| OctavianDanielMaria a întrebat:

Noe s-a nascut in Mesopotamia, atunci cum a putut el sa se duca in Africa,America de Nord,America de Sud,,Asia, Australia si Europa dupa animale ca sa le salveze de potop?

44 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

"If you ever feel real stupid, remember; there are people who really believe that two penguins walked all the way from Antarctica to the Middle East to get into an ark."

| RAY a răspuns:

Acum 48 minute | Nilsson a răspuns:
Ateii nici daca ar trai cat Noe nu le-ar da prin cap ca ar exista posibilitatea ca in trecut anumite specii de animale sa fi populat suprafete mult mai largi decat in prezent, inclusiv Mesopotamia de astazi.
Doar doua exemple sa va dau: stiinta confirma ca anumite specii de strut au populat inclusiv Asia Centrala in urma cu cateva mii de ani, iar in Biblie se spune de cateva ori despre leii care traiau pe actualul teritoriu al Israelului, in prezent ei fiind gasiti doar in savana africana.

leii au fost in vacanta in israel apoi sau intors inapoi in africa, nu aveau ce sa faca, desigur ca nu poti dovedi absolut nimic, mitul cu apocalipsa apare in mai multe mitologi, e doar copy paste, 10 milioane de animale intr o corabie, pacat de tara asta, suntem de rasul europei

| RAY a răspuns (pentru RAY):

Https://www.efemeride.ro/......ri-antice/
Mitul Ziusudra spune cum zeul Enki îl avertizează pe Ziusudra, regele Shuruppak, despre decizia zeilor de a distruge omenirea într-un potop. Pasajul care descrie de ce zeii au decis acest lucru este, din păcate, pierdut. Enki îi spune lui Ziusudra să construiască o barcă mare.

La 7 zile după ce apele acoperă Pământul, Ziusudra deschide fereastra bărcii și apoi oferă sacrificii și prostrări lui An (zeul cerului) și Enlil (șeful zeilor).

Mitul lui Ziusudra există într-o singură copie, fragmentarea Genezei Eridu, databilă prin scenariul său secolului al XVII-lea Î.H.

Răspuns utilizator avertizat
| RAY a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Leul lua cafeaua cu caprioara, ce romantic

Răspuns utilizator avertizat
| RAY a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Pacat de tara asta, suntem de rasul europei

| Nilsson a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

N-ai inteles nimic din ce am zis, asa-i? happy

Răspuns utilizator avertizat
| Nilsson a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Pai n-ai adus niciun contraargument la posibilitatea pe care am adus-o in discutie, ca anumite animale aveau in trecut o arie mai larga de raspandire, si ti-am adus doua exemple concrete

Răspuns utilizator avertizat
| Nilsson a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

La inceput ai pus problema ca anumite specii de animale nu existau in Mesopotamia happy
A completat foarte bine userul Nietzsche, lei au trait chiar si in Europa si pe teritoriul tarii noastre:

https://en.m.wikipedia.org/wiki/History_of_lions_in_Europe

Nu stiu ce te te mira faptul ca au intrat animale in corabie, in Biblie spune ca izvoarele adancurilor s-au deschis, deci apa de la potop provenea in cea mai mare parte din scoarta terestra.
Probabil inainte de potop au existat seisme de magnitudine mica pe masura ce apa patrundea printre substraturile scoartei pana sa ajunga la suprafata.

E dovedit stiintific ca animalele percep seismele de magnitudine mica mai bine decat omul, iar acestea s-ar fi refugiat in arca care oferea o izolatie fonica mai buna datorita constructiei din materiale care absorbeau undele seismice.

Pinguinii n-aveau nevoie sa intre in arca deoarece sunt niste inotatori excelenti, e stanjenitor sa le iei si ultima consolare a celor care nu se simt prea destepti happy

Alte intrebari?

