| anonim_4396 a întrebat:

Nu-i asa ca profetia, potrivit careia SUA prin NASA cu misiunile de cautare a vietii pe alte planete, induce in eroare lumea si constrange subtil pe unii sa fie cobai pentru noile misiuni spatiale potrivit cu Apocalipsa 13?

8 răspunsuri:
| VelaJohnny a răspuns:

Stai linistit, versetul nu se refera la faptul ca nu avem voie sa exploram spatiul. Citeste contextul versetului, cerceteaza atent, nu te lua dupa toate articolele despre Biblie de pe net, ca multe, pentru accesari, exagereaza sau inventeaza lucruri. Pana la urma, de ce ar fi creat un univers atat de frumos si complex pentru om, daca nu sa isi spele ochii cu el, si sa isi satisfaca curiozitatile. Treaba lor ce afaceri fac, dar iti spun sigur ca nu li se aplica versetele acelea.

| anonim_4396 explică (pentru VelaJohnny):

"versetul nu se refera la faptul ca nu avem voie sa exploram spatiul." - pai nu reiese ca dumnezeu impiedica omul sa exploreze cosmosul mai ales ca l-a creat cu libera alegere. DAR spune ca ceva il "da jos" pe om ca sa nu stea prea bine in cosmos.

| VelaJohnny a răspuns (pentru anonim_4396):

Citeste contextul versetului 4, ca asa e interpretabil. Poftim

„ Prorocia lui Obadia. Aşa vorbeşte Domnul Dumnezeu despre Edom: „Noi am auzit o veste din partea Domnului şi un sol a fost trimis cu ea printre neamuri, zicând: ‘Sculaţi-vă să mergem împotriva Edomului ca să ne războim cu el!’
Iată, te voi face mic printre neamuri, vei fi cel mai dispreţuit.
Căci mândria inimii tale te-a dus în rătăcire, pe tine, care locuieşti în crăpăturile stâncilor şi domneşti în înălţime, de aceea tu zici în tine însuţi: ‘Cine mă va arunca la pământ?’
Dar, chiar dacă ai locui tot atât de sus ca vulturul, chiar dacă ţi-ai aşeza cuibul între stele, tot te voi arunca jos şi de acolo, zice Domnul."

Citeste atent, o sa vezi ca e gresit aplicat versetul

| anonim_4396 explică (pentru VelaJohnny):

