| Pricope_Marius_1997 a întrebat:

Nu stiu de ce dar tin bine minte ca eram singur acasa, parintii mei erau plecati la tara la bunici si prima data cand am inceput sa citesc Biblia era seara pe la 23:00 eram in bucatarie cu geamul deschis si gandindu-ma la ce era scris acolo fiind liniste vad ca o insecta ce semana cu o molie se lovea de becul din bucatarie, era liniste in camera. Sa fie oare asta un semn ceva? Stiu foarte bine ce am vazut deci nu am halucinatii si nu vorbesc prosti, am vazut insecta aia pe viu ma jur.

17 răspunsuri:
| Celcestietot a răspuns:

Eu nu cred că a fost semn, desi cred întâmplarea ta. Dacă nu s-a întâmplat nimic paranormal după acest eveniment, nu putem numi semn.

| Pricope_Marius_1997 explică (pentru Celcestietot):

Deci ma jur ca am vazut-o stiu foarte bine ce am vazut dar nu stiam cum se numea insecta, dar exact dupa ce am citit cateva lucrui din Biblie exact cand m-am oprit si am stat un pic pe ganduri am vazut ca a aparut dintr-o data insecta asta si se lovea de bec si stiam ca am mai vazut-o undeva cu ani in urma si uitandu-ma pe YouTube la melodia aia aveam eu presimtira ca am mai vazut-o undeva si atunci mi-am adus aminte.

| Pricope_Marius_1997 explică (pentru Celcestietot):

Atunci de ce molia a aparut in melodia de la Grasul XXL ce a vrut sa insemne asta a fost doar un mesaj ceva ca doar si eu am vazut-o cu ochii mei cand eram copil si cand am citit Biblia pentru prima data si m-am gandit la ce e scris acolo.

| Pricope_Marius_1997 explică:

Celcestietot nu stiu de ce dar eu vreau sa eau o pauza de la tehnologie si sa stau linistit vreo 3 luni nemai uitandu-ma la tv, net, telefon ca sa am mintea lipede si o sa citesc cu atentie si incet din nou Biblia si o sa ma gandesc la ce e scris acolo ca sa vad daca mai apare inca o data insecta aia, nu stiu de ce dar ceva nu e in regula am o presmitie ca insecta aia a fost mai mult decat un semn.

| Celcestietot a răspuns (pentru Pricope_Marius_1997):

Poate este cum spui tu, nu neg. Poți încerca să mai folosești tehnologia, și dacă o mai vezi, poți să faci o pauză. Oricum eu sunt de părere că, cu sau fără pauză, dacă este semn, tot o vei vedea, fie offline sau online.

| Pricope_Marius_1997 explică (pentru Celcestietot):

I-am mai auzit pe unii care tot asa au vazut insecta aia si ma jur ca tot asa mi-au spus ca a aparut dintr-o data dupa ce au citit si ca au avut un sentiment ciudat, bizar, asa mi-au descris situatia si am stat si m-am gandit cum a fost la mine cand am citit cartea, frica nu mi-a fost dar a aparut dintr-o data. Sti ce am sa intreb un preot despre asta sunt sigur ca el stie despre ce e vorba, maine pe la ora 10:00 cam asa o sa dau o fuga pe la biesrica si o sa intreb, cand vad mereu insecta aia ma pune pe ganduri.

| TamplaruAnisoara a răspuns:

De ce nu ai prins-o? Daca era reala o puteai omora, iar daca nu era reala aflai singur răspunsul. Înainte de a citi in Biblie, de fiecare data roaga-te lui Dumnezeu pentru binecuvântarea cu Duhul Sfant, cu înțelepciune si vei vedea ca n-o să-ți mai distragă nimeni si nimic atenția de la comuniunea ta cu Dumnezeu.Succes!

| Pricope_Marius_