| Anisoara961 a întrebat:

Noua moda e sa fii ateu? Vad pe site daca pui o intrebare te iau in ras si isi bat joc, ca ei sunt mai marii atei, iar cand au un necaz zic Doamne Ajuta. Poi voua vi se pare normal in ce hal a ajuns tineretu?

Răspuns Câştigător
| Aqustic a răspuns:

Ei spun asa, ca au auzit si ei de cuvantul asta si il repeta. Poate isi aduc aminte din amintiri ca si lor le-ar fi raspuns cineva la fellaughing.

P.S: Nu va suparati pe mine, dar nimeni nu e un ateu adevaratlaughing.Mai am colegi care spun asta, si ii aud mereu cu big grinoamne ajuta!

20 răspunsuri:
| thealchemist a răspuns:

Intr-un fel e normal, pe TPU majoritatea sint sub 20 ani iar la virsta asta exista un sentiment de invincibilitate. dupa ce o sa inceapa sa aiba necazuri in viata insa, mai ales sa le moara din parinti, frati, copii si alte rude o sa vezi cum o sa ajunga sa pupe poala popii si sa spere ca mai exista si altceva decit lumea asta materiala.

| strawberry03 a răspuns:

Unii au impresia ca a fi ateu presupune si sa fii mai inteligent. Asa am observat, ca e conceptul asta. Nu stiu de ce, poate fiindca te face independent de un Dumnezeu. Insa nu mi se pare deloc o dovada de intelepciune sa iti ignori Creatorulwinking

| Mădă0611 a răspuns:

Stai linistita ca nu zic ateii "doamne ajuta". Si daca esti troll, vrei sa ti se raspunda serios? In ce hal a ajuns tineretul no talking

| Liviu a răspuns:

Uuu okey, sa lamurim un lucru.
Ateu = persoana care nu crede in nimic SF = ceva imposibil care nu se poate intampla.
Pana aici totul corect nu?
Ei bine,spune-mi un motiv bun pentru care sa cred in dumnezeu tau si sa nu cred in zana maseluta sau de ce nu, iepurasul de paste.
Aaaa, ca e scris in biblie?
ok bun, scriu si eu o biblie despre zana de 'paste' si iepurasul maseluta.
Si o las mostenire la copii, imi cresc copii in stilu asta sa creada in ele, apoi peste 200 de ani 300, apare 2 3 stramosi de ai mei de ai tai de ai nostri. si. gata, crede in zana maseluta, apari 2 3 'popi' si asta e.
cum sa cred eu ca.
1. fecioara maria a ramas insarcinata prin minune si asa mai departe.
2. daca biblia interzice incestul, cum sau inmultit copii lu adam si eva? cumva zoofile?(...)
3. daca dumnezeu tau exista,de ce sunt atatea cazuri de violuri,crime,jafuri,avorturi,saracie,maladie,bori incurabile si lista poate continuua pana la refuz.
Pe scurt,numai cred in nimic pana nu vad FAPTE.
Ok,si acum o sa urmeze o intrebare " ce fapte,ce dovezi vrei? "
Ok,sa zicem ca vreau sa vad oameni mai buni,oameni mai deschisi la minte.
Preoti spala creiere,preoti spun ca exista doar sa isi scoata un ban,nici ei nu cred.
te jupoaie pentru orice,adica o nunta, un botez, o imormantare...
Plus, mai vine si cu milogeala cand fac vreo biserica, mna laughing soarta.
Astept argumente.
si explicati (voi da la randul meu argumente si explicati la intrebarile /raspunsurile ce mi se vor aduce.
P.S va rog sa purtam aceasta discutie cat mai normala, fara jigniri si fara altele.
Respect faptul ca credeti in asa ceva.
Respectati faptul ca nu cred.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai sant ei atei cum sant si eu crestin.eu pacatuiesc toata ziua, si ma rog de iertare.Ei nu cred, dar se roaga de ajutor doar la greu si la examene.cam asa e.

