| Steregoi a întrebat:

"Nu stim ce a cauzat big bang" insa big bang fiind cauzat evident ca a existat ceva inainte de big bang. Pana la potop solul avea un circuit inchis si nu depindea de un circuit prin atmosfera a apei adica nu era nevoie sa ploua ca sa creasca plantele si un abur se ridica deasupra pamantului si nu erau nori. Cand a venit potopul circuitul apei in sol s-a dereglat datorita ruperii pamantului sau uscatului. Fenomenul de refractie al luminii exista si inainte de potop doar ca nu era observat in nori sau in atmosfera pentru ca nu erau nori si nu ploua. Ce puteti spune?

7 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Dreagule, Bing Bangul NU PUTEA EXISTA deoarece nu putea avea loc, toata teoria este IRATIONALA. Nu apare o explozie din NIMIC, lipsesc elementele exploziei si motivarea acesteia. Nimeni inca nu a demonstrat ca din NIMIC poate apaare o explozie si creia ceva, orice.

| Steregoi explică (pentru danut):

Timpul e o componenta a lui Dumnezeu. Timpul ca si Dumnezeu nu are inceput.

| danut a răspuns:

Timpul ESTE creatia lui Dumnezeu, Dumnezeu nu are inceput, timpul are, atunci cand a fost creat de Dumnezeu. Dumnezeu ESTE atemporal.

| Steregoi explică (pentru danut):

O persoana are evenimente cognitive. Existenta evenimentelor implica existenta timpului. Dumnezeu e o persoana si nu doar ceva fara inceput.

| danut a răspuns (pentru Steregoi):

Dumnezeu este O FIINTA, despre care NU stim nimic in afara de cele relatate de Fiul. Dumnezeu ESTE in afara timpului si spatiului.

| Kron5tadt a răspuns:

Pot spune ca intrebarea ta este pur si simplu... degeaba.

| Steregoi explică (pentru Kron5tadt):

Pot spune ca raspunsul tau e pur si simplu incorect nefolositor si degeaba.