| Rombix a întrebat:

Nu scrie nicaieri cu ce se ocupa Dumnezeu zi de zi?

Răspuns Câştigător
| gratargratar a răspuns:

In primul rand, la Dumnezeu nu exista "zi de zi". Nu exista noapte si nu exista dimineata. Nu exista trecere si nici un fel de timp nu exista. El este. Eternitatea Sa ne-o imaginam incorect in opozitie cu timpul, dar, de fapt, eternitatea este mai mult decat atat. Este ca un "Acum".
Referitor la ce face Dumnezeu, avem scris in NT:
"Si aceasta este viaţa veşnică: să Te cunoască pe Tine, singurul Dumnezeu adevărat, şi pe Iisus Hristos, pe Care L-ai trimis (Ioan 17, 3)."
Deci El "zi de zi" se face cunoscut oamenilor (vii sau adormiti), se reveleaza pe Sine care este infinit. Ne ajuta sa urcam catre El, care ramane pururea mai sus, sa-L descoperim permanent cu o tot mai mare fericire si dragoste.
De asemenea, mai spune Iisus: "În casa Tatălui Meu multe locaşuri sunt. Iar de nu, v-aş fi spus. Mă duc să vă gătesc loc." (In 14, 2).
Si iarasi:
"Tatăl Meu până acum lucrează; şi Eu lucrez." (In 5, 17). Si iarasi:
"şi iată Eu cu voi sunt în toate zilele, până la sfârşitul veacului. Amin." (Matei 28, 20).

Din acestea iti poti face o idee ce face Dumnezeu. El creaza continuu, ingrijeste, calauzeste, pazeste etc. Aceasta doarece El traieste prin noi, cu fiecare generatie ia crucile tuturor.

5 răspunsuri:
| lpavel a răspuns:

Hai 1 data mai merge sa pui o astfel de intrebare tampita dar si a 2-a oara? Esti la fel ca si intrebarea ta!

Răspuns utilizator avertizat
| lpavel a răspuns (pentru Rombix):

Aha deci recunosti ca ai pus o intrebare tampita de aceea te-a jignit raspunsul meu laughing Pai alta data nu mai pune astfel de intrebari ca e plin acest site cu intrebari tampite si cacaciosi mici ca tine care de plictiseala spun orice dar pentru noi adultii e foarte enervat sa citim prostiile tale!

| Samariteanul a răspuns:

Si ce ai vrea sa faca? El este o divinitate.Tu poti sa spui o rugaciune si sa te rogi la el, insa viata lui... poti sa o cauti pe cea din trecut daca vrei.

| DoarAlin a răspuns:

Ba da, scrie pe canalul lui de Youtube. Jucator de CS GO si minecraft. Sper ca te-am ajutat.