| anonim_4396 a întrebat:

Nu-i asa ca sfarsitul religiilor gresite este aproape? Si caderea religiei sau churrvei denumita Babilonul cel Mare mondial se apropie? Nu-i asa ca ONU va decreta anularea religiei organizate asa cum e profetit la Apocalipsa 17-18?

29 răspunsuri:
| Darkmagic a răspuns:

Hai ca iti reuseste! :D
Inca putin, si ajungi la fel de duplicitar ca astia care la Religie urla ca "jidanii e rai si nenorociti", iar la Stiinta se sucesc. Acolo "jidanii e buni", si astia stau toata ziua in gura cu Einstein si Newton et comp.
Vad cu mare "bucurie", ca problema de aici,
https://www.tpu.ro/go-to-answer/15678543/
...ti-a dat tonul pentru o pleiada de intrebari cu subiectul "Profetii", si ai reusit sa pornesti o cruciada antisemita... :D
Iti aduc aminte ca "o profetie este o PROFETIE"...pana se indeplineste si isi pierde aceasta calitate, devenind realitate.
NUMAI in cazul acesta, poti sa intrebi ca Marius pe micul Ftiriadi: "Nu-i asa ca?", altfel, aceasta formulare seamana cu sfarsitul neuronului, nu al vreunei religii.

| anonim_4396 explică (pentru Darkmagic):

Da o profetie nu mai e profetie cand s-a implinit. Eu vorbesc de o profetie credibila. "Nu-i asa ca..." supune atentiei publice un gand propriu si NU solicita neaparat un raspuns. Daca solicita neaparat un raspuns atunci intr-adevar e semn ca omul vrea neaparat un raspuns extern mintii lui. E nu va cer raspunsuri. Daca mi le dati bine, daca nu pentru mine tot una e. Eu nu caut sa conving pe nimeni de nimic. Eu exprim public doar la ce ma gandesc. Doar atat. Asta se cheama libera exprimare intr-un stat democratic. Asa cum sunt expus parerii lumii la fel si eu sunt liber sa expun lumea parerilor mele necitite de nicaieri. Deci sunt cineva si NU ceva care reproduce parerile altora.

| VelaJohnny a răspuns:

Cica vor sa se uneasca intr-o singura religie religiile lumii, cel putin cele mai mari doresc lucrul asta. Vor fi mai usor de lichidat cand se vor satura cei din domeniul politic de acel parazit.

| reihiuke a răspuns:

Nu e asa

| anonim_4396 explică (pentru reihiuke):

"Nu e asa" - da exemplu de un dumnezeu imaginar mai bun decat cel descris in biblie si care sa se potriveasca cu constiinta ta.

| reihiuke a răspuns (pentru anonim_4396):

De ce? cum adica dumnezeu imaginar "mai bun?" daca e imaginar, nu e. ce intelegi prin religie corecta?

| anonim_4396 explică (pentru reihiuke):

Prin religie corecta inteleg o inchipuire care se potriveste cel mai bine si cel mai plauzibil cu natura si constiinta umana cu istoria si cu realitatea inconjuratoare.

| reihiuke a răspuns (pentru anonim_4396):

Trebuie sa stabilim ceva. ori nu poate fi vorba de inchipuire cand se vb despre divinitate, ori 95% din deciziile pe care le iau oamenii, sunt pe baza de inchipuiri. daca numesti un sentiment gen "cred ca exista dumnezeu pentru ca totul in univers e prea ordonat", este acelasi lucru cum ti.ai inchipui ca eu o sa vin sa ma vad cu tine la ora 10, doar pentru ca asa ti.am zis la telefon.

| reihiuke a răspuns (pentru reihiuke):

Biblia insasi se interpreteaza in functie de constiinta. Pentru mine e toata simbolica si e ok. In ea nu e descris Dumnezeu in sine ci anumite legi obiective dupa care functioneaza lumea fizica si cea spirituala

| anonim_4396 explică (pentru reihiuke):

Nu e chiar toata simbolica. Asa cum ai spus si tu si constiinta curata dreapta ne ajuta sa intelegem corect biblia.

| reihiuke a răspuns (pentru anonim_4396):

Hmm... dupa ce criterii evaluezi o constiinta?

| anonim_4396 explică (pentru reihiuke):

Dupa criterii biblice sau mai bine spus dupa chipul si asemanarea lui dumnezeu.

| reihiuke a răspuns (pentru anonim_4396):

Aici nu sunt de acord happy

| anonim_4396 explică (pentru reihiuke):

