| Meme10Memu a întrebat:

Nu-i asa ca un sclav al lui Dumnezeu si nu al omului, nu are motive sa fie invidios, sa pofteasca la ce are semenul sau?

28 răspunsuri:
| danut a răspuns:

In lume sunt multe tipuri de SCLAVI, sclavi ai oamenilor (se practica mai in toate tarile sclavia mascata), sclavi ai lui Dumnezeu si sclavi ai DRACULUI.
Sclavi ai lui Dumnezeu sunt cei ce accepta o forma de sclavie VOLUNTARA, avem exemplu pe Apostolul Pavel care spune in Galateni 1, 10. Caut eu oare, în clipa aceasta sã capãt bunãvointa oamenilor, sau bunãvointa lui Dumnezeu? Sau caut sã plac oamenilor? Dacã as mai cãuta sã plac oamenilor, n-as fi robul (sclavul) lui Hristos. Dar si Moise:
Apocalipsa 15, 3. Ei cântau cântarea lui Moise, robul lui Dumnezeu, si cântarea Mielului. Si ziceau: "Mari si minunate sunt lucrãrile tale, Doamne Dumnezeule Atotputernice! Drepte si adevãrate sunt cãile Tale, Împãrate al Neamurilor!
Interesant este ca a treia varianta nu s-a pus in discutie, cine sunt ROBII Dracului (Satanei), ca sa n u o mai lungim si sa facem exegeze privind subiectul o voi zice direct si la subiect: TOATA populatia globului care se crede LIBERA si NU accepata sa fie sclavii lui Dumnezeu, SUNT sclavii DRACULUI. Nu exista zona INTERMEDIARA sau neutra, ori cu unul ori cu altul, la primul este o "sclavie" acceptata, constienta, la celalalt ascunsa, fara sa se stie.

| doctorandus a răspuns:

Motive raționale? Probabil că nu. Dar ca om simte pofte și invidii.

| Meme10Memu explică (pentru doctorandus):

Sclavul lui Dumnezeu are ca perspectiva viata vesnica si tot ce-i pofteste inima in mod legitim si prin urmare nu are motiv sa fie invidios sau sa pofteasca la ce are altul.

| doctorandus a răspuns (pentru Meme10Memu):

Si ce ti-a dictat Dumnezeu: ca in loc de inginer electric sa te faci frizer, sau ce ordine ti-a mai dat?

| Meme10Memu explică (pentru doctorandus):

Sclav e cui ii e dator. E chestiune de datorie nu de executarea unor ordine. Daca nu mai e sclav al pacatului devine sclav lui Cristos.

| RAY a răspuns:

Are datoria sa urmeze cele doua porunci date de iisus, ia ghici le stii?

| DoarBogdan a răspuns (pentru RAY):

Imi place Ray, ai inceput sa vorbesti despre aceste lucruri fara sa negi existenta cuiva si nici sa o o aprobi big grin

| RAY a răspuns (pentru DoarBogdan):

Sunt agnostic in privinta unui creator,dar nu am credinta fata de vreun creator,avem de a face cu un creator indiferent,nepasator sau cu un univers holograma,matrix cine stie,nu stiu,stiu ca acest univers este guvernat de cauza si efect,desi orice are o cauza? Inseamna un sir de cauze infinite,big bang nu a fost inceputul pentru ca a avut o cauza, nu stim cauza lui desi nu a fost inceputul, cu toti suntem agnostici uni atei uni teisti, deisti, panteisti, nimeni nu stie sigur

| DoarBogdan a răspuns (pentru RAY):

Aia cu cauza si efectul ai luat-o de la mine laughing

| RAY a răspuns (pentru DoarBogdan):

Orice fac nu e bine vrei mai mult de la mine
Nu mai pot sunt om si eu
Orice vorba ti'as spune ea doar vorba ramane
N'auzi nimic in jurul tau

| DoarBogdan a răspuns (pentru RAY):

OOOO

Dar vad ca suntem oameni de cultura de asemenea laughing

| Violleta2022 a răspuns:

Despre ce sclav vorbesti?
Ai vazut tu asa ceva, pe pamant?

| Meme10Memu explică (pentru Violleta2022):

Eu sunt sclav al lui Dumnezeu. Ma vad.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Meme10Memu):

Si ce te pune pe tine Dumnezue sa faci, de te consideri sclavul lui?
Cum te forteaza sa executi ceea ce-ti cere?

| Violleta2022 a răspuns (pentru Meme10Memu):

Baiete, tu cam bati campii cu "sclavul lui Dumnezeu".
Mai lasa iarba aia, sau drogurile, ca debitezi numai prostii.

| Meme10Memu explică (pentru Violleta2022):

Dumnezeu vrea sclavi de buna voie si nesiliti de nimeni.

Simplu, ma las purtat de duhul sfant. Asa am devenit sclav.

