| anonim_4396 a întrebat:

Nu înțeleg de ce oamenii așa ziși credincioși merg la să pupe mormântul sfânta Parascheva?
Unde scrie în Biblie așa ceva?
Constat că Ortodoxia i-a îndoctrinat mai mult cu canoane și dogme ortodoxe!
Mai mult se axează pe învățătura sfinților părinți, cum îi numesc ei și nu pe învățăturile Lui Iisus Hristos!
Din majoritatea interviurilor luate credincioșilor ortodocși denotă că sunt slab pregătiți în ceea ce înseamnă a fi un bun creștin!
Majoritatea dintre ei par a fi veniți de la țară cu vârste cuprinse între 50/80 de ani!
Dar nu contează lucru acesta!
Nu e nimic rău în asta!
Problema este învățătura ortodoxă, care mai mult se axează pe tradiție!
De ce nu îi îndeamnă preoții lor, dar nu numai să citească biblia?
Dacă nu înțeleg ceva din Biblie să îi lămurească drept și adevărat, nu sucit cu tot felul de interpretări!
Și eu am fost dus pe la biserici ortodoxe, demult până când am văzut cum decurg lucrurile, dar nu numai, după care am refuzat să mai merg în ele!
În biblie scrie clar, cum a zis Iisus: nimeni nu vine la Tatăl, decât prin Mine!
Eu sunt Calea, Adevărul și Viața!
Atunci nu înțeleg de ce enoriașii, cum își zic ei, continua să meargă la sf Parascheva, care a fost o simplă muritoare de rând care a căutat să facă ce e bine și plăcut în fața Lui Dumnezeu?
De ce nu Îl caută pe Iisus?
El este Singurul Mijlocitor în fața Lui Dumnezeu!
Este scris în Biblie: Matei 23:13. "Vai de voi, cărturari şi Farisei făţarnici! Pentru că voi închideţi oamenilor Împărăţia cerurilor: nici voi nu intraţi în ea şi nici pe cei ce vor să intre, nu-i lăsaţi să intre."

46 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

Ortodoxia nu are nici o legătură cu Biblia. Dar sunt mulți ortodocși din pricina că oamenilor le este mai ușor să se închine la lucruri care nu sunt vii, care nu au ființă, decât să se închine viului Dumnezeu. Pentru că Dumnezeu le cere să-și schimbe viața mai înainte de orice. Dar biserica ortodoxă sare în ajutorul celor ce le place să trăiască în păcat, spunandu-le oamenilor că cu niște slujbe lucrurile se rezolvă chiar și după moartea lor. Și uite așa își liniștesc românii conștiința, fiind încurajați să trăiască cum vor, că oricum rezolvă totul cu bani.

| Werrich a răspuns (pentru anonimg):

De fapt voi sunteti cu banutii, fara darea zecimii nu-i primiti in biserica. Si daca nu dau bani va uitati urat si va dati coate, "Uite fratele/sora X nu a dat zecime!".

| anonimg a răspuns (pentru Werrich):

Sunt greșite ambele fraze.
Nimeni nu dă afară pe nimeni.
Darea zecimii este confidențială și se pune în plic unde îți scrii singur chitanța.
Și cine se uită la alții mai bine stă acasă și-și vede de viață. "Fiecare să dea după cum a hotărât în inima lui: nu cu părere de rău sau de silă, căci „pe cine dă cu bucurie îl iubeşte Dumnezeu." (2Corinteni.9:7) Altfel nu era mai fericit un astfel de om dacă stătea acasă și-și vedea de viața lui, de casa și familia lui? Deci la biserică nu ne ducem pe post de milițieni. Că dacă ne ducem cu un astfel de spirit, mai bine nu ne mai ducem. Un spirit ca acesta nu este de la Dumnezeu, și nici nu poate să fie primit de Dumnezeu. El nu va binecuvânta o astfel de jertfă.
Un astfel de spirit nu există în biserica adventista. Și chiar dacă ar exista -pentru că este posibil să existe- Mântuitorul a lăsat niște îndrumări în privința aceasta:
"Aşa că, dacă îţi aduci darul la altar, şi acolo îţi aduci aminte că fratele tău are ceva împotriva ta,
lasă-ţi darul acolo înaintea altarului şi du-te întâi de împacă-te cu fratele tău; apoi vino de adu-ţi darul." (Matei.5:23,24) Dar nu vii înaintea lui Dumnezeu să aduci darul cu spiritul diavolului. Cine se încăpățânează să facă altfel, să-și aducă aminte că și Cain a făcut la fel. Fiecare să se cerceteze pe sine, și nu pe ceilalți, și așa să vină înaintea lui Dumnezeu. Asta dacă vrea să fie plăcut lui Dumnezeu. Pentru că nu există o soluție mai bună de a rămâne în credință, decât aceea de a ne cerceta și de a căuta să fim totdeauna plăcuți lui Dumnezeu. Doar așa putem să fim fericiți.
Cine nu vrea să dea zecimea este treaba lui; nimeni nu îl cercetează în privința aceasta, pentru că ea poate să fie și anonimă. Darea zecimii este un act de închinare, este o juruință făcută la botez. Un act de credință și de dragoste.

| Werrich a răspuns (pentru anonimg):

Zic și de colectă când frații merg cu coșulețul de la om la om și toți sunt cu ochii pe el sa vadă câți bani a dat.

| anonimg a răspuns (pentru Werrich):

Este acelasi spirit; venirea la biserica cu un astfel de spirit se va transforma din binecuvantare in blestem. Vrajmasul profita de slabiciunile noastre pentru ca asa ne-am invata si am devenit slabi. Dar chiar daca ne ispiteste, "pacatul pandeste la usa; dorinta lui se tine dupa tine, dar tu sa-l stapanesti." Geneza.4:7)
Asta inseamna a veghea.

| CostinAlamariu a răspuns:

In primul rand cum sa nu incurajeze preotii ortodocsi sa citim biblia? Pai preotul meu nu mai stie cum sa-i convinga pe oameni sa citeasca Biblia. Ne zice la fiecare ocazie ca in fiecare zi trebuie citita. Iara sfintii sunt rugatori si prieteni ai nostri. Noi in biserica ortodoxa nu credem ca oamenii mor si gata, asta a fost. Noi credem ca ei sunt vii precum a zis Mantuitorul despre saracul Lazar ca e viu in sanul lui Avraam si la fel si Avraam e viu. Sfintele Moaște sunt sfintite de viata curata a sfantului. Asa cum demonizatii si bolnavii se vindecau de atingerea hainelor apostolilor. Cum sa zici ca nu scrie in Biblie? Pai pana si daca stateau sub umbra apostolului Petru se vindecau de bolile lor. Si cand apostolii au vindecat oameni au zis cumva "nu va atingeti de mine ca Iisus este singuril mijlocitor"? Nu, nu au zis asa ceva. Unde in Biblie a zis un apostol asa ceva? Ba chiar din potriva, i-a vindecat pe toti. Da, credem si noi ca Hristos este singurul mijlocitor. Sfintii nu sunt mijlocitori ci împreuna-rugatori cu noi. Voi protestantii nu ziceti nimanui "roaga-te pentru mine"? Oare nu scrie în Biblie ca trebuie sa ne rugam unii pentru altii? Pai asta face Sfanta Parascheva si toti sfintii, se roaga pentru noi si foarte de folos ne sunt noua rugaciunile lor. Nu degeaba a zis Hristos sa ne rugam unii pentru altii. Si daca vrei sa stii invatatura sfintilor parinti e provenita in mod direct de la apostoli, iar apostolii au invatatura de la Dumnezeu. Apostolii au scris cateva epistole si atat. Crezi ca n-au avut mai multe invataturi decat au apucat sa scrie? "Astfel că, fraților, stați neclintiți și țineți predaniile pe care le-ați învățat, fie prin cuvânt, fie prin epistola noastră" 2 Tesalonicieni 2:15.
Uite ca din Biblie stim ca apostolii au invatat mai mult prin viu grai decat prin scris, iar ucenicii apostolilor sunt chiar sfintii parinti. Crezi ca ucenicii apostolilor au schimbat credinta cea adevarata? Pai atunci inseamna ca portile iadului au biruit impotriva bisericii si Hristos spune exact opusul in Biblie. Portile iadului nu vor birui niciodata impotriva bisericii. Asta inseamna ca invataturile ucenicilor au ramas intacte si au fost date mai departe tot intacte. Insusi canonul Biblic a fost facut de Biserica Ortodoxa! De episcopi ortodocsi! Si atunci despre ce vorbim?

| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru CostinAlamariu):

"Despre ce vorbim?" Despre faptul ca morți sunt morți si nu mai pot face nimic, nici pentru ei si nici pentru cei in viață. Tare va mai rătăciți!

| Holiday a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

"Despre faptul ca morți sunt morți."

Deci si Isus e mort, mort.

| CostinAlamariu a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Deci Iisus a zis de Avraam ca e mort sau ca e viu in Biblie? Despre talharul de pe cruce a zis cumva "tu astazi vei fi mort ca ata ete" sau a zis "tu astazi vei fi cu mine in rai"? Va rog cititi Biblia ca nu doare si mai aflati si cate ceva

| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru Holiday):

Isus a înviat! Daca nu învia nu exista religia creștină.

| danut a răspuns (pentru Holiday):

Isus ESTE viu caci altfet tu taceai din gura dar DRACU te indeamna sa faci comentarii. Asta este cea mai mare dovadaa ca ESTE viu.

| Holiday a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

"Isus a înviat! Daca nu învia nu exista religia creștină."

O religie nu exista pentru ca se intampla ceva, ci pentru ca exista unii care iau de bune povestile cum ca s-ar fi intamplat ceva. Ne e ceva specific doar crestinismului.

| Holiday a răspuns (pentru danut):

"Isus ESTE viu caci altfet tu taceai din gura..."

Care ar fi conexiunea logica dintre cele doua propozitii din fraza enuntata de tine?!

| danut a răspuns (pentru Holiday):

Te indeamna Dracu sa-l ataci pe Dumnezeu.

| fllu07 a răspuns (pentru CostinAlamariu):

E introdusă o virgulă în mod intenționat ca distorsioneze înțelesul versetului din Luca 23:43.
Transcrierea greșită: "adevarat iti spun: astăzi vei fi cu mine în rai".

Transcrierea corecta: "adevarat iti spun astăzi: vei fi cu mine în Rai."