| BlackSulphur a răspuns:

1. Ateii nu spun "Doamne ajuta". Nu o sa auzi un ateu (adevarat) sa zica asa ceva;
2. Nu este o moda. Doar ca incepe poporul sa se trezeasca din adormire, atata tot! Nimic de speriat... Sau oare, pentru voi?
3. BAD TROLL!

| Aqustic a răspuns (pentru BlackSulphur):

Deci tu esti ateu..nu?

| Xenya a răspuns:

Nu este o moda a fii ateu.Nu isi bat joc dar sunt satui sa vad atat de multe persoane inchistate in teoriile diferitelor religii, in plus unele persoane devotate Bisericii refuza sa mai gandeasca si rational si de aceea ateii mai au acele iesiri.
Ateii nu spunbig grinoamne ajuta.
In ce hal a ajuns tineretul? LA ce te referi mai exact?

| robijam a răspuns:

Nu e o moda, incepe lumea sa se trezeasca la realitate.
Nu vezi un ateu sa zica doamne ajuta
Mi se pare in normal in ce hal de Troll ai ajuns.

| Calininio a răspuns:

E la moda sa te informezi, sa citesti, sa nu mai fii cretin. De aia apar din ce in ce mai multi atei. Aia care la necaz zic Doamne Ajuta si in rest se dau atei, nu sunt atei, sunt doar niste cocliti. Tineretul e varza. Dar faptul ca exista mai multi atei e un lucru bun, arata ca tinerii isi mai pun si intrebari.

| Anisoara961 explică (pentru Calininio):

Adica sunt usor influentabili, daca vad un blog intitulat 'Dumnezeu nu exista' ei o iau de-a buna.

| Calininio a răspuns (pentru Anisoara961):

La fel de influentabili sunt copii mici de 4-5 ani care daca aud la parintii lor de un om invizibil in ceruri care-i trimit in iad daca nu sunt cuminti, o iau de buna.

| Anisoara961 explică (pentru Calininio):

Pentru ca e adevarat!

| Calininio a răspuns (pentru Anisoara961):

Si dovada pe care te bazezi cand spui asta este?

| Jackul336 a răspuns:

Conteaza comportamentul, faptele, atitudinea, compasiunea vointa, increderea, seninatatea si conteaza ca aceste lucruri sa le dispui din motivatie pur intrinseca pentru a fi si ele tot trasaturi pure si nu improvizate de o teaama

| ЖAngelOfLoveЖ a răspuns:

Ooo, mulțumesc! Îți mulțumesc! yey, prima mea fundă la religie big grin

| SatanLovesYou a răspuns:

Moda? Serios? Te oftici ca oamenii au inceput sa-si puna creierasele in miscare? Si nu, ateii (adevarati) nu spun "Doamne ajuta!" la necaz. Nu toata lumea trebuie sa aiba aceleasi convingeri religioase ca si tine! Apropo, din cate stiu eu, adolescentii care au luat 2 la bac sunt crestini...deci...

| Mysteriosa a răspuns:

Pentru ateii care au raspuns la aceasta intrebare si zic ca un ateu nu zice "Doamne ajuta": care din voi are curajul sa zica: "Sa ma pedepseasca Dumnezeu pentru ce am facut rau!"? Hai sa vedem, are careva curajul sa spuna asta aici? Aici se va vedea ateismul vostru. Daca niciunul din voi nu are curaj, ateismul vostru e bla-bla, chiar daca in mod normal nu ziceti "Doamne ajuta!", la necaz cu siguranta o veti face. Si sunt destui atei care o fac.

| Liviu a răspuns (pentru Mysteriosa):

Sa ma pedepseasca Dumnezeu pentru ce am facut rau!
Multumit papusica?

| HueyFreeman a răspuns (pentru Mysteriosa):

Doar daca zici "Sa ma trimita Odin in lupta cu uriasii de gheata pentru ca am facut rau."