| Meme10Memu a întrebat:

Nu exista viata biologica materiala si conditii pentru sustinerea vietii materiale nicaieri in univers decat pe planeta Pamant.

In Biblie scrie clar. Citez din Biblia ortodoxa: Psalmul 113:24:"24. Cerul cerului este al Domnului, iar pământul l-a dat fiilor oamenilor." In alta traducere la Psalmul 115:16:"Cerurile sunt ale lui Iahveh dar pământul l-a dat oamenilor." De aici deducem clar ca restul universului este al Lui Dumnezeu si Pamantul este dat oamenilor. Omul e fiinta biologica din carne si oase adica fiinta materiala. Dumnezeu e spirit si e imaterial. Doar Dumnezeu si ingerii asemenea Lui (care sunt spirite) pot trai in afara Pamantului. Spune clar ca universul e menit pentru fiinte imateriale. Universul e plin de planete pustii unde nu poate sa traiasca vreun organism material biologic?

16 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Sufletelul tau nu e imaterial?

| Meme10Memu explică (pentru cristi202):

Se deduce clar ca omul nu are un suflet nemuritor atasat de corpul biologic. Dumnezeu nu a prevazut asa ceva pentru om pentru ca omul e menit sa traiasca pe Pamant si nu in cer.

| AvalohAlyn a răspuns:

E puțin probabil să fim singuri in Univers,sunt milioane de galaxii, in plus s-a găsit apa pe luna, pe Marte, sunt multe planete descoperite asemănătoare Terrei care ar putea găzdui viața.e ilogic sa crezi că suntem singuri într-un Univers așa de mare.o sa se găsească viața, iar tu vei rămâne cu gura căscată. Dumnezeu nu înseamnă numai Biblie..Creatorul e foarte posibil sa fi creat planete identice cu Terra și cu viața și în alte părți din Univers,altfel nu are sens atâta risipa de materie.și în plus e un act de egoism sa crezi că noi suntem singurii și buricul pământului. Daca doar Biblia e singura ta sursa ta de informare e cam trist. Dumnezeu nu e nici creștin,nici budist,nici musulman etc.
Dumnezeu e o forță și e in noi, noi și Dumnezeu suntem una scrie și în Biblie, suntem părți din Dumnezeu și facem parte dintr-un întreg, in plus Dumnezeu nu pedepsește chiar așa de bărbat cum arată in Vechiul Testament, citește cărțile Conversații cu Dumnezeu.

| iurii75 a răspuns:

Aici " cerul" se referă la domeniul spiritual.
Cât despre universul fizic, nu știm, poate că după ce vom umplea pământul vom umplea și universul... happy Vom vedea.

| Meme10Memu explică (pentru iurii75):

De unde esti sigur ca se refera la domeniul spiritual?

| Meme10Memu explică (pentru iurii75):

"Aici " cerul" se referă la domeniul spiritual." - am facut cercetari suplimentare si NU se refera la domeniul spiritual ci la tronul Lui Dumnezeu care e universul material.

https://wol.jw.org/en/wol/d/r1/lp-e/1992843

17 Exhortation is next given to trust in Jehovah as the Helper and the protective Shield of Israel, of Aaron’s priestly house, and of all who fear God. (Psalm 115:9-11) As those fearing Jehovah, we have a profound reverence for God and a wholesome dread of displeasing him. We also have faith that "the Maker of heaven and earth" blesses his loyal worshipers. (Ps 115 Verses 12-15) The heavens are the place of his throne, but God made the earth the eternal home of loyal and obedient mankind. Since the silent, unconscious dead cannot praise Jehovah, we, the living, should do so in total devotion and loyalty. (Ecclesiastes 9:5) Only those who praise Jehovah will enjoy eternal life and be able to "bless Jah" forever, speaking well of him "to time indefinite." Let us therefore stand loyally with those heeding the exhortation: "Praise Jah, you people!"​—Psalm 115:16-18.

E posibil ca Dumnezeu va amenaja mai multe planete pentru a fi locuite de oameni insa ceea ce stim sigur este ca doar Pamantul e planeta locuibila in prezent din intregul univers. Singura planeta locuibila sau care poate sustine vata biologica din intregul univers. Universul material.

In plus versetul din Psalmul 115:16 compara spatiul universului cu spatiul Pamant. De obicei se face comparatie intre lucruri de aceeasi categorie, pere cu pere si nu pere cu mere. De obicei se aduna lucruri de aceeasi categorie, pere cu pere si mere cu mere. In acest caz se face comparatie intre spatiul ocupat de universul material si Pamant. Daca Pamantul e dat omului universul e al Lui Dumnezeu. Nu se refera la locuinta Lui Dumnezeu. Universul material nu e locuinta Lui Dumnezeu ci doar tronul Lui Dumnezeu. Universul material nu poate sa-L cuprinda pe Dumnezeu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In citatul dat de tine scrie "pământ" nu "Pământ". Deci nu planeta. Pământ(substantiv comun) poate fi pe orice planeta.

| Meme10Memu explică (pentru anonim_4396):

Se refera la planeta Pamant. Dumnezeu a amenajat planeta Pamant sa mentina viata si pe om pe care l-a creat. Nu spune de alta planeta pentru oameni.

| badpanda a răspuns:

Ai cercetat tot universul si ai ajuns la concluzia ca paneta asta este singura locuita.
Sau doar crezi orbeste niste povesti evreiesti de acum 3000 de ani?

| marinaru777 a răspuns:

Biblia a fot putin modificata de catrea oamenii cu bani.Se joaca unii de a Dumnezeu uita ca sunt oameni adica o simpla furnica pe Pamant.

| KR0NSTADT a răspuns:

De aici deducem și mai clar că Universul este al lui Dumnezeu, iar o parte din el, adică Pământul, a dat-o oamenilor, Biblia nespecificând faptul că celelalte planete sunt nelocuite.

| Meme10Memu explică (pentru KR0NSTADT):

"Biblia nespecificând faptul că celelalte planete sunt nelocuite." - ba specifica. Fiindca spune ca universul e al Lui Dumnezeu ce vrei mai mult?

| bettybetty a răspuns:

1. Există 2 oameni cu trup acum cu Dumnezeu în cer: Enoh și Ilie.
2. Probabil există viața și pe alte planete, însă poate nu oameni. Microbi, insecte... lucruri de genul.

| Meme10Memu explică (pentru bettybetty):

1. Enoh si Ilie isi astepta invierea si sunt morti si acum. Scrie ca nimeni nu a urcat la cer inainte de invierea lui Iisus. In plus Enoh si Ilie nu fac parte din noul legamant adica dintre cei 144000 care sunt inviati in cer.
2. Microbii si insectele sunt sub stapanirea omului. Toate celelalte organisme de pe Pamant sunt puse in legatura cu stapanirea omului si de aceea nici un fel de organism nu traieste in alta parte din univers ci doar pe Pamant.

| sanboss a răspuns (pentru bettybetty):

Mai este o persoana, a promis Isus ca va fi cu el in cer...

| Meme10Memu explică (pentru sanboss):

Adevarat iti spun azi, vei fi cu mine in rai. Raiul nu e in cer. Iisus vorbea ca va fi cu Iisus sub domnia pe Pamant dupa Armaghedon cand imparatia va veni pe pamant.