| harciog a întrebat:

Nu inteleg asta si tare as vrea.Rubrica aceasta ar trebui sa fie una plina de intelegere si pro credinta pentru ca, practic, asta sugereaza.Am luat un pic intrebarile la citit si descoper ca ar fi trebuit sa se cheme cu totul altfel numai Religie nu, din cauza ca 85 %dintre intrebari sint puse de atei cu scop de defaimare a credintei. Putem sa ne bazam credinta in stiinta pe defaimarea celeilante credinte care a precedat-o? Cum negam existenta lui Dumnezeu daca ne aducem aminte de El la orice pas, chiar si pentru a-l nega? Mai are nevoie de negatie ceva inexistent? Dar bag seama ca, pe cei mai multi, nu existenta in sine ii intereseaza cit mai mult dominarea oamenilor credinciosi. Cum comentati?

32 răspunsuri:
| Dumnezău a răspuns:

De ce neaparat pro-credinta? Daca subiectul este RELIGIE, nu inseamna ca trebuie sa ne preocupam doar de crestinism sau ortodoxism, ci de toate subiectele ce apartin de RELIGII, de la cel mai nesemnificativ, pana la discutii existentiale. Te-ai gandit ca ateii, de fapt, nu defaimeaza crestinismul, ci scot la iveala detaliile scandaloase si rusinoase, sau incorectitudinile din aceasta religie? Cum zice cineva nasol de religia voastra, sau de Dumnezeu, hop, apare nemultumirea crestina generala! Ceva inexistent n-are nevoie de negatie, insa tare mi-e frica de faptul ca sunt prea multi bolnavi psihic ce mai cred intr-un personaj mitologic, inexistent, si toata sleahta lui de scandalosi, si sunt prea putini oameni care deschid ochi si destupa urechi, si gasesc de cuviinta, sa-mi fac treaba, deci...nu tac nici mort ca Tupac. Dumnezeul biblic nu exista, ci doar o forta ce guverneaza iremediabil Universul, fara ca noi sa ne putem intercala peste ea, ce nu are ratiune proprie, si doar a aranjat lucrurile intr-un anume fel, si le aranjeaza intr-un proces continuu.Stii tu, natura ii zice.Si legile fizice fundamentale.

| ramona30 a răspuns:

Harciog cam ai dreptate. Ar trebui sa te intrebi si de ce procedeaza ateii in acest mod pe TPU, adica persifleaza religia si incearca dominarea credinciosilor. Sunt doua mari motive:
1) Religia este/ a fost extrem de periculoasa si nociva cand a avut putere. Uita-te in istorie daca nu ma crezi. Si in prezent reprezinta un pericol, atat pentru societate cat si pentru individ.
2) Ateii nu au alte mijloace de a-si sustine convingere. Biserica este o institutie puternica, foarte banoasa cu multa influenta politica si sociala. Isi face propaganda cand vrea, dicteaza programa scolara, face ce vrea ea. Ateii nu au astfel de mijloace. Pai avem probleme fizice daca indraznim sa ne sustinem ideile in public. Pe internet e mai putin periculos.

| aliceinchains a răspuns:

Păi vezi tu, categoria "Religie" nu se numește "Creștinism", aici se vorbește DESPRE religie, nu trebuie să fii credincios ca să activezi aici. Are loc toată lumea.

| Wehrmacht a răspuns:

Da dar de crestini nu zici nimic? Cand puneau intrebari din astea la panarama in care injurau ateii/satanistii si ziceau ca spunem niste prosti/cretini...etc care ar fi mai bine sa nu existe nu ii vedea nimeni nu?

| mgtow a răspuns:

Fiecare cu samanta proprie si ignorarea celor care cred in tampenii. Se vor lamuri cei din bandul contrar ca s-au inselat (nu zic de partea cui sunt ca sa nu-mi sara-n cap dusmanii).

| Inferno a răspuns:

Asa-i ca TPU la categoria religie e o porcarie. Ai pus o intrebare normala si ai primit o gramada de reprosuri. Nu inteleg de ce utilizatorii de aici sunt asa agitati. Si daca te uiti majoritatea sunt de la "atei".
Asa mi s-a intamplat si mie o data: Am dat un raspuns NORMAL, care din intamplare putea fi interpretat diferit de ce am vrut eu sa spun. Si "ateii" au inteles ca ii iau aparare Lui Dumnezeu. Am primit 8 voturi eronate.

| mihaibrasov a răspuns:

"Rubrica aceasta ar trebui sa fie una plina de intelegere si pro credinta pentru ca, practic, asta sugereaza." Total fals. Cuvantul "religie" nu sugereaza "pro credinta"...

