| anonim_4396 a întrebat:

Nu prea mai am chef de viață,ar fi fain ca,dacă ai muri,să intri în alt corp, s-o iei de la început.La câte păcate am și nu reușesc să mă las de ele, aș vrea s-o iau de la început.Cum încep?

18 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Prietene, vorbește cu părinții sa te duca la un paiholog ca treaba asta cu religia nu e normala pentru varsta ta. Toata ziua pui întrebări stupide despre pacate si alte aberatii.

| TristanTzara a răspuns (pentru suntserios):

Da ce vârstă are? Credeam că e numai un adult, nu știu, 20 și ceva de ani, cu ceva probleme. IDK

| anonim_4396 explică (pentru TristanTzara):

Am 11

| anonim_4396 explică (pentru suntserios):

Ce e un,, paiholog"?

| AmFostOdataEuOBaba a răspuns (pentru anonim_4396):

A vrut să scrie poate psiholog, dar mai greșesc oamenii

| anonim_4396 explică (pentru AmFostOdataEuOBaba):

Știi că făceam mișto de el, nu?

| AmFostOdataEuOBaba a răspuns (pentru anonim_4396):

Yes...

| TristanTzara a răspuns (pentru anonim_4396):

Și crezi că oamenii de pe acest site, ba mai mult, de la secțiunea Religie, te pot sfătui în viață?

Serios, de ar fu ceva de capu' nostru, am avea ceva de făcut, nu am sta să dăm răspunsuri pe TPU. Ultimul lucru pe care-l vrei e să aju gi ca noi laughing așa că Hâș! Valea! Fugi!

suntserios
| suntserios a răspuns:

Psiholog... Ala de te ajuta sa scapi de obsesia de păcate si alte asemenea la 11 ani

| anonim_4396 explică (pentru suntserios):

Și de ce aș vrea să scap de asta? Poate că voi merge la ateism, că oricum n-am ce să mai fac...

| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

Ca sa traiesti in realitate. Ca sa iti formezi o gandire sănătoasă.

| Helper07 a răspuns (pentru suntserios):

Hai s-o vad si p-asta. Incurci himnoza cu psihologia.

| suntserios a răspuns (pentru Helper07):

Ii zice hipnoza. Si nu incurc nimic. E clar ca acest copil e terifiat de religie. A crescut intr-un mediu prea toxic. Cineva trebuie sa il ajute.

| anonim_4396 explică (pentru suntserios):

Las că o iau spre ateism, în secret. Parcă Dumnezeu se e bun cu cei drepți și nedrepți.Cu mine de ce nu a fost? Dar tot eu sunt ăla rău, la câte rugăciuni am făcut, mă doare capul.Cu toate acestea, nu mă simt în largul meu dacă sunt ateu. Deci chiar nu știu ce să zic, nu sunt convins că l-am hulit pe El, dar totuși, nu prea cred că mai am ce să fac.Așa că nu-mi rămâne alt ceva de făcut decât să-mi trăiesc viața la maxim

| Helper07 a răspuns (pentru suntserios):

Stii, el nu isi da seama ca a crescut intr-un mediu toxic. El ia de buna ce stie si crede. Aceasta regula e valabila si la tine, nu-ti poti da seama daca nu cumva tu ai problema.

| Celcestietot a răspuns:

Nu exista reincarnare, Biblia ne invata asta.

| slayer09 a răspuns:

Frate, te vad ca pui mereu intrebari despre religie si pacate, despre viata si depresiile pe care le ai, dar daca stai pe TPU si pui 30 de intrebari nu o sa iti ajute la nimic, incearca sa faci ceva cu viata ta frate, si te sfatuiesc du-te la un preot, iesi din sfera internetului, impaca-te cu tine. Incearca sa te intelegi, credinta este cea mai buna, dar si tu trebuie sa lupti, iesi afara, incearca sa iti schimbi gandirea, ai un pic de vointa si cu ajutorul Domnului o sa poti, nu o lasa ca o rosie calcata de masina pe asfalt. Frate, impune-ti in mintea ta sa faci ceva bun.
Uite ca un inceput, incearca sa faci ceva bun, sa daruiesti saracilor o paine, sa zici o vorba buna cuiva care e in incuracatura, incearca sa faci numai bine si nu lasa gandurile sa te demoralizeze, fa sport atunci cand iti vine depresia, osteneste-ti trupul, mananca sanatos, citeste, gaseste-ti o activitate si incearca sa iesi din tiparul asta al vietii depresive, nu e usor, dar nu trebuie sa dai inapoi, mergi inainte cu Dumnezeu si cu increderea in El. Si usor usor isi vei reveni. Si tine mine: doar daca vrei cu adevarat poti sa izbavesti! Daca azi incerci si maine te lasi pagubas..inseamna ca nu vrei, Impune-ti! Alegerile iti apartin.

| Helper07 a răspuns:

Cu Hristos de mana.