| anonim_4396 a întrebat:

Nu inteleg faza asta. Dumnezeu de ce nu acceptă oamenii gay/lesbiene? Incep sa nu mai cred in Dumnezeu, nu cred. Si ei sunt oameni si vor sa fie fericiti. Ma mai dispera guralivii astia care tot isi bat joc de oamenii acestia (sunt o fata). Este foarte incorect.

Răspuns Câştigător
| Oana92 a răspuns:

Nu stim daca Dumnezeu accepta sau nu persoanele cu alta orientare sexuala, stim in schimb ca oamenii nu prea le accepta. Dar oamenii frustrati au in general o problema cu orice persoana vulnerabila, fie ca e gay, obeza, anorexica, neagra, de etnie rroma, etc. Atata timp cat tu esti ok cu tine inceateaza sa pui pret pe gura lumii.

Iar referitor la Dumnezeu...eu una cred ca Dumnezeu este iubire si ca ii iubeste pe toti oamenii, indiferent de orientarea lor sexuala happy

| drutzix a răspuns (pentru Oana92):

Pai in biblie scrie sa ii omorati cu pietre. Ce facem pana la urma? laughing

| Oana92 a răspuns (pentru drutzix):

Biblia a fost scrisa la oameni... acum vreo 2000 de ani!

| OmulDeStiinta1986 a răspuns (pentru Oana92):

Ba stim foarte bine. nu numai ca nu accepta, ci si ii indeamna pe oameni sa ucida cu pietre oamenii gay. e scris in biblie. gasiti citatele si pe www.bibliapentrusceptici.ro

| Oana92 a răspuns (pentru OmulDeStiinta1986):

Repet...Biblia a fost scrisa de oameni, nu de Dumnezeu! Dumnezeul in care eu cred reprezinta iubire si nu poate indemna alti oameni sa ucida. In asta cred eu, e parerea mea!

| drutzix a răspuns (pentru Oana92):

Aha, deci esti deista nu crestina?

| Oana92 a răspuns (pentru drutzix):

Sunt crestin ortodoxa. Dar nu pot sa cred intr-un Dumnezeu razbunator. Eu stiu ca Dumnezeu este iubire, ca ne da pe masura faptelor, dar ne indeamna la iubire, nu la ura, la crime cu pietre si asa mai departe. Biblia si majoritatea invataturilor au aparut intr-o perioada in care astfel de pedepse erau considerate normale, o perioada in care oamenii era foarte inchisi la minte si condamnau tot ce nu intelegeau. Eu cred ca Dumnezeu ii apreciaza mai mult pe homosexualii care isi vad de treaba lor si incearca sa nu fac rau oamenilor comparativ cu heterosexualii care abia asteapta un pas gresit al celuilalt pentru a-i face rau. E ca si cum postul...sunt persoane care tin toate posturile, fac matanii, merg la Biserica, etc si in primul minut de dupa rugaciune au si injurat/barfit/lovit pe cineva si sunt cei care tin 2-3 zile sau chiar deloc post, dar incearca sa faca bine celor din jur. Na, eu cred ca Dumnezeu ii prefera pe cei care nu tin post, dar fac bine. happy

| drutzix a răspuns (pentru Oana92):

Asa eram si eu inainte sa renunt de tot la religie.

| OmulDeStiinta1986 a răspuns (pentru Oana92):

