| mentholinks a întrebat:

Nu-i asa ca nu e bine sa te bazezi pe Dumnezeu pentru ajutor fiindca ramai dezamagit? Asta mi s-a intamplat mie.

7 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Pai tu crezi in dumnezeu, cum sa fi dezamagit

Răspuns utilizator avertizat
| raMLesS a răspuns:

Trebuie sa te bazezi pe tine si atat.
Decat sa te rogi la Dumnezeu, sa stai cu ochii in soare si sa astepti sa ploua, mai bine te bazezi pe "cand o fii sa ploo, ploo laughing".
Bazeaza-te doar pe tine, fa ce vrei ca imediat mori.

| AC4S4 a răspuns:

Ba da, este bine să te bazezi pe Dumnezeu. Dar nu este bine să fii leneș.

Sunt doi oameni, amândoi se bazează pe Dumnezeu pentru aceeași problemă. Problema nu este rezolvată pentru niciun dintre aceștia doi, totuși unul rămâne credincios, mulțumitor, altul devine dezamăgit și își pierde credința. Vina nu este a lui Dumnezeu, nici a faptului că s-a bazat pe El. Problema este credința pe care o avea al doilea om. A fost slabă, la greu s-a dus.

| Steregoi a răspuns:

In Biblie nu spune sa te bazezi pe Dumnezeu ci sa faci voia lui. Daca te bazezi risti sa ai surprize neplacute asa cum e cazul tau. E ca si cum te-ai baza pe o temelie pe un sistem sustinut incomplet de Dumnezeu dar administrat de Satan. happy

| catalynx a răspuns:

Cam asa e, Dumnezeu te ajuta, dar cand are el chef, faza asta cu credinta e cu dus si intors, adica uneori te ajuta alte ori nu. Parerea mea la momentul actual e ca nu trebuie sa-ti pui bazele in Dumnezeu atunci cand vrei sa te casatoresti sau cand vrei sa faci ceva, pentru ca lucrurile sunt neclare, Dumnezeu actioneaza random, adica te poate ajuta sau nu dupa cum are el chef, chiar daca tu ceri un lucru bun care in mod si definitiv i-ar placea si lui. Cam asta e parerea mea pana acum si nu, Dumnezeu nu mi-a demonstrat pana acum ca ma contrazic, poate ca opinia mea se va schimba, dar nu vad inca ceva conret care sa ma determine sa-mi schimb opinia, poate doar fite

| Făgăraş a răspuns:

Salutare!

Uite eu o sa te aprob și o să te contrazic în același timp. Au fost momente când Dumnezeu nu m-a ajutat deoarece nici eu nu am pus osul, și, mai mult, nu îmi era de folos ( asta am aflat mai târziu ). Însă au fost și momente când am simțit ajutorul Lui, mai ales atunci când nu mai aveam nicio o speranță! Important este să dai tu ceea ce poți și ai să vezi și ajutorul Lui!