| Steregoi a întrebat:

Nu exista chin vesnic potrivit Bibliei Cuvantul Lui Dumnezeu. Ce parere aveti?

11 răspunsuri:
| milan9 a răspuns:

Cum sa afirme Biblia asa ceva? Sigur ai deschis alta carte... O fi fost mersul trenurilor. Acolo nu scrie.
Veşnicia este o REALITATE pentru TOATE SUFLETELE!

Fie ca sunt de fericire sau nefericire, locurile in care vor fi asezate sufletele sunt VEŞNICE.
Nu vrea nimeni varianta a doua, a îndepărtării de Sursa Vieţii şi a Fericirii, dar în CREŞTINISM, SCRIPTURA este cea LĂSATĂ SĂ SE PRONUNŢE, nu iniţiativele unuia sau altuia:

Ioan 5, 29: „Şi vor ieşi, cei ce au făcut cele bune spre ÎNVIEREA VIEŢII şi cei ce au făcut cele rele spre ÎNVIEREA osândirii."
cclesiast 3, 11: „Toate le-a făcut Dumnezeu frumoase şi la timpul lor; El A PUS ÎN INIMA LOR (a tuturor) şi VEŞNICIA, dar fără ca omul să poată înţelege lucrarea pe care o face Dumnezeu, de la început până la sfârşit."

Ioan 5, 26: „Adevărat, adevărat zic vouă: Cel ce ascultă cuvântul Meu şi crede în Cel ce M-a trimis are VIAŢĂ VEŞNICĂ şi la judecată nu va veni (se deduce că "ceilaţi" vor veni, nu sunt morţi...). "
II Corinteni 5, 1: "Căci ştim că, dacă acest cort, locuinţa noastră pământească, se va strica, avem zidire de la Dumnezeu, casă nefăcută de mână, VEŞNICĂ, în ceruri."

Iuda 1, 6: Iar pe îngerii care nu şi-au păzit vrednicia, ci au părăsit locaşul lor, i-a pus la păstrare sub întuneric, în lanţuri VEŞNICE, spre judecata zilei celei mari.
Iuda 1, 7: „Tot aşa, Sodoma şi Gomora şi cetăţile dimprejurul lor care, în acelaşi chip ca acestea, s-au dat la desfrânare şi au umblat după trup străin, stau înainte ca pildă, suferind pedeapsa focului celui VEŞNIC.
Iuda 1, 13: "Valuri sălbatice ale mării, care îşi spumegă ruşinea lor, stele rătăcitoare, cărora întunericul întunericului li se păstrează în VEŞNICIE.
Marcu 3, 29: Dar cine va huli împotriva Duhului Sfânt nu are iertare în veac, ci este vinovat de osânda VEŞNICĂ.
Matei 18, 8: Iar dacă mâna ta sau piciorul tău te sminteşte, taie-l şi aruncă-l de la tine, că este bine pentru tine să intri în viaţă ciung sau şchiop, decât, având amândouă mâinile sau amândouă picioarele, să fii aruncat în focul cel VEŞNIC.
Matei 25, 41: „Atunci va zice şi celor de-a stânga: Duceţi-vă de la Mine, blestemaţilor, în focul cel VEŞNIC, care este gătit diavolului şi îngerilor lui."
Matei 25, 46: Şi vor merge aceştia la osândă VEŞNICĂ, iar drepţii la VIAŢĂ VEŞNICĂ.
II Tes 1, 9 Ei vor lua ca pedeapsă pieirea veşnică de la faţa Domnului şi de la slava puterii Lui,
Daniel 12, 2: Şi mulţi dintre cei care dorm în ţărâna pământului se vor scula, unii la VIAŢĂ VEŞNICĂ, iar alţii spre ocară şi ruşine VEŞNICĂ.

| Steregoi explică (pentru milan9):

"II Tes 1, 9 Ei vor lua ca pedeapsă PIEIREA VESNICA de la faţa Domnului şi de la slava puterii Lui"

Moartea sau pieirea este opusul vietii.

Chinul inseamna tot viata.

Apocalipsa 20:14:"14. Şi moartea şi iadul au fost aruncate în râul de foc. Aceasta e moartea cea de a doua: iezerul cel de foc."

Iadul si moartea nu sunt persoane.

Focul vesnic sau chinul vesnic reprezinta de fapt moartea a doua sau moartea vesnica sau nimicirea vesnica sau inexistenta vesnica fara posibilitatea sau speranta revenirii in existenta.

Ateii se leaga de chinul vesnic pentru a arata ca credinciosii asculta de Dumnezeu de frica chinului vesnic care nu exista si nu va exista niciodata. Dumnezeu nu este un barbar, un tiran.