Pai de ce nu ai fi de acord? ca constiinta binelui e fundamentata doar dupa chipul si asemanarea lui dumnezeu.

| reihiuke a răspuns (pentru anonim_4396):

Noi nu putem sti cum e Dumnezeu. Orice informatie ajunge la noi prin cuvinte, trece prin minte, care traduce totul in functie de ceea ce se afla deja acolo, de experiente, etc. Practic ceea ce intelege lumea citind biblia e o proiectie a reactiei a propriei experiente, nicidecum ceva obiectiv. Cunoasterea nu poate veni prin carti.

| anonim_4396 explică (pentru reihiuke):

M-am referit la tendinta sau inclinatia omului de cand se naste. Ca sa fiu mai concret: in functie de grupul de informatii din exterior aceea invata omul - asa ai zis si tu. Insa chiar din primele luni de viata copilul prezinta anumite tendinte: ii place sau nu anumite lucruri sau date de intrare din mediul inconjurator. Placerea/repulsia reprezinta tendinta sau constiinta acelui copil sau sistemul lui de operare care e independent de datele de intrare din mediul inconjurator sau de o carte.

| reihiuke a răspuns (pentru anonim_4396):

Un om care are tendinte libertine, poate sa i se para o prostie urmarea unei traditii. el "va simti" si va accepta ca pe o axioma ca poate interpreta si intelege biblia de unul singur si ca probabil Dumnezeu il va ghida direct. Va gasi exemple in Biblie, etc. Isi va construi tot sistemul de gandire asa. Pe cealalta parte sunt cei care pot fi foarte atasati de traditie si nu vad nimic valoros fara ea. Si ei pun pe primul plan versetele care sustin asta si pe restul le interpreteaza prin prisma acestora. Apoi se cearta pe forumuri, desigur, neajungand la niciun numitor comun.

| anonim_4396 explică (pentru reihiuke):

Scrie undeva in biblie ca e bine sa curvesti?

| reihiuke a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Daca se apropie sfarsitul religiilor "gresite", religia crestina este prima care cade.
Si ONU este o organizatie plina si creata de jîdani. Tu cand vezi ca jîdanii fac un lucru scris de alti jîdani intr-o carte de povesti mai crezi ca este profetie?

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Vrei sa spui ca jidanul profeteste si tot el implineste. Nu reiese din istorie si prezent ca ONU e facut si condus de evrei. Acum se pregateste terenul informational pentru ce urmeaza. Tot mai multi oameni considera religia o prostie care nu va mai avea nici o utilitate practica in acceptiunea lor.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Nu mai spune. Păi să vedem cine a stat în spatele ONU?
1. Franklin Roosevelt - președintele Americii controlate de jîdanii sioniști.
2. Winston Churchill - jîdan comunist
3. Soong Tse-ven - alt jîdan comunist
4. Maxim Litvinov - comunist căsătorit cu o evreică. Mici șanse ca el să nu fie la rândul lui jîdan.
http://www.globalresearch.ca/who-really-controls-the-world/5445239
Și se pare că actualul secretar general al ONU, António Guterres, se înțelege foarte bine cu prietenii lui jîdani.
http://www.jpost.com/......ael-469589

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

O fi! DAR daca chinezii, francezii, rusii nu ar fi fost de acord NU ar fi existat ONU astazi. ONU ca organizatie a fost si este greu incercata. Rusii nu de putine ori, recent, au fost pusi in postura de a contesta autoritatea ONU dar n-au facut-o. La fel, acum in UE are loc o orientare spre Est pentru a slabi legaturile cu SUA+UK sau pentru a slabi puterea sau influenta lui Trump. Si faptul ca jidanii sunt imprastiati pe pamant precum tiganii NU inseamna neaparat ca ei conduc lumea. Este un rationament gresit. Evreii ca natiune sunt ca niste blestemati pentru ca l-au respins ca natiune pe Cristos trimisul lui dumnezeu. Daca nu i-ar ajuta americanii si ONU i-ar fi mancat arabii si palestinienii de mult. Dar evreii au fost in majoritatea perioadelor dupa cucerirea lor de catre babilonieni in 607 ien sub dominatia puterii mondiale dominante care i-a cotropit dar i-au si sprijinit incepand cu babilonienii, apoi mezo-persii, apoi grecii, apoi romanii, apoi Anglia, apoi SUA si apoi ONU. Cu toate acestea au fost perioade cand au fost sub ocupatie otomana si alte tari invecinate pe langa lista de mai sus. Ceea ce ii ajuta in prezent NU este dumnezeu CI autodeterminarea lor ca fost popor ales de dumnezeu si mila celorlalte popoare. Chiar dumnezeu le-a spus evreilor ca popoarele din jurul lor erau mai puternice decat ei. Multe state precum si Romania in prezent contesta dorinta evreilor de a muta capitala la Ierusalim, in timp ce multe state precum si SUA isi mentin ambasadele la Tel Aviv. Recent ONU a respins dorinta evreilor de a coloniza Cisiordania.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

"DAR daca chinezii, francezii, rusii nu ar fi fost de acord"
Dacă chinezii francezii rușii nu ar fi fost conduse de jîdani cred și eu că nu ar fi fost de acord.