Este corectă a 2a variantă pentru Isus nu s-a dus în Rai imediat ce a murit. Matei 12:40 spune că Isus urma să meargă 3 zile si 3 nopți în pământ. Deci nu avea cum să-l ducă pe tâlhar în Rai imediat. În plus, când va fi înviat va trebui să dovedească ca sa căit sincer de faptele lui, si ca merită să fie răsplătit de Isus cu viață veșnică.
Un alt argument ca închinarea, cererile, laudele, si rugăciunile noastre trebuie să se îndrepte doar către Dumnezeu, în găsim în Ieremia 29:12 - " mă veți chema, si veți veni LA MINE în rugăciune, si eu vă voi asculta" nu la sfinți, nu la apostoli, nici macar la Isus, care și-a dat viața pentru oameni. ci la Dumnezeu.
Iar un ultim argument contra venerării osemintelor: Ieremia 10:5 - "Idolii sunt ca o sperietoare de ciori într-un câmp de castraveți: nu pot vorbi, trebuie să fie purtați de cineva, fiindcă nu pot umbla. Nu vă temeți de ei, căci nu pot să facă rău, iar bine, nici atât".

| CostinAlamariu a răspuns (pentru fllu07):

Imi da mie lectii unu care zice ca Hristos nu e Dumnezeu? Pai cum ba "nici macar la Iisus ci la Dumnezeu"? Iisus nu e Dumnezeu adica, este? Arianism scrie pe tine baiatule

| fllu07 a răspuns (pentru CostinAlamariu):

Nu eu zic ca Isus Nu este Dumnezeu. Însuși Isus spune. Si face toți banii introducerea: " imi dă mie unu lecții..."
Da suntem si modești. ce sa mai. Pe tine Nu te poate învăța nimeni. Vezi ca pentru a intra în împărăția cerurilor trebuie să fii ca un copilaș, nu ca un fariseu care crede că mulțimea este blestemată. Si doar ei cunosc legea. Zic Si eu pentru un prieten.

| CostinAlamariu a răspuns (pentru fllu07):

Unde spune Iisus ca nu e Dumnezeu? Esti musulman? Hristos a spus de un milion de ori ca El este Dumnezeu, dar e greu sa citim Biblia... mai bine ne dam destepti pe internet

| fllu07 a răspuns (pentru CostinAlamariu):

Nu, nu sunt musulman. Sunt un creștin care ma străduiesc să înțeleg Biblia. Si ca sa-ti raspund: Ioan 20:17. Isus a fost înviat si se adresează femeilor care au venit a 3a zi la mormântul sau: "eu mă duc la Tatăl meu si tatăl vostru, DUMNEZEUL MEU, si Dumnezeul vostru. Este cineva mai mare ca Dumnezeu? Cui i se închină Isus de spune Dumnezeul meu, al nostru?

Filipeni 2:6. Despre Isus, apostolul Pavel spune că Isus Cristos nici macar nu sa gândit să fie egal cu Dumnezeu. (Deci e clar ca nu este egal) Ci a fost dispus să ia chip de om, sa vină pe pământ... Si ca răsplată pentru fidelitatea sa, Dumnezeu la înalțat. Acum dacă Tatăl si fiul sunt Egali. si tatăl îl înalță pe fiul, nu cumva devine fiul mai mare ca Dumnezeu?

1Corinteni 15:28 Spune că după ce toate lucrurile îi vor fi supuse, adică toată stricaciunea reparată, (la finalul domniei de 1.000 de ani) si Isus se va supune celui care ia supus toate lucrurile. No, cum vine asta? Dacă Isus este Dumnezeu, cum se va supune? Cui i se supune/închină Dumnezeu vreodată?

Astea au fost 3 dovezi biblice, logice, raționale, ca Isus Nu este Dumnezeu. Dar dacă vrei iti mai aduc încă 30. Cel puțin. Din care observăm diferența între Dumnezeu și Isus, si faptul ca Isus este Fiul, este inferior, zona fost creat. Pe cand Dumnezeu nu are început.

| CostinAlamariu a răspuns (pentru fllu07):

Pentru aceea v'am spus că veți muri în păcatele voastre. Că dacă nu veți crede că Eu sunt, în păcatele voastre veți muri". (Ioan 8:24)

Iisus le-a zis: „Adevăr, adevăr vă spun: Mai înainte de a fi fost Avraam, Eu sunt!"

(Ioan 8:24)

Simeon Petru, rob și apostol al lui Iisus Hristos, către cei ce prin dreptatea Dumnezeului nostru și a Mântuitorului Iisus Hristos au dobândit o credință de același preț cu a noastră:
(2 Petru 1:1)

ci sfințiți-L pe Domnul, pe Hristos, în inimile voastre, și'ntotdeauna fiți gata să răspundeți oricui vă cere socoteală despre nădejdea voastră (1 Petru 3:15)

Întru'nceput era Cuvântul
și Cuvântul era la Dumnezeu și Cuvântul Dumnezeu era.
2. Acesta era dintru'nceput la Dumnezeu;
3. toate printr'Însul s'au făcut și fără El nimic nu s'a făcut din ceea ce s'a făcut
(Ioan 1:1-3)

Poftim. Daca si dupa exemplele astea nu crezi ca Iisus este Dumnezeu atunci esti pe langa total si nu mai am ce face cu tine. Hristos cand se roaga lui Dumnezeu de fapt se roaga Tatalui care este o persoana din Sfanta Treime care este Dumnezeu. Tatal e Dumnezeu, Hristos e Dumnezeu, Duhul Sfant e Dumnezeu, toti 3 un singur Dumnezeu.
Si nu, nu esti creștin. Ce zice crezul creștinesc de la Niceea?
Hai ca iti reamintesc eu.
"Cred întru Unul Dumnezeu, Tatăl Atotțiitorul...
Și întru Unul Domn Iisus Hristos, Fiul lui Dumnezeu, Unul-Născut, Care din Tatăl S-a născut mai înainte de toți vecii. Lumină din Lumină, Dumnezeu adevărat din Dumnezeu adevărat, născut, iar nu făcut; Cel de o ființă cu Tatăl, prin Care toate s-au făcut"
Asta e crezul de la Niceea pe care TOȚI CREȘTINII îl cred! Toti! Catolici, ortodocsi, protestanti, coptici, absolut toti.
Nu ești creștin, esti arian! Ai auzit de arianism? Bineinteles ca nu, fiindca acea erezie a fost combatuta inca de la inceputul crestinismului.
Dar asa fac neghiobii, fac erori de mult combatute pentru ca nu studiaza istoria. Cine nu cunoaste istoria e condamnat sa o repete.

| fllu07 a răspuns (pentru CostinAlamariu):

Ok. Explica'mi te rog versetele din Ioan 20:17, Filipeni 2, si 1 Corinteni 15:26, plecând de la ideea ca Isus este Dumnezeu. Cum este posibil ca Dumnezeu sa se supună cuiva? Cum poate Dumnezeu sa aibă un tată, la care să meargă? Cum poate Isus, care în opinia ta, era egal cu Dumnezeu inainte de moartea sa de jertfă, sa fie înălțat la o poziție superioară (Filipeni 2:9) si sa rămână egal sau inferior Tatălui ocupând poziția de Dumnezeu Fiu.
Explica'mi te rog, de ce în toate ocaziile când Dumnezeu îi vorbește lui Isus, i se adresează cu fiul meu, iar Isus face referire la Cel din Ceruri ca fiind Tatal lui, ori Dumnezeul lui, apelative care arată clar interioritatea lui Isus Cristos. Dar explică logic si rațional. Nu pe argumente gen: "esti pe lânga total" sau "neghiob" sau vii si imi spui despre consiliul de la Niceea. Cine la autorizat? Unde scrie in Biblie despre el? Vezi tu, istoria spune că la acel consiliu, condus de Constantin care era atât de creștin încât a pornit 2 războaie civile ca să-și lichideze adversarul?
Constantin creștinul care a stat în concubinaj, avea un copil, cu o femeie, apoi o lasă si ia alta cu care face alti 4 sau 5?
Constantin creștinul care și-a ucis fiul cel mare pe fondul unor acuzații false?
Constantin creștinul care și-a ucis nevasta după 19 ani de căsătorie? Cu asa tulburări de comportament cine la autorizat să prezideze un consiliu? Era el potrivit sa le dea sfaturi oamenilor? Si despre consiliu în sine, ce sa spun:
"Toți episcopii prezenți s-au declarat de acord cu pozițiile teologice majore propuse de proto-ortodoxie,[2] dat fiind că în acel moment alte forme de creștinism fuseseră „deja excluse, suprimate, reformate sau distruse".[2][3.

În condițiile astea cam n-ar nicio valoare ce s-a stabilit acolo, adică dacă aveai alta parere, ti se punea bocancul pe gura. Un fel de "ciocul mic la ei, nu la noi, ca noi suntem la putere ". Si toate astea fără să mai zic parerea lui Dumnezeu despre acel consiliu. Asta așa. ca tot spuneai de istorie. Ca trebuie să o cunoaștem.

| CostinAlamariu a răspuns (pentru fllu07):

În Ioan 20:17 Hristos spune ca inca nu s-a suit la Tatal, lucru care se va intampla dupa Inviere. Presupun ca faptul ca zice "La Dumnezeul meu" e piatra de poticnire pentru tine, dar doar fiindca zice asta nu inseamna ca automat El nu e Dumnezeu. Ba mai mult, prin aceasta afirmatie Iisus ne arata natura treimica a lui Dumnezeu, unde Tatal il naste pe Fiu si Îl purcede pe Duhul Sfant.

În Filipeni capitolul 2 e si mai evident ca Iisus este Dumnezeu.

"Cel ce dintru'nceput fiind în chipul lui Dumnezeu a socotit că a fi El întocmai cu Dumnezeu nu e o prădare"

nu poate exista un verset mai clar de-atat. Iisus a fost "dintru'nceput" adica din eternitate "in chipul lui Dumnezeu" adica in esenta Sa Dumnezeu.

"dar S'a golit pe Sine e luând chip de rob, devenind asemenea oamenilor și la înfățișare aflându-Se ca un om"

Cum se putea goli pe Sine daca nu era Dumnezeu de la inceput? cum putea "Deveni asemenea oamenilor" daca inainte nu era Dumnezeu?

Am vazut ca ai facut referire la Filipeni 2:9 care zice: "Pentru aceea, și Dumnezeu L-a preaînălțat și I-a dăruit Lui nume care-i mai presus de orice nume"

asta nu inseamna ca inainte de moartea Sa nu era mai presus de orice nume si nu era preinaltat. Uite hai sa luam Evrei capitolul 1:

"în zilele acestea de pe urmă ne-a grăit nouă prin Fiul, pe Care L-a pus moștenitor a toate, prin Care și veacurile le-a făcut."

ce nu e clar aici? literalmente scrie "prin Care si veacurile le-a facut" adica Dumnezeu-Tatal a facut veacurile (tot ce exista) prin Fiul. De aici se intelege ca Fiul a existat dinainte de veacuri, iar veacurile fiind practic o creatie denota faptul ca Fiul preexista creatie, deci e Dumnezeu, fiindca doar o divinitate poate preexista creatia. logic.

"Fiind El strălucirea slavei Sale și chipul ființei Sale, și pe toate ținându-le cu cuvântul puterii Lui, după ce prin El Însuși a săvârșit curățirea păcatelor noastre a șezut de-a dreapta Slavei e întru cele preaînalte"

PRIN EL ÎNSUȘI A SAVARȘIT. Ce nu este clar? cum poate o creatie, fie înger sau om sa savarseasca curatirea pacatelor noastre prin El Însuși? Daca ar fi fost o creatie doar n-ar fi putut savarsi nimic, mai ales curatirea pacatelor PRIN EL ÎNSUȘI.

"Cum este posibil ca Dumnezeu sa se supună cuiva?"
Dumnezeu-Fiul se supune lui Dumnezeu-Tatal.
Prin asta înțelegem că voia Tatalui si voia Fiului sunt aceleasi, ca Dumnezeu în esența Lui, deși este întreit in persoane, este Unul în esență și Unul în voia Sa divină. Dumnezeu-Fiul se supune Tatalui deoarece Dumnezeu-Fiul se naste de la Tata fiind de aceeasi fiinta cu Tatal.

