| chuckmanson a întrebat:

Nu credeți că versetele astea dovedesc că nimeni nu poate intra în Rai:Luca 10:25-28 Luca 18:18-22 Luca 14:26 Ioan 6:53-54 Matei 18:2-3 Ioan 3:3-8 Matei 5:17-20 Ioan 3:16?

16 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Doar prosti vor intra in rai, cei inteligenti stau aici pe pamant

| RAY a răspuns:

Asta e un verset ignorat de crestini

Isus şi împlinirea Legii
17 Să nu credeţi că am venit să anulez Legea sau Profeţii[a]! Nu am venit să anulez, ci să împlinesc. 18 Căci adevărat vă spun că, atâta vreme cât nu vor trece cerul şi pământul, nici măcar o iotă[b] sau o parte a vreunei litere[c] nu va fi înlăturată din Lege, înainte să se întâmple toate lucrurile. 19 Aşa că oricine încalcă una din cele mai mici din aceste porunci şi îi învaţă şi pe alţii să facă la fel va fi numit cel mai mic în Împărăţia Cerurilor. Dar oricine le împlineşte şi îi învaţă şi pe alţii să facă la fel va fi numit mare în Împărăţia Cerurilor. 20 Căci vă spun că, dacă dreptatea voastră nu o întrece pe cea a cărturarilor şi a fariseilor, cu nici un chip nu veţi intra în Împărăţia Cerurilor.

| Octavian199 a răspuns (pentru RAY):

Aia nu se pune.

| mentholinks a răspuns:

Raiul e un loc ingrozitor. Gandeste-te ca dupa doar 70 de ani de viata unii oameni isi pierd mintile si orice stare buna de spirit. Imagineaza-ti dupa cateva mii de ani in rahatul ala unde nu ai nimic de facut decat sa stai toata ziua si sa-i slujesti lui Isus.

| RAY a răspuns (pentru mentholinks):

Man vei fi un ingeras care va canta pe norisori, ce frumos vei canta ca o mica pasarica, iar iisus este mirele iar voi miresele lui

| Swetlly122 a răspuns (pentru mentholinks):

De aia nici nu te ajuta Dumnezeu la gagici, uite te și tu ce urat gândești

| Steregoi a răspuns:

Ati insirat niste versete si tu vrei sa-ti raspundem? Te doare mana sa pui si continutul? Raiul e si va fi pe Pamant. Satan spune ca nu se poate.

| Octavian199 a răspuns (pentru Steregoi):

Deci.Dupa ce mori unde te duci?

| RAY a răspuns (pentru Octavian199):

Sa cante pe norisori, dar daca canta ca aici cred ca si sfinti vor fugi din rai

| chuckmanson explică (pentru Steregoi):

