| WholeWorldTeam a întrebat:

Nu inteleg ce va roade pe voi invidia ca Biserica are nu stiu cate averi si asa mai departe? In primul rand vreau sa mentionez ca cerurile, pamantul si tot ce se afla pe pamant toate sunt a lui Dumnezeu.Nimic din ce este aici nu este al tau, chiar daca se afla pe numele tau. Iata ce spune psalmistul " Că ale Mele sunt toate fiarele câmpului, dobitoacele din munţi şi boii.Cunoscut-am toate păsările cerului şi frumuseţea ţarinii cu Mine este.De voi flămânzi, nu-ţi voi spune ţie, că a Mea este lumea şi plinirea ei. (Psalmul 49, 11-13) sau aici " Mormântul lor va fi casa lor în veac, locaşurile lor din neam în neam, deşi numit-au cu numele lor pământurile lor.Şi omul, în cinste fiind, n-a priceput; alăturatu-s-a dobitoacelor celor fără de minte şi s-a asemănat lor. " ( Psalmul 48, 11-12). Nu inteleg de ce se alipesc asa demult unii de materie pentru ca si asa intr-o zi tot vei murii, iar in groapa nu o sa duci decat trupul care o sa fie papa de viermi.Sau in fine pentru cei care aleg alta alternativa nu vor duce din lumea aceasta absolut nimic.In fine, ar mai fi multe de spus, insa stiu ca nu se merita sa imi pierd timpul.Doar sunt curios de ce va roade invidia? Sa lasam la o parte treaba cu construirea scolilor pentru ca oricum elevii chiulesc foarte mult.Multe licee s-au comasat si au ramas cladirile goale.In ceea ce priveste spitalele faptul ca nu sunt doctori buni pentru ca nu sunt bani iar unele spitale sunt in paragina nu e din cauza ca Bisericii se dau sute de averi asa cum incearca unii sa inventeze. Oricum ar trebui sa va intre in cap ca nimic din ce e aici pe pamant nu e al tau.Esti un simplu muritor care ai primit niste lucruri de la Dumnezeu de care sa te folosesti sa poti supravietuii. Daca voi va inchideti ochii si nu vreti sa vedeti parohii sarace si preoti saraci si va deschideti ochii numai ca sa vedei pe unii care smintesc, treaba voastra happy

60 răspunsuri:
Apache
| Apache a răspuns:

Biserica e doar o institutie....corupta, necorupta ea nu ar fi nimic fara persoane slabe care sa o urmeze.
Asa ca tine...persoane inchise la minte, cu care nu poti sa ai o discutie si a caror opinie nu ar trebui sa conteze.
Si nici nu conteaza in ce crezi. Toti crestinii sunt ca tine?

Toti sunt asa de prosti si usor de manipulat? ....eu zic ca nu.

Dar daca tu esti de acord ca preotul sa iti ceara 1000 de euro.pentru un botez si sa aiba un maseratti la poarta....atunci prietene esti un cretin.
Si nici nu ma intereseaza in ce crezi. Atata timp cat tu inchizi ochii la chestii din astea si spui ca e ok....atunci nu valorezi 2 parale si asta nu are legatura cu credinta ta, are legatura cu tine ca persoana

Răspuns utilizator avertizat
| мιнαɛℓα36 a răspuns:

Pai atunci sa construiasca BOR spitale si scoli (asa cm se intampla in strainezia)! De ce nu fac asta? De ce construiesc doar catedrale?

| LegionarulRoman a răspuns (pentru мιнαɛℓα36):

Pai se fac.Seminare,scoli ortodoxe(se face scoala normala insa in spirit ortodox), azile, orfelinate, centre de ajutare a femeilor care nu au facut avort.

