| Wesson a întrebat:

Nu inteleg ateii, desi gasesc o gramada de motive pentru care Dumnezeu nu ar exista, ei cum explica cum am ajuns prima chestie pe Pamant? Caci totusi de undeva a venit. Cum explica universul, cum a fost creat, etc. De ce ei nu cred in Dumnezeu? Cred ca o sa fie vesnici morti si nu se va intampla nimic? Sau cred in reincarnare?

Răspuns Câştigător
| Ad1tza a răspuns:

Ei cred in stinta. Ei zic ca o fost un big bang circa 14 miliarde ani sau cat o fi ori cum intra unu imediat si o sa-ti zica cevalaughing ma rog... Poti sa te uiti si tu de big bang pe net.

| Wesson explică (pentru Ad1tza):

Imi este cunoscuta acea teorie. Desi este cam ciudat. Ei zic ca Dumnezeu nu exista, insa cum stiu ei ca fix acum 14 miliarde de ani a fost nu stiu ce, de parca ei ar fi trait atunci sa vada.

| florinmarius20 a răspuns (pentru Wesson):

Daca le dati ramasitele pamantesti ale cuiva oamenilor de stiinta nu vor sti sa spuna mai nimic despre respectivul, in schimb afirmna cu certitudine ca stiu cum aratau dinozaurii si ce faceau.
In realitate sunt sfuri facute pe calculatoare.Nu stiu mai nimic despre univers, daca e infinit, rotund?

| Zenicide a răspuns (pentru Wesson):

De ce e ciudat? La inceput asa mi s-a parut si mie.
Nu e nevoie sa traiesti 14 miliarde de ani, e nevoie doar de matematica. Vezi tu, universul e in expansiune.
Apoi din punctul meu de vedere un creator nu explica nimic, ci complica si mai mult intrebarea.

| RAY a răspuns (pentru Ad1tza):

Ady chiar nu vad ce e de ras sincer

| RAY a răspuns (pentru Zenicide):

Matematica trebuie gandita, multi nu gandesc cum sa o inteleaga?

| Ad1tza a răspuns (pentru RAY):

Am ras ca i-am zis sa stea linistit ca o sa-i explice cineva toata teoria

| Mădă0611 a răspuns (pentru Ad1tza):

Pai si tu crezi in stiinta din moment ce la primul muc fugi si iei niste medicamente. Zic si eu thinking

| Ad1tza a răspuns (pentru Mădă0611):

Eeee acum depinde ce stiinta nu?

| RAY a răspuns (pentru Ad1tza):

Tu mergi la scoala?

| Ad1tza a răspuns (pentru RAY):

Da

| RAY a răspuns (pentru Ad1tza):

O urasti mult nu?

| Ad1tza a răspuns (pentru RAY):

Imi place romana, istoria, geografia, sport si cam atat.
Si matematca mi-ar placea daca profu nu ar veni beat la scoala

| RAY a răspuns (pentru Ad1tza):

In ce clasa esti? faci chimie, fizica?

| Mădă0611 a răspuns (pentru Ad1tza):

Pai stiinta e stiinta. Medicamentele sunt un fel de antivirus de pc, doar ca se ocupa cu virusurile din corp, nenii biologi le studiaza si studiindu-le gasesti antidotul. Faza misto e ca tot nenii biologi spun ca evolutia e un fapt thinking
Psihologia e o stiinta, se ocupa cu studiul psihicului uman, ia uite ce "zice" nenii psihologi "Acest studiu interesant arată cum, în ciuda educaţiei ştiinţifice, oamenii tind să dorească să dea un înţeles şi un scop acţiunilor lor şi ale celorlalte persoane. Cel mai probabil, acest lucru se datorează dorinţei noastre de a avea un control asupra vieţii noastre şi dorinţei ca viaţa să aibă un scop. De aceea tindem spre o religie sau alta, pentru o explicaţie asupra vieţii şi morţii, chiar dacă această explicaţie nu are nicio bază ştiinţifică sau logică", a explicat psihologul Dr. Hugh Koch.", asta fiind autosugestie, ei mai folosesc expresia "confort psihic", referindu-se la religie, si da, au dreptate.