"Cum poate Dumnezeu sa aibă un tată, la care să meargă?"
fiindca Dumnezeu este întreit în persoane. Tatal, Fiul si Duhul Sfant.
"Drept aceea, mergeți și învățați toate neamurile, botezându-le în numele Tatălui și al Fiului și al Sfântului Duh" (Matei 28:19) adica in numele lui Dumnezeu.

"Cum poate Isus, care în opinia ta, era egal cu Dumnezeu inainte de moartea sa de jertfă, sa fie înălțat la o poziție superioară"

in primul rand n-am zis ca e egal, ci de aceeasi esenta, lumina din lumina, Dumnezeu adevarat din Dumnezeu adevarat. Ai grija la limbaj si cuvintele pe care le folosesti fiindca vorbim de Dumnezeu, nu de un meci de fotbal.
Hristos a fost inaltat dupa moartea si invierea Sa "pe o pozitie superioara" cum spui tu. Pozitia aceea superioara e superioara fata de intruparea Sa. Incearca sa-ti golesti mintea de presupuneri. Atunci cand ai intrebat asta ai presupus in subconstientul tau ca acea pozitie superioara ar fi una absoluta si generala pe care Fiul n-a mai avut-o niciodata, dar e o presupunere gresita si nejustificata pe care probabil ai dobandit-o ascultand de niste oameni paraleli cu Biblia. Nu ai de ce sa faci astfel de presupuneri. Pozitia superioara e pur si simplu comparata cu timpul in care Iisus a fost intrupat, atat.

"explica'mi te rog, de ce în toate ocaziile când Dumnezeu îi vorbește lui Isus, i se adresează cu fiul meu, iar Isus face referire la Cel din Ceruri ca fiind Tatal lui, ori Dumnezeul lui, apelative care arată clar interioritatea lui Iisus Hristos"

fiindca cum am spus Dumnezeu este treimic, trei hipostasis sau persoane in aceeasi Ousia sau Esenta. Hristos nu e neaparat "inferior" Tatalui, mai ales nu in esenta Sa. prin aceasta caracteristica ipostatica de Fiu in care Hristos Il numeste pe Dumnezeu Tatal, Tata si viceversa ni se arata caracteristica ipostatica a Tatalui de sursa a unitatii lui Dumnezeu. Asa cum focul unei lumanari aprinde alta lumanare, focul ambelor lumanari este acelasi in esenta lui dar diferit in "persoane", iar doar una dintre flacari este sursa intregului foc, doar o flacara este "Tatal" ipostatic vorbind.
Tocmai am explicat logic si rational asa cum mi-ai cerut. Imi pare rau ca te-am numit neghiob, se intampla ca in unele zile sa fim mai obositi si asa mai departe. Sper ca nu o sa cauti sa-mi raspunzi doar ci o sa intelegi ce ti-am spus. Pana la urma e in avantajul tau personal sa cunosti Biblia asa cum trebuie, in adevarul ei profund si nu in presupunerile gresite ale oamenilor.

Hristos este Dumnezeu, este o persoana din Dumnezeul Treimic.
pentru ca am timp liber mai vreau sa-ti dau cateva versete suplimentare:

"Iisus i-a răspuns, zicând: „De Mă iubește cineva, el va păzi cuvântul Meu, și Tatăl Meu îl va iubi și Noi vom veni la el și Ne vom face locaș la el." (Ioan 14:23)

foarte clar scrie "Noi vom veni in el". De ce "Noi" si nu doar Tatal daca doar Tatal este Dumnezeu asa cum spui tu?

"Iisus i-a zis: „Eu sunt Calea, Adevărul și Viața. Nimeni nu vine la Tatăl decât prin Mine."

Iisus S-a autodeclarat Adevarul si Viata. Cum ar putea cineva care nu e Dumnezeu sa declare asa ceva? Pai asta ar fi o bleasfemie monumentala daca ar fi zisa de cineva care nu e Însuși Dumnezeu. De ce crezi ca a fost si condamnat de farisei? Pentru ca se declara Dumnezeu.

"Dacă M'ați fi cunoscut pe Mine, și pe Tatăl Meu L-ați fi cunoscut; dar de acum Îl cunoașteți, și L-ați și văzut"."

Iisus spune aici ca daca L-am cunoscut pe El, inseamna ca L-am cunoscut pe Tatal. Cum poate fi posibil asa ceva daca Iisus nu e de aceeasi fiinta cu Tatal? Cum poate zice Iisus ca daca l-am vazut pe El inseamna ca L-am vazut pe Tata?

"Filip I-a zis: „Doamne, arată-ni-L nouă pe Tatăl și ne e de-ajuns".
9 Iisus i-a zis: „De atâta vreme sunt cu voi, Filipe, și nu M'ai cunoscut? Cel ce M'a văzut pe Mine L-a văzut pe Tatăl; și cum de zici tu: Arată-ni-L nouă pe Tatăl!?"

explica tu asta. sa te vad. e extrem de clar.

iar in ceea ce priveste consiliul de la Niceea ai facut o greseala de logica destul de mare. Nu conteaza cum a fost viata morala a lui Constantin. El a chemat doar consiliul, nu s-a implicat deloc in el, nu a luat parti, nu era teolog, nu avea niciun interes inspre un grup sau altul de crestini. Din nou iti zic studiaza istoria sa vezi ca asa e. Ce s-a stabilit la consiliu nu are nicio legatura cu Constantin, el voia doar sa nu se mai certe crestinii si alte grupuri heterodoxe si voia sa se stabilieasca de catre episcopi care e pana la urma adevarata forma a crestinismului, lucru care s-a si intamplat prin argumente logice, rationale si scripturistice, nu fiindca cineva si-a impus puterea si influenta acolo.

| fllu07 a răspuns (pentru CostinAlamariu):

Tinere, te cam contrazici. Cum nu ai spus că Isus este egal cu Dumnezeu? Atunci ori e inferior ori superior. Logic? O chestiune, (oarecare) ori e falsă, ori adevărată. Nu se poate și și. Isus este ori inferior ori superior lui Dumnezeu. Ai zis ca egal nu e. Ok. Dar asta nu pot înțelege de ce voi, ortodocșii ultraîndoctrinați va încurcati singuri mintea: Dumnezeu Fiul care nu este egal cu Dumnezeu Tatăl, care prin sine însuși a pureces spre gloria Fiului în Tatal care si Fiu si Tata si Duh. Cand vreodată scrie in Biblie, sau sa pomenit, ca Iehova Dumnezeu sa se plece înaintea cuiva? Sa se închine înaintea cuiva. ca să poți explica logic 1Corinteni 15:26? Iehova Dumnezeu cel Atotputernic este singurul nu se supune, si nu se va pleca niciodată înaintea nimănui. Despre Isus spune că se pleacă înaintea lui Dumnezeu. În plus tot în 1Corinteni 8:6 se spune că Iehova Dumnezeu este unul. UNUL. Nu 2. Si Fiul unul. Nu's îmbinati împreunati. Nu fiu in Dumnezeul Tatalui fiului întrupat in Duh cum aberezi tu. Spun ca doar ortodocșii îndoctrinati spun aberațiile astea, pentru că daca iei TOATE satele la rând si întrebi enoriașii simpli. bunicuțele care merg la biserica, si puținii domni în vârstă. habar nu au de aberațiile astea. Fiu în Tatal fiului În duh. Un alt aspect important pe care nu îl amintești este faptul că scrierea Bibliei sa încheiat în secolul 1. De ce a fost necesare 2 consilii (325 Niceea si 381 Constantinopol) ca sa defineasca Cine este Dumnezeu? Nu era clar în Biblie? Sau trebuia schimbat, ori adăugat?
Filipeni 2. Cum e clar ca Isus este Dumnezeu? Cand spune că Dumnezeu la înalțat. Eu te premiez pe tine, te recompensez. Te rasplatesc pe tine. Eu sunt una cu tine? Suntem aceiași persoană? Atunci înseamnă că mă rasplatesc pe mine. Ceea ce nu are nicio valoare. Hai sa imi dau un premiu, ca am fost fidel. Cam asa sună ce a facut Isus, daca ar fi adevarata doctrina pe care o sustii. plus: Isus avea o pozitie in cer înainte să vină pe pamant: tu spui ca sunt egali, Dumnezeu fiul Dumnezeu Tatăl. Păi logica de clasa a 2a. ne spune că dacă noi doi suntem pe o treaptă (egali) si tu esti înalțat, premiat, automat nu mai esti egal cu mine. Ci superior mie. Este Isus superior lui Dumnezeu?

Constantine constantine...
Să spunem că este asa. Constantin nu a avut niciun amestec în ce s-a stabilit acolo. dar ce căuta Biserica în politica vremii? De ce a acceptat biserica invitația împăratului roman? Sa stabileasca ce? Ce a stabilit Dumnezeu în Biblie, În urma cu 300 de ani? Cand, în timpul serviciului pământesc al lui Isus, sa întâlnit Isus Cristos cu conducatorii romani, sau cu cei iudei, sa stabileasca aspecte si chestii legate de doctrina creștină? Cand?

| CostinAlamariu a răspuns (pentru fllu07):

"Atunci ori e inferior ori superior. Logic? O chestiune, (oarecare) ori e falsă, ori adevărată. Nu se poate și și. Isus este ori inferior ori superior lui Dumnezeu."

Foarte gresita logica. Doar fiindca Hristos are alte proprietati ipostatice fata de Tatal nu inseamna ca e inferior. Implici o falsa dialectica. Mai bine renunta la cuvantul "egal" fiindca in mod evident vad ca te incurca. Hristos este de aceeasi esenta cu Tatal. Stii ce e aia esenta? esenta a unui lucru? sper ca stii. Hristos si Tatal sunt de aceeasi esenta dar persoane diferite dupa cum ti-am si dat analogia cu lumanarile. O lumanare da foc altei lumanari deci ambele au aceeasi esenta. Acum nu poti sa spui ca lumanarie sunt tocmai egale-egale fiindca una a dat foc celeilalte, dar nici ca una e inferioara sau superioara fiindca impartasesc aceeasi flacara.
La fel si barbatul si femeia nu sunt egali fiindca sunt diferiti, dar nici unul nu e superior celuilalt fiindca unul fara altul nu pot intemeia o familie, nu se pot procreea deci au nevoie unul de celalalt sa fie complementari.

"de ce voi, ortodocșii ultraîndoctrinați"

te rog frumos sa ai un comportament crestin. Vrei sa-mi dovedesti ca tu ai adevarul crestin printr-un comportament necrestin si necivilizat? Sa stii ca si eu te pot face indoctrinat pe tine si ne facem indoctrinati reciproc si n-am ajuns nicaieri. Ce interes ai pentru discutia asta daca n-ai pic de respect pentru argumentele mele?

"Dumnezeu Fiul care nu este egal cu Dumnezeu Tatăl, care prin sine însuși a pureces spre gloria Fiului în Tatal care si Fiu si Tata si Duh."

complet gresit, complet gresit, complet gresit! nu credem deloc in bazaconiile astea bizare. Te rog sa imi intelegi prima data punctul de vedere inainte sa comentezi asupra lui.