Pe de alta parte, nimeni nu e obligat sa ii bage in seama pe toti ateii frustrati. Insa e adevarat ca e usor obositor sa cauti o intrebare realmente buna in multitudinea de atacuri ateiste de pe-aici.

| harciog explică (pentru mihaibrasov):

Imi pare rau ca n-am stiut ca religia se ocupa de cei care nu si-au platit impozitele.

| mihaibrasov a răspuns (pentru harciog):

N-ai inteles. Religie inseamna "Credință în existența unei forțe supranaturale (care implică un ansamblu de acte rituale) și adorarea ei. ". Si satanistii pot spune ca au o religie... Si atunci unde mai e armonia si intelegerea de care spui intre credinciosi in Dumnezeu si satanisti?

| danay72 a răspuns:

Selectez intrebarile si nu intru in polemici cu cei care vor doar sa domine. E problema lor si oricum o persoana care nu intelege Biblia este o persoana care merita compatimita ca nu are nici un scop real in viata.Si din cauza ca sunt religii diferite de aceea se creaza polemicile. Dar eu cred ca trebuie sa respecti opinia celuilalt si daca nu-ti convine sa nu-l jignesti pe cel care gandeste diferit.

| Parintele a răspuns:

Harcioage, oamenii credinciosi trebuie sa deschida ochii, intelegi? chiar si cu forta.

| harciog explică (pentru Parintele):

Deci pina la urma tot dominarea, chiar si cu forta.Acu stau si ma intreb care dintre cele doua categorii e mai sanatoasa la cap.

| Parintele a răspuns (pentru harciog):

Religiosii oricum au probleme grave la capac si de aceea trebuiesc reparati.

| harciog explică (pentru Parintele):

Cu lovituri de cheie franceza?

| Parintele a răspuns (pentru harciog):

Nu draga ce draculaughing)

| Allrc24 a răspuns (pentru Parintele):

Bai omule daca nu iti convine sa intri aici dc mai intri? sa nu-mi spui ca intri in biserici si dai oamenii afara si ii olbigi sa citeasca carti de fizica.esti patetic.
amicei niciodata ateismul nu va stopa creditna unui crestin adevarat.la ce sa deschid ochii? la gunoaiele occidentului. la asa zisa stiinta binefacatoare? mai bine stau "in intuneric" si credincios cu Dumnezeu decat "in lumina stiinteti". SICTIR

| Parintele a răspuns (pentru Allrc24):

Ma omule, daca preferi intunericul religiei, te inteleg, esti indoctrinat, dar te poti repara. Daca nu vrei sa iti revi din prostia indoctrinarii in care te-au bagat parintii tai cu ajutorul unor carti prost scrise ia calculatorul si aruncal, renunta la tot ce stiinta iti pune la indemana si mergi in SICTIR cu intraga ta famile la o manastire de va inchideti in grote. Sa-ti fie rusine golane!

| Allrc24 a răspuns (pentru Parintele):

Amice parintii mei sunt paraleli cu religia. nu sunt atei sunt crestini cu numele.merg din an in paste la biserica. dc sa imi fie rusine? de asta am si subliniat"a gunoaiele occidentului. la asa zisa stiinta binefacatoare", pentru ca voi ateii credeti ca stiinta il exclude pe Dumnezeu. ei bine stiinta dovedeste pe ma sura ce se dezvolta maretia creatiei lui Dumnezeu. amice nu pot crede ca din non-viata a iesit viata de capul ei asa.cu ce motiv? de ce s-a intamplat? sa ne traim viata intr-jn mod mediocru? sa ne chinuim pe tot parcursul vietii ca mai apoi sa se stinga totu;. ca si cum dai Turn Off la PC... e total aiurea. care este scopul nostru mai exact? chinul?

| Parintele a răspuns (pentru Allrc24):

Despre ce chin vorbesti? Asta e viata, asa clara cum o vezi. Trebuie neaparat sa ajungi undeva dupa ce dai coltu? Chiar crezi in "facerea" si alte amuzamente din biblie? Citeste biblia cu ochii unui om obiectiv si nu ma lua cu Isus si jertfa sa sau alte aspecte mistice din biblie. E o scriere primitiva si prost scrisa pe care vezi ca se bazeaza religia ta. Pe deasupra observ ca esti si rasist. Ce ai cu evreii? Trebuie neaparat sa fie toata lumea crestina? si daca se poate sa mai fie si ortodoxa! la dracu cu asta man.

