| Narfundo a întrebat:

Nu am fost niciodata iubit.M-am nascut intr-o familie violenta si manipulativa.Am trait intr-un colectiv parsiv si plin de nenorociti.Mi-am facut loc si am gasit calea dreapta"far de vicii ca sa imi prelungesc viata si sa gasesc iubirea.Nu am gasit-o.Defapt am gasit mai multa durere si manipulare decat as fi crezut vreodata.Pe langa asta m-am racit mai tare de cat eram la inceput.Nu a mai ramas nimic bun in mine si ma simt ca un criminal.Au fost vorbele care le-am spus duhovnicului.Nu mi-a zis nimic.Tu ce imi zici?

Răspuns Câştigător
| milan9 a răspuns:

Căutând cu înţelegere umană cauzele comportamentului celorlalţi, înţelegând slăbiciunile lor (un întreg complex al circumstanţelor în care ne-am fi putut comporta identic), vei elimina frustrare şi sentimnetul vinovăţiei care nu este unul firesc.
Vei restabili raporturi odată cu restabilirea dialogului, dar a unuia firesc, într-un cadru total neutru. Dacă problema ţine de o persoană, un cadru special precum cel de la un local, la un pahar de vorbă, face minuni, elimină inhibiţiile, elimină tensiunea orgoliului, creează cadrul ideal pentru orice subiect, şi cel mai important, creează cadrul potrivit unei abordări obiective.

43 răspunsuri:
| KaIIa a răspuns:

Stiu cum e, ai incredere in Dumnezeu...el le va rezolva pe toate.

| Crâstoşelul a răspuns (pentru KaIIa):

Şterge-ţi răspunsul.