"Dumnezeu este unul. UNUL."

da si noi credem ca Dumnezeu este unul singur si intreit in persoane. Nu zice nicaieri ca e o singura persoana ci zice ca e unul, adica unitate. Sfanta Treime are unitate, e un singur Dumnezeu in 3 persoane asa cum 3 lumanari una langa alta formeaza o singura flacara sau cum numarul 3 e in acelasi timp si unul si 3 (3=1+1+1).

"Nu's îmbinati împreunati. Nu fiu in Dumnezeul Tatalui fiului întrupat in Duh cum aberezi tu."

nu am zis niciodata asta. Vezi? asta e dovada suprema ca nu esti interesat sa discuti si sa asculti punctul de vedere al celuilalt ci doar sa te certi. De ce esti mincinos? nu am zis niciodata asa ceva. Nu mai minti. Ce ai zis tu acolo e o mare erezie. E okay sa nu intelegi o chestie teologica dar macar poti sa pui intrebari daca nu intelegi nu sa minti cu nerusinare si sa zici ca eu am zis lucrurile astea...

"De ce a fost necesare 2 consilii (325 Niceea si 381 Constantinopol) ca sa defineasca Cine este Dumnezeu? Nu era clar în Biblie?"

Ba da, era foarte clar in Biblie ca Dumnezeu este unul intreit in persoane: Tatal, Fiul si Duhul Sfant. Dar desi era clar tot au aparut eretici care sa conteste asta cum ar fi Arius cu erezia lui arianista sau Nestorie sau gnosticii sau altii. Aceste erezii trebuie combatute.

"Filipeni 2. Cum e clar ca Isus este Dumnezeu?"

ti-am aratat deja cum e clar. De ce nu vrei sa intelegi?

"Cel ce dintru'nceput fiind în chipul lui Dumnezeu a socotit că a fi El întocmai cu Dumnezeu nu e o prădare"(Filipeni 2:6)

pentru tine ce reprezinta versetul acesta? Scrie clar ca Hristos DINTRU'NCEPUT adica dintotdeauna, din eternitate a fost in chipul lui Dumnezeu. Ce inseamna ca dintru'nceput a fost in chipul lui Dumnezeu? inseamna ca din totdeauna El a fost Dumnezeu! Exact asta ti-am zis si acu cateva zile si m-ai ignorat! Fiindca n-ai stiut ce sa zici. Si atentie, dupa scrie clar, "că a fi El întocmai cu Dumnezeu nu e o prădare". E CLAR "intocmai cu Dumnezeu". Ce poate sa insemne intocmai cu Dumnezeu? Ce poate sa insemne ca fost dintru'nceput in chipul lui Dumnezeu si intocmai cu Dumnezeu? Hai raspunde-mi daca te dai mare.

"Eu te premiez pe tine, te recompensez. Te rasplatesc pe tine. Eu sunt una cu tine? Suntem aceiași persoană? Atunci înseamnă că mă rasplatesc pe mine. Ceea ce nu are nicio valoare. Hai sa imi dau un premiu, ca am fost fidel."

gresit, gresit, gresit. Ai inteles gresit. Hristos si Tatal NU sunt aceleasi persoane. Sunt persoane diferite care impreuna cu Duhul Sfant formeaza o unitate numita Dumnezeu. 3 persoane diferite care impreuna sunt Dumnezeu.

"dacă noi doi suntem pe o treaptă (egali) si tu esti înalțat, premiat, automat nu mai esti egal cu mine. Ci superior mie. Este Isus superior lui Dumnezeu?"

din nou ai inteles gresit. Nu am zis nicaieri ca Hristos si Tatal sunt egali. Te rog scoateti cuvantul "egal" din cap. Am vorbit despre asta mai sus. Cand citim in Biblie ca Iisus a fost inaltat nu se refera la o inaltare de rang ca in armata sau inaltare in ierarhie ci e o simpla inaltare literala, de pe pamant in stadiul de Dumnezeu intrupat in cer. E vorba de literalmente o inaltare in cer de pe pamant. Nu e deloc vorba de o inaltare de rang cum am mai spus.

"dar ce căuta Biserica în politica vremii?"

nu era vorba de politica ci despre Biserica. Constantin nu a suportat sa vada ca diferite denominatiuni crestine se afla in tensiune pentru ca ii era frica ca acea tensiune va destabiliza imperiul asa ca a zis, "stiti ceva? nu imi destabilizati mie imperiul. Va invit pe toti la un consiliu sa va rezolvati problemele teologice cum stiti voi ca sa nu va mai aud iar ca va certati"
asta a fost toata povestea. Nu s-a inventat nimic nou la acele consilii. Daca citesti literatura crestina de dinainte de acele consilii o sa vezi ca nimic nu s-a schimbat sau inventat nou.

"Ce a stabilit Dumnezeu în Biblie, În urma cu 300 de ani?"
Da, exact. Erau multi eretici care se impotriveau adevarului de credinta lasat de apostoli, dupa cum am spus mai sus. Cu precizarea ca Biblia asa cum o stim noi astazi nu exista atunci. Desigur, existau evangheliile, existau epistolele apostolilor dar nu canonul Biblic inca n-a fost discutat si autorizat asa ca se considerau autoritative acele manuscrise care se gaseau intr-o biserica la un moment dat.

"cand, în timpul serviciului pământesc al lui Isus, sa întâlnit Isus Cristos cu conducatorii romani, sau cu cei iudei, sa stabileasca aspecte si chestii legate de doctrina creștină?"

Niciodata. Fiindca n-a fost nevoie. Hristos e Dumnezeu si ce zicea El aia era cuvantul lui Dumnezeu. Daca citesti totusi Faptele Apostolilor o sa vezi ca apostolii au avut un consiliu... Consiliul apostolilor de la Ierusalim in care se stabilesc dogmele credintei crestine, asa cum s-a intamplat si la celelalte consilii.

| CostinAlamariu a răspuns (pentru fllu07):

Eu ti-am raspuns la intrebari acum e randul tau sa-mi raspunzi la intrebarile mele si la problemele pe care le ridic eu.

"dar S'a golit pe Sine e luând chip de rob, devenind asemenea oamenilor și la înfățișare aflându-Se ca un om"

Cum se putea goli pe Sine daca nu era Dumnezeu de la inceput? cum putea "Deveni asemenea oamenilor" daca inainte nu era Dumnezeu?

"în zilele acestea de pe urmă ne-a grăit nouă prin Fiul, pe Care L-a pus moștenitor a toate, prin Care și veacurile le-a făcut."

ce nu e clar aici? literalmente scrie "prin Care si veacurile le-a facut" adica Dumnezeu-Tatal a facut veacurile (tot ce exista) prin Fiul. De aici se intelege ca Fiul a existat dinainte de veacuri, iar veacurile fiind practic o creatie denota faptul ca Fiul preexista creatie, deci e Dumnezeu, fiindca doar o divinitate poate preexista creatia. logic. Te rog nu ignora argumentul asta.

"Fiind El strălucirea slavei Sale și chipul ființei Sale, și pe toate ținându-le cu cuvântul puterii Lui, după ce prin El Însuși a săvârșit curățirea păcatelor noastre a șezut de-a dreapta Slavei e întru cele preaînalte"

PRIN EL ÎNSUȘI A SAVARȘIT. Ce nu este clar? cum poate o creatie, fie înger sau om sa savarseasca curatirea pacatelor noastre prin El Însuși? Daca ar fi fost o creatie doar n-ar fi putut savarsi nimic, mai ales curatirea pacatelor PRIN EL ÎNSUȘI.

"Iisus i-a răspuns, zicând: „De Mă iubește cineva, el va păzi cuvântul Meu, și Tatăl Meu îl va iubi și Noi vom veni la el și Ne vom face locaș la el." (Ioan 14:23)

foarte clar scrie "Noi vom veni in el". De ce "Noi" si nu doar Tatal daca doar Tatal este Dumnezeu asa cum spui tu? de ce Noi? poate pentru ca ambii sunt Dumnezeu?

"Iisus i-a zis: „Eu sunt Calea, Adevărul și Viața. Nimeni nu vine la Tatăl decât prin Mine."

Iisus S-a autodeclarat Adevarul si Viata. Cum ar putea cineva care nu e Dumnezeu sa declare asa ceva? Pai asta ar fi o bleasfemie monumentala daca ar fi zisa de cineva care nu e Însuși Dumnezeu. De ce crezi ca a fost si condamnat de farisei? Pentru ca se declara Dumnezeu.

"Dacă M'ați fi cunoscut pe Mine, și pe Tatăl Meu L-ați fi cunoscut; dar de acum Îl cunoașteți, și L-ați și văzut"."

Iisus spune aici ca daca L-am cunoscut pe El, inseamna ca L-am cunoscut pe Tatal. Cum poate fi posibil asa ceva daca Iisus nu e de aceeasi fiinta cu Tatal? Cum poate zice Iisus ca daca l-am vazut pe El inseamna ca L-am vazut pe Tata?

"Filip I-a zis: „Doamne, arată-ni-L nouă pe Tatăl și ne e de-ajuns".
9 Iisus i-a zis: „De atâta vreme sunt cu voi, Filipe, și nu M'ai cunoscut? Cel ce M'a văzut pe Mine L-a văzut pe Tatăl; și cum de zici tu: Arată-ni-L nouă pe Tatăl!?"

explica tu asta. sa te vad. e extrem de clar. Te rog explica-mi cum poti sa citesti tot ce ti-am dat aici si sa nu intelegi ca Hristos e Dumnezeu?
De asemenea apostolii il numesc pe Hristos "Domnul" apelativ care se cuvine doar lui Dumnezeu. De ce l-au numit pe Hristos "Domnul"? in greaca e "Kyrios"

| fllu07 a răspuns (pentru CostinAlamariu):

Concluzia scurtă: Isus nu este una cu Dumnezeu. sunt de aceiasi esență Cristos este Dumnezeu.

Constantin reprezenta politica vremii, iar episcopii ăia religia, credința, confesiunea, partea spirituală a vremii. Spune'i cum vrei. Si la invitația lu Constantin sa făcut consiliul. Dar biserica nu sa implicat în politică. Doar a stat la masă cu Constantin. Si ia trecut cu vederea scârnăviile si crimele. Atât. Cam a asa a facut si Isus Cristos.

| fllu07 a răspuns (pentru CostinAlamariu):

Imi ziceai într-un raspuns: "te-am închis".
Nu, stai flex, nu m-ai închis doar ca mi-e greu si consider uneori pierdere de timp sa discut cu cineva care refuză logica si rațiunea și face afirmații de genul:
"Nu am zis ca Isus este egal cu Dumnezeu... Isus este Dumnezeu"
- cum poate Isus sa se declare Calea Adevărul si Viata de vreme ce nu e Dumnezeu? Simplu: Matei 28:18 - Toată autoritatea mi s-a dat în cer si pe pământ. (1 ca sa dai o autoritate cuiva, dreptul de a face ceva, faptul de a'l numi într-o funcție, automat trebuie să fii mai mare ca el. Ca nu poate Georgel, operator pe linia de producție sa ii dea autoritate sa faca ceva, directorului firmei. Si 2, Isus si Dumnezeu și 2 persoane diferite si distincte pentru că altfel Isus spunea mi-am dat/ mi-am luat toată autoritatea. )
- Isus si Dumnezeu sunt 2 persoane diferite si distincte pentru că atunci când Isus a
fost întrebat despre ziua de judecată, a zis ca numai Tatăl știe. De ce nu știa si el? Sau vrei sa spui că odata ce Dumnezeu era în ipostaza de Isus, nu mai avea acces la toate cunostințele pe care le deținea când era în ipostaza de Dumnezeu?