Dumnezeu vorbeste despre Edomul antic. DAR dumnezeu a aratat ca omul care este contra lui dumnezeu poate gandi si chiar sa-si faca cuib printre stele. Dumnezeu il crede capabil pe om de acest lucru ceea ce s-a adeverit in ultimii zeci de ani si se adevereste si azi. Omul a inventat avionul si navele cosmice. "Te voi da jos" s-a implinit si se implineste astfel: multe avioane si elicoptere s-au prabusit, o nava cosmica a luat foc la aterizare in atmosfera, cosmonautii nu o duc prea bine in statia internationala spatiala si sunt nevoiti sa revina pe Pamant iar pe Luna n-au putut sta mult adica intre stele adica intre Soare si Proxima Centauri. Unii oameni chiar vor muri in drum spre Marte sau vor muri toti dupa ce vor ajunge acolo DACA vor ajunge pe Marte. E adevarat ca vulturul nu ajunge in cosmos prin forte proprii DAR omul mai intai a imitat pasarile ca sa construiasca avioanele si apoi si-a facut un cuib in spatiul cosmic printre stele adica statia internationala spatiala. La propriu un vultur nu-si poate face cuib printre stele ci pe stanci la inaltimi mari. Descrierea lui dumnezeu e mai mult comparativa sau sugestiva aratand ca omul rebel asemenea diavolului mandru vrea sa ajunga ca dumnezeu la o pozitie inalta depasindu-si pozitia sau locuinta sau planeta Pamant faurit si amenajat de dumnezeu. Omul vrea sa arate ca el ar putea creea conditii de a trai pe alte planete sau printre stele. Daca ma uit de jos intr-o noapte instelata spre un cuib de vultur nu vad cuibul lui printre stele ci doar stanca muntelui intr-o parte si doar stele in cealalta parte. Daca vulturul si-ar face cuib printre stele cand privesc noaptea spre cuib ar trebui sa vad stele imprejurul cuibului si nu doar intr-o parte. Nu scrie "daca ti-ai face cuibul langa stele" ci "INTRE stele". Si in plus omul nu poate zbura precum vulturul pentru ca nu are aripi. In capitala Edomului numita Petra oamenii au sapat in stanca cuiburi pentru a locui. Acele cuiburi sunt sapate la altitudini cam mici sau aproape de baza muntelui si nicidecum la inaltimi foarte mari neexistand munti sau varfuri montane de altitudini foarte mari. Cu toate acestea acele cuiburi nu erau si nu sunt intre stele. Deci e clar ca e mai mult o descriere sugestiva sau comparativa si in acelasi timp o profetie sau o posibilitate a omului de a iesi din atmosfera Pamantului. Exprimarea din acest verset este o exprimare extinsa de la cuibul vulturului pe stanci inalte pana mai sus de atat adica chiar intre stele sau "pana la dumnezeu". O tendinta asemanatoare a fost observata si la oamenii care au inceput sa construiasca turnul babel cautand sa ajunga cat mai sus. Rezultatul unor astfel de misiuni marete este mandria omului de stiinta care spune: "ce ar putea fi mai presus de om?" care a ajuns pe Luna sau poate ajunge chiar si pe alte planete, fie el insusi sau fie trimitand roboti teleghidati. Alte constructii megalitice faurite de om sub indrumarea demonilor sunt imense si foarte inalte: piramidele din Egipt si din alte locuri de pe Pamant, Stonehenge, etc.

| VelaJohnny a răspuns (pentru anonim_4396):

E adevarat ca pamantul este locuinta oamenilor oferita de Dumnezeu, si doar pe ea se gasesc conditiile perfecte de viata. Dar nu inseamna ca daca omul zboara cu elicopterul, il infurie pe Dumnezeu, sau cu avionul. Ai dreptate in ce sustii, dar duci totul la extrem. Legat de Babel, nu a fost atat de grav constuirea unui turn pana la cer, ca oricum nu reuseau, ci faptul ca Nimrod cauta ca oamenii sa nu se mai imprastie pe fata pamantului, cum a spus Dumnezeu, ci sa umple doar orasul acela. In fine, nu mai caut sa iti schimb conceptiile.

| anonim_4396 explică (pentru VelaJohnny):

"Dar nu inseamna ca daca omul zboara cu avionul, il infurie pe Dumnezeu, sau cu avionul." - NU asta vrea sa arate versetul. Versetul scoate in evidenta TRUFIA sau MANDRIA care rezulta din astfel de realizari ce de multe ori ajunge sa-l excluda pe dumnezeu existential si puterea lui. Referitor la turnul babel asa este cum sustii, DAR acolo, la fel, MANDRIA avea sa incolteasca la o scara mare si NU a fost doar o chestiune de a nu se raspandi pe TOT pamantul ( pentru a nu respecta decretul divin ) ci mult mai rau de atat adica au vrut sa infrunte sa conteste ( ca si astazi ) existenta suprema a lui dumnezeu sau suveranitatea lui dumnezeu in universul material si spiritual. In realitate conform descoperirilor arheologice s-a descoperit doar fundatia unde ar fi fost acel turn babel. Adica ei abia incepusera sa construiasca turnul. Dar dumnezeu n-a stat sa il inceapa cu adevarat sau sa constuiasca prea multe nivele fiindca ceea ce l-a deranjat cel mai tare pe dumnezeu a fost starea inimii lor si nu in primul rand constructia in sine.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Raspunsul urmator:

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Obadia 1:4: sau Avdie 1:4: "Dacă te vei înălţa ca vulturul şi-ţi vei face cuibul tău printre stele, şi de acolo te voi da jos", zice Domnul."

http://www.descopera.ro/......e-vreodata