| WholeWorldTeam a întrebat:

Nu inteleg ce va roade pe voi invidia ca Biserica are nu stiu cate averi si asa mai departe? In primul rand vreau sa mentionez ca cerurile, pamantul si tot ce se afla pe pamant toate sunt a lui Dumnezeu.Nimic din ce este aici nu este al tau, chiar daca se afla pe numele tau. Iata ce spune psalmistul " Că ale Mele sunt toate fiarele câmpului, dobitoacele din munţi şi boii.Cunoscut-am toate păsările cerului şi frumuseţea ţarinii cu Mine este.De voi flămânzi, nu-ţi voi spune ţie, că a Mea este lumea şi plinirea ei. (Psalmul 49, 11-13) sau aici " Mormântul lor va fi casa lor în veac, locaşurile lor din neam în neam, deşi numit-au cu numele lor pământurile lor.Şi omul, în cinste fiind, n-a priceput; alăturatu-s-a dobitoacelor celor fără de minte şi s-a asemănat lor. " ( Psalmul 48, 11-12). Nu inteleg de ce se alipesc asa demult unii de materie pentru ca si asa intr-o zi tot vei murii, iar in groapa nu o sa duci decat trupul care o sa fie papa de viermi.Sau in fine pentru cei care aleg alta alternativa nu vor duce din lumea aceasta absolut nimic.In fine, ar mai fi multe de spus, insa stiu ca nu se merita sa imi pierd timpul.Doar sunt curios de ce va roade invidia? Sa lasam la o parte treaba cu construirea scolilor pentru ca oricum elevii chiulesc foarte mult.Multe licee s-au comasat si au ramas cladirile goale.In ceea ce priveste spitalele faptul ca nu sunt doctori buni pentru ca nu sunt bani iar unele spitale sunt in paragina nu e din cauza ca Bisericii se dau sute de averi asa cum incearca unii sa inventeze. Oricum ar trebui sa va intre in cap ca nimic din ce e aici pe pamant nu e al tau.Esti un simplu muritor care ai primit niste lucruri de la Dumnezeu de care sa te folosesti sa poti supravietuii. Daca voi va inchideti ochii si nu vreti sa vedeti parohii sarace si preoti saraci si va deschideti ochii numai ca sa vedei pe unii care smintesc, treaba voastra happy

60 răspunsuri:
| HueyFreeman a răspuns:

Tu incerci sa aperi institutia mafiota numita biserica? Uau.

| WholeWorldTeam explică (pentru HueyFreeman):

Nu apar nimic.Problema e ca voi nu intelegeti termenul de "biserica" sau ce este ea de fapt.

| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Să nu fim înfumuraţi, luându-ne la întrecere unii cu alţii, invidiindu-ne unii pe alţii. (Galateni 5:26)
Cine-şi trăieşte viaţa după principiile biblice nu-i este greu să acţioneze cum ai amintit tu.

| greyhound a răspuns:

Ce spalat pe creier!

| HueyFreeman a răspuns (pentru WholeWorldTeam):

Ba vad ca asta faci.

| мιнαɛℓα36 a răspuns:

Pai atunci sa construiasca BOR spitale si scoli (asa cm se intampla in strainezia)! De ce nu fac asta? De ce construiesc doar catedrale?

| WholeWorldTeam explică:

Ai vazut tu vreun extraterestru? laughing Te-ai uitat prea mult la filme scuza-ma ca iti spun.Chiar stiintific nici nu s-a gasit urma de ei.

| WholeWorldTeam explică (pentru greyhound):

Aceeeasi "spalare de creier" o primesc si ateii de la parintii lor atei care ii educa si le baga in cap ca "nu exista" Dumnezeu.

Răspuns utilizator avertizat
| WholeWorldTeam explică:

Se vede ca voua ateilor va lipseste cei 7 ani de'acasa cand va calca cineva in picioare orgoliu.Simai vorbiti voi de noi ca ne purtam asa si asa. rolling eyes

Răspuns utilizator avertizat
| Voidwithin a răspuns:

De acord cu tine, cine vrea sa schimbe ceva sa se miste de la calculator si sa dea biserica in judecata cine nu sa stea cuminte si sa nu mai abereze ca vai biserica ne fura averile ne fura tot sunt niste hoti, tu crezi ca din cauza lor nu ai tu salar si paine?

Răspuns utilizator avertizat
| greyhound a răspuns (pentru WholeWorldTeam):

1. nu sunt ateu; nimeni din familia mea nu e ateu; cand eram copil mergeam la biserica saptamanal (asta asa ca sa stabilim o treaba)
2. ce treaba are Dumnezeu cu biserica? se vede clar ca biserica si Dumnezeu n-au nici o legatura; biserica nu face jocurile Domnului, le face pe ale ei. Eu injur biserica si asta nu ma face automat ateu
3. asta a fost o greseala, sa vii sa te pui contra tuturor celor care nu dau un scuipat pe preoti si biserica; n-ai cum sa castigi, suntem mai multi si mai bine pregatiti decat tine; tu vorbesti din biblie si liturghie iar noi vorbim din experienta, din ce am vazut, am auzit si am trait

| Nucreeed a răspuns (pentru WholeWorldTeam):

De ce razi cand auzi de extraterestrii?