Ioan 14:9 - Învăţăturile lui Isus au arătat că el ştia foarte bine cum gândeşte Iehova, ce simte şi ce aşteaptă El de la închinătorii Săi. Dar Isus a dezvăluit personalitatea Tatălui şi într-un alt mod, cu totul aparte. Isus a spus: „Cine m-a văzut pe mine l-a văzut şi pe Tatăl" (Ioan 14:9). Isus l-a imitat în mod perfect pe Tatăl său în tot ce a spus şi a făcut. Aşadar, când citim în Biblie despre Isus, despre cuvintele plăcute şi pline de forţă care dădeau viaţă învăţăturilor sale, despre mila care îl îndemna să facă vindecări şi despre puterea de a-i înţelege pe alţii, care l-a făcut chiar să plângă, ni-l putem imagina pe Iehova însuşi vorbind şi făcând acele lucruri
Dacă Constantin nu a facut nimic, doar a convocat consiliul, de ce este ridicat la rangul de sfânt? Cum a fost sfânt când viața lui a fost o violare clară a tuturor legilor lui Dumnezeu?

Vad ca ai ocolit subiectul Huși, Nazarcea, si m'ai acuzat de minciună când am spus că Pomohaci e încă preot. Da. O fi fost caterisit de ochii lumii, dar tot preot e, tot deschide cartea, tot face slujbe, tot leagă si dezleagă farmece, si nu-mi spune tu mie ca CEO'ul Dani, înaltpreașmecheritul nu are cotă de acolo. la cât is de hapsâni popii ortodocși, te lasa si cu mortul pe masă daca n-ai sau nu vrei sa le plătești lor taxele.
Ai ocolit si subiectul cu marea curvă.

| CostinAlamariu a răspuns (pentru fllu07):

Da, Hristos nu este aceeasi persoana cu Tatal dar au aceeasi esenta si desigur Hristos este Dumnezeu. Ma bucur ca ne-am inteles happy

| fllu07 a răspuns (pentru CostinAlamariu):

Alooo. Dacă nu este aceiași persoană, cum este aceiași persoană? Concluzia era ușor ironică. Dacă tu nu esti medic, cum poți spune că ești medic?

| CostinAlamariu a răspuns (pentru fllu07):

"Isus si Dumnezeu sunt 2 persoane diferite si distincte pentru că atunci când Isus a
fost întrebat despre ziua de judecată, a zis ca numai Tatăl știe. De ce nu știa si el? Sau vrei sa spui că odata ce Dumnezeu era în ipostaza de Isus, nu mai avea acces la toate cunostințele pe care le deținea când era în ipostaza de Dumnezeu?"

Da, Iisus si Tatal sunt doua persoane diferite ale Sfintei Treimi asa cum am si zis. Motivul pentru care Iisus a spus ca nu stie El ci doar Tatal nu e literalmente pentru ca e ignorant ci pentru a da autoritate Tatalui. Episodul asta din Biblie a fost asemanator cu o nunta evreiasca de la acel timp in care doar tatal mirelui stie cand va fi nunta pentru ca el era autoritatea casei, dar asta nu inseamna ca fiul sau, adica mirele nu stia. Normal ca stia, ar fi fost culmea sa nu stie cand e propria nunta. Pana si comunitatea stia deoarece se faceau pregatiri pentru nunta in toata comunitatea. Astea sunt "semnele nuntii" asa cum si la final vor fi semnele sfarsitului.
Unde mai pui si ca Dumnezeu a vrut sa evidentieze marea lui mila pentru noi. Nu ne-a dat un deadline zicand ca "pana la data cutare traiti si dupa la Judecata cu voi!"
Dumnezeu nu a facut asa ceva, ci din potriva a fost milostiv ascunzand de noi data exacta a sfarsitului spre binele nostru.

"Ioan 14:9 - Învăţăturile lui Isus au arătat că el ştia foarte bine cum gândeşte Iehova, ce simte şi ce aşteaptă El de la închinătorii Săi. Dar Isus a dezvăluit personalitatea Tatălui şi într-un alt mod..."

explicatia asta e cu totul pe langa si pleaca de la presupunerea gresita ca Iisus e doar un om. Iisus e o persoana divina incarnata, nu un om. Presupunerea cu care incepi sa rationezi acel pasaj Biblic e literalmente ca Iisus e o persoana divina exact asa cum e si Tatal.

"Dacă Constantin nu a facut nimic, doar a convocat consiliul, de ce este ridicat la rangul de sfânt?"

nu are nicio legatura una cu alta. De exemplu Sfanta Parascheva e sfanta si nu a convcat in viata ei niciun consiliu. Atributul de sfintenie nu are nicio legatura cu conciliile ecumenice. Constantin nu s-a implicat in acel conciliu, nici macar nu avea cunostinte teologice.

"Cum a fost sfânt când viața lui a fost o violare clară a tuturor legilor lui Dumnezeu?"

Cum a ajuns talharul de pe cruce in rai cand Iisus i-a spus "tu azi vei fii cu Mine in rai"? Cum a ajuns Pavel un mare apostol si sfant dupa ce a persecutat crestini? Cum a ajuns Evanghelistul Matei din vames (cunoscuti in societatea evreiasca pentru degenerarea lor morala) un sfant? Uite asa, ca Dumnezeu vrea ca pacatosul sa se intoarca si sa se pocaiasca. Uite asa Dumnezeu vrea ca fiul risipitor sa se intoarca si cand se intoarce taie cel mai bun vitel in cinstea lui. Daca ai fi citit Evanghelia ai fi stiut ca tot ce vrea Dumnezeu e sa faca sfinti din pacatosi.

"vad ca ai ocolit subiectul Huși, Nazarcea"

nu am ocolit niciun subiect. Ce face un om fie el cler sau nu, e treaba lui si va fi judecat de Dumnezeu, nu de mine.
"Nu judecati ca sa nu fiti judecati" spune Evanghelia. Tot n-ai inteles ce inseamna sa fii crestin? De ce vezi paiul din ochiul fratelui tau iar barna din ochiul tau nu o vezi?
cine a gresit in fata lui Dumnezeu va da raspuns pentru greselile sale. Ce ai facut tu aici e o greseala imensa de logica numita "Ad Hominem" adica ai atacat caracterul moral a unor oameni in loc sa discuti subiectul care e teologia si dogmatica.

"m'ai acuzat de minciună când am spus că Pomohaci e încă preot. Da. O fi fost caterisit de ochii lumii, dar tot preot e, tot deschide cartea, tot face slujbe, tot leagă si dezleagă farmece"

da, esti un mincinos nesimtit care nu face decat sa minta incontinuu si nu inteleg de ce. Pomohaci a fost caterisit si nu de ochii lumii. Tu stii care e definitia cuvantului caterisit? Cuvantul asta denota ca nu mai e preot. Punct. Daca el continua sa faca vraji si mai stiu eu ce e treaba lui personala. Din pacate ce face e legal, Statul Roman nu-l poate ancheta, iar Biserica Ortodoxa nu poate sa-l incatuseze si sa-l bata pana se lasa de vraji. EFECTIV NU AI CE FACE CU EL. Cine si ce sa faca cu el? vrajile pe care le face le face in casa lui privata. E pe proprietate privata si nimeni nu are ce face.

Si nu-mi spune mie ca ocolesc subiecte. Ti-am dat o tona de versete Biblice din care reiese in mod evident ca Hristos e Dumnezeu si le-ai ignorat complet pe majoritatea. Hai ca ti le mai dau o data nu-i problema. Daca le ignori si de data asta inseamna ca pur si simplu nu mai stii cum sa te scoti si sa minti.

"dar S'a golit pe Sine e luând chip de rob, devenind asemenea oamenilor și la înfățișare aflându-Se ca un om"

Cum se putea goli pe Sine daca nu era Dumnezeu de la inceput? cum putea "Deveni asemenea oamenilor" daca inainte nu era Dumnezeu?

"în zilele acestea de pe urmă ne-a grăit nouă prin Fiul, pe Care L-a pus moștenitor a toate, prin Care și veacurile le-a făcut."

ce nu e clar aici? literalmente scrie "prin Care si veacurile le-a facut" adica Dumnezeu-Tatal a facut veacurile (tot ce exista) prin Fiul. De aici se intelege ca Fiul a existat dinainte de veacuri, iar veacurile fiind practic o creatie denota faptul ca Fiul preexista creatie, deci e Dumnezeu, fiindca doar o divinitate poate preexista creatia. logic.

"Fiind El strălucirea slavei Sale și chipul ființei Sale, și pe toate ținându-le cu cuvântul puterii Lui, după ce prin El Însuși a săvârșit curățirea păcatelor noastre a șezut de-a dreapta Slavei e întru cele preaînalte"

PRIN EL ÎNSUȘI A SAVARȘIT. Ce nu este clar? cum poate o creatie, fie înger sau om sa savarseasca curatirea pacatelor noastre prin El Însuși? Daca ar fi fost o creatie doar n-ar fi putut savarsi nimic, mai ales curatirea pacatelor PRIN EL ÎNSUȘI.

"Iisus i-a răspuns, zicând: „De Mă iubește cineva, el va păzi cuvântul Meu, și Tatăl Meu îl va iubi și Noi vom veni la el și Ne vom face locaș la el." (Ioan 14:23)

foarte clar scrie "Noi vom veni in el". De ce "Noi" si nu doar Tatal daca doar Tatal este Dumnezeu asa cum spui tu? de ce Noi? poate pentru ca ambii sunt Dumnezeu?

De asemenea apostolii il numesc pe Hristos "Domnul" apelativ care se cuvine doar lui Dumnezeu. De ce l-au numit pe Hristos "Domnul"? in greaca e "Kyrios". Apelativul "Domnul" se cuvine doar si doar lui Dumnezeu, nimeni altcuiva.

si nu in ultimul rand cum iti explici primul capitol din Ioan?

"Întru'nceput era Cuvântul și Cuvântul era la Dumnezeu și Cuvântul Dumnezeu era."

de aici ne dam seama ca acest Cuvant "Dumnezeu era". Deci Cuvantul era Dumnezeu. Ce poate fi mai neclar de atat?

"Acesta era dintru'nceput la Dumnezeu"

de aici ne dam seama ca acest Cuvant era "dintru'nceput" la Dumnezeu adica dintotdeauna, era etern, iar eternitatea e doar a lui Dumnezeu. Doar Divinitatea poate fi eterna, nimic altceva nu poate fi etern, nici ingerii, nici materia nici nimic.

"toate printr'Însul s'au făcut și fără El nimic nu s'a făcut din ceea ce s'a făcut."

adica toata creatia s-a facut prin acest Cuvant care ne zice Ioan, care nu e nimeni altul decat Hristos. Daca n-ar fi fost Divin nu s-ar fi putut face toate prin El fiindca daca si Hristos ar fi creatie inseamna ca trebuia sa fie pus si el laolalta cu restul creatiei care s-a facut.

