| wawe a întrebat:

"Nu poti sa-l cauti cu adevarat de Dumnezeu, decat atunci cand ai constientizat limitele materialului, ale bogatiei, ale luxului. Alfel, nu se poate. Vei fi doar un sarac care vrea sa fuga de saracie, refugiindu-se pe taramul spiritual. Nu vei reusi. Frustrarile de ordin material te vor opri din evolutia ta spre Divin."

Andre Brugiroux afirma cele mai de sus.

Cum comentati?

11 răspunsuri:
| TheTelemea a răspuns:

I don't care.

| dannyelutzu1_6199 a răspuns:

Are mare dreptate, asa e!

| ViseleSmulgGratii a răspuns:

De acord, daca nu te accepti, n-ai cum sa evoluezi.

| Inferno a răspuns:

Ai gresit categoria.

| doctorandus a răspuns:

Conform Bibliei, bogatii nu se pot mantui. Prin urmare ideea ca doar bogatii se pot mantui este eretica.

| Mădălllinna a răspuns:

Adevar Graieste!

| Dreamer a răspuns:

Intreaba la stiinta si filosofie, aici se va trata totul cu niste pasaje din Biblie.

| wawe explică (pentru Inferno):

Nu am gresit categoria, voiam si raspunsuri diferite de cele de la religie, deorece cred ca afirmatia se poate extrapola si in alte domenii.

| wawe explică (pentru Dreamer):

Intrebare fusese pusa initial la stiinta si filosofie, dar a fost mutata, dupa cum vezi.

| Dreamer a răspuns (pentru wawe):

In cazul acesta ca sa-ti raspund la intrebare eu consider ca este exact invers - oamenii saraci care realizeaza ca vor muri saraci din pricina faptului ca nu le place cartea si sunt lenesi, aceia sunt cei care se cufunda in spiritualism cautand divinul sub forma personificata in speranta ca vor atinge limitele,, bogatiei spirituale'' dupa moarte...un om care a ajuns la limitele materiale (desi nu exista limita in bogatie) acela este un om care se considera implinit, superior, un om care a muncit sa ajunga acolo unde este pe fortele proprii si prin harnicie. Acest om nu are motiv sa caute divinul, pentru ca DA! - omul cauta divinitatea DOAR daca are un motiv. Daca este implinit si le are pe toate - deci traieste practic intr-un,, rai fizic'' nu-l intereseaza de moarte si de ceea ce va urma... daca va urma.

| wawe explică (pentru Dreamer):

Mersi pentru raspuns, mai astept pareri.