| Mădă0611 a răspuns (pentru Mădă0611):

Pe intelesul tau: Confort psihic.
O persoana ce stie ca intotdeauna cineva ii vegheaza si ii asculta rugaciunile are parte de confort si liniste sufleteasca, mai ales atunci cand trece prin perioade dificile. Este mult mai usor sa treaca peste greutatile vietii atunci cand crede ca exista o forta supranaturala ce o va ajuta la nevoie.

| Ad1tza a răspuns (pentru Mădă0611):

Ba Mada... ce-ai cu mine?laughing Nu-mi pasa ma crezi ce zic alti si alti. In viata trebuie sa fi constant sti? Ori crezi pana mori, ori nu crezi. Poate nu as crede nici eu in Dumnezeu daca ar fi ceva concret.Ce o prezentat acolo raymusic big bangu si toate alea, mi se pare la fel de tare ca si Apocalipsa. nimic ce sa ma faca sa cred ca cineva nu a facut ceva. sti tu

| RAY a răspuns (pentru Ad1tza):

Ady tu crezi ca stiinta se baseaza pe fantezi?

| Mădă0611 a răspuns (pentru Ad1tza):

N-am nimic cu tine, nici nu incerc sa te conving ca ce cred eu e real (stiu cum functioneaza autosugestia, asa ca nu ma intereseaza sa dobor pe cineva), doar iti aratam ca si tu crezi in stiinta, ca ziceai de stiinta. Cel mai fain e sa intorci argumentul cuiva impotriva luihee hee, merge perfect cu cei care vorbesc asa... sa se afle in treaba.

| Ad1tza a răspuns (pentru RAY):

Ce ai zis acolo nu stiu cum o poti numi stinta serios... ti-am zis trebuie sa ai multa credinta sa crezi ce ai zis acolo. Chiar suna foarte imposibil, cel putin pentru mine.

| RAY a răspuns (pentru Ad1tza):

Ady care parte ti se pare imposibila?
ce nu e logic din ce am scris zi-mi sunt deschis

| Ad1tza a răspuns (pentru Mădă0611):

Cred in stiinta normal ca cred nu-s vreun fanatic religios sa nu ma duc la spital cand ma doare ceva. Da ii diferenta mare de la o pastila la crearea universului nu crezi? laughing Imi place stiinta dar cea care poate fi si demonstrata. Nu-mi place sa fiu mintit sti... sa-mi zica unu ca planeta aia cu aia si apoi prin interactiunea cu aia apoi a venit un meteorit care a adus viata... mno. Poate o fi adevarat sa fim noi chiar atat de norocosi, sau poate chiar nu. Eu zic ca adevaru nu exista.(cu privire la formarea universului)

| RAY a răspuns (pentru Ad1tza):

Ady,eu nu vreau sa te conving de nimic din contra vreau sa isi deschizi mintea, sa fi curios atata tot

| Mădă0611 a răspuns (pentru Ad1tza):

Pai http://i.imgur.com/hPEkh.jpg
http://ro.wikipedia.org/wiki/Teorie
Si daca medicamentele respective te vindeca, adica nenii aia au dreptate, de ce alte afirmatii facute de ei sa fie total gresite? Daca au un strop de adevar cred ca e usor de dedus rezultatul. Deocamdata sunt teorii, trebuie sa recunosti ca macar explica logic unele lucruri, chiar daca explicatia nu e completa, exista, pe cand ce scrie in biblie, nu ce iti zice popa la biserica, s-au adaptat ai nostri, nu se pupa nici cu ce ai vedea daca ai folosi un telescop.

| Ad1tza a răspuns (pentru RAY):

