| Antisistem11 a întrebat:

Nu putea Dumnezeu pur si simplu sa ierte omenirea? De ce era nevoie de un sacrificiu uman?

3 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| CostinAlamariu a răspuns:

Fiindca n-a fost doar un sacrificiu. A fost mult mai mult de-atat. "Dumnezeu a devenit om ca omul sa poata deveni dumnezeu (prin har)"
Prin acest gest Divinitatea a vrut sa impartaseasca cu noi natura umana aratand cat de mult e dispus sa se coboare ca sa fie cu noi, ca si noi, ca mai tarziu noi insine sa fim cu Dumnezeu, ca si El.
Asta e cuvantul cheie: îndumnezeirea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sacrificiul de la Golgota reprezintă justificarea perfectă a dreptății Lui Dumnezeu. Fără vărsare de sânge nu este iertare, după cum scrie în Evrei.