| unprietenaproape a întrebat:

Noi avem drepturi in fata lui Dumnezeu?

14 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Ai dreptul de a nu zice nimic. happy
Ai drepturi. Dreptul la viata. Meriti sa traiesti. Dreptul de a alege. Dumnezeu, oricit de mult ar vrea un lucru de la tine, nu va trece niciodata peste ce vrei sa faci tu, chiar daca faci exact pe dos. Dreptul de a avea o sotie. Sau mai bine zis de a avea pe cineva alaturi de tine, pentru a nu fi singur.
Si, totusi, dreptul de a zice. Cei mai mari sfinti chiar au avut curajul sa se certe cu Dumnezeu in unele situatii.

| unprietenaproape explică (pentru cristi202):

Da mi un exemplu de sfant. la cine te referi mai exact?

| danut a răspuns:

Dreptul de a ALEGE.

| mentholinks a răspuns:

Nu avem. Citeste cartea Iov din Biblie.

| r3r3r3r3r3r3 a răspuns:

D-zeu ne da libertatea de a alege, acesta este dreptul nostru, nu suntem obligati caci regulile duc la bine pe cand libertatea de a face ce vrem nu duce mereu la acelasi lucru. Cand esti bolnav doctorul iti impune tot felul de reguli: sa nu fumezi, sa nu bei, sa nu faci aia, a nu faci aia - dar e spre binele tau. Pe cand daca bei, fumezi, te droghezi, etc. nu faci altceva decat sa te distrugi. D-zeu vrea sa te salveze, tu vrei asta?

| Golyat18 a răspuns:

Nu.

| RoxanaY a răspuns:

Da. De la inceputul omenirii, satana vrea sa demonstreze ca noi nu avem, in primul rand, dreptul la viata.

De aici se deduce restul.

Dumnezeu nu este vinovat pentru rautatea care exista in lume.

Raul inseamna disperare, scepticism si contrar la ceea ce cred multi despre rau, raul glumeste cu tine, danseaza cu tine, e un bun interlocuitor, e placut, e rafinat, dar la urma duce la moarte.

Nu va lasati inselati!

| DarkAndDreary a răspuns (pentru RoxanaY):

"Dumnezeu nu este vinovat pentru rautatea care exista in lume."

Nu e Dumnezeu creatorul a tot ce există?

| RoxanaY a răspuns (pentru DarkAndDreary):

Dumnezeu nu a creat raul. Raul a venit in urma razvratirii, neascultarii.

Daca te rupi de sursa vietii, nu ai sa mori?

Raul nu este creatia lui Dumnezeu. Tu stii cum il numeste Dumnezeu pe satana? Impotrivitor.

Deci toti cei care se impotrivesc binelui, sunt copii ai raului.
Asa ca nu mai vorbiti impotriva Lui Dumnezeu, ca si cand El ar fi responsabil de toata mizeria voastra.

A zis vreodata Dumnezeu sa-ti ucizi sau sa-ti barfesti aproapele? Dimpotriva! Citeste in cele 10 porunci, unde Dumnezeu iti da porunca "Sa nu ucizi!".
Ceea ce inseamna ca Dumnezeu iti interzice sa ucizi pe aproapele tau, atat fizic, atat cat si emotional sau mental(adica nici cu vorba, nici cu fapta).

Sper ca m-am facut inteleasa.

| DarkAndDreary a răspuns (pentru RoxanaY):

Deci Dumnezeu nu a creat totul. Interesant.

"A zis vreodata Dumnezeu sa-ti ucizi sau sa-ti barfesti aproapele? "
Scrie în Biblie să omori ateii și homosexualii.

| RoxanaY a răspuns (pentru DarkAndDreary):

Lucifer era unul dintre ingerii cei mai inteligenti.
Asta nu inseamna ca nu era bun la inceput.
Interesant e ca in urma invidiei, a geloziei a devenit rau.

Citeste mai departe in Biblie sa vezi ca-ti spune ca trebuie sa-ti iubesti aproapele ca pe tine insuti. Dar stii cum e, omul vorbeste dupa cum ii este sufletul: daca este bun vorbeste bine, daca este rau vorbeste numai rele.

Trebuie sa vezi totul in ansamblu, nu sa scoti citate dintr-un context si dupa sa-l adaptezi dupa cum vrei tu. Nu merge asa.

| DarkAndDreary a răspuns (pentru RoxanaY):

Păi și Lucifer nu tot de Dumnezeu a fost creat? Și Dumnezeu nu știa că o să devină rău?

Da, sigur. Hai să ignorăm toate lucrurile oribile scrise în Biblie și să ne concentrăm doar pe cele bune.

| RoxanaY a răspuns (pentru DarkAndDreary):

Stii ceva, cu unii oameni sa tot razi sau sa tot plangi, ca tot pe-a lor o tine.

| CatalinAlexandru1989 a răspuns:

Cred că avem dreptul de a iubi și de a ierta? lucru mai mare și mai bun ca asta nu cred că există pe pământ