Da Oana. normal ca biblia e scrisa de oameni si dumnezeu nu exista. dar zeul in care crezi il denumesti Dumnezeu ca si in biblie. ceea ce arata clar ca se trage de acolo. si deci daca nu exista cel din biblie nu exista nici cel care il inventezi tu dupa ce societatea ti-a spus ca exista un zeu. daca te nasteai in desert cu camila, fara religie, nu mai vorbeai de zei deloc acum. cum dovedesti ca zeul inventat de tine si customizat apreciaza persoanele gay? "eu cred ca Dumnezeu" corect. ai spus foarte bine: tu crezi. ai inteles ca biblia e o prostie dar nu esti gata inca sa renunti la dumnezeu (idee ce ai luat-o de acolo sau din societatea ce a luat idea din biblie). si esti prinsa la mijloc. intre crestinims si ateism. poate in viitor vei reusi sa treci puntea. ai renuntat la crestinism pentru ca ai devenit mai desteapta. modul in care vei renunta la deism va fi tot prin a deveni mai desteapta si prin a te informa:
www.godisimaginary.com
http://godisimaginary.com/all-videos.htm
cineva a numarat si estimat fiecare crima facuta de Dumnezeu si a ajuns la cifra de 25.000.000 > http://dwindlinginunbelief.blogspot.ro/......bible.html
https://www.facebook.com/OFCR.Romania?fref=ts
https://www.facebook.com/eusuntdumnezeu?fref=ts
https://www.facebook.com/Bibliapentrusceptici?fref=ts
www.bibliapentrusceptici.ro
https://www.facebook.com/......694470774/

sfarsitul lumii a fost prezis de sute de ori in istorie. aici o parte din lista http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_dates_predicted_for_apocalyptic_events
http://forum.softpedia.com/......ilmecarti/
https://www.google.com/search?q=religulous+cu+subtitrare&ie=utf-8&oe=utf-8 al treilea link filmelehd.ro
https://www.facebook.com/WFLAtheism?fref=nf 326.000 de like-uri.
https://www.facebook.com/TheGoodLordAbove?fref=ts 2.1mil like-uri
dumnezeu zice: "Daca un om merge cu o femeie maritata, daca merge cu nevasta aproapelui sau, omul acela si femeia aceea sa fie pedepsiti cu moartea." alte indemnari la crima din biblie le poti vedea aici http://alturl.com/sgkid deschide chiar biblia din casa si verifica faptul ca nu spun minciuni. "Cine va face vreo lucrare în ziua Sabatului va fi pedepsit cu moartea." exodul31 sutele de prostii din biblie le gasiti subliniate pe http://goo.gl/uwEOch

| OmulDeStiinta1986 a răspuns (pentru drutzix):

Da. sunt multe persoane prinse la mijloc. unele reusesc sa treaca la ateism. altele nu. dar oricum e mult mai bine decat sa fie mulsi de bani de popi, sa isi faca griji inutile, obiceiuri fara sens etc.

| Oana92 a răspuns (pentru OmulDeStiinta1986):

Nu sunt absolut deloc prinsa la mijloc intre nimic. Cred in Dumnezeu, am crezut mereu si nimic din ce as putea citi pe linkurile trimise de tine nu m-ar convinge de contrariul. Nu am nevoie sa trec nicio punte si nu am preluat de nicaieri ideea de Dumnezeu. Eu una, dupa toata experienta mea de viata ALEG sa cred in Dumnezeu. Intr-un Dumnezeu bun, iubitor, nu in unul razbunator. Nu am depasit ideea de crestinism, am depasit ideea ca toti preotii au dreptate absoluta. Nu cred in preoti si in limitarea lor (a unora! ), dar cred in Dumnezeu, si repet, orice ai zice nu ai sa ma convingi de altceva.

Nu am spus in nicio secunda ca Biblia este o prostie, am spus ca e scrisa de oameni, oameni care au fost influentati de mentalitatea acelor vremuri. Nu avem cum sa stim ce crede Dumnezeu despre un subiect sau altul deoarece nu a scris El Biblia, ci oameni care(in mod firesc) pun si parte din gandirea lor in ce scriu.
Mai mult de atat, eu cred ca Biblia a fost interpretata de oameni mot-a-mot desi ea este scrisa in mod simbolic.