"Și Cuvântul trup S'a făcut și S'a sălășluit întru noi; și noi văzutu-I-am slava ca pe slava Unuia-Născut din Tatăl, plin de har și de adevăr."

aici ne zice Evanghelistul Ioan ca "Cuvantul trup S'a facut". Aminteste-ti ca in versetul 1 zice foarte clar "Cuvantul Dumnezeu era". Ce poate fi mai clar decat atat? Hristos e Cuvantul, Logosul. Hristos e Dumnezeu adevarat din Dumnezeu adevarat, lumina din lumina.

"dacă nu este aceiași persoană, cum este aceiași persoană?"

PAI NU ESTE ACEEASI PERSOANA DE CATE ORI SA-TI ZIC?
Tatal si Fiul sunt persoane diferite dar reprezinta aceeasi Fiinta sa zic asa care este Dumnezeu.
tu esti o fiinta monopersonala, adica in fiinta ta exista o singura persoana. Dumnezeu e o fiinta tripersonala sa zic asa, adica o singura Fiinta cu 3 persoane intre care exista o relatie de iubire. Cum putem spune ca Dumnezeu e iubire daca e o singura persoana? Iubirea are nevoie de mai mult de o singura persoana altfel nu poate exista. Iar daca Dumnezeu e etern nu putem spune ca acum in ultimul timp Dumnezeu este iubire, dar inainte de asta nu era iubire fiindca nu avea pe cine sa iubeasca. Dumnezeu este etern iubire, este o relatie eterna de iubire intre Fiul, Tatal si Duhul Sfant. Daca nu exista Treime inseamna ca Dumnezeu nu este iubire fiindca inainte sa fie creati oamenii si ingerii Dumnezeu nu avea pe cine sa iubeasca si asta Il face dependent pe Dumnezeu de creatie fiindca fara creatie nu isi poate manifesta iubirea.

| fllu07 a răspuns (pentru CostinAlamariu):

Hai ca bati câmpii rau de tot. Isus nu știa data judecății de apoi. Dar o știa. Dacă el a spus că numai Tatăl știe. Păi numai Tatăl stie. El neștiind înseamnă că nu E tatăl, deci nu e Dumnezeu. Prin ceea ce ai spus, de fapt, indirect îl acuzi pe Isus de minciună. El știa data dar a spus că nu știe.

Preoții Huși si Nazarcea. nu-i judec eu, nu sunt in măsură. Doar ca Isus a spus: " dupa faptele lor îi veți recunoaște, se culeg vreodată struguri din spini, sau smochine din măracini? " tot asa nu poate un popă homosexual, lacom, avid de putere. șpagar, care vinde privilegii bisericești pe bani, (filmat cu camera ascunsă când cere mită, nu pe povești) sa ii învețe pe oameni poruncile lui Dumnezeu. În plus, daca Isus a spus sa ne uităm la faptele cuiva ca sa vedem daca adevarul biblic îi influențează viața si deține adevarul, nu înseamnă că îl judeci. Însemna că sunt in cautarea adevarului si ma orientez dupa semnele lăsate de Isus. Asta ca o paranteză. sa nu ne abatem de la doctrina falsă a trinității.
Spune-mi te rog unde apare în Biblie termenul treime, tiadă, sau trinitate? Separat de toată teologia, dogmele si crezurile tale, tu ai o mare problemă de logică: afirmi ca Isus este Dumnezeu, si închei afirmația cu Isus nu este Dumnezeu. Matematica LOGICA RAȚIUNEA ne învață că 2 chestii, pot fi egale, ori una inferioară celeilalte. Spui ca Isus Nu este egal cu Dumnezeu. Atunci e inferior sau superior omule.
Si da, ai evitat subiectele. cu preoții lacomi, homosexuali, si cu Constantin. aia Nu ne explicație: Ca tâlharii sa căit, ca nu te uita la paiul din ochiul altuia. te-ai spălat pe mâini repede. Iar despre manualele de religie nu ai zis nimic. Deși scrie clar ca te calcă masina dacă nu esti cuminte. Exact asa ii învața Isus pe copiii care au venit la el. Vai de tine.

| CostinAlamariu a răspuns (pentru fllu07):

Ma omule raspunde la versetele pe care ti le-am pus in față care atesta divinitatea lui Iisus. De ce le eviti? De ce ti-e asa frica sa le comentezi?

Sunt perfect de acord ca preotii n-ar trebui sa fie rai ci ba din potriva sa asculte de Dumnezeu. Sunt si eu de acord cu asta, dar asta nu face Ortodoxia falsa pentru ca sunt cativa oameni care fac rau.
Te uiti si tu ca musca doar la balegar. Sa stii ca albina vede flori iar musca vede doar balegar.
De ce nu te uiti la preotii ortodocsi care îl urmeaza pe Hristos? E plina Ortodoxia de fapte minunate demne de lauda, PLINĂ. Martiri care au murit in inchisorile comuniste pentru Hristos, oameni deosebiti care s-au adancit de tot in dragostea lui Dumnezeu si tu ca o musca ce esti te uiti la balegar.
Da, Hristos a zis ca dupa faptele lor îi vei cunoaste, asa deci nu discrimina faptele bune ale oamenilor. Esti ca un diavol acuzator care se concentreaza doar pe rau. De ce nu vezi faptele bune? De ce le vezi doar pe alea rele?
Crezi ca tu esti fara de pacat in fata lui Dumnezeu?

"LOGICA RAȚIUNEA ne învață că 2 chestii, pot fi egale, ori una inferioară celeilalte. Spui ca Isus Nu este egal cu Dumnezeu. Atunci e inferior sau superior omule."

Nu-i adevarat, nu-i adevarat! Ce logica sucita si idioata ai tu? Exista miliarde de lucruri care nu sunt egale si totusi nu sunt nici superioare. Ti-am zis ca sunt dar tu nu vrei sa asculti. Nu vrei sa asculti. Femeia si barbatul nu sunt nici egali nici superiori unul fata de altul. Sunt complementari. Se complementeaza unul pe altul.
Sau alt exemplu sunt episcopii in biserica Ortodoxa. Ai auzit tu oare de Primus Inter Pares? Toti episcopii sunt egali iar unul dintre el are mai mare onoare, e primul între egali.
Probabil confuzia noastra provine din faptul ca intelegem diferit cuvantul "egal".
Eu prin egal inteleg exact la fel, o copie exacta, iar Hristos nu e doar o copie a Tatalui ci e o persoana diferita de Tatal dar nici inferior nu poate fi deoarece au aceeasi esenta!

"Si da, ai evitat subiectele. cu preoții lacomi, homosexuali, si cu Constantin."

Nu am evitat subiectele. Daca au facut ei ceva rau Dumnezeu îi va pedepsi. Eu nu sunt in pozitia sa-i judec. Ortodoxia a avut de sute de ori mai multi sfinti decat acesti preoti care nu isi iau responsabilitatea in serios. Nu in preotii astia lacomi sta Ortodoxia, ci in miile de sfinti si martiri care i-a avut de-a lungul veacurilor.

"Iar despre manualele de religie nu ai zis nimic"

Ce sa zic ma omule despre manuale? Pai eu fac manualele? De ce ai impresia ca eu sunt papa ortodoxiei si acum eu personal trebuie sa concediez preoti si autori de manuale? Pai eu sunt responsabil pentru ei sau cum? Ei sunt adulti, Dumnezeu le-a dat liber arbitru ce naiba sa fac eu cu ei? Ce pot face eu? Spune-mi tu mie te rog flu07 sau cum naiba te cheama ce pot face eu in privinta asta? De ce sunt eu un amarat de creștin de rand responsabil pentru anumiti preoti si anumite manuale? Ce pot face eu? Ce vina am eu în toate astea? Ce implicatie am eu in toate astea?
Vai de mine? Vai de mine ca ce? Vai de tine ca iti dau versete si nu stii sa raspunzi la ele si le ignori! Vai de tine ca respingi divinitatea lui Hristos!
Stii cum a murit Arius? Nu cred ca vrei sa mori si tu asa cum a murit Arius. De asta spun, vai de tine ce te asteapta...

Nici acum nu comentezi versetele acelea? Nici acum? Ti-e frica sa le comentezi? Ti-am demonstrat cu logica si ratiune si cu citate din Biblie de ce Hristos e Dumnezeu. De ce le ignori? Ti-e frica?

| fllu07 a răspuns (pentru CostinAlamariu):

Nu, nu mi-e frică. De ce mi-ar fi? Doar ca nu vad sensul.
Ți-am explicat că logica si rațiunea indică faptul că Isus nu poate fi si supus si Dumnezeu. Pentru ca Iehova Dumnezeu nu se spune, si nu se închină, si nu se pleacă, si nubse roagă nimănui. In schimb Isus a făcut si va mai face acte de închinare. In plus, o altă dovada ca Isus nu este Dumnezeu este accea ca el s-a rugat lui Dumnezeu pentru putere. In momentele delicate, grele dinaintea mortii sale. De s'ar ruga unuia egal cu el? Cu aceiași putere? Si eu nu neg divinitatea lui Isus, e logic ca are acelasi corp ca si Iehova Dumnezeu: spiritual. Doar ca Biblia afirmă că unul singur este Dumnezeu Atotputernic, fără început si fara sfârșit, si fiul sau care este al 2- la în toata creația, este o persoană spirituală, distinctă, si inferioara lui Iehova Dumnezeu. Tu spui ca esti logic si rațional, dar dupa, afirmi ca Isus nu Este egal cu Dumnezeu, dar Isus este Dumnezeu. Asta sfidează orice rațiune. Si nu apela la raționamentul "crede si nu cerceta", în cazul meu nu tine.
Sunt miliarde de lucruri. Care's miliardele alea? Zici despre bărbat si femeie? 1Corinteni 11, principiul autoritații, spune că bărbatul este capul femeii. Ne referim aici strict la cazurile în care cei 2 sunt căsătoriți legal. Nu inseamna ca bărbatul este șeful si femeia sluga, ci autoritatea pe care o are de la Dumnezeu, ceea ce face sa nu fie egal cu femeia, trebuie să o manifeste cu iubire, altfel s'ar numi abuz. Nu autoritate. In acest sens Isus Cristos este cel mai bun exemplu de persoană care și-a manifestat autoritatea cu iubire. Dar sa nu ne abatem. Deci femeia si barbatul, nu sunt egali. Unul superior, altul inferior. Nu e bun exemplul. Dar imi dai altele. ca ai miliarde. Cu popii si manualele ai dreptate, nu ai tu ce sa le faci, dar problema este ca biserica ii tolerează, biserica nu este fermă în ce privește principiile divine. Rezultatul se vede în societate: enoriași ortodocși care fumează, enoriași ortodocși care se îmbată, enoriași ortodocși care trăiesc în concubinaj, care fură, care comit imoralitate, sunt pline pușcăriile de enoriași ortodocși. Da, ei sunt. Si sunt prea puțini care au teamă de Dumnezeu, în general în mediul rural. Dar săracii sunt manipulați. Sunt toți la numărătoare când BOR afirmă că are 18 milioane de enoriași. degeaba esti tu plin de teologie. de dogmele voastre, ele nu au efect asupra oamenilor simpli, nu le ating inima, astfel sa ii îndemne la acțiune (probabil ai ceva funcție în biserică, sau profesor de religie, sau facultatea de teologie) si spui ca iadul este un loc doar de întuneric, si pe cei aflați acolo doar lumina lui Dumnezeu îi chinuie nimic altceva, nu flăcări, nu draci la cazane, etc. dar astea sunt informații pe care relativ puțini din BOR le dețin. Majoritatea stiu ce scrie in cărțile de religie, ce li se transmite din familie, ca Dumnezeu te bate, ca iti dă, ca te duce în iad la flăcări. Dumnezeu ti-a luat copilașul ca a mai avut nevoie de un înger. Si iata cum tot biserica este vinovată si înaltpreașmecheritul Dani, ca fi sigur că își ia partea consistentă de la edituri si autorii de manuale. Si iata cum Biserica este vinovata de îndobitocirea populației pentru niste arginți. Si iata cum biserica este vinovată de ateismul tot mai mare, rezultat din îndepărtarea oamenilor de Dumnezeu. ca oamenii spun: un asa Dumnezeu crud, care ne arde în iad, care mi-a luat copilul, nu vreau sa slujesc. Dacă popii fac asa. dacă ei, "oamenii lui Dumnezeu " fac asta, tu vii si spui ca Biserica face si drege. uite care e fata bisericii. Asta. Crudă si lacomă, care calcă pe cadavre pentru bani si viata de lux. Asta e fața bisericii, care tacit îl acoperă pe teodosie, si andreicuț doar pentru că cotizeaza din afacerile grase. Ce obraz sa mai aiba biserica când face chestiile astea? Ce reputație?
Spui de faptele bune ale unor preoți? As fi mincinos si cu ochelari de cal, habotnic chiar, sa nu le observ. Dar nu asta este menirea bisericii. Sa hrănească săracii, si pe cei nevoiași. Alta este misiunea trasată de Isus continuatorilor săi.
Si comparativ cu miliardele de euro care se învârt acolo, afacerile, asta este nesemnificativ. praf in ochi. Si eu ca un observator de pe margine, căutător de adevăr, ma uit si trec faptele astea prin filtrul Biblic si zic: ortodoxia nu este adevărul. Nu asa sa comportat Isus.

