| oprescudorin11 a întrebat:

Nu ma pricep la religie prea mult si nu inteleg pilda lui IIsus, referitor la fiul risipitor. Mie mi se pare ca cel 'cuminte a calcat mai multe porunci decat cel mic care era ratacitor, dar mi se pare ca unii preoti accentueaza pe cel 'pacatos ' la prima vedere.

2 răspunsuri:
| HVI a răspuns:

Cel cuminte nu a calcat mai multe porunci deoarece era mai chibzuit, asculta de parinti si nu traia in desfrau. Exact opusul fata de celalalt. Aceasta e ideea principala a parabolei. Dar concluzia e ca desi celalalt a facut toate acestea, a plecat de acasa cu jumatate averea tatalui sau, cand s-a gasit in impas parintele sau l-a iertat totusi.

| oprescudorin11 explică (pentru HVI):

Ti-ai cenzurat raspunsul?
Ai calcat cel putin 5 porunci daca nu pe toate!
Odata ca te crezi Dumnezeu din moment ce ai judecat pe 'risipitor"
Al doilea pacat calcat e Iubirea ...caci asta e baza ortodoxiei.Cel mai important!
Al treilea este ca nu ai respectat dorinta si placerea Tatalui sau tatalui (echivalent cu prima porunca din Decalog).
de ce vedeti mereu paiul din cauza barnei din ochiul vostru?
OK...si eu judec, dar desi nu am nici o cadere, nu condamn. Oamenii observa din pildele lui IISUS, doar partea de fatada, fariseica, care le convine.
Nu fi trist! sunt si preoti care cad in acesta greseala.
A nu se intelege insa ca 'fiul risipitor' nu ar fi culpabil. inca ccu mai multe. Dar el a gasit macar Dragostea, si-a recunoscut greseala, chiar prin pacate.Si s-a corectat, caci asdta e mesajul pe care-l cred eu>