| UbexFlo a întrebat:

No`buna TPU. Daca istoria spune ca a existat viata si inainte de Hristos, eu de ce as crede ca Dumnezeu a creat pamantul, pe Adam si Eva cand exista dovezi clre ca ele existau deja?straight face

Răspuns Câştigător
| NuEsteDisponibilNumeleAndreiSimplu a răspuns:

Asa-ibig grin.Nu anul 0 este anul Creatiei!
Pacebig grin

16 răspunsuri:
| Polaris a răspuns:

Am să rezum totul: ce zice, mă?!

| UbexFlo explică:

Mersi de ajutor.

| UbexFlo explică:

Eu nu pot accepta toata treaba asta ca dumnezeu a facut pamantul cu tot ce e pe el si ca i-a facut pe Adam si Eva din tarana. Apoi, mai e inca o chestie:acum biserica spune ca nu e bine sa avem relatii intre noi, cei din familie..Atunci de ce, la inceput, toti s-au inmultit intre ei?straight face
Tot biserica spune ca toti suntem frati pentru ca suntem din acelasi "Tata".Si tot inmultire intre membrii familiei se numeste.Sunt lucruri care se contrazic la cel mai penibil mod.
Ieri ne spunea profesorul de religie ca s-au blestemat niste oameni unii pe altii, ca oamenii blestemati s-au dus la preot si s-au rugat pentru persoana care vrea sa le faca rau si blestemul s-a intors asupra celui care l-a zis.Mi se pare penibilstraight face
fac religie din clasa 1 si am 11 ani de scoala dar tot nu pot crede mai mult de 20% din "baza religiei".
Nu pot!

| Urizen a răspuns:

Poti sa alegi sa crezi ce vrei. Daca vrei, poti crede scrierile unor pastori din desert. Pe de alta parte, ai putea sa gandesti, sa cauti tu raspunsuri in istoria, stiinta si filozofia moderna. Esti liber sa alegi ce vrei.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da ma existau.acum cate miliarde de ani? 10?-20? 1000? dar Dumnezeu e vesnic.si pentru el 1000 de ani e ca ziua de ieri care a trecut.el a facut timpul si spatiul.de la tine inapoi si inainte, este domeniul mortii.dar TU? TU? vei trai vesnic? sau vei fi mort vesnic? filozofat-ai la aceasta vreodata daca tot gandesti si esti ata de invatatmde vorbesti despre istorie, adam si eva? stii tu cum se numeau parintii strabunicilor tai? macar atat? ubex? trezeste-te, ca lumea nu a inceput si nu se termina cu tine.esti un cadavru umblator ca fistecare intre doua inexistente? sau intre doua existente? si intrucat nu poti demonstra nimic decat cu o hartie, numita ceferticat de nastere sau deces te intreb; CE CREZI?

| UbexFlo explică (pentru anonim_4396):

Esti prea credincioasa

| a12345a a răspuns (pentru UbexFlo):

E de rau sau e de bine din punctul tau de vedere?

| UbexFlo explică (pentru a12345a):

Din punctul meu de vedere e de rau pentru ca sunt atatia oameni care cred in ceva ce nu e sigur happy Fiecare are parerea lui si fiecare avem dreptul la opinie dar nah..sunt lucruri care trebuiesc si gandite.

| Nonono a răspuns:

Dovezi clare? Arata-mi si mie laughing

| Nonono a răspuns:

Credinta nu inseamna dovezi (chiar daca sunt multe). Voi ateii convinsi sunteti invatati sa credeti numai ce vedeti, dar inima vi-o impietriti. Sunteti mandrii si voi stiti orice, dar lovesti crestinismul din nestiinta.

| Nonono a răspuns:

Ma asa pot si eu sa spun ca pamantul are 10 miliarde de ani. Dar fac cum faceti voi ateii, de unde stiti? Ati fost voi acolo? Vedeti ca voi va incredeti in niste oameni de stiinta care va prostesc, iar voi inghititi galusca. Va mai faceti si singuri maimute.

| Nonono a răspuns:

Cred ca stiinta e buna, dar pana la un anumit punct. Pamantul poate sa aiba si mai mult, nu contest asta. Dumnezeu ne-a dat destula intelepciune, dar cand omul vrea mai multa minte pe pamant, deja intrece masura. E ca si cum ai vrea sa treci de partea cealalta a caii ferate, dar ai un semn si iti interzice sa treci fiindca vei fi calcat...iar cand tu treci, trenul te calca.
In fine...eu daca nu stiu ceva, nu vorbesc, dar tu de ce vorbesti din nestiinta?
Tu daca nu stii cati ani are pamantul nu poti trai. Iti zic eu ca poti trai si fara sa stii cati ani are. Mandrie, mofturi etc. Normal ca te crezi destept si esti plin de sine. Din frica si din mandrie vine ateismul...sa tii minte asta.

| Nonono a răspuns:

Normal ca nu fac toate astea, sunt un om FOARTE pacatos, nu am zis eu ca sunt sau ma cred SFANT.
De ce se numeste credinta? "Fericiţi cei ce n-au văzut şi au crezut".
Dumnezeu se arate la aia din pustie, fiindca ala din pustie e smerit, bland si are multe virtuti...si totusi el se crede cal mai pacatos. Dar Dumnezeu nu se arata la pacatosi, fiindca el nu uraste omul, ci pacatul. Nu e ca nu se arata din cauza ca El e prea mandru sa ni se arate, ci pentru ca noi i-L departam de noi si de inimile noastre indobitocite de niste comunisti si de mass-media. Ce rost ar mai avea credinta noastra daca Tatal nostru s-ar arata noua pacatosii, curvarii, iubitorii de arginti? Asa ca ne incearca prin rabdarea noastra, ne incearca mult si bine.
Crede-ma...stiu ce vorbesc. Nu noua ne apartine slava si tot ci Lui Dumnezeu. O sa avem destule bucurii dincolo daca am trecut viata asta chinuitoare, cu bine.
Vreau sa te mai gandesti despre asta...
Numai bine!

| Nonono a răspuns:

Eu nu te judec, doar iti atrag atentia ca nu e bine. Eu nu iti spun ce nu stiu, eu vreau ca sa intelegi.
Recunostinta pe care o simte cineva pentru nesfârsita dragoste a lui Dumnezeu, îi înmoaie inima, îl topeste, îl face sa-i iubeasca pe fratii lui si toata creatia.
Suntem atat de prinsi de gasirea logicii acestei vieti, incat nu mai vedem ca in jurul nostru se intampla atatea minuni.
Ce am patit fratilor? Hai, chiar asa am ajuns...sa gandeasca altii pentru noi?
Sa nu ne gandim la tara noastra de glorii, sa nu ne mai pese de copiii nostri?

| Nonono a răspuns:

Aici iti dau dreptate. Vointa de ar fi, de ne-am trezi din lenea asta!

| nouamm a răspuns:

Inainte de Hristos e clar ca a existat viata, ca doar Isus cand a venit pe pamant de ce a venit? sa ierte pacatele lumii, a oamenilor.

| NuEsteDisponibilNumeleAndreiSimplu a răspuns (pentru nouamm):

Asa-ibig grin.Nu anul 0 este anul Creatiei!
Pacebig grin