Chinul vesnic este un chin simbolic in sensul ca reputatia celor rebeli va fi patata vesnic si vesnic vor fi vorbiti de rau. Exemplul lor, cat timp au trait, va fi un exemplu respingator pentru totdeauna. De exemplu faima Egiptului antic va dispare pentru totdeauna impreuna cu toti care lauda realizarile Egiptului antic.

| milan9 a răspuns (pentru Steregoi):

În timpul vieţii, "moarte spirituală" este întâlnită în Scriptură şi înseamnă "stare de păcat" (metaforic), tendinţa spre compromitere, direcţia greşită, riscul pierderii mântuirii, "predicţia" pierderii mântuirii, cu şanse totuşi de îndreptare...

Spre deosebire de moartea fizică, biologică, "moartea spirituală" înseamnă COMPROMITERE (pierdere) definitivă, pierderea mântuirii şi a şanselor de a mai contribui la mântuire, omul nemaifiind întreg, trup şi suflet. Perioada formării sau a edificării sale spre bine sau spre rău fiind finalizată!

Pentru lămurire, Biblia oferă nenumărate exemple care vorbesc în mod concret despre veşnicia locurilor sufletelor, atât a celor bune cât şi a celorlalţi! Acest lucru reiese fără dubii din toate acele versete biblice care asociaza starea celor "pacatosi" cu intreaga familie lexicala a cuvantului "VESNICIE" sad

| milan9 a răspuns (pentru milan9):

"PIEIREA VESNICA" de la faţa Domnului nu se refera nicidecum la vreo "anihilare" ci la COMPROMITEREA mantuirii.

Prin prisma confesiunii lor sale indepartata de creştinism (asa zisii "martori"), unii afirmă în mod greşit că în Apocalipsa 21, 8, "moartea a doua" ar înseamna o "distrugere eternă". Dacă apostolul a spus "moartea a doua", imediat te întrebi de ce mai este necesară învierea aceluia urmată imediat de dispariţie? Doar pentru ca sufletul să mai trăiască vreo câteva zile şi apoi iar să moară? Nu putea fi "rezolvată" problema de la început?

"Moartea a doua" se referă de fapt la "pierderea" sufletului, nefericirea lui veşnică, "compromiterea" sufletului pentru veşnicie, pierderea mântuirii! Pentru lămurire, Biblia oferă nenumărate exemple care vorbesc în mod concret despre veşnicia locurilor sufletelor, atât a celor bune cât şi a celorlalţi.

Chiar se poate trece cu vederea o lista IMENSA de versete care vorbesc de "vesnicia" tuturor sufletelor doar pentru ca suntem tentati sa trecem cu vederea faptul ca Scriptura este in unele locuri greu de inteles/interpretat prin limbajul metaforic in care adesea se exprima? sad

| Steregoi explică (pentru milan9):

"Dacă apostolul a spus "moartea a doua", imediat te întrebi de ce mai este necesară învierea aceluia urmată imediat de dispariţie? Doar pentru ca sufletul să mai trăiască vreo câteva zile şi apoi iar să moară? Nu putea fi "rezolvată" problema de la început?" - ca sa li se dea o a doua sansa celor care o merita. De fapt ai descris problema voastra cu judecata de apoi cand spuneti ca vor fi inviati toti oamenii pentru o zi doar pentru a fi judecati. Ce sens mai are invierea daca omul ar avea un suflet nemuritor?

Satan, demonii si oamenii care ii asculta sunt fericiti in prezent de vorbesti despre pierderea fericirii sufletului? Vrei sa spui ca Satan mai are o speranta spre bine? Unde scrie asta in Biblie? Nu este scris nicaieri in Biblie.

| milan9 a răspuns (pentru Steregoi):

"Ce sens mai are invierea daca omul ar avea un suflet nemuritor"? Dar, omul chiar are un suflet nemuritor. INVIEREA insa, nu se refera la suflet (care este in esenta NEMURITOR) ci la trup, reunirea sufletului din nou cu trupul, un trup spiritualizat (asa cum deducem din referirile la acest trup si aceasta inviere) armonizare destinata pentru "viata vesnica".

| Steregoi explică (pentru milan9):

Care e diferenta intre suflet si trup spiritual?

| milan9 a răspuns (pentru Steregoi):

Trupul spiritualizat? Acel trup primit la invierea (inviere referitoare la trup si nu la suflet) de la "sfarsitul lumii." In cazul celor care primesc mantuirea sufletului este acel trup lipsit de afecte (vulnerabilitatea fata de durere, moarte, foame, etc...), un trup pregatit pentru fericirea eterna, un trup care va fi mai compatibil cu afinitatile si valorile sufletesti (comparabil cu dezbinarea care exista acum intre inclinatiile trupului si cele ale sufletului)...

| Steregoi explică (pentru milan9):

Trup din carne înviat?

| milan9 a răspuns (pentru Steregoi):

Nu stiu. Om trai si om vedea... Un trup asemanator trupului Invierii Mantuitorului. El cu acel trup a putut manca, a putut fi atins de Toma spre incredintarea asupra Invierii, dar, a intrat si prin usile incuiate... happy

| Steregoi explică (pentru milan9):

In cele trei zile de moarte nu a existat niciun suflet care s-ar fi desprins de trupul mort al lui Hristos. Daca ar fi existat asa ceva nu mai era nevoie sa invieze Hristos.