| CostinAlamariu a răspuns (pentru fllu07):

Stai linistit ca nu merg niciodata pe principiul crede si nu cerceta. Eu am cercetat. Exact asta e problema, tu refuzi sa cercetezi, refuzi sa te informezi asupra doctrinei Sfintei Treimi. Refuzi in orice chip si forma sa-ti abandonezi mandria si impresia ca le stii pe toate. Cum se face ca 2000 de ani oamenii au crezut in Sfanta Treime si te-ai trezit tu acum desteptul pamantului sa-i contrazici pe toti si sa inventezi propria ta logica acum pe loc?

"probabil ai ceva funcție în biserică, sau profesor de religie, sau facultatea de teologie"

nu am absolut nicio functie in biserica, nu am absolut nicio facultate de teologie (facultatea mea e cu totul in alt domeniu) pur si simplu simt in mine responsabilitatea de a-mi cunoaste credinta, ca doar nu cred fara sa cercetez, ca tot era vorba.

"dar astea sunt informații pe care relativ puțini din BOR le dețin"
gresit gresit gresit... atat de gresit. orice preot, calugar, maica si bucatareasa de manastire si orice simplu enorias care isi ia in serios credinta stie lucrurile astea. Trebuie doar sa-ti pese, atata tot. Problema este ca pe multi nu ii intereseaza lucrurile astea.

"Biserica este vinovata de îndobitocirea populației"

si de indobitocirea ta cine e vinovat? tot Biserica Ortodoxa? sau tu esti inteligentul pamantului care se lupta impotriva tuturor oamenilor care au trait de 2000 de ani in spatiul crestin.

"Si iata cum biserica este vinovată de ateismul tot mai mare"

asta e pur si simplu gresit. Uita-te doar in tarile catolice si protestante ce nivel incredibil de ateism exista, abia de mai exista credinciosi in Occident unde mai pui ca ei nici n-au avut comunismul care sa le bage pe gat ateismul. Curios lucru ca fix tarile ortodoxe au ramas cu procentajul cel mai scazut de atei din intreaga Europa. Uita-te la Grecia, Romania, Serbia, Rusia, abia de is atei comparat cu tarile protestante care sunt majoritar ateiste sau tarile catolice care sunt in mare parte ateiste. Deci si aici ca in orice alta parte a discursului tau te inseli.

"Crudă si lacomă, care calcă pe cadavre pentru bani si viata de lux"

asta e pur si simplu inventia ta grosolana. Toata experienta mea cu clerul a fost intotdeauna de bun simt. Cei mai buni oameni pe care i-am intalnit au fost in cadrul Bisericii.
Nu exista nicio padure fara uscaturi. Pana si dintre cei 12 apostoli unul a fost un tradator. Preotii care nu fac cinste Bisericii lui Hristos sunt intocmai ca Iuda iscarioteanul si intocmai ca in pilda Mantuitorului cei care nu dau rod vor fi taiati si pusi in foc.

"Sa hrănească săracii, si pe cei nevoiași"

nu la asta ma refeream. E adevarat ca foarte multi preoti ortodocsi fac milostenie si ajuta saracii dar nu la asta ma refeream cand am zis ca ignori preotii si calugarii ortodocsi buni. Ma refeream la faptul ca si-au dedicat viata lui Dumnezeu in saracie, s-au rugat zi si noapte, au iertat si au milostivit oameni, au murit chiar de dragul lui Hristos. Caramizile cu care e construita Biserica Ortodoxa sunt martirii care si-au dat viata pentru Dumnezeu. poti sa citesti despre astfel de oameni deosebiti in Filocalie sau patericul egiptean sau vietile sfintiilor. Ti-am zis ca precum o musca nu te uiti decat dupa balegar si dupa tot ce e mai putred, poate pentru ca asa e si inima ta si doar asta stii sa cauti, putreziciuni. Ca un drac iti place sa acuzi.
Pe Hristos nu l-am auzit sa strige si sa acuze "ESTI UN PACATOS SI TU ESTI UN PACATOS" ba chiar din potriva ii iubea pe pacatosi si plin de iubire i-a vindecat si le-a spus sa nu mai pacatuiasca.
In discursul tau numai iubire nu se citeste, ci ura si mandrie. "Uite ce pacatosi sunt toti si ce luminat de adevar sunt eu" intocmai ca fariseul din templu.

"prin filtrul Biblic"

prin filtrul Biblic? care filtru Biblic? ala pe care il ignori cand iti spune ce nu-ti convine? In Biblie scrie clar ca Hristos e etern. Ti-am dat si versetele in care scrie asta si ti-a fost prea frica sa le comentezi. Cum poti tu sustine ca detii adevarul cand nici macar nu demonstrezi ca stii la ce se refera acele verste din Biblie pe care eu ti le-am pus in fata? De ce le ignori? de ce ti-e frica sa le comentezi?

"nu vad sensul"

cum adica nu vezi sensul in cuvintele lui Dumnezeu? uite aici de dovada ca gresesti. Nu vezi sensul in cuvintele lui Dumnezeu ci in cuvintele tale si in asa zisa ta ratiune care numai ratiune nu e. Acolo venzi sensul, nu? Dar in cuvintele lui Dumnezeu nu vezi sensul. Incredibil cata ipocrizie poti sa emani si mai ai si tupeul sa-i acuzi pe altii de cat de rai si pacatosi sunt...

| fllu07 a răspuns (pentru CostinAlamariu):

Te-am întrebat unde apare în Biblie termenul Treime, trinitate, triada. Nu ai răspuns. Nu este relevant ca oamenii cred de 2.000 de ani în doctrina falsă a trinității. conform bibliei ea nu este adevărată. Iar eu nu urmez mulțimea la rău. Numerele cap 23.
Ți-am răspuns la fiecare verset:

Filipeni 2: nu poti sa fii egal cu Dumnezeu și apoi să fii înălțat si tot egal sa rămâi. (Chestie de logică) în plus scrie clar acolo ca Isus nu sa gândit să fie egal cu Dumnezeu, superior nici nu mai discutăm.

Ioan 14:9 - asa cum o oglindă reflectă lumina soarelui, si Isus care a stat miliarde de ani în compania Tatalui, a reflectat în mod perfect personalitatea sa, calitățile sale, astfel cine la văzut pe Isus acționând, e ca si cum l'ar fi văzut pe Dumnezeu.

Ioan 14:6 - cum putea sa spuna Isus ca este Calea Adevărul si Viata de vreme ce nu este Dumnezeu? In Matei 28:17 citim ca toată autoritatea/puterea mi-a fost dată. (Chestie de logica: tot cineva mai mare ii poate da unuia inferior o autoritate, un drept,.) prin urmare Isus Cristos a putut declaraca el.este calea spre viața veșnică.

Acu mai zi odată Că nu ți-am răspuns la versetele pe care mi le-ai scris. Ca mi-e frică.

Sigur, tu numai experiențe frumoase ai avut cu clerul. (cu toate că Isus nu a fost plătit ca popii sa predice... Si creștinii din primul secol nu aveau o clasă clericala plătită) la muncă tatii. bun la extorcat bani de pe altii sub masca pioșeniei si a credinței. Logic si normal ca tu nu poti sa spui că ai avut experiențe negative. ca tu ai avut doar experiențe frumoase. dar toți reporterii, toate filmările, toate dovezile, averile care cresc, oamenii simpli care zic ca li se cere bani pentru toate serviciile religioase, toți niste cumpărați domne. Declară doar ca să murdărească biserica. Săraca de ea. Cum e ea cuminte. Si vin niste unii, niste neisprăviți. sa mintă.

| fllu07 a răspuns (pentru CostinAlamariu):

Si pe Isus Cristos l-au acuzat oamenii de fel si fel de lucruri. Dar ce a spus el:
Matei 11:19 "înțelepciunea este recunoscută prin lucrările ei" iar acuzatorilor săi nu le-a răspuns nimic. Care a fost rezultatul? Isus este Rege glorios în ceruri, si va interveni ca sa distrugă pe toți cei care i se împotrivesc si tot ceea ce vine de la Diavol. Acuzatorii lui, au dispărut demult.
Ce face BOR azi? (Banca ortodoxă română) când este acuzată, când i se arată adevarul, si este pusă în fața faptelor care îi arată lăcomia, aproape ca drăcuie, sau în limbaj popular ii transmite celor care o acuza: ba'pe-a mă-tii. Normală atitudine. Modestă. Si la fel a facut si Isus Cristos.

https://www.digi24.ro/......xa-1392764

| doctorandus a răspuns (pentru fllu07):

Cine vă explică Sfânta Treime este prin definiție eretic. Poziția teologiei creștine mainstream este că Sfânta Treime nu se poate explica rațional.

| fllu07 a răspuns (pentru doctorandus):

Deci să înțeleg că prin promovarea doctrinei trinității, biserica promovează un "crede si nu cerceta" subtil. Interesant este ca Isus Cristos a spus că trebuie să îl iubim pe Dumnezeu " cu toată inima, tot sufletul, si TOATĂ MINTEA". Adică în închinarea pe care i-o aducem lui Dumnezeu trebuie să ne implicam creierul, sa ne întrebăm de ce asa, de ce nu asa? Ce înseamnă asta, cum să aplic asta? Asta este adevarat? Ce dovezi am? Dar dacă BOR zice crede si nu cerceta, fie direct, fie tacit, se pare ca se ridică deasupra învățăturii lui Isus.

| CostinAlamariu a răspuns (pentru fllu07):

Nu trebuie sa apara termenul exact "treime" ca sa ne dam seama ca in Biblie ni se prezinta o treime. Hristos literalmente le spune apostolilor sa boteze in numele Tatalui si al Fiului si al Sfantului Duh.
Dar trecand peste asta tot nu mi-ai raspuns la versete.

