| Meme10Memu a întrebat:

"Nu mai locuim impreuna de doua saptamani". Asa suna un mesaj de divort. De Dumnezeu nu poate divorta nimeni, ori e terminat de Dumnezeu ori va fi readus la viata. Pentru ca viata e de la Dumnezeu fie ca omul crede in El sau nu. Si pamantul unde ajunge omul mort apartine Lui Dumnezeu. *?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Te a marcat Știrea despre pepe și Raluca?laughing

| Meme10Memu explică (pentru anonim_4396):

Stirea doar m-a inspirat sa pun intrebarea. Ai ghicit de unde am luat. happy

| anonim_4396 a răspuns (pentru Meme10Memu):

Sunt un fel de spynews laughing

24 răspunsuri:
| Wr3nch a răspuns:

Nu vad legatura dintre cele doua gen. Divortul e comun azi pentru ca nu mai e dependenta financiara si se pot descurca fiecare.Multi stateau impreuna de mai demult doar de drag, ci pentru ca era greu sa o iei de la capat.

| Meme10Memu explică (pentru Wr3nch):

Daca nu vezi tu legatura nu inseamna ca aceasta legatura nu exista. rolling on the floor

| Wr3nch a răspuns (pentru Meme10Memu):

Stai linistit ca is destui religiosi care divorteaza. Miki Neamtu se bate in piept ca e crestin si tine seminarii pentru cupluri dar omul a divortat de 2 orilaughing.

| Meme10Memu explică (pentru Wr3nch):

Vorbesc despre divortul de Dumnezeu. happy

| Wr3nch a răspuns (pentru Meme10Memu):

Poate sunt unii care au fost dezamagiti ca nu s-a intamplat x si y, si nu se mai roaga/cred/merg la biserica, dar asta e total diferit fata un divort de un partener. Inteleg oarecum comparatia, dar mecanicile sunt diferite. La fel cum nimeni nu e ''casatorit'' cu Dumnezeu, cel mult doar fanatic.

| Meme10Memu explică (pentru Wr3nch):

Casatoria e unirea prin juramant a doua persoane. Tot ce exista e unit cu Dumnezeu si e sub puterea Lui Dumnezeu fiind din esenta energetica a Lui Dumnezeu. Dumnezeu spune: "Tot pamantul ( cu vii si morti ) e al Meu". Nu e nevoie de un juramant ca tot ce exista sa apartina Lui Dumnezeu.

| Wr3nch a răspuns (pentru Meme10Memu):

Okey, atunci ce vrei sa zici de fapt prin intrebare. Ca is unii oameni care incerca sa divorteze de Dumnezeu? Asta a fost de cand lumea, mereu au fost oameni care nu au crezut in zeii x, y, z.

| Meme10Memu explică (pentru Wr3nch):

Incearca dar nu le iese pentru ca ce exista nu dispare sau energia care exista nu dispare per total. Intrebarea si raspunsurile mele au caracter cat mai general posibil. Cred ca de asta ti-ai dat seama. General, obiectiv.

| Wr3nch a răspuns (pentru Meme10Memu):

Da, de asta am cerut detalii, pentru ca in unele cazuri pentru mine e prea vag.

| Meme10Memu explică (pentru Wr3nch):

Oamenii se vad ca energii si entitati separate de intreg dar se insala. Intregul e universul si ce-o mai fi dincolo de universul vizibil.

| Holiday a răspuns:

Pai clar nu poate divorta nimeni, pentru ca nu e casatorit nimei cu el. Cel mult, unii au fantezii cu el sau cu ala de se credea fi-su, nimic mai mult.

| CostinAlamariu a răspuns:

Am avut un atac cerebral încercand sa citesc asta

| LupusDei1993 a răspuns:

Viata e de la parintii nostri, nu o fantoma invizibila ce e prieten imaginar cu multi oameni.

| Meme10Memu explică (pentru LupusDei1993):

Durata de viata a unui spermatozoid ( separat de testicule ) e de 5 zile iar a unui ovul matur ( separat de ovare ) e de 15 zile. 15 + 5 = 20 zile aproximativ. Pe cand embrionul rezultat din fecundarea celor doua celule ( spermatozoid + ovul ) si separat de mama lui ( dupa nastere ) traieste in medie 70-80 de ani. Deci, din punct de vedere matematic si biologic, e imposibil ca doar din energia vitala a celor doua celule sa rezulte ceva care cumulat traieste mult mai mult. Asadar e nevoie de surplus de energie vitala de la Dumnezeu in procesul fecundarii.

| LupusDei1993 a răspuns (pentru Meme10Memu):

Nu e nevoie, te asigur. Universul acesta poate functiona si fara existenta unei divinitati.

| Meme10Memu explică (pentru LupusDei1993):

Te bazezi pe o premisa gresita si ilogica. Universul nu putea sa apara fara Dumnezeu si nu se poate mentine fara Dumnezeu.

| LupusDei1993 a răspuns (pentru Meme10Memu):

Universul e destul de gol, mai nimic in el. Daca a creat Universul doar pentru o specie de primate, aka oamenii, atunci se considera a fi o risipa imensa. 99% din toate vietuitoarele ce au existat aici pe pamant de miliarde de ani au murit, uite asa s-a dus si sanctitatea vietii.

| Meme10Memu explică (pentru LupusDei1993):

Nu e o risipa. Dumnezeu s-a gandit ca omul va inventa telescopul ca sa vada capatul universului si ca sa nu poata vedea capatul l-a facut mare cat omul sa nu vada marginile universului. Iar partea cu 99% vietuitoare moarte e irelevant atata timp cat viata pe Pamant va dura vesnic si cele 99% moarte vor deveni doar 1% moarte sau mai putin.

| LupusDei1993 a răspuns (pentru Meme10Memu):

Pamantul nu va rezista vesnic. Va fi distrus de coleziunea cu soarele cand va fi o supernova. Sau la moartea universului.

| Meme10Memu explică (pentru LupusDei1993):

Iarasi pleci de la o premisa gresita cand afirmi asa ceva. Doar o vointa o persoana putea alege momentul si locul de inceput al universului. Acea persoana e vesnica si poate decide ca universul si sistemul nostru solar sa dureze vesnic.

| LupusDei1993 a răspuns (pentru Meme10Memu):

Atunci raspunde-mi cine a creat acea entitate "vesnica", de unde vine?

| Meme10Memu explică (pentru LupusDei1993):

Acea entitate e in alta dimensiune si e atemporala si nu neaparat intra in discutie cine a facut sau cum a aparut acea entitate atata timp cat nu are inceput. Nu exista infinit sau un numar nesfarsit de cauze. Legile fizice nu se bazeaza pe materie intrucat materia se transforma mereu pe cand legile fizice nu se transforma sau sunt mereu aceleasi.