Iar faptul ca ii numeste, indirect, pe credinciosi prosti nu te face pe tine mai desteptwinking

| OmulDeStiinta1986 a răspuns (pentru Oana92):

Atunci vreau si eu sa fiu credinciosul zeului tau care e iubitor. invita-l sa vina si sa vorbeasca cu mine. doresc sa il intreb cum e treaba cu 11000 de copii violati in fiecare an (si asta doar in Anglia) + holocaust-ul + 11.000.000 de copii ce mor de foame in fiecare an.
in biblia aia scrisa de oameni e scris ca dumnezeu insasi a soptit cuvintele in urechile scriitorilor.
"nu te face pe tine mai destept" sunt multe alte lucruri in plus ce ma fac mult mai destept si chiar de succes decat ei(cu zeul lor atotputernic cu tot).

| doctorandus a răspuns (pentru drutzix):

Scrie de homosexualii barbati, in Vechiul Testament. Despre lesbiene nu scrie nimic in Vechiul Testament (nu prevede nicio pedeapsa pentru ele).

| drutzix a răspuns (pentru doctorandus):

Nu prea ti-ai citit cartea sfanta nu?
Romani 1 24-27.

| doctorandus a răspuns (pentru drutzix):

Am vorbit de Vechiul Testament. In timp ce Noul Testament ameninta cu focul iadului, nu prevede o pedeapsa legala (adica lumeasca) pentru lesbiene.

| pet555 a răspuns (pentru Oana92):

Nu stiu in ce Dumnezeu crezi tu, dar macar nu spune ca esti crestina. Asa si eu pot crede in zeul spaghetelor si il invenez cum veau. De Sodoma si Gomora ai auzit? Dar de Adam si Eva? Daca nu crezi Biblia nu esti crestin. Dumnezeu este iubire dar uraste pacatul si nu accepta homosexualii. Nu ii accepta, cum nu accepta hotii.

| Oana92 a răspuns (pentru pet555):

Dumnezeu fiind iubire nu uraste pe nimeniwinking Biblia nu a fost scrisa de Dumnezeu, ci de oameni, iar crestin insemna sa crezi in Dumnezeu si in Hristos. Si eu cred in Dumnezeu, dar nu accept limitarea asta in gandire. Si in fond toti suntem pacatosi, iar asta ar inseamna, dupa spusele tale ca Dumnezeu ne uraste pe toti. E cam aiurea sa spui asta, nu crezi?winking

| pet555 a răspuns (pentru Oana92):

Ba nu, aiurea e sa spui ca esti crestin si sa nu crezi Biblia. Dumnezeu uraste pacatul, iubeste toti oamenii in sensul ca e bun cu ei, le da sansa sa se indrepte. Dar El nu va accepta niciodata un pacatos. Banuiesc ca nu crezi nici in iad atunci. Daca crezi in Dumnezeu crezi si Biblia, ca in Biblie S-a descoperit El. Dumnezeu a insuflat Biblia. Tu nu ai decat sa iti si inventezi un dumnezeu care accepta pacatul. Dar nu te numi crestina ca te confunda lumea cu cei crestini.winking Nu este deloc normal sa vezi un cuplu de dezaxati si ar fi culmea culmilor ca tocmai Creatorul oamenilor care a creat familia sa accepte asa ceva.winking

| Oana92 a răspuns (pentru pet555):

Auzi, dar in ce moment ti-am cerut eu confirmarea faptului ca sunt crestina? Si in ca moment te-am intrebat daca gandirea mea e ok? Vrei sa urasti oamenii pentru ca sunt intr-un fel sau altul si sa spui asta tinand Crucea in mana si urland ca esti crestin? Foarte bine, fa-o. Te incadrezi perfect in tiparul fanaticului care stie doar sa asculte ce ii zice un individ si nu are capacitatea de a-si folosi singur mintea. Bravo tie, dar asta nu te face cu nimic mai bun si cu nimic mai sfant decat homosexualii, care NU ALEG sa fie asa!

| pet555 a răspuns (pentru Oana92):

