| anonim_4396 a întrebat:

Nu mai am chef de nimic în viață,sunt destul de posomorât. Vreau să scap de acest sentiment,dar nu știu cum.Mă întristez când mă gândesc cât de,,cringe"pot fi și mă mai întristez când aflu că n-am niciun talent, deloc.La chitară, fac de 3 ani și sunt un mediocru amator. Notele mereu le uit, de cântat n-am chef, la pian nu prea mă pricep (am încercat 2 ani să cânt,dar nimic ).Acu,nu vreau să-i dezamăgesc pe ai mei, dar nici nu mai vreau calvarul ăsta în mine.La școală,nu reușesc să fiu șmecher, cu familia nu prea vorbesc, cu copiii chiar prea cringe ect.Cu alte cuvinte,aș vrea să mor,n-am chef de,, cere ajutorul lui Dumnezeu ".Cu ce mă ajută El? În orice caz, ce aș putea face în situația asta?

Răspuns Câştigător
| Irinel15123532 a răspuns:

Draga prietene, Dumnezeu nu te pune la volan, si iti spune ''Tu stai pe scaunul soferului, iar eu o sa te posed si voi schimba vitezele, voi actiona pedala de ambreiaj, acceleratie si frana, voi tine volanul si voi fi atent in oglinzi si la trafic, tu doar stai acolo, iar eu te posed si tu poti sa te si culci eventual daca te plictisesti''. Nu draga prietene, Dumnezeu este tata, ne indruma in viata, ne sfatuieste, ne da putere, ne este alaturi, dar nu el este cel care trebuie sa ia alegerea, ci tu. Iisus spune ''Iata Eu stau la usa si bat, daca ma aude cineva, va deschide usa si voi intra la el''
Tu, ca si multi dintre noi de altfel, stam langa usa, cu cheia in mana, si Iisus este de cealalta parte a usii, noi strigam ''Doamne, de ce nu faci asta? de ce nu ma ajuti acolo? de ce nu intri la mine in casa? de ce Doamne?'' Dar cheia draga prietene, este la tine, Dumnezeu nu iti poate forta mana, daca tu nu doresti schimbare, si nu vrei sa faci nimic in aces sens, nu va pica nimic din cer sa stii, nu exista soft-uri de calculator care sa ne programeze creierul sa stim sa cantam la pian, prin munca si devotament vei reusi, daca esti plictisit si abia daca iti vine sa te pui pe scaun, nu inseamna ca nu ai nici un talent, ci inseamna ca ai alt talent, nu acela este talentul tau, eu nu sunt bun la matematica, dar ador geografia si istoria, fiecare este diferit in felul sau. Citeste biblia, noul testament, daca nu o vei citi, ce indrumari astepti? Prin noul testament Dumnezeu iti vorbeste tie, cum sa iti vorbeasca daca tu nu deschizi usa, cartea, inima ta inaintea Lui?

25 răspunsuri:
| Celcestietot a răspuns:

Tu ți-ai făcut-o cu propria mana, deci nu cred că alta persoana. Tu ești de vina că îl renegi pe Dumnezeu și tot tu ești de vina că vrei sa fi șmecher, iar asta reiese din propriile tale scrieri. Dacă tu nu te îndrepți, altul nu va putea sa o facă în locul tau. O zi buna in continuare!

| Octavian199 a răspuns (pentru Celcestietot):

Sa ma fac pe zeul evreu si duhulet.Sa vad daca ajung in iad rolling on the floor

| Octavian199 a răspuns (pentru Celcestietot):

Apropo. Ce e ala duh? Nu cumva 'sufletul' celui mort? Parca zeii nu mureau rolling on the floor

| LupusDei1993 a răspuns:

Ai putea să devii secular umanist și rațional și să combați ideea de existență a unei fantome imaginare pe care psihoza colectivă acaparează destul de multe persoane chiar și astăzi, după atâtea progrese științifice.

| ania a răspuns:

Nu/i cere ajutorul, mai bine ceartă/te cu EL David a scris în Psalmi multe din certurile lui cu Dumnezeu, și totuși e singurul depre care Dummenzeu spune că e un om după inima Lui iar Iov datorită suferințelor lui se cartă și El cu Dumnezeu și e mustrat de preitenii lui cum are tupeu să facă așa ceva dar
la sfârșit Dumnezeu spune că Iov a vorbit cel mai drept iar pritenii săi au vorbit fără pricepere. Ceartă=te în genul/Nu am chef de viață, sunt posomorât, cringe, mise pare că n_am nici un talent, ai mei sunt dezamăgiți de mine, n=am chef nici să trăiesc, viața mea e un calvar. Dacă poți face ceva în situația asta, acum e momentul, arată=te, convinge=mă.De ce am apărut pe lume? E ceva special cu viața mea? Merită trăită? E adevărat că mă iubești? Convinge=mă!

