag pe ei tricouri cu capete de mort, fac pe duri in parcare si e vai mama lor.Din punctul meu de vedere, al ateului, eu ii consider dusi cu pluta vis a vis de orice alta religie/cult.

| ErrorFound explică (pentru 1DeadMemories):

Same for me.

| RAY a răspuns:

Sta in natura noastra sa inventam povesti care sa fie compatibile cu convingerile noastre,povest ca rai, iad, satana, dumnezeu pur si simplu dorinte exprimate sau natura umana dezvaluita prin diverse simboluri si traditi, sarbatori

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Lizzu):

Buna Liz mi-a fost dor de tine :*

| Lizzu a răspuns (pentru anonim_4396):

tongue buna

Ai disparut din viata publica de pe TPU happy bine ai revenit

| ErrorFound explică (pentru anonim_4396):

Mai Horror, de cand nu te-am mai vazut...