| RobertG101 a întrebat:

Nu inteleg, de ce exista atat de multi naivi care inca cred intr-un MIT si ALEGORIE cu Isus si crestinism? Exista dovezi dincolo de Biblie care spune ca este adevarat? Nu EXISTA dovezi istorice si arheologice despre existenta lui Isus nicaieri! Nici o biografie, nimic! In afara de Biblie, care este o carte scrisa cu influente ezoterice, de asta multi spun ca are "putere", ii acapareaza pe cei slabi si usor de controlat! In schimb, cei mai avansati in masonerie stiu adevarul despre Biblie, ii cunosc secretul si de aceea "imprumuta" multe simboluri.
Crestinismul, ca si celelate religii, se trag de la religia sumero-babiloniana de acum 7000 de ani, chiar si mai mult de atat!

13 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Sapte mii de ani de care, hindusi sau europeni, ai trait pe vremea aia de sti atat de bine ca au fost 7000, eu cred ca au fost doar 3000, dovedeste contrariu.

| danay72 a răspuns:

Inclusiv datele istorice sunt stabilite inainte si dupa Cristos-,, ano domini,,

| RAY a răspuns:

Omul crede intr-o speranta atat iar religia, credinta o satisface dorintele sale emotionale, acum cu existenta lui iisus normal ca a existat un iisus candva care poate era si profet nu asta e problema si daca iisus a fost de natura divina si daca exista dovezii ca a facut vreo minune care sa fie de natura divina

| SG1995 a răspuns:

La faza celelalte religi isi au originea in Sumer am fost WTF, ce? Da iudaismul are chesti preluate de la sumerieni, dar daca imi zici ca hindusi sau alte orientali care n-au avut legatura cu sumerieni au preluat idei de la ei e naspa, pentru tine.

| xerxes1 a răspuns:

Acesta este nivelul lor de evolutie.Nu pot sa vada si sa inteleaga mai mult.
Dupa cateva sute de vieti de crestin incep sa deschida ochii.
Trebuie sa-i intelegem si sa-i acceptam asa cum sunt.Sunt fratii nostri pana la urma.

Răspuns utilizator avertizat
| xerxes1 a răspuns (pentru RobertG101):

Electrosocuri.

| Darkmagic a răspuns:

Ai terminat istoria?
Evident, NU.
Nu ai studii...si "intrebi" o tampenie, cerand dovezi de "dincolo de Biblie".
Ok.
Tine:
Josephus Flavius in "Antichitati iudaice".
Tacit, in "Anale".
Pliniu cel Tanar, intr-o scrisoare catre imparatul Traian.
Thallus 54 d.Hr, in al treilea volum de "Istorii".
Lucian de Samosata, in lucrarea "Muritorul Peregrinus"
Porphyrios, in "Tratatul impotriva crestinilor".
Lampridius, in "Historicae Augustae Scriptores rex".
Mai vrei si alte dovezi istorice ale existentei lui Isus, de "dincolo de Biblie"?
Ca iti dau.
Conditia este ca, inainte de a-mi da un raspuns cretin, de genul ca "astia au fost crestini" sau ca "nu au fost istorici", sa mai vezi ce zice Wiki, fiind singura ta "sursa" de inspiratie.
Sau pur si simplu, da-mi ignore, pentru ca eu "Nu inteleg, de ce exista atat de multi naivi", care afirma tampenii, fara sa se informeze. big grin
La o asa "intrebare"... laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

A crede in Cristos NU inseamna nicidecum naivitate ci din contra sanatate mintala.

| AlexeHellsing a răspuns:

Simplu, pentru că în momentul acesta, cât ne pierdem noi timpul vorbind, există oameni care trăiesc în comuniune cu Dumnezeu.

Răspuns utilizator avertizat
| AlexeHellsing a răspuns (pentru RobertG101):

Poate... nu știu... orientarea politică nu este relevantă pe acest subiect.

| SergiuMT a răspuns:

Biblia este cea mai adevarata carte si cea mai buna dovada! Este scrisa in totalitate sub inspiratia lui Dumnezeu, fara nicio greseala!
Crestinismul nu provine din nicio alta religie! Imi pare rau sa te anunt ca gresesti mult in ceea ce spui!