| anonim_4396 a întrebat:

"Nu pot sa dovedesc dar stiu 100% ca Dumnezeu exista iar credinta mea e imuabila"

Au rost discutiile cu o asemenea persoana?

13 răspunsuri:
| William a răspuns:

Daca nu ai altceva mai bun de facut...

| mihai69 a răspuns:

Acuma, depinde i despre ce vrei să discuți. Dacă e numai despre religie, depinde de tine: până la urmă, vrei să-i arăți contrariul, sau ce?

| Holiday a răspuns:

Sigur ca are rost, explicatiile lor fara sens ii ajuta pe altii care inca nu-s loviti in cap de povesti cu spiridusi, dar au oarecari inclinatii catre a ajunge asa, sa evite contaminarea.

| sublime89 a răspuns:

Nu au rost. Asa cum n-au rost nici discutiile cu o persoana care spune ca absolut tot ce scrie in biblie e adevarat. Astfel de oameni nu vor sa vada adevarul, chiar daca ar fi capabili s-o faca. In unele cazuri, chiar si viata lor depinde de aceste basme, si nu pot trai fara ele. Sa ceri unui astfel de om sa nu mai creada, ar fi ca si cum i-ai cere sa se sinucida. Unii crestini, atunci cand vorbesc cu ateii, se simt ca si cum si-ar infrunta propria mortalitate. E o teorie lansata recent. Ei nu pot suporta gandul ca sunt muritori de rand, si-i percep pe atei ca pe o amenintare care le fura lor viata eterna mult visata. Adevarul e prea crunt pentru ei, si pur si simplu nu il pot infrunta. Sunt complet dependenti de basmul imortalitatii. Realitatea nu e pentru oricine, deci nici ateismul nu poate fi pentru oricine. Necesita un anumit mod de gandire, pe care l-as numi curajos. E curajul de a nu te ancora in ceea ce ti-ar placea sa fie adevarat, sau in ceea ce suna frumos.

| AirănMeidăn a răspuns:

daca ii intrebi de dovezi o sa iti zica ca sunt atatea miracole pe lumea asta, atatea minuni, iar ele TREBUIE sa fie mana lui dumnezeu

| Dorugar a răspuns:

Evident ca da!

| Jardelin a răspuns:

Nu au rost. Asa ca stergeti contul si dispari!

| MskDesign a răspuns (pentru Jardelin):

De ce sa dispara?!
Voi cei credinciosi, ar trebui sa doriti binele si celor care va pronegreste! Ce este in neregula cu tine?!

| Jardelin a răspuns (pentru MskDesign):

happy

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Depinde ce discutii, si de ce discuti.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu.
mai sunt chestii ca " dzeu este peste tot ", "dzeu ne apara 24/7" de aia se intampla nenorociri mereu, si de aia se uita religiosul in stanga si in dreapta inainte sa treaca strada ca jura cu mana pe inima ca dzeu chiar are grija de el laughing. nu ai ce sa le ceri

| dragos38 a răspuns:

Nu poate dovedi dar stie 100% ca d-zeu exista, hm pe ce se bazeaza oare cunoasterea lui pe biblie? daca da atunci nu are rost, un om de stiinta spunea, stiinta m-a dus la d-zeu-materia pare un corp solid dar in realitate totul este energie pt.ca si dumnezeu este energie si informatie si mai spunea el, desii ateii cred ca sunt fara d-zeu, sigur d-zeu nu este fara ei, si d-zeu prefera un ateu care respecta toate lucrurile bunului simt, decat un credincios care cum iese din biserica incepe sa injure vecinii, mai spunea ca ''Eu nu cred intr-un dumnezeu fix a lui Moise care s-a revelat acum 4 sau 6 mii de ani, atunci era o lume simplista, care intelegea putin sensul divinitatii si atunci d-zeu aparea amenintator si nemilos, deci sa crezi fara sa ai dovezi, e un argument slabut, tot prin stiinta(cunostere)ne putem apropia de a aceea divinitate.Nici Richard Dawkins(ateu) nu exclude existenta unei inteligente spune el daca te uiti la detalile bioichimiei, biologiei moleculare s-ar putea gasi semnatura unei inteligente, care la rundu-i trebuie sa fi aparut printr-un proces explicabil.Eu zic sa porti discutii cu aceea persoana si ceri dovezi cum a ajuns el la concluzia ca exista dumnezeu

| RespiraSiInspira a răspuns:

E singura persoana cu care AU rost discutiile.Constientizeaza ca nu poate dovedi dar asta este ceeea ce crede, este calea lui de a trai.Persoanele cu care nu are rost sa discuti sunt cele care incearca sa iti dovedeasca ca Dumnezeu exista pentru ca asa spune Biblia laughing sau cei care isi fac 7 cruci si gargara cu agheasma cand le spui ca nu crezi in Dumnezeu. Ceea ce descrii este o persoana rezonabilawinking