Is curios crede-ma, chiar imi place ce ai scris acolo laughing
Da uite ii logic, dar in acelasi timp putin probabil. Teoriile sunt facute de oameni pentru a fi logice pentru mintea noastra nu? Doar nu putea sa zica acolo ceva ilogic. Dar sa zicem ca ai dreptate big bangu o existat bun is de acord cu tine. Ei zic ca la inceput nu era nimic. Suna logic deoarece niciodata la un inceput nu poate sa fie ceva nu? Avem un teren, avem proiectu de la cladire, dar cladirea nu ii in acel loc deci nu e nimic acolo. Totul era concentrat intr-un punct infinit de mic si infinit in greutate. Deci era ceva acolo, ei zic ca nu era nimic adica inexistent. Poi si big bangu are un inceput poate gresesc energie sau nu stiu ce s-o strans intr-un puct etc. Avem punctu ala, da in juru punctului aluia ce era? Era alt loc? Alt univers? De unde exista acel loc? Era infinit? Cum poate ceva sa fie infinit? Se incadra in ceva?
Sti raymusic adevaru nu exista...eu zic sincer nici eu, nici tu este foarte probabil sa nu avem dreptate, dar totusi ramanem la credita noastra ca sa avem un sens in viata. Eu sperand sa merg in rai tu sperand sa gasesti originea universului. Poti sa te interesezi sa vezi ca 300 de oameni de stiinta vor sa scoata big bangu, deaorece este putin probabil pana gasesc altceva. Sti cauta si chesti impotriva a ce crezi, sa zicem despre big bang uitate sa vezi ca alti oameni de stiinta zic ca exista alti nu pe cine sa crezi? credem ce ne convine noua

| RAY a răspuns (pentru Ad1tza):

Nu ady, teoriile alea sunt munca unor savanti bazate pe dovezi, ady sunt dovezi multe pentru big bang, gravitatia tinea acel punct singular ti-am spus ca ce la provocat inca nu se stie, care om de stiinta vrea sa scoata big bang?

| RAY a răspuns (pentru Ad1tza):

Ady una e sa crezi in ceva care exista si s-a dovedit alta e sa crezi in fantezii, mai sunt si alte teorii cu privire la inceputul universului dar daca nu cauti nu gasesti

| RAY a răspuns (pentru Ad1tza):

Daca chiar te intereseaza am si blog cu multe documentare in care isi explica multe lucruri

| Ad1tza a răspuns (pentru RAY):

Asteapta...

| Ad1tza a răspuns (pentru RAY):

Http://www.youtube.com/watch?v=JCfeagzwSr8&feature=relmfu
Ala explica cum si ce cred oamni de stiinta. Ala zice de ce este imposibil adica cine o zis da nume eu nu am chef sa ma uit iar acolo, ala da nume poti verifica ce zice :) :P

| Ad1tza a răspuns (pentru RAY):

Uita-te acolo. Ala ii la nautate cu tot ce se intampla. Sa nu crezi ca ii vreo emisiune religioasa care se bazeaza pe Dumnezeu. Acolo e un care explica toate variantele

| RAY a răspuns (pentru Ad1tza):

Alfa omega? fi serios ady aia habar nu au cei stiinta, vrei sa stii cei stiinta? are ca baza dovada, exprimentul, cand au dovedit ei ca exista dumnezeu?

| Ad1tza a răspuns (pentru RAY):

Da dc nu te uiti tie frica?laughing Ala nu dovedeste ca exista dumnezeu ala zice de big bang

| Ad1tza a răspuns (pentru RAY):

Ala care vorbeste acolo nu are nici o treaba cu religiatongue vorbeste de ambele variante si atat

| RAY a răspuns (pentru Ad1tza):

Frica de? m-am uitat la doc de astea si am realizat ca au argumente proaste ataca stiinta habar nu au de ea

| RAY a răspuns (pentru Ad1tza):

Sa spunem prin absurd ca teoriile din prezent sunt gresite inseamna ca dumnezeu exista? deci tot ce nu intelegem dam ca explicatie pe dumnezeu

| Ad1tza a răspuns (pentru RAY):