Dar pentru ca am mostenit pacatul uneori nu e suficient doar sa ma las purtat ci este necesar sa depun eforturi contra firii pacatoase mostenite. Lupta o duc prin cunoastere, credinta, speranta. Asa reusesc sa inving in parte natura pacatoasa innascuta. Daca as iesi victorios complet nu as mai muri. Si pentru asta e valoara jertfei lui Cristos.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Meme10Memu):

Dumnezeu nu vrea nici un sclav, este doar interpretare eronata.
Invata sa fii un om normal, civilizat si sa nu mai pacatuiesti, ca nu-ti cere nimeni sa faci asta.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

"Nu e asa ca...", de unde aceasta fraza? Cine a mai spus asta? Tu? Si poti sa vorbesti in numele lui Dumnezeu?

| Celcestietot a răspuns:

Trolezi? Nimeni nu este sclav al lui Dumnezeu, cei care il aleg, o fac de buna voie!

| Meme10Memu explică (pentru Celcestietot):

Romani 6:22:"Dar acum, izbăviţi fiind de păcat şi robi făcându-vă lui Dumnezeu, aveţi roada voastră spre sfinţire, iar sfârşitul, viaţă veşnică. "

Sclav si rob sunt sinonime.

http://www.dexonline.ro:8080/definitie/rob
rob, roabă [At: (a. 1560) Vz sclav.

http://www.dexonline.ro:8080/definitie/sclav
SCLAV, -Ă, sclavi, -e, s. m. și f. rob.

| Celcestietot a răspuns (pentru Meme10Memu):

Haide sa vedem ce definitii mai gasim in DEX (acelasi site), asa in mare, pentru cuvantul ROB :

1) Persoană foarte supusă, foarte devotată cuiva
2) Persoană stăpânită de o pasiune, de o preocupare copleșitoare, de o obligație sau de un sentiment puternic față de cineva
3) Persoană credincioasă; creștin

Copy-paste pana acum happy

Rob mai este sinonim si cu obedient, adica supus.

Din tot ceea ce ti-am dat pana acum, adaptand definitiile la acel verset, reiese ca de bunavoie il aleg oamenii pe Dumnezeu (la fel cum am facut si eu).

Haide sa vedem ce mai scrie in Biblie :

,, 16. Căci Dumnezeu aşa a iubit lumea, încât pe Fiul Său Cel Unul-Născut L-a dat ca oricine crede în El să nu piară, ci să aibă viaţă veşnică.
17. Căci n-a trimis Dumnezeu pe Fiul Său în lume ca să judece lumea, ci ca să se mântuiască, prin El, lumea.''

De aici, reiese ca, Dumnezeu Tatal nu obliga pe nimeni sa creada in Fiul Sau, ci pur si simplu cei care fac asa ceva, o fac din dragoste, nu se duc la El ca niste sclavi, ci ca niste slujitori. Dumnezeu este binele suprem, nu ai cum sa fii sclavul binelui, decat daca esti vreun demon, care vei fi inchis cu legaturile intunericului.
De asemenea, cei care aleg sa il slujeasca pe Satana, o fac din placere, nefiind obligati de catre cineva.

Daca nu iti convine asa, inlocuieste cuvantul,, rob'', cu,, slujitor'', caci din proprie initiativa il slujesc acei oameni pe Dumnezeu.

| Algo098 a răspuns:

Indiferent de pozitia in care se afla relativ la o divinitate inexistenta sau la o alta persoana, un om poate fi invidios si poate sa pofteasca la ce are semenul sau si motive se gasec.

| Dorotheea21 a răspuns:

Se spune 'rob' al lui Dumnezeu, nu 'sclav'. Nu exista 'sclav al lui Dumnezeu'. laughing
Iudeii si crestinii au separat intelesul celor doua cuvinte, robii aveau suflet, unele drepturi, se puteau mantui, sclavii nu, erau socotiti animale sau unelte.
Cum iti vin intrebarile astea?hee hee
Faci un efort, sau curg asa?winking

| Meme10Memu explică (pentru Dorotheea21):

Curg prin sita ratiunii.

| Dorotheea21 a răspuns (pentru Meme10Memu):

Termenul 'Sclav al lui Dumnezeu' nu exista.
De unde a luat ratiunea ta aceasta idee?
La ce te'ai gandit cand l'ai inventat?
Ajuta'ma.

| Meme10Memu explică (pentru Dorotheea21):

Am raspuns mai sus.

| Dorotheea21 a răspuns (pentru Meme10Memu):

Ai raspuns gresit mai sus!
Ti'am spus ca biserica da intelesuri diferite, si ca nu exista decat 'rob al lui Dumnezeu', niciodata 'sclav al lui Dumnezeu'.
Mi'a scris un prieten de unde ai luat expresia 'sclav al lui Dumnezeu'. laughing Din intrebarea unui tip pe care eu il ignor, tip care nu vorbeste bine limba noastra.
Tu vorbesti neerlandeza? Pentru ca la fel de pasareste ar arata si intrebarile tale daca te'ai duce pe un forum olandez si ai incerca sa pari destept acolo!
Te rog sa imi trimiti un 'ignora utilizator', sa nu mai pot sa interactionez cu astfel de prostii, pe care prea mult le'am luat in seama.
Pacat ca am aflat atat de tarziu de unde iti vin! straight face

| Meme10Memu explică (pentru Dorotheea21):

Sunt original. Nu am preluat.