| DanionM a întrebat:

"Nu există nici o cale către pace, pacea este calea."
Ce credeţi, unui om nesincer, orgolios, îi este greu sau îi este uşor să îşi găsească pacea?

Răspuns Câştigător
| Thethinker30 a răspuns:

Orgoliul intotdeauna va sta in calea fericirii si a pacii launtrice. Iar omul nesincer cu el insusi este nesincer si cu cei din jurul lui si nu va gasi calea catre pacea sufleteasca pana nu-si va recunoaste neputinta(aparuta poate ca urmare a multor dezamagiri venite de la oameni) si nu va incerca sa-l gaseasca sincer pe Hristos- El fiind Calea, Adevarul si Viata!

7 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| 3xfemeie a răspuns:

O gaseste vreodata?
A minti pe altii inseamna in primul rand a te minti pe tine. Orgoliul distorsioneaza realitatea.

| Arthur a răspuns:

Modestia este fundaţia solidă a tuturor
virtuţilor.
Confucius

| metha0xphore a răspuns:

Unui om orgolios ii este mai usor sa gaseasca pacea decat celui nesincer. Daca poseda aceste amandoua "calitati", este de ajuns sa sufere din cauza celor pe care ii raneste si va renunta la ele.

| danay72 a răspuns:

Pacea sufleteasca o gasim in momentul in care studiem Biblia, aplicam si ajungem sa avem o relatie de prietenie cu Dumnezeu, Filipeni4:6,7,Iacov4:7,8.O persoana mandra nu poate avea adevarata pace sufleteasca, pentru ca Dumnezeu li se opune celor orgoliosi. 1Petru5:5

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Ii e greu pentru ca n-o vrea, se lupta cu el insusi.

| tasmania a răspuns:

Foarte greu, daca este vorba de pacea adevarata: cu el insusi, cu oamenii si cu divinul.