Răspuns utilizator avertizat
| AC4S4 a răspuns:

Biblia spune că animalele au venit la Noe (Genesa 7:15).

| AC4S4 a răspuns:

A avut Dumnezeu grija ca animalele sa ajunga in arca.

| doctorandus a răspuns (pentru AC4S4):

Dap, teleportare.

| RAY a răspuns (pentru AC4S4):

Isi dai seama 5 milioane de speci, si cum din fiecare specie cate doua inseamna 10 milioane de animale intr o corabile incredibil

| AC4S4 a răspuns (pentru RAY):

Pe pământ sunt între 30-50 de milioane de specii. Din toate acestea, 42.000 sunt specii de vertebrate, din toate acestea, speciile de animale acvatice nu intrau oricum pe arcă, iar acestea fac foarte mult din acest număr.

https://www.gotquestions.org/Noahs-ark-animals.html

| RAY a răspuns (pentru AC4S4):

Si mai bine 30-50 de milioane de specii toate intr o corabie, apa dulce vs apa sarata =dezastru

Răspuns utilizator avertizat
| AC4S4 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Arca avea in jur de 78500 metri cubi. Animalele puteau fi si exemplare mai tinere, deci nu erau neaparat foarte mari.

Răspuns utilizator avertizat
| AC4S4 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Nu știu câte animale au fost pe Terra, știu că în arcă erau două din fiecare soi.
La a doua întrebare: în biblie scrie ce dimensiuni avea arca, doar că în coți. Volumul se poate calcula, Lungime*lățime*înălțime.

| RAY a răspuns (pentru AC4S4):

Tu chiar crezi ca toate speciile de pe pamant au fost intr o corabie?

Răspuns utilizator avertizat
| AC4S4 a răspuns (pentru RAY):

Biblia spune ca animalele dupa fiecare soi au intrat in arca. Dar as crede si daca Biblia ar spune ca doua exemplare din toate speciile de mamifere terestre, pasari, amfibieni si reptile au fost pe arca. Insa pe atunci nu era clasificarea aceasta a regnului animal.

| RAY a răspuns (pentru AC4S4):

Nici tu nu crezi ceea ce ai afirmat man

| AC4S4 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

In cat timp?
Lumea presupune ca a durat cam 100 de ani. Cand este mentionat pentru prima data in Biblie (Genesa 5) avea 500 de ani, cand intra in arca avea 600 de ani.

Răspuns utilizator avertizat
| AC4S4 a răspuns:

Dacă este atotputernic înseamnă că ar trebui să facă cum gândește omul? Dumnezeu are propriul plan, nu se bagă omul să îi dea sfaturi Celui Atotputernic.

Răspuns utilizator avertizat
| AC4S4 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Am scris mai sus că animalele au venit la arcă, da' no...

| Steregoi a răspuns:

Înainte de 2370 b.Ch. era un singur continent pe Pământ.

Previous to 2370 b.Ch. it was a single continent on Earth.

Răspuns utilizator avertizat
| RAY a răspuns (pentru Steregoi):

Minciuna erau mai multe continente

| Nilsson a răspuns:

Ateii nici daca ar trai cat Noe nu le-ar da prin cap ca ar exista posibilitatea ca in trecut anumite specii de animale sa fi populat suprafete mult mai largi decat in prezent, inclusiv Mesopotamia de astazi.
Doar doua exemple sa va dau: stiinta confirma ca anumite specii de strut au populat inclusiv Asia Centrala in urma cu cateva mii de ani, iar in Biblie se spune de cateva ori despre leii care traiau pe actualul teritoriu al Israelului, in prezent ei fiind gasiti doar in savana africana.

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns (pentru Nilsson):

Da. Lei se gaseau si de partea noastra Mediteranei, in sudul Italiei, acum vreo 2000 de ani.

Răspuns utilizator avertizat
| Nilsson a răspuns:

Apropo, in Biblie nu spune unde s-a nascut Noe, doar unde s-a oprit arca dupa potop.

| Romanul86 a răspuns:

A trăit aproape 1000 de ani.