Uite aici o actiune cunoscuta in toata Romania :http://www.valeaplopului.com/

| мιнαɛℓα36 a răspuns (pentru LegionarulRoman):

Stiu ca exista astfel de cazuri izolate, azil sau centru de primire a copiilor! Nu-mi dau cu parerea, dar a mai fost un caz la mine in oras si preotul a fost arestat. Oare de ce?
Eu vorbeam de cu totul altceva, de amploare si la nivel national!
Stii, ceva de genul Catedralei Mantuirii Neamului, dar sa fie spital! Oare se poate? Vor?

| OOOLEOOO a răspuns:

Poporul African moare de foame, iar vaticanul e plin de aur si ''burte umflate''.
Ma simt autorizat sa strig in numele mamei Africa, folosid cuvinte pana cand voi avea capacitatea sa trec la fapte.

NOname
| NOname a răspuns:

"Nu inteleg de ce se alipesc asa demult unii de materie pentru ca si asa intr-o zi tot vei murii, iar in groapa nu o sa duci decat trupul care o sa fie papa de viermi."

Spune asta popilor, deşteptule şi moralistule!

Eşti un foarte bun exemplu îndoctrinatului liminat spălat pe creier.
Invidie...auzi la el?!

| Korrawi a răspuns:

Nu ma roade nici o invidie, doar ca ma deranjeaza faptul ca din impozitele platite de mine beneficiaza biserica.
Nu ma duc la biserica, nu vreau sa am de a face cu popii, si totusi platesc.
Pana la urma sa faca bors, o sa vina vremea cand o sa se termine sarada cu religia.

| RAY a răspuns:

In primul rand eu unul n-am nimic cu biserica, facetiva un miliard de biserici dar nu apoi sa urlati dupa ajutaorele ateilor din Germania care a hranit multe gurii din 2007

| Mădă0611 a răspuns:

=)) Asta e invidie? Daca nu esti de acord cu o nedreptate, hotie de fapt, e invidie, bravo! :-bd
"Auzind Iisus i-a zis: Încă una îţi lipseşte: Vinde toate câte ai şi le împarte săracilor şi vei avea comoară în ceruri; şi vino de urmează Mie." Luca 18:22 --> http://i.imgur.com/gxNeb.jpg
http://i.imgur.com/J11F23R.jpg
http://i.imgur.com/i9xNj.jpg

La ce folos o biserica la o mana de oameni? Astfel sunt zeci de mii de biserici. In fine si in fine, degeaba iti zic ceva de economie, in biblie nu scrie despre asa ceva deci nu trebuie sa stii, iar pentru a intelege trebuie sa stii.

| zurick a răspuns:

Salut! Imi place cum gandesti!

| martzian a răspuns:

Care era intrebarea?

| WhatheWow a răspuns:

Tu zici că trăiești după învățăturile lui Iisus?! Nu te supăra dar ești o ruşine pentru creştinism! Decât să intri aici și să încerci să te razboieşti cu oameni pe care nu-i cunoști, nu crezi că ți-ar fi mai util să stai și să te rogi?
Îţi doresc o judecată dreaptă la ceasul de apoi!

| greyhound a răspuns:

Ce spalat pe creier!

| WholeWorldTeam explică (pentru greyhound):

Aceeeasi "spalare de creier" o primesc si ateii de la parintii lor atei care ii educa si le baga in cap ca "nu exista" Dumnezeu.

Răspuns utilizator avertizat
| greyhound a răspuns (pentru WholeWorldTeam):

1. nu sunt ateu; nimeni din familia mea nu e ateu; cand eram copil mergeam la biserica saptamanal (asta asa ca sa stabilim o treaba)
2. ce treaba are Dumnezeu cu biserica? se vede clar ca biserica si Dumnezeu n-au nici o legatura; biserica nu face jocurile Domnului, le face pe ale ei. Eu injur biserica si asta nu ma face automat ateu
3. asta a fost o greseala, sa vii sa te pui contra tuturor celor care nu dau un scuipat pe preoti si biserica; n-ai cum sa castigi, suntem mai multi si mai bine pregatiti decat tine; tu vorbesti din biblie si liturghie iar noi vorbim din experienta, din ce am vazut, am auzit si am trait

| WholeWorldTeam explică (pentru greyhound):

