| Inferno a întrebat:

Nu este o dovada de subiectivitate impardonabila a nu dezavua cu aceeasi fermitate duplicitatea si concupiscenta ecleziastica cu care o face in cazul comunitatilor laice?

Răspuns Câştigător
| trolololo a răspuns:

Ba da, este.

13 răspunsuri:
| milan9 a răspuns:

Dar ţie nu ţi se pare că este o dovada de subiectivitate impardonabilă, "strigătoare la cer", faptul de a nu dezavua cu aceeasi fermitate duplicitatea si concupiscenţa tuturor sindicatelor şi breslelor din nomenclatorul de meserii, cu aceeaşi fermitate cu care mass-media sufocă opinia publică cu acele cazuri din comunitatea ecleziastică?

Sunt ostentativ prezentate absolut toate cazurile de abateri care exista!

Şi nu numai atât! Numai eu cunosc cel puţin trei exemple de situaţii în care mass-media a prezentat SITUAŢII FICTIVE, false despre vinovăţii inventate. Şi asta doar în cadrul "habitatului" meu regional! Asta e specializarea presei în general: CAN-CAn-ul. Nu contează că nu-i adevărat! sad

Rezultatul find nedreapta generalizare a 5-6 cazuri la cei 23000 de vieţuitori din grila profesională…

| usuk a răspuns:

Inferno: teaching people kinky words since 13 nov 2011
thank you inferno
[si acum ca sa-ti raspund la intrebare]
dupa parerea mea nu e o dovada de subiectivitate impardonabila si o dovada de ipocrizie necontrolata

| milan9 a răspuns:

Unul din răspunsuri este acela că în cazul comunităţilor laice impactul şi feedbackul de scandalizare şi "consum" media nu este la fel de mare?

Un al doilea răspuns ţine de strategia bine instrumentată de denigrare a creştinismului pusă la punct cu minuţiozitate de foruri "înalte", dar bine disimulate…

| BlackSulphur a răspuns (pentru usuk):

+1

| Kalla a răspuns:

Ha? In romana?

| Inferno explică (pentru milan9):

Dar nu are legatura cu intrebarea mea. Si acum lasand gluma: Este normal ca atunci cand preotii violeaza fetite pe banda rulanta nimeni sa nu scoata un sunet, dar cand in anumite universitati copiii se distreaza, mai putin crestineste ce-i drept, toti sa sara in sus cu afirmatii ca "Stiinta perverteste tineretul."?
Stim ca mass-media abereaza in majoritatea cazurilor, dar nu este nici-o conspiratie impotriva crestinismului. Pur si si simplu, pentru putin senzational recurge la orice fel de ignomanii.
"Un al doilea răspuns ţine de strategia bine instrumentată de denigrare a creştinismului pusă la punct cu minuţiozitate de foruri "înalte", dar bine disimulate… "
Deja o dai in paranoia.

| milan9 a răspuns (pentru Inferno):

Pe "bandă rulantă"? Nu te temi că te aude Dumneze?
În 24 de ani de "can-can", invenţii şi presă liberă nu s-a auzit aşa ceva, iar tu te referi la grozăvii neîntâlnite nicăieri în lume… Cazurile simple, găinăriile sunt de toate 5-6 pe an în toată mass-media, dar nicidecum grozăvii, şi ştim că mass-mediei nu-i scapă nimic.

Este nedrept ca un prezentator de ştiri să iasă în faţă şi să folosească termeni de generalizare (dacă mai e nevoie, pentru că oricum opinia publică înregistrază pe retină contrastul cazului şi îl amplifică involuntar cu 10000!)…

| milan9 a răspuns (pentru milan9):

Şi nedrept este ca unii "jurnalşti" să facă talk-show plecând de la un astfel de caz, unul care a înjurat sau care a condus băut, care a mers cu bicicleta, sau mai stiu eu ce-a făcut...

Dacă respectivul ar fi fost profesor, sau doctor, avocat, subofiţer sau mecanic, în veac nu s-ar fi auzit de el (chiar dacă dn acelea în ţară se întâmplă mii şi mii la ordinea zilei).

| milan9 a răspuns (pentru Inferno):

Paranoia, paranoia, dar mai intră şi tu pe youtube...

| milan9 a răspuns (pentru Inferno):

Strategiile "bine instrumentate" de denigrare a creştinismului există, sunt foarte reale...

| BlackSulphur a răspuns (pentru Kalla):

Poftim: http://dexonline.ro/
Imi multumesti tu mai tarziu.

| usuk a răspuns (pentru milan9):

Tu ai auzit de marchizul de Sade?
daca el, si-a luat libertatea de a scrie atatea lucruri despre preoti,[lucruri care se intamplau atunci si care, mai mult ca sigur se intampla si in ziua de azi] ce te face sa crezi ca acele lucruri nu erau adevarate?
ceea ce spune inferno despre preoti/calugari si alti "sfinti"[care-s doar in acte] e in mare parte perfect adevarat

| milan9 a răspuns (pentru milan9):

Se poate da oare ca exemplu de încredere în afirmaţii chiar pe "părintele" sadismului?
Este cel mai bun contraexemplu de încredere posibil. Sadismul ca perversiune sexuală şi-a primit numele de la activitățile sale criminale, pentru care Marchizul de Sade a fost încarcerat în total 32 de ani din viață, în mai multe închisori.

Sade a negat sistematic LEGEA, RELIGIA (şi atunci de unde încredere în vreo "bunăvoinţă" la acest exemplu de perversitate şi spirit machiavelic?), a negat sistematic MORALA (şi atunci de unde încredere în adevărul răutăţii sale viscerale?).

A fost creator de ficţiune şi promotor al sexualităţii perversă și excepțional de violente. Avea nevoie cu orice preţ de complici care să-i susţină extremele. Ce încredere se poate avea într-un autor de ficţiune pe tema sexualităţii excepțional de violente?

Principalul său principiu a fost satisfacerea propriei sale plăceri prin intermediul unei ale persoane, prin exercitarea violenței.