| Allrc24 a răspuns (pentru Parintele):

O intrebare daca nu crezi dc iti bati joc de biserica prin nickname?

| Parintele a răspuns (pentru Allrc24):

Nu imi bat joc, e doar o satira la adresa popilor.

| Parintele a răspuns:

Esti cam suparat amice. Chiar nu ai ce sa spui?

| hunterpainting a răspuns:

Ateii nu defaimeaza credinta, ei pun intrebari. Cerceteaza, nu cred.

Nu credem in stiinta, stiinta ne da rezultate logice, palpabile.

Ne aducem aminte de Dumnezeu ca subiect de discutie, asta nu ii confirma existenta nici nu i-o neaga, i-o contesta.

Nu, dar ceva care spune "Crede si nu cerceta" are nevoie de intrebari, sa dea niste explicatii.

Asta cu dominarea oamenilor credinciosi nu se poate face, proportiile sunt covarsitoare in favoarea lor.

| 傻瓜的毫不相干 a răspuns (pentru hunterpainting):

Eu stiam ca cineva a spus:cercetati si veti gasi, bateti si vi se va deschide, asta cu "crede si nu cerceta" de unde e, cine a propagat-o?

| hunterpainting a răspuns (pentru 傻瓜的毫不相干):

E "cauta si vei gasi" si se refera la cauta-l pe Dumnezeu si il vei gasi,

"crede si nu cerceta" e varianta scurta la:
„Tomo", i-a zis Isus, „pentru că M-ai văzut, ai crezut. Ferice de cei ce n-au văzut, şi au crezut." (Ioan 20, 29)

| ateuNEGATIV a răspuns:

In primul rand categoria nu se numeste crestinism si religie oricine isi poate exprima opinia un mulsulman, budist si chiar un non religios ateu, agnostic, eu nu cred ca intrebarile noastre defaimeaza ceva din contra sunt un lucru foarte bun chiar si pentru crestinii intrebarile noastre indeamna la cunostere nu la altceva, nu promovam o religie cum face ema sau alti, eu unu raspund la intrebarii eu unu afirm 100 la suta ca nu exista dumnezeu sau vreo divinitate in univers de ce neg? pentru ca natura nu are nevoie de un creator, referitor la ultima intrebare nu ma intereseaza ce cred alti sa creada in ce vor da sa numi atace stiinta

| Danielcristian a răspuns:

Ai dreptate, Cand ati dai cu ciocanul pe degete cinei de vina? DUMNEZEU

Cand vaca vecinului o ia prin iarba ta cine de vina? DUMNEZEU

Foarte buna intrebarea ta, daca cu toti am cauta cu adevarat pe dumnezeu nu ne-am bate joc de el cum multi fac de aici. Salutari prietene

| AnNaa67 a răspuns:

Asa este! Am pus si eu acelasi subiect chiar inainte cu cateva secunde sa vad aceasta de sus. Tara noastra este mai mult de jumatate plina de atei care nu-i suport si ne umple tara de... Nu mai spun si le-am mai spus, judecata de apoi va veni! Nimeni nu s-a intrebat vreo data de ce avem spaima aceasta in noi? Sau de ce ne lovim? Pentru ca facem mereu greseli.
Bai, aici este rubrica cu ce e popular nu cu religie.Hai sa avem putina minte!

| DAVID_6313 a răspuns:

Sunt manipulati, inculti, cred ca oile intr-o carte veche de 150 de ani(evolutia speciilor), dar din fericire sunt pe cale de disparitie.

| sEEk8 a răspuns:

Dar nu conteaza ce intrebari sunt puse in aceasta rubrica, tu cand ai nevoie de ceva din Religie poti folosi aceasta rubrica, important e ca tu sa crezi in Dumnezeu si sa incerci sa faci si pe alti care nu cred sa creada!

| LookIntoMyEyes a răspuns:

Religia și credința sunt distincte. Cel care le confundă este mai mult decât neinformat. În acest caz, expunerea individului fiind cel puțin rău intenționată.

| harciog explică (pentru LookIntoMyEyes):

Esti plin de noutati, multumesc pentru raspuns.