"Daca nu i-ar ajuta americanii si ONU i-ar fi mancat arabii si palestinienii de mult."
Israelul nu are ce căuta pe această planetă. Dacă nu ar fi fost colosala vrăjeală și afacere numită "Holocaust", statul Israel nu ar fi existat. Și într-adevăr, noroc cu America sionistă că-i pulverizau arabii de mult, cu toate că evreii au omorât o grămadă de arabi și palestinieni.
http://www.globalresearch.ca/......bs/5591341

"Evreii ca natiune sunt ca niste blestemati pentru ca l-au respins ca natiune pe Cristos trimisul lui dumnezeu."
Astea-s vrăjeli. Isus cel biblic, la fel ca și taică-su, nu au existat niciodată. Nu a existat niciodată un semi-zeu născut dintr-o virgină și nu a existat niciodată o fantomă invizibilă care a creat omul din pământ (mit furat de la sumerieni și egipteni).

"Ceea ce ii ajuta in prezent NU este dumnezeu CI autodeterminarea lor"
Îți zic eu ce i-a ajutat pe evrei. Minciuna, infiltrarea, furturile, genocidurile și inteligența în cele din urmă. Îți garantez că "celelalte popoare" de care menționezi i-ar extermina imediat dacă n-ar fi conduse de jîdani. Iranienii când au pornit războiul împotriva lor au știut foarte bine că Israelul nu există și n-are ce căuta pe hartă. Este un stat clădit pe suferința și sângele palestinienilor și în cele din urmă controlul evreilor s-a clădit pe sute de milioane de crime. Un exemplu elocvent sunt epurările organizate de jîdanii bolșevici în Rusia.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

"Dacă chinezii francezii rușii nu ar fi fost conduse de jîdani cred și eu că nu ar fi fost de acord." - pai chinezu e chinez are ochii aia oblici care nu pot fi confundati cu al nici unui evreu. Cred totusi ca exagerezi cu asta. Daca ti-as cere sa-mi arati bibliografiile reprezentantilor ONU din statele rus, chinez, francez ca sa dovedesti radacinile sau legaturile lor evreiesti NU ti-ar ajunge o saptamana si in plus daca ai face asa NU cred ca ai gasi asa ceva. Nu pot sa cred asa ceva.

"mit furat de la sumerieni și egipteni" - daca seamana nu inseamna neaparat ca a fost furat. Daca eu am un stilou ca al tau inseamna neaparat ca ti-am furat stiloul? De fapt similaritatea asta poate dovedi ca e adevarat basmul asta. Acele legende au fost reale si s-au transmis prin viu grai de la Adam-Eva, sumerieni, Noe, egipteni, etc.

"Un exemplu elocvent sunt epurările organizate de jîdanii bolșevici în Rusia." - vrei sa spui ca "nu exista natie mai vicleana decat jidanii." Daca jidanilor nu le-ar fi intrat in cap ca "ei sunt alesii lui dumnezeu" NU ar fi avut atata ambitie in ei. Conflictul acela dintre palestinieni-evrei nu are cauze si istorie doar umana, fapt dovedit ca zona aceea geografica a fost si este cea mai sangeroasa si conflictuala de pe tot globul pamantesc atat ca durata aproape permanenta cat si a numarului de morti de-a lungul istoriei de cand Iosua a pus piciorul in Canaan pentru a-i cotropi pe canaaniti sau palestinienii-arabii de azi sau mai bine spus de cand dumnezeu a incheiat legamant cu Avraam. Nu pot sa cred ca ar fi alta cauza. Daca jidanii ar fi fost atat de vicleni ar fi tras sforile si Cisiordania ar fi fost a lor. DAR...

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Paganii au zis ca evreii sunt ai unui dumnezeu care a intrecut si intrece in slava si maretie orice dumnezeu inventat de om.

| Teffan a răspuns:

Esti doar putin dezorientat.

| tiranul a răspuns:

Foarte posibil.