"Acu mai zi odată Că nu ți-am răspuns la versetele pe care mi le-ai scris. Ca mi-e frică."
Da, mai zic, pentru ca ai ignorat tacit versetele cele mai complicate pe care ti le-am pus in fata cum ar fi asta:

"Întru'nceput era Cuvântul și Cuvântul era la Dumnezeu și Cuvântul Dumnezeu era."

de aici ne dam seama ca acest Cuvant "Dumnezeu era". Deci Cuvantul era Dumnezeu. Ce poate fi mai neclar de atat?

"Acesta era dintru'nceput la Dumnezeu"

de aici ne dam seama ca acest Cuvant era "dintru'nceput" la Dumnezeu adica dintotdeauna, era etern, iar eternitatea e doar a lui Dumnezeu. Doar Divinitatea poate fi eterna, nimic altceva nu poate fi etern, nici ingerii, nici materia nici nimic.

"toate printr'Însul s'au făcut și fără El nimic nu s'a făcut din ceea ce s'a făcut."

adica toata creatia s-a facut prin acest Cuvant care ne zice Ioan, care nu e nimeni altul decat Hristos. Daca n-ar fi fost Divin nu s-ar fi putut face toate prin El fiindca daca si Hristos ar fi creatie inseamna ca trebuia sa fie pus si el laolalta cu restul creatiei care s-a facut.

"Și Cuvântul trup S'a făcut și S'a sălășluit întru noi; și noi văzutu-I-am slava ca pe slava Unuia-Născut din Tatăl, plin de har și de adevăr."

aici ne zice Evanghelistul Ioan ca "Cuvantul trup S'a facut". Aminteste-ti ca in versetul 1 zice foarte clar "Cuvantul Dumnezeu era". Ce poate fi mai clar decat atat? Hristos e Cuvantul, Logosul. Hristos e Dumnezeu adevarat din Dumnezeu adevarat, lumina din lumina.

De asemenea apostolii il numesc pe Hristos "Domnul" apelativ care se cuvine doar lui Dumnezeu. De ce l-au numit pe Hristos "Domnul"? in greaca e "Kyrios". Apelativul "Domnul" se cuvine doar si doar lui Dumnezeu, nimeni altcuiva.

NICI LA INTREBAREA ASTA NU MI-AI RASPUNS.

"dar S'a golit pe Sine e luând chip de rob, devenind asemenea oamenilor și la înfățișare aflându-Se ca un om"

Cum se putea goli pe Sine daca nu era Dumnezeu de la inceput? cum putea "Deveni asemenea oamenilor" daca inainte nu era Dumnezeu?

"în zilele acestea de pe urmă ne-a grăit nouă prin Fiul, pe Care L-a pus moștenitor a toate, prin Care și veacurile le-a făcut."

ce nu e clar aici? literalmente scrie "prin Care si veacurile le-a facut" adica Dumnezeu-Tatal a facut veacurile (tot ce exista) prin Fiul. De aici se intelege ca Fiul a existat dinainte de veacuri, iar veacurile fiind practic o creatie denota faptul ca Fiul preexista creatie, deci e Dumnezeu, fiindca doar o divinitate poate preexista creatia. logic.

"Fiind El strălucirea slavei Sale și chipul ființei Sale, și pe toate ținându-le cu cuvântul puterii Lui, după ce prin El Însuși a săvârșit curățirea păcatelor noastre a șezut de-a dreapta Slavei e întru cele preaînalte"

PRIN EL ÎNSUȘI A SAVARȘIT. Ce nu este clar? cum poate o creatie, fie înger sau om sa savarseasca curatirea pacatelor noastre prin El Însuși? Daca ar fi fost o creatie doar n-ar fi putut savarsi nimic, mai ales curatirea pacatelor PRIN EL ÎNSUȘI.

"Iisus i-a răspuns, zicând: „De Mă iubește cineva, el va păzi cuvântul Meu, și Tatăl Meu îl va iubi și Noi vom veni la el și Ne vom face locaș la el." (Ioan 14:23)

foarte clar scrie "Noi vom veni in el". De ce "Noi" si nu doar Tatal daca doar Tatal este Dumnezeu asa cum spui tu? de ce Noi? poate pentru ca ambii sunt Dumnezeu?

| Werrich a răspuns:

E o tara libera! Sa fii sănătos!

| fllu07 a răspuns:

PENTRU PĂCATOSUL BOGDAN CARE M-A BLOCAT:

1 - Ioan 7:49: nu-l poti compara pe Isus Cristos, cu sfânta Parascheva. Sfântă pentru că oamenii, popii, au ridicat'o la rangul ăsta. de' un motiv de muls bani.
2- psalmii 32:1 celor drepti li se cuvine lauda. Cine o cataloghează drept sfântă ori dreaptă pe Parascheva? De unde stii tu care este părerea lui Dumnezeu despre ea? O consideră El dreapta? Sfântă? Si cu siguranță, este vorba despre alt fel fel de laudă. pentru ca însuși Dumnezeu spune LAUDA ESTE A MEA, Isaia 42:8, nu a chipurilor cioplite, sau a oaselor poate de om. poate nu. Nu știm.
3 - din nou nu poti compara hainele lui Petru si Pavel cu ale Paraschevei. pentru ca despre Parascheva nu scrie nimic în Biblie, nici nu Avem vreo dovadă că ar fi aprobată de Dumnezeu, ori vreo poruncă să o cinstim în vreun fel.
4 - dupa matematica mea simplă 2020 - 1054 = 966 de ani. Nicidecum 2.000. E bine știut faptul că la marea schismă ortodoxia a fost exclusă de către popii catolici. Ca ortodoxia nu a vrut sa recunoască decretul de excludere, e altceva. Dar oricum e diferența de la cer la pământ între ce i-a învățat si cum să comportat Isus Cristos cu oamenii, si ce face BOR azi. În concluzie nu mai zi ca ortodoxia e de 2.000 de ani. E de mult mai puțin dar foarte mult rău a facut.

| Irinel15123532 a răspuns:

Moastele sunt o traditie ''din popor''. In biblie este interzisa.
Dumneze spune sa ne inchinam doar inaintea Lui.

Sfantul apostol Pavel, cand a vindecat oameni si propovaduia pe Hristos, oamenii de uimire i-au numit zei si se inchinau, iar Pavel i-a oprit.

Faptele Apostolilor 14:1-18 ''Apostolii Barnaba și Pavel, când au auzit lucrul acesta, și-au rupt hainele, au sărit în mijlocul norodului și au strigat: „Oamenilor, de ce faceţi lucrul acesta? Și noi suntem oameni de aceeași fire cu voi; noi vă aducem o veste bună, ca să vă întoarceţi de la aceste lucruri deșarte la Dumnezeul cel viu, care a făcut cerul, pământul și marea și tot ce este în ele.''

Pana si ingerii resping inchinarea oamenilor.
Apocalipsa 21:19 ''Şi m-am aruncat la picioarele lui ca să mă închin lui, dar el mi-a zis: „Fereşte-te să faci una ca aceasta! Eu sunt un împreună-slujitor cu tine şi cu fraţii tăi care păstrează mărturia lui Isus. Lui Dumnezeu închină-te!" '

Nici sfantul apostol Petru nu a primit inchinarea.
Faptele apostolilor 10:25 '' Când era să intre Petru, Corneliu, care-i ieşise înainte, s-a aruncat la picioarele lui şi i s-a închinat. 26 Dar Petru l-a ridicat şi a zis: „Scoală-te, şi eu sunt om!"

Daca apostolii resping inchinarea, daca ingerii resping inchinarea, atunci moastele, la ce sunt bune?

| pacatosulBogdan a răspuns:

Semeni cu fariseii aia din Biblie care acuzau multimea de oameni, care il imbulzea pe Hristos si cauta sa se atinga de El, fiindca putere iesea din El si-i vindeca de boli si de posedarile diavolesti, ca este "blestemata si nu cunoaste legea" (Ioan 7:49)!
Daca din Hristos iesea putere vindecatoare, de ce te miri ca si din sfintii Lui poate iesi o astfel de putere vindecatoare si oamenii ii cauta pentru a-i atinge si pentru a-i cinsti fiindca "Celor drepti li se cuvine lauda" Psalmul 32, 1.
Sorturile si stergarele purtate de Sf Ap Pavel vindecau, la fel si umbra Sf Ap. Petru.
Din ce secta faci parte?! Ortodoxia este de 2000 de ani! Secta ta cand a aparut?!

| pacatosulBogdan a răspuns:

Sfanta Cuvioasa Parascheva nu este in mormant, ci este asezata in racla, la loc de cinste in Catedrala Mitropolitana din Iasi. Comunistii au vrut s-o bage in mormant, dar a venit urgie peste ei.
Te intriga faptul ca oamenii saruta racla sau moastele? Cineva trebuie sa-ti spuna ca religia crestina este o religie a iubirii, iar sarutul este un manifest si gest al iubirii. Iubire inteleasa ca agape sau filia, adica iubire duhovniceasca si frateasca. Sfantul Apostol Pavel ne indeamna asa: "Îmbrăţişaţi-vă unii pe alţii cu sărutare sfântă. Sfinţii toţi vă îmbrăţişează." 1 Corinteni 13, 12
Dumnezeul adevarului, adica Dumnezeul lui Avraam si Isaac si Iacov, nu este un Dumnezeu al mortilor ci al celor vii, caci toti traiesc in El. - Luca 20:38
Asa spune Biblia, pe care tu o invoci, dar care apartine invataturii Bisericii Ortodoxe, fiindca ea a alcatuit canonul biblic. Neoprotestantii au preluat si modificat ce nu este al lor.

| GicaGigekGica a răspuns:

Pentru pacatosulbogdan care ma ignora...

Cat de incuait sa fii? Asa sunt toti, ca tine. Va laudati ca ortodoxia e de 2000 de ani... Degeaba e asa de veche daca se bazeaza doar pe traditii pagane.

Iisus spune atat de clar "nimeni nu vine la Tatăl, decât prin Mine!
Eu sunt Calea, Adevărul și Viața!" Dar voi pupati moaste sa va vindece de boli. Cand sunteti in necaz va rugati la Dumnezeu si va mai mirati de ce nu raspunde nimeni. De ce nu va ajuta sfintii atunci?
De ce va inchinati la Sf Parascheva? Nu are destula bunatate si putere Dumnezeu sa vindece?

https://www.tpu.ro/......-ceilalti/
Cum sa nu cazi in deznadejde cand nu ai incredere deplina in Dumnezeu si sf Parascheva nu poate face nimic?

Ati facut zei din lemn, va inchinati la icoane facute de mana omului, pupati moaste si va bateti cu pumnul in piept ca "Ortodoxia e de 2000 de ani" si ca "Ortodoxia e calea buna"

| Werrich a răspuns (pentru GicaGigekGica):

Aiurea, toti stiu ca islamul este Calea, Adevarul si Viata vesnica!
https://en.wikibooks.org/wiki/Islam_Way_of_Life/Straight_Path