Nu mi-ai cerut nimic, dar tu ai afirmat in acelasi timp ca esti crestina si ca nu crezi lucruri principale pentru a fi crestin. Asa ca probabil multi crestini ar fi spus ce am spus eu. Eu nu urasc oamenii. Nu am mintea asa "deschisa" ca unii, din fericire. Dar nici nu sunt de acord cu lucrurile total anormale si nepotrivite. Eu imi folosesc mintea, ca de asta imi dau seama cat de anormala e societatea in general. Adica sa te opui unui lucru total urat este o dovada ca ai "mintea inchisa". Poate si sa fii om normal va fi peste ani o problema. Faza cu "homosexualii nu aleg" e o prostie mare si gogonata. Ce homosexual ar vrea sa fie normal si nu poate? Devii homosexual fiindca asa vrei, fiindca chiar daca ai o boala nu o tratezi. Atunci nici aia care se bat nu aleg sa fie asa, asa sunt ei mai impulsivi. Sa le dam drepturi suplimentare!

| Oana92 a răspuns (pentru pet555):

Homosexualitatea NU se poate vindeca, nimeni nu a reusit sa o faca vreodata. Cei care spun ca s-au vindecat fie nu au fost homosexuali, fie mint de frica societatii asteia in care traim. Exista teorii care sustin ca homosexualitatea este genetica, altele care spun ca apare ca urmare a mai multor evenimente din copilarie. Oricare ar fi de fapt adevarul, homosexualitatea nu se vindeca. Si da, daca e pana acolo, exista oameni care se bat pentru ca sunt bolnavi, nu pentru ca sunt lipsiti de ocupatie sau educatie. Un om cu tulburare de personalitate sociopata de exemplu nu va respecta regulile si nu va avea empatie pentru nimeni, si nimic din ce ar face cineva nu ar putea sa il schimbe.

Tu nu iti folosesti mintea, pana si chestia asta cu societatea anormala e luata tot de la alti destepti. Lipsa de toleranta e inca o dovada a faptului ca vezi totul prin prisma teoriilor spuse de altii. Si nu a militat nimeni vreodata pentru drepturi suplimentare pentru homosexuali, ei vor doar sa aiba aceleasi drepturi ca noi, restul. Nu inteleg cu ce te deranjeaza pe tine ca un barbat face sex si se casatoreste cu un alt barbat? Iti ia tie locul in Rai, te face mai putin crestin, te afecteaza pe tine ''pacatul'' lui? Nu!

Repet, uraste-i pe toti oamenii, ca toti sunt pacatosi. Unii injura, altii dau cu bombe, altii baga cutitul in oamenii, unii fura, altii inseala, etc. Dar norocul nostru ca esti tu fara de pacat si ai dreptul de a arunca cu vorbe in noi, pacatosiiwinking

| pet555 a răspuns (pentru Oana92):

"Sa aiba si ei drepturi ca noi". Adica? Sa nu le dea nimeni in cap pe strada? Sa poata intra in magazine sa cumpere ce vor? Poate dreptul de a lucra si de a primi bani? Sau dreptul de a merge la scoala? Dreptul la casatorie? aaaa. Casatoria este intre un barbat si o femeie, pentru familie. Daca dezaxatii se casatoresc hai sa dam si copacilor dreptul de a fi presedinti ai tarilor! Dintre alte pacate, asta e unul major, fiindca distrugerea familiei este distrugerea societatii. Nu sunt cel mai sfant om. Dar nu sunt homo, nu am fost, nu voi fi si atata timp cat sunt crestin nici nu puteam fi vreodata. Numerosi oameni s-au vindecat de homosexualitate. Trebuie sa ai vointa si ratiune si minte. Eu nu urasc oameni. In primul rand ideea asta e bagata in cap. Nu exista mai multe orientari sexuale, iar iubirea baiat-fata e unica. Daca asa gandesti, bineinteles ca ai accepta si casatoria intre zoofili si animale. Daca o dereglare hormonala ar face pe cineva sa se "indragosteasca" de un perete, omul care se considera ca are ratiune, ar rezolva problema. Iar altfel, ia sa stea in banca lor sa nu ceara drepturi si sa faca parade scarboase.