Ok si nu ti se pare ca daca Biserica nu ar avea nici o treaba cu Dumnezeu nu ar mai fi existat deja? Nu stiu daca nu ti-ai dat seama ca toate inselatoriile si minciunile au disparut si nu au tinut mult timp.Si aici putem aduce in discutie si alte lucruri lumesti fara referire la biserica.Insa ca sa luam un exemplu ndin crestinatate, de pilda au existat si pe vremea Bisericii primare eretci cum sunt acum sectantii si acum nici nu mai exista acele culte ci sunt altele.Ca dovada ca la baza lor exista minciuna si neadevar, au disparut, in schimb Biserica a rezistat pana azi. Daca vrei acum sa aduci termenul de indoctrinare si acei oameni care faceau parte din sectele alea erau la fel de indoctrinati si uite ca nu au facut fatawinking In fine happy Oricat ar fi de mare o minciuna sau o inselatorie, nu tine 2000 de aniwinking

| greyhound a răspuns (pentru WholeWorldTeam):

Drept dovada ca nu mai prosteste lumea in halul in care o facea acum 500 de ani

| bond007geims a răspuns (pentru WholeWorldTeam):

daca Biserica nu ar avea nici o treaba cu Dumnezeu nu ar mai fi existat deja?
Și mulțimile de religii care există, au ele toate vreo legătură cu Dumnezeu? Dacă nu, atunci de ce există?

| Polonic1 a răspuns (pentru WholeWorldTeam):

Pai chiar nu exista! Si apropo parintii atei nu cred ca isi invata copiii ca nu exista d-zeu, ci vor fi indiferenti fata de subiect. Spalarea pe creier se produce in biserica si numai in biserica.

| HueyFreeman a răspuns:

Tu incerci sa aperi institutia mafiota numita biserica? Uau.

| WholeWorldTeam explică (pentru HueyFreeman):

Nu apar nimic.Problema e ca voi nu intelegeti termenul de "biserica" sau ce este ea de fapt.

| HueyFreeman a răspuns (pentru WholeWorldTeam):

Ba vad ca asta faci.

Răspuns utilizator avertizat
| nesuferit a răspuns (pentru WholeWorldTeam):

Sa plateasca dumnezeu salariile protilor atunci

| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Să nu fim înfumuraţi, luându-ne la întrecere unii cu alţii, invidiindu-ne unii pe alţii. (Galateni 5:26)
Cine-şi trăieşte viaţa după principiile biblice nu-i este greu să acţioneze cum ai amintit tu.

| LegionarulRoman a răspuns:

De ce numai biserica ortodoxa e luata in colimatoriu? In occident biserica romano-catolica are o gramada de scandaluri de pedofilie, incest si multe altele, dar oamenii tot se aduna innebuniti cand apare papa.

Apropo, Polonia dupa statistici e una din cele mai credincioase tari din lume.Iar in Polonia minerii au facut protest ca in loc de 2800 de euro au primit doar 2500.In Romania nu e de vina bisericii, ci vina celor care stau toata ziua pe TPU...vitorele rebuturi ale societatii, care daca ar veni FMI sa-i zica : "Gata, casa asta e a noastra", va manca repede pamantul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eh si totusi BOR nu e cel mai bun exemplu pentru Romania, adica avand in vedere ca ei detin averi si ca reprezentati ai lui Hristos nu fac nimic sa ajute masele de oamenii, ba mai mult profita de pe urma lor. Dragule asta nu este crestinism este talharie si nu e cu nimic mai mult de ceia ce facea preotii in vremea lui Isus.

| Voidwithin a răspuns:

De acord cu tine, cine vrea sa schimbe ceva sa se miste de la calculator si sa dea biserica in judecata cine nu sa stea cuminte si sa nu mai abereze ca vai biserica ne fura averile ne fura tot sunt niste hoti, tu crezi ca din cauza lor nu ai tu salar si paine?

Răspuns utilizator avertizat
| WholeWorldTeam explică:

Ai vazut tu vreun extraterestru? laughing Te-ai uitat prea mult la filme scuza-ma ca iti spun.Chiar stiintific nici nu s-a gasit urma de ei.

| Nucreeed a răspuns (pentru WholeWorldTeam):

De ce razi cand auzi de extraterestrii?