Nu am zis asta. Da ala dovedeste ca teoriile sunt gresite:p si explica si de ce si te poti interesa la tot ce zice ala sa vezi ca nu mintetongue

| Ad1tza a răspuns (pentru RAY):

Si ala zice ca big bangu este cel mai acceptat de oameni de stiinta da sunt 300 de oameni care or sa scoata aceasta formula de big bang deaorece nu se potriveste cu nenumarate chesti. Si cel mai mare lucru este ca big bangu tot s-o modelat pana au dus-o la fizica cuantica deoarece nu au mai avut ce sa faca adica ce inseamna fizica cuantica. Un rezultat fara nici o cauzatongue Si si asta or detronat-otongue

| RAY a răspuns (pentru Ad1tza):

Da fizica cuantica e interesanta si da poate explica ce era in acel punct singular

| Ad1tza a răspuns (pentru RAY):

Da nu poate explica de ce s-a format acel punct singular daca s-ar fi format el nu? Adica s-a format printr-o cale supra naturala. Acel ''tot'' gandea?

53 răspunsuri:
| alexandra2859 a răspuns:

Viata pe pamant a ajuns cu un meteorit.
un meteorit a cazut pe pamant si bacterile, microbii au evoluat in oceane si cam asa.

| Zenicide a răspuns:

Dar spre ce trebuie sa ne conduca?

| MishuD a răspuns:

Dragule, nu trebuie sa intelegi. E mai bine ca nu intelegi, ramai la credinta ta.
Ti'ar fi imposibil sa pricepi orice dovada stiintifica pentru ca pur si simplu nu ai cunostiintele necesare. Nu te astepta sa iti explice cineva o teorie (am zis teorie, nu ipoteza... stii care e diferenta?) complexa cand tu nu ai notiunile elementare pentru a pricepe acea teorie.
Bucura-te ca folosesti televizor, computer, telefon mobil, internet. Astea toate au fost inventate de aceeasi categorie de oameni, ateii cei care neaga existenta imaginatiei tale. Si daca acei oameni (atei, care au inventat toate aceste lucruri pe care pariez ca nu le intelegi) iti spun ca Dumnezeul tau e imaginar, cum indraznesti sa ceri explicatii atat de complexe atat timp cat tu nu stii cati 1 si 0 aduna telefonul tau inainte sa formeze numarul tastat?

| Ad1tza a răspuns (pentru MishuD):

Asta n-are nici o logica. Am zis ca big bangu are si dovezi si este contrariat de alti oameni de stiinta ca si biblia. Are si dovezi si contradictii. Big bangu si Dumnezeu ambele sunt printr-o cale supranaturala nu crezi? Big bangu apeleaza la fizica cuantica un rezultat nici o cauza. Si Dumnezeu zice ca exista tot pur si simplu.
Nu-mi zi mie ca nu inteleglaughing, zic ca nici una nu ii mai probabila ca alta.
Mai ales apoi cu originea vietii. La fel nimic dovedid. Normal ca zici are logica. Poi normal ca teorile se fac sa aiba logica ca sa fie percepute de minea umana nu? Nu poti sa faci o teorie ilogica. Si big bangu daca ar fi existat din noi tot explicatiile sunt logice dar putin probabile. Apoi teoria evolutiei, uni oameni de stiinta dau dovezi ca asa o fost alti ca nu. Noi doi nu suntem oameni de stiinta sa verificam care are dreptate nu? Apoi vine toate celelate: sentimentele, dragostea, dorinta de a trai, toate aceastea sa fie rezultatu unui nimic? Nimic nu are logica nu-mi zi mie ca nu intelegtongue

| RAY a răspuns:

Sasi explic cum sta treaba, prima oara a fost big bang acum 13, 7 miliarde de ani cand un punct de singularitate cumva a eliberat energie ce la provocat nu se stie, ce a fost inainte de el nu au cum sa stii din moment ce nu exista nimic, putem sti doar ce s-a intamplat dupa big bang, de unde stim ca universul are 13, 7 miliarde de ani, pai cea mai batrana stea are 12, 13 mld de ani, de unde stim asta? daca te duci pe strada si trece o masina pe langa tine sunetul e puternic dar cu cat se indeparteaza cu atat scade sunetul, la fel e si cu universul lumina cu cat calatoreste mai mult cu atat scade in intesitate devina rosie, mai sunt dovezi ca universul nu e vesnic
http://paginadeastronomie.wordpress.com/......-big-bang/
energia sa convertit in materie de unde stim asta? e=mc2 e adevarata ecuatia intreaba orasele care au fost bombardate
hiderogenul a fusionat in heliu la 10 milioane de ani formand stelele
apoi a aparut sistemul solar pamantul s-a format din ciocniri repetate intre meteoriti
apoi a aparut luna din ciocnirea din pamant si o planeta
apoi luna a facut ca sa avem antotimpuri, sa fie inclinat pamantul
acum 3, 7 mld de ani a aparut viata pe pamant parerea mea persoanala din spatiu sa nu uitam ca apa de pe pamant are originii universale
80% dintr-un meteorit contine apa
viata a evoluat
am aparut noi acum o suta de mii de ani
http://www.scribd.com/......u%C5%A3iei
sper ca nu am scris degeaba, daca esti intesat am blog acolo am documentare despre istoria universului daca esti multumit de explicati la care nepotica mea cand avea 4 ani mi-a zis ca nu crede asta e

| RAY a răspuns:

Eu nu vad nici o aberatie mi se pare foarte logic ca niste meteoriti sau lipsit si au format pamantul, cine sa aiba forma pamantului?
luna? omule sasi explic dupa ciocnire bucatii mai multe sau adunat din cauza gravitatiei

| RAY a răspuns:

Discutile cu tine sunt pierdre de timp eu n-am timp de pierdut ai ignor definitiv

| M25M a răspuns:

Nu inteleg ateii- de ce trebuie sa ii intelegi?
ei cum explica cum am ajuns prima chestie pe Pamant?- ce?!?
Caci totusi de undeva a venit. Cum explica universul, cum a fost creat,- s-a explicat cum a fost creat universul si noi, oamenii. Intrebarea ar fi cine L-a creat pe Dumnezeu. Raspunsul vostru este ca El a existat mereu. Ar fi la fel de plauzibil ca cataliztorul universului sa fi existat mereu fara vreo implicare a vreunei divinitati.
De ce ei nu cred in Dumnezeu? - motivele sunt multe si variate.
red ca o sa fie vesnici morti si nu se va intampla nimic?- da dupa ce voi muri va fi intuneric si nimic.
Sau cred in reincarnare? - aia sunt hindusii, care cred in divinitati deci nu sunt atei.

| Felys a răspuns:

De unde stii ca nu suntem un experiment al unor civilizatii extraterestre, ce atribuiti atata putere unui singur om, mai credibil este ca o civilizatie mult superioara s-a jucat cu niste microorganisme pe care le-a plantat pe o planeta cu conditii optime de viata si evolutia si-a facut treaba

| RAY a răspuns (pentru Felys):

Dar un univers care evolueaza fara o interventie si o evolutie fara nici o interventie nu e mai rational?

| Zenicide a răspuns (pentru Felys):

Interesant dar nu explica prea multe happy

| Mădă0611 a răspuns (pentru Felys):

Prometheus tongue
Nu neg ca ar fi posibil, dar distantele sunt atat de mari, ca de exemplu, daca noi vedem o stea, e posibil ca ea sa se fi stins acum cateva milioane de ani. Deci nici daca ai calatori cu viteza luminii tot n-ai ajunge la noi, acum ca exista vreo planeta pe aproape..., Nibiru se zice ca ar fi acea planeta, insa uitandu-te la orbita ei, nu prea dai sanse vietii.

| Kabuto79 a răspuns:

Dupa ce imi explicati voi cum a aparut dumnezeu, asa logic cum vreti si voi o explicatie la crearea pamantului atuncea m-ai discutam. Pana atuncea AVE SATAN