| Oana92 a răspuns (pentru pet555):

Cata indoctrinare...

| pet555 a răspuns (pentru Oana92):

Indoctrinare e mai degraba sa crezi ce spun dezaxatii care vor adepti:"e normal sa fii gay, e normal sa fii barbat si sa te crezi domnisoara". Cand este saritor in ochi ca nu e normal, sa crezi totusi asta e..grav. Asta e! sadwinking

| Seba2013 a răspuns (pentru pet555):

Eu nu pot sa inteleg, cum se poate numi crestina.
Un om sincer, nu este indoctrinat, eu cred ca ea este prefacuta.
Leviticul 18:22
Să nu te culci cu un bărbat* cum se culcă cineva cu o femeie. Este o urâciune.

Isaia 5:20
Vai de cei ce numesc răul bine şi binele rău, care spun că întunericul este lumină şi lumina întuneric, care dau amărăciunea în loc de dulceaţă şi dulceaţa în loc de amărăciune!

Romani 1:28
Fiindcă n-au căutat să păstreze pe Dumnezeu în cunoştinţa lor, Dumnezeu i-a lăsat în voia minţii lor blestemate,

| Seba2013 a răspuns (pentru Seba2013):

Mai este si Ieremia 23:17
Ei spun celor ce Mă nesocotesc: ‘Domnul a zis: «Veţi avea* pace!»’ şi zic tuturor celor ce trăiesc după aplecările inimii lor: ‘Nu** vi se va întâmpla niciun rău.’

38 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

Dumnezeu e doar abstractizarea prostiei umane.
Anumiti oameni prefera sa isi motiveze gandirea discriminatorie prin misticism.

| Drimmero a răspuns:

Lasa-i pe popo sa adopte bebelusi, sa inveti si ei ceva de la ''parinti'' cum sa-si bage limba in toate locurile posibile si tot asa! Ce a ajuns lumea asta, plina de fel si fel de ciudati! Ai idee ce gasesti in wc-urile publice? Nu ai loc sa intri sa-ti faci nevoile in caz ca esti departe de casa, ca si-o trag homalaii intre ei acolo!

| Drimmero a răspuns:

Hai sa se legalizeze peste tot homosexualitatea, iar apoi sa vina tare din spate pedofilia si zoofilia, ce am rezolvat dupa aceea? Ne bagam singuri in ****. In loc sa cereti sa scapam de asa specimene, voi incurajati asa ceva, pacat. Daca acesti homo nu s-ar extinde si nu ar lua o conotatie urata, nu as avea foarte multe impotriva lor, adica sa se ''rupa'' intre ei cat or vrea, dar deja se dau legi care-i avantajeaza, mi-e si sila de ceea ce o sa urmeze in viitor!

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Pentru ca asa trebuie sa fie.

| Mădă0611 a răspuns:

Cea mai simpla explicatie: pentru ca homosexualii fac sex pentru placere doar, nu pentru reproducere, iar sexul e pacat in orice scop ar fi practicat, dar in cazul heterosexualilor e iertat pentru ca e necesar (pentru a avea urmasi). Pentru crestini, tot ce aduce placere trupului e pacat.

| R0R0 a răspuns:

Dumnezeu nu ii accepta fiindca El, la incepur a creeat o femeie si un barbat, nu 2 femei si 2 barbati. Vrea sa respectam aceasta dorinta a lui.Si o femeie nu poate fi fericita cu o alta.(Nu pot avea copii, oamenii isi bat joc de ele, etc.)

| AliGab a răspuns:

Ideea este sa nu afisezi acest comportament ca o normalitate. Normalitatea este data de cursul firesc al lucrurilor. Sa crezi ca este normal sa fii gay, este ca si cum ai crede ca un surub poate indeplini rolul unei piulite; prin urmare sa nici penisul nu poate avea acelasi rol ca vaginul si invers. Cele doua organe sexuale, feminin si masculin, se complementeaza prin functia si forma lor. ASTA e NORMALITATEA. Atata timp cat persoanele care se declara de nu stiu ce alta orientare sexuala si nu se afiseaza in public nu am absolut nimic cu ele, dar daca incep sa se manifeste in public atunci am si eu o problema cu comportamentul lor. Iar Domnul spune clar "De aceea va lăsa omul pe tatăl său şi pe mama sa şi se va lipi de femeia sa. Şi vor fi amândoi un trup; aşa că nu mai sunt doi, ci un trup" (Marcu 10, 7-8), trupul fiind familia.
Nu spun ca Dumnezeu nu ii iubeste si pe gay, Hristos ne iubeste pe toti, dar trebuie sa fim cu luare aminte si la a nu sminti si la a face voia Sa. Iar daca esti gay, este foarte importanta rugaciunea, marturisirea si incercarea de a nu trai asa, iar de nu poti, roaga-te, spovedeste-te si nu sminti si pe altii. Succes in cele bune

| Inferno a răspuns (pentru AliGab):

Da, singura problema e ca homosexualitatea este produsul biologiei.
Iar daca Dumnezeu este creatorul vietii si al trasaturilor biologice, atunci homosexualitatea nu este decat una din marile sale gafe.

Deci ca Dumnezeu sa apara acum si sa spuna : "Eu vreau perfectiune." dupa ce a creat imperfectiune... ma tem ca nu pot decat sa-l asimilez cu un troll.
So if God is Troll, then *** God, 'cause is troll.

| AliGab a răspuns:

Si inca ceva: Sodoma si Gomora presupun ca stii de ce au fost distruse, nu?
Si nu tot ce ce iti mangaie urechea sau constiinta adormita, spunandu-ti ce-ti convine, inseamna ca iti vrea si binele. Spor

| TrăieşteClipa a răspuns (pentru AliGab):

Sodoma si Gomora au fost distruse din cauza ca au incalcat aliantele.Au slujit altor Elohim nu doar lui YHWH.
Au fost cinci orase distruse Sodoma, Gomora, Adma, Țeboim și Țoar.
Pe YHWH il durea undeva de gusturile sexuale ale supusilor sai.
El ii indemna sa ucida si sa violeze.

" la vederea pucioasei*, a sării şi arderii întregului ţinut, unde nu va fi nici sămânţă, nici rod, nici iarbă care să crească, întocmai ca** la surparea Sodomei, Gomorei, Admei şi Ţeboimului, pe care le-a nimicit Domnul în mânia şi urgia Lui –,
* Ps 107:34; Ier 17:6; Tef 2:9; ** Gen 19:24; Gen 19:25; Ier 20:16;
24 toate neamurile vor zice: ‘Pentru ce* a făcut Domnul astfel ţării acesteia? Pentru ce această mânie aprinsă, această mare urgie?’
* 1 Imp 9:8; 1 Imp 9:9; Ier 22:8; Ier 22:9;
25 Şi li se va răspunde: ‘Pentru că au părăsit legământul încheiat cu ei de Domnul, Dumnezeul părinţilor lor, când i-a scos din ţara Egiptului;
26 pentru că s-au dus să slujească altor dumnezei şi să se închine înaintea lor, dumnezei pe care ei nu-i cunoşteau şi pe care nu li-i dăduse Domnul.
27 De aceea S-a aprins Domnul de mânie împotriva acestei ţări şi a adus* peste ea toate blestemele scrise în cartea aceasta. "

| Seba2013 a răspuns:

Cu acesta mentalitate, si hotul ar trebui acceptat.

Maine, poimaine, apare un termen pentru oamenii care se indragostesc de copii.
S-au conditionat, si au asociat nenormalul cu placerea.
Totul de poate deconditiona, exista si exemple.

| Sarcopt a răspuns:

Bună! Dumnezeu acceptă pe toată lumea, problema este la noi. Noi nu acceptăm pe oricine pentru că suntem închişi la minte şi nu vrem să vedem lucrurile cu alți ochi.