Ocupau prea mult loc, dar uite-le dacă vrei:
Luca 10:25-28 25. „Un învățător al Legii s-a sculat sa ispitească pe Isus și I-a zis: "Învățătorule, ce sa fac ca sa moștenesc viata veșnica?"26. Isus i-a zis: "Ce este scris în Lege? Cum citești în ea?"
27. El a răspuns: "Să iubești pe Domnul Dumnezeul tău cu toată inima ta, cu tot sufletul tău, cu toată puterea ta și cu tot cugetul tău; și pe aproapele tău ca pe tine însuți."28. "Bine ai răspuns", i-a zis Isus, "fa asa, și vei avea viață veșnică." "
Luca 18:18-22 „18. Un fruntaș a întrebat pe Isus: "Bunule Învățător, ce trebuie sa fac ca sa moștenesc viata veșnică?"19. "Pentru ce Ma numești bun?", i-a răspuns Isus. "Nimeni nu este bun decât Unul singur: Dumnezeu.20. Știi poruncile: "Sa nu preacurvești; sa nu ucizi; sa nu furi; sa nu faci o mărturisire mincinoasa; sa cinstești pe tatăl tău și pe mama ta."21. "Toate aceste lucruri", I-a zis el, "le-am păzit din tinerețea mea."22. Când a auzit Isus aceste vorbe, i-a zis: "Îți mai lipsește un lucru: vinde tot ce ai, împarte la săraci, și vei avea o comoara în ceruri. Apoi, vino și urmează-Ma." „
Luca 14:26 „26. "Dacă vine cineva la Mine, și nu urăște pe tatăl sau, pe mama sa, pe nevasta sa, pe copiii săi, pe frații săi, pe surorile sale, ba chiar însăși viata sa, nu poate fi ucenicul Meu.„
Ioan 6:53-54 „53. Isus le-a zis: "Adevarat, adevarat va spun ca, dacă nu mâncați trupul Fiului omului și dacă nu beți sângele Lui, n-aveți viata în voi înșivă.54. Cine mănâncă trupul Meu și bea sângele Meu are viata veșnică; și Eu îl voi învia în ziua de apoi. „
Matei 18:2-3 „2. Isus a chemat la El un copilaș, l-a pus în mijlocul lor 3. și le-a zis: "Adevarat va spun ca, dacă nu va veți întoarce la Dumnezeu și nu va veți face ca niște copilași, cu niciun chip nu veți intra în Împărăția cerurilor. „
Ioan 3:3-8 „3. Drept răspuns, Isus i-a zis: "Adevarat, adevarat îți spun ca, dacă un om nu se naște din nou, nu poate vedea Împărăția lui Dumnezeu."4. Nicodim I-a zis: "Cum se poate naște un om bătrân? Poate el sa intre a doua oara în pântecele maicii sale și să se nască?"5. Isus i-a răspuns: "Adevarat, adevarat îți spun ca, dacă nu se naște cineva din apa și din Duh, nu poate sa intre în Împărăția lui Dumnezeu.6. Ce este născut din carne este carne, și ce este născut din Duh este duh.7. Nu te mira ca ți-am zis: "Trebuie sa va nașteți din nou."8. Vântul suflă încotro vrea și-i auzi vuietul; dar nu știi de unde vine, nici încotro merge. Tot asa este cu oricine este născut din Duhul." „
Matei 5:17-20 „ 17. Sa nu credeți ca am venit sa stric Legea sau Prorocii; am venit nu sa stric, ci sa împlinesc.18. Caci adevarat va spun, cata vreme nu va trece cerul și pământul, nu va trece o iota sau o frântura de slova din Lege, înainte ca sa se fi întâmplat toate lucrurile.19. Asa ca, oricine va strica una din cele mai mici din aceste porunci și va învață pe oameni asa, va fi chemat cel mai mic în Împărăția cerurilor; dar oricine le va păzi și va învață pe alții sa le păzească, va fi chemat mare în Împărăția cerurilor.20. Caci va spun ca, dacă neprihănirea voastră nu va întrece neprihănirea cărturarilor și a fariseilor, cu niciun chip nu veți intra în Împărăția cerurilor. „
Ioan 3:16 „16. Fiindcă atât de mult a iubit Dumnezeu lumea, ca a dat pe singurul Lui Fiu, pentru ca oricine crede în El sa nu piară, ci sa aibă viata veșnică. „
Deci să văd dacă am înțeles bine. Pentru a ajunge în Rai trebuie întâi să îl iubesc pe Dumnezeu mai mult decât orice și pe aproapele meu ca pe mine însumi. Ignorand pretenția ridicolă să iubesc o entitate cu care nu am avut niciodată vreo interacțiune, nu a făcut niciodată ceva pentru mine și nu mi-a dat niciun indiciu că există, ok, primul pas spre viață veșnică nu e atât de rău. Apoi să păzesc cele 10 porunci și să vând TOTUL. Asta nu e o eroare de traducere, nu e vreo metaforă sau ceva scos din context, trebuie să vinzi totul. Apoi trebuie să îl urmezi pe Iisus, și pentru asta trebuie să îți urăști familia. Nu îmi dau seama cum poți să îți cinstești părinții dar să îi și urăști în același timp. Apoi trebuie să îi mănânci carnea și să îi bei sângele. Nu înțeleg de ce ar vrea cineva asta, chiar și metaforic, dar mă rog. Apoi trebuie să devenim ca niște copii. Adică niște copii canibali care își urăsc familiile și care au vândut totul. Apoi Iisus se răspândește din nou și ne zice că trebuie să ne naștem din nou. Apoi, trebuie să fim mai neprihăniți decât fariseii și să urmăm Mitzvotul, un set de 613 legi ale VT, pe care fariseii le urmau religios. 100 despre jertfele animale, plus altele care promovează sclavia, războiul, violul, poligamia, discriminarea, limitarea libertății oamenilor și multe alte chestii primitive. https://en.wikipedia.org/wiki/613_commandments
Și în final celebrul Ioan 3:16.
Din perspective mea, nimeni nu poate intra în Împărăția Cerurilor.

| Octavian199 a răspuns (pentru chuckmanson):

Si din a mea este ca Iisus e doar un profet, ca Mahomed.De aia nu il accepta musulmanii ca fiu al lui Dumnezeu/Allah.Musulmanii tot cu zeul evreu o ard.

| chuckmanson explică (pentru Octavian199):

După părerea mea, ambii sunt doar niște legende, probabil bazate pe niște oameni reali, dar care au fost transformați, în ființe divine cu puteri supranaturale. Practic, basme pentru adulți.

| Octavian199 a răspuns (pentru chuckmanson):

Exact.

| Steregoi a răspuns (pentru chuckmanson):

Se poate.

| Steregoi a răspuns (pentru Octavian199):

Credinciosul in pamant si e memorat de Dumnezeu spre a fi inviat. Necredinciosul in pamant si nu e memorat de nimeni cu posibilitatea sa fie inviat.

| Irinel15123532 a răspuns:

Versete scoase din context = Intele gresit.