"Ai vazut tu vreun extraterestru? Te-ai uitat prea mult la filme" eu te intreb...ai vazut tu vreun zeu?rolling on the floorESTI indoctrinat pan' la gat scuza'ma ca iti spun.

Daca era o carte despre ET in care sa scrie aceleasi prostii fara pic de logica ca in biblie ...atunci credeairolling on the floor

| WholeWorldTeam explică (pentru Nucreeed):

Dovezi sunt destule ca Dumnezeu exista.Ca tu nu vrei sa le vezi si sa le accepti e treaba ta.Dezamagirea voastra o sa fie foarte mare intr-o buna zi.

Răspuns utilizator avertizat
| Lizzu a răspuns (pentru WholeWorldTeam):

"Dovezi sunt destule ca Dumnezeu exista"

De ce te enervezi cand cineva nu crede in ce crezi tu? Si eu ma mai enervez pe cineva care nu are aceleasi opinii cu mine dar daca incerci sa convingi cu amenintari despre rai si iad si rasplata care de fapt se traduce pedeapsa pentru atei din partea unui dumnezeu milos si bland cum se vrea a fi,nu vei rezolva nimic.
Fiecare isi da seama, daca e sa-si dea seama de ceva la timpul potrivit pentru el si la momentul cand va fi pregatit sa inteleaga si sa accepte unele lucruri, si nu bagate pe gat, intelegi?

Nu te mai enerva pentru ca niciodata nu iti vor adopta punctul de vedere asa.

Si o mai spun inca o data : nu avem si nu vom avea in veci dovezi fizice, palpabile care sa dovedeasca ca Dumnezeu exista sau ca NU exista. E simplu.

1. El exista pentru ca noi dorim ca ceva sa existe.
2. El nu exista pentru ca noi nu dorim si nu avem nevoie ca ceva sa existe.

Totul tine de minte.

| Mădă0611 a răspuns (pentru Lizzu):

Imi place ultima parte, dar raspunsul e "Batman, Batman!" laughing

| Lizzu a răspuns (pentru Mădă0611):

happy

| WholeWorldTeam explică:

Se vede ca voua ateilor va lipseste cei 7 ani de'acasa cand va calca cineva in picioare orgoliu.Simai vorbiti voi de noi ca ne purtam asa si asa. rolling eyes

Răspuns utilizator avertizat
| Liviu a răspuns (pentru WholeWorldTeam):

Calca-mi si mie orgoliul sa te pot calca pe principii putin.
De fapt o sa incep imediat.
Sa iti desenez putin.
Deci, crezi ca daca duci un om care a venit din razboi cu insangerare masiva,care ii trebuie amputat piciorul... il duci la biserica.
Crezi ca il face bine? aaa,ii canta un cantec de jale,mai rau il 'omoara' la bietu om numai de predicile la popa nu ii arde.
Asa la un spital primeste ingrijire medicala.
Din o biserica iesi mai nebun decat din un spital de nebuni.
Vrei sa fi spalat pe creier? (nu ca nu ai fi)
Asa ca bisericile ar trebui sa fie in minoritate,nu imi marea majoritate.
Eu vreau sa fiu bine facut,nu spalat pe creier,preoti au destui bani,sunt cei mai... 'hoti' sa ma exprim asa.
Te fura si la botezuri, nunti, imormantari, te fura si la bine si la rau.
Canta acolo pe stomacu gol, dupa se implimba.
Cum imi poti tu explica mie de homosexuali din preotie?

| Salahadin73 a răspuns:

Cel mai bun banc pe ziua de azi.

Răspuns utilizator avertizat
| tlaura a răspuns:

Gresesti big grin

| Raducu99 a răspuns:

Biserica spune sa dam la saraci, dar ei platesc usor 100.000 euro pentru treptele bisericii, BMW, cruci, icoane de aur de milioane de euro... Ne ia milioane la inmormantare profitand de oameni disperati, voi nu va dati seama ca toate religiile sunt de fapt afaceri?

Răspuns utilizator avertizat