| anonim_4396 a întrebat:

Nu-i asa ca proverbul "scopul scuza mijloacele" este din biblie?
De exemplu Rahav a mintit pentru a face un bine si a se salva pe ea si pe cei din familia ei in cadrul scopului lui dumnezeu si apoi a devenit ascendenta a lui Cristos. Deci dezinformarea, minciuna sau musamalizarea pentru a nu cauza durere sufleteasca cuiva este motivata si permisa biblic, nu?

5 răspunsuri:
| milan9 a răspuns:

Toti "ascendentii" din arborele genealogic al Mantuitorului au avut natura umana coruptibila de care amintesti. Nu erau infailibili si nu exista aceasta pretentie. Fiul lui Dumnezeu nu isi asociaza insa aceste greseli...

| anonim_4396 explică (pentru milan9):

"au avut natura umana coruptibila" - si totusi au avut privilegiul de la dumnezeu sa fie ascendentii lui Cristos. Cand am zis minciuna NU m-am referit sa minti ci sa acoperi sa musamalizezi lucruri care pot poticni pe alti oameni decat sa-i apropie de dumnezeu. Orice om este pacatos si are ce ascunde sau musamaliza. Insa pentru dumnezeu TOTUL este descoperit. Prin asta nu am vrut sa spun ca omul sa faca pacate grave in ascuns, iar daca se intampla sa faca pacate grave sa se caiasca si sa mearga la duhovnic pentru marturisire si rugaciune si iertare si sfintire si PURIFICARE COMPLETA prin jertfa lui Cristos.

| VelaJohnny a răspuns:

„proverbul "scopul scuza mijloacele" este din biblie?" - nu, doar ca nu este gresit sa induci pe cineva rau intentionat in eroare, cu scopul de a evita o crima sau o alta fapta rea. De asemenea, Rahav nu era pe atunci o inchinatoare la Dumnezeul lui Avraam, nu cunostea exact legile sale, a actionat in necunostinta de cauza, la disperare, insa in mod corect.

| anonim_4396 explică (pentru VelaJohnny):

"insa in mod corect." - deci o minciuna musamalizare dezinformare care determina o situatie buna este ceva corect inaintea lui dumnezeu sau nu este condamnabil. Insa minciuna care conduce la o situatie rea sau de nesupunere sau de poticnire impotriva vointei lui dumnezeu este incorecta pentru ca acea minciuna conduce la moarte prin pacat. Dumnezeu a dezinformat, prin acei magi slujitori ai diavolului, pe Irod pentru a nu-l gasi pe Cristos ca sa-l ucida.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

DA este din biblie. Corect!