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Celcestietot):

De ce nu mă îndreaptă Dumnezeu? A, stai, nu are rost să cer ajutorul cuiva care nu există

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru ania):

Cu ce să te conving? Să devii ateu?

| Helper07 a răspuns:

Ai spus ca vrei sa o iei spre ateism. Lasand-ul pe Dumnezeu, ai lasat dragostea. Nu poti fi fericit fara Dumnezeu, nu ai niciun scop, nicio bucurie si nu vei fi niciodata cu adevarat implinit fara El. Chestia este ca Dumnezeu nu te accepta ca si copil al Sau pentru ca ai nu stiu ce talent sau ca esti smecher, el te primeste asa cum esti. Tot El iti va descoperi talentul. Nu trebuie sa fi smecher, mi se pare o prostie. Smecherii nu iau nimic in serios si cand chiar iau ceva in serios merg prea departe iar singurul lucru care le alimenteaza smecheria este mandria adica iubirea de sine cu care n-o sa gasesti niciodata adevarata fericire.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Helper07):

Știu,dar aș vrea să fiu și eu respectat la școală, să nu se ia nimeni de mine

| Celcestietot a răspuns (pentru Octavian199):

Traiesti cum vrei.

| Dandinelle a răspuns:

Gaseste-ti un hobby.
Daca nu merge cu chitara, incearca altceva. Simti ca te plictisesti? cauta o carte. Tu ai puterea asupra vietii tale, asa ca tu poti schimba si perspectiva asupra vietii tale.

| XYZ02 a răspuns:

Eu unul ti-as recomanda psihioterapia, am facut cateva sesiuni si chiar m-a ajutat.

| LupusDei1993 a răspuns (pentru Helper07):

Absolut fals, nu ai nevoie de Deus Ex Machina Orwelian ca să fii bun, deoarece nu există în realitatea noastră.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Treci printr-o perioada mai naspa, te inteleg cu totii am trecut prin astfel de momente, va fi totusi o perioada mai grea si o sa dureze mult si bine pana o sa iti revi.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Sigur ai un talent înăscut. Cu asta te-a înzestrat Dumnezeu din naștere.
Să faci copii. Succes garantat.

| Helper07 a răspuns (pentru anonim_4396):

"Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le si voi la fel." Oamenii respecta pe cei ce ii respecta. Stiu(probabil) ce vei zice, nu toti fac asta, dar cel putin asa iti poti face prieteni adevarati intre care exista respect reciproc.

| Helper07 a răspuns (pentru LupusDei1993):

Doar pentru ca nu ti-ai vazut niciodata creierul, nu inseamna ca nu exista.

| LupusDei1993 a răspuns (pentru Helper07):

Creierul se poate vedea, se poate identifica cu aparate moderne, sau dacă împuști din "greșeală" pe cineva în cap.
Nu există nimic pe care să-l detecteze pe Dumnezeu.

| Helper07 a răspuns (pentru LupusDei1993):

Natura e una dintre cele mai evidente dovezi ca Dumnezeu exista. In plus, Dumnezeu se descopera omului in numeroase ocazii insa acesta nu ia aminte mereu.

| LupusDei1993 a răspuns (pentru Helper07):

Dumnezeu este doar ego-ul individual proiectat in realitate, adica o inventie, ca bau-bau.

| Helper07 a răspuns (pentru LupusDei1993):

