| mentholinks a întrebat:

Nu exista viata vesnica si nici pedeapsa vesnica conform scrierilor originale ale Bibliei. Viata de apoi va avea si ea un sfarsit, asta invata Pavel pe primii crestini. Vesnicia vietii de apoi a fost introdusa la un conciliu din Constantinopol in anii 500 d. Cr. Aici aveti un articol care spune ce si cum. http://www.theheraldofgodsgrace.org/Janse/forever.htm
Ce parere aveti?

11 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Nu exista nici o viata vesnica, nici o a doua viata, astea sunt fantezi pur umane

| AvalohAlyn a răspuns:

Iisus a spus ca exista, chiar in Noul Testament.

| SG1995 a răspuns (pentru AvalohAlyn):

Imi zici si mie unde scrise in Biblie de viata de apoi? Evrei nici macar conceptul de spirit nu au, ei cred ca atunci cand esti mort, esti mort, de asta cred in inviere, altminteri invierea e un non-sens.

| AvalohAlyn a răspuns (pentru SG1995):

Pai Iisus nu propovaduieste viata vesnica in Evanghelii? Mereu invata norodul de viata vesnica, de rai, de Imparatia Cerurilor, asta nu tot viata de apoi se numeste?
Eu cred ca da.
big grin

| SG1995 a răspuns (pentru AvalohAlyn):

Provaduieste invierea nu viata de apoi, sunt doua doctrine diferite.

| kar1GaNNN a răspuns:

Exista viata dupa moarte. Asa a spus si Iisus Hristos.

| SG1995 a răspuns (pentru kar1GaNNN):

Da-mi versetul.

| AC4S4 a răspuns:

Uite ce spune Pavel, inspirat de Duhul Sfant.
1 Coriteni 15: 19 Dacă numai în viața aceasta ne‑am pus speranța în Cristos, atunci suntem cei mai jalnici dintre toți oamenii!
1 Corinteni 15: 22, 23 Căci așa cum, în Adam, toți mor, tot astfel, în Cristos, toți vor fi înviați, însă fiecare la rândul lui.

| mentholinks explică (pentru AC4S4):

Pai da, vom fi inviati si vom fi judecati sau rasplatiti dupa faptele noastre si vom mai trai dar nu vesnic ci o perioada mare de timp cat dureaza un aeon. Asa scrie in textele originale. Si asta mai este sustinut si de textul vechiului testament in care Dumnezeu spune ca pe pamantul nou pe care il va face, zilele poporului sau vor fi ca cele ale copacilor dar nicidecum nu va trai nimeni vesnic.

| AC4S4 a răspuns (pentru mentholinks):

Adu si versete prin care sustii ceea ce spui. Unde scrie ca vom fi judecati dupa faptele noastre? Vom fi judecati dupa credinta in Isus Hristos, care implica fapte.

Răspuns utilizator avertizat