"Ai vazut tu vreun extraterestru? Te-ai uitat prea mult la filme" eu te intreb...ai vazut tu vreun zeu?rolling on the floorESTI indoctrinat pan' la gat scuza'ma ca iti spun.

Daca era o carte despre ET in care sa scrie aceleasi prostii fara pic de logica ca in biblie ...atunci credeairolling on the floor

Răspuns utilizator avertizat
| WholeWorldTeam explică (pentru andreidu):

Nu intelegi ca tot ce este aici pe pamant nu e al tau.Tot ce e pe acest pamanmt e a lui Dumnezeu.

| WholeWorldTeam explică (pentru Nucreeed):

Dovezi sunt destule ca Dumnezeu exista.Ca tu nu vrei sa le vezi si sa le accepti e treaba ta.Dezamagirea voastra o sa fie foarte mare intr-o buna zi.

Răspuns utilizator avertizat
| Mădă0611 a răspuns:

=)) Asta e invidie? Daca nu esti de acord cu o nedreptate, hotie de fapt, e invidie, bravo! :-bd
"Auzind Iisus i-a zis: Încă una îţi lipseşte: Vinde toate câte ai şi le împarte săracilor şi vei avea comoară în ceruri; şi vino de urmează Mie." Luca 18:22 --> http://i.imgur.com/gxNeb.jpg
http://i.imgur.com/J11F23R.jpg
http://i.imgur.com/i9xNj.jpg

La ce folos o biserica la o mana de oameni? Astfel sunt zeci de mii de biserici. In fine si in fine, degeaba iti zic ceva de economie, in biblie nu scrie despre asa ceva deci nu trebuie sa stii, iar pentru a intelege trebuie sa stii.

| Mădă0611 a răspuns (pentru WholeWorldTeam):

Renii sunt ai lui Mos Craciun.

Răspuns utilizator avertizat
| WholeWorldTeam explică (pentru greyhound):

Ok si nu ti se pare ca daca Biserica nu ar avea nici o treaba cu Dumnezeu nu ar mai fi existat deja? Nu stiu daca nu ti-ai dat seama ca toate inselatoriile si minciunile au disparut si nu au tinut mult timp.Si aici putem aduce in discutie si alte lucruri lumesti fara referire la biserica.Insa ca sa luam un exemplu ndin crestinatate, de pilda au existat si pe vremea Bisericii primare eretci cum sunt acum sectantii si acum nici nu mai exista acele culte ci sunt altele.Ca dovada ca la baza lor exista minciuna si neadevar, au disparut, in schimb Biserica a rezistat pana azi. Daca vrei acum sa aduci termenul de indoctrinare si acei oameni care faceau parte din sectele alea erau la fel de indoctrinati si uite ca nu au facut fatawinking In fine happy Oricat ar fi de mare o minciuna sau o inselatorie, nu tine 2000 de aniwinking

| WholeWorldTeam explică (pentru andreidu):

Putin imi pasa cum macreziInsusi biblia spune "Zis-a cel nebun intru inima s-a " happy

| WholeWorldTeam explică (pentru Mădă0611):

Atat aveti voi ateii : vrajeli si lincuri de pe net happy altceva nimic happy

| Lizzu a răspuns (pentru WholeWorldTeam):

"Nu intelegi ca tot ce este aici pe pamant nu e al tau.Tot ce e pe acest pamanmt e a lui Dumnezeu. "

La ce te referi cand spui "tot"? Natura sau lucruri facute de oameni?

| RAY a răspuns:

In primul rand eu unul n-am nimic cu biserica, facetiva un miliard de biserici dar nu apoi sa urlati dupa ajutaorele ateilor din Germania care a hranit multe gurii din 2007

| greyhound a răspuns (pentru WholeWorldTeam):

Drept dovada ca nu mai prosteste lumea in halul in care o facea acum 500 de ani

| Lizzu a răspuns (pentru WholeWorldTeam):

"Dovezi sunt destule ca Dumnezeu exista"

De ce te enervezi cand cineva nu crede in ce crezi tu? Si eu ma mai enervez pe cineva care nu are aceleasi opinii cu mine dar daca incerci sa convingi cu amenintari despre rai si iad si rasplata care de fapt se traduce pedeapsa pentru atei din partea unui dumnezeu milos si bland cum se vrea a fi,nu vei rezolva nimic.
Fiecare isi da seama, daca e sa-si dea seama de ceva la timpul potrivit pentru el si la momentul cand va fi pregatit sa inteleaga si sa accepte unele lucruri, si nu bagate pe gat, intelegi?

Nu te mai enerva pentru ca niciodata nu iti vor adopta punctul de vedere asa.

Si o mai spun inca o data : nu avem si nu vom avea in veci dovezi fizice, palpabile care sa dovedeasca ca Dumnezeu exista sau ca NU exista. E simplu.

1. El exista pentru ca noi dorim ca ceva sa existe.
2. El nu exista pentru ca noi nu dorim si nu avem nevoie ca ceva sa existe.

Totul tine de minte.

Răspuns utilizator avertizat