A fost o vreme cand m-am indoit si eu de existenta lui Dumnezeu dar am descoperit eroarea. Daca Dumnezeu nu exista, inseamna ca tot ceea ce facem pe Pamant e inutil pentru ca pana la urma, de moarte au parte toti oamenii. Ce sens mai are viata? Te nasti ca sa mori si se duce tot ce ai trait in vid. Mi-am dat seama ca daca Dumnezeu exista, atunci viata are un sens. El este salvatorul ce ne ofera viata vesnica. Mi-am dat seama ca viata vesnica tot nu ma implinea, de ce sa traiesti vesnic nemultumit? Insa sensul vietii e iubirea, singura forta care poate schimba omul in functie de cum e egzercitata. Dumnezeu ne-a creat din IUBIRE, ne-a dat proprie vointa ca sa putem IUBI sincer nu la comanda cuiva, a facut un plan de salvare a omului pentru ca ne- a IUBIT. A dat pe Singurul Sau Fiu, neavand alt motiv decat IUBIREA. De aceea Dumnezeu te schimba un bine, pentru ca El e IUBIRE si doar iubirea schimba. Prin urmare, sensul vietii pentru mine e IUBIREA. A fi prieten cu Cel ce este IUBIRE, inseamna a fi implinit. N-am gasit implinirea in altceva decat in iubire. Nu o iubire deformata ci una adevarata asa cum omul nu cunoaste decat prin Domnul. Mi-am dat seama ca Biblia vorbeste despre asta, ca in asta se intrupeaza tot ce e relogios(sau ar trebui) si am vazut cum era prezentata o cale spre iubirea adevarata care nu se gaseste la om. Motivele politice ar fi venit din iubirea de sine dar nu asta era promovat de Biblie. Desigur, sa fie promovat ceva dorit dar inexistent e perfect pentru manipularea oamenilor, dar aici intervine faptul ca Dumnezeu se descopere oamenilor. Nu se descopere direct fiindca pacatele noastre pun un zid de despartire intre noi si Dumnezeu iar daca un pacatos l-ar vedea, ar muri. Dar prezenta Sa in viata mea e incontestabila si totodata, de neinteles pentru cei ce o resping. Daca eu ajunsesem la concluzia ta iar tu gandesti logic, atunci si eu am gandit logic. Daca eu am simtit prezenta unui Dumnezeu in viata mea, si lipsa acestuia atunci cand nu mai credeam in El atunci pentru mine asta e o dovada ce n-o pot dovedi pentru ca daca Dumnezeu ar lucra cu obiecta, as putea s-o dovedesc dar Dumnezeu lucreaza cu inima, si nu poti cunoaste ce are un om in inima lui in afara de el si Dumnezeu. Insa ceea ce are acel om in inima se manifesta in afara prin faptele sale si de aceea faptele spun mai mult decat vorbele si schimba mai bine. Vorbele te mustra si nu te-nveti minte, faptele sunt sincere, si pot fi un model pentru ceilalti. Pana la urma, daca Dumnezeu exista si eu nu cred in El, am pierdut totul, insa insa daca cred, nu fac rau nimanui, ma simt implinit si am castigat mai mult decat am meritat vreodata. Dumnezeu e mai mult de o poveste, insa omul nu-si va da seama de asta pana nu se apropie mai mult de El.

| LupusDei1993 a răspuns (pentru Helper07):

Ești la fel ca orice indoctrinat religios din ce aud.
Și dacă este ceva dincolo de sute de ori mai frumos, ce rost are să mai trăiești acum? Rațional e să te sinucizi, corect?
Dar eu tratez viața ca pe ceva unic, oricât de limitat e, oamenii tind să prețuiască mult lucrurile foarte rare.

| Helper07 a răspuns (pentru LupusDei1993):

Iubirea e ceva foarte rar astazi. Nu ma sinucid fiindca trupul meu e templul Duhului Sfant de care trebuie sa am grija nu sa-l distrug. Nu na sinucid fiindca eu nu sunt al meu ci apartin Domnului iar eu sunt dator sa-mi dedic viata Domunului aducand alte persoane la El. O viata pacatoasa nu e ceva pretios fiindca apare si dispare, iar dupa ce dispare nu mai are nicio valoare. Dar viata unuia care este in Domnul este ca o samanta care dupa ce e ingropata va deveni un falnic copac care nu va pieri niciodata. Aceasta, este un lucru ca adevarat rar.

| LupusDei1993 a răspuns (pentru Helper07):

Oricum o să fie distrus și mâncat de viermi, deci prima variantă pică.

| Donsavas a răspuns:

Tu ai nevoie de un medic specialist în boli nervoase. Un consult psihiatric. De Ce? Tentativa de sinucidere sau gândul de suicid e semn clar ca tu esti intr o depresie profunda. Depresia e boala secolului da ce sa vezi, sunt atatea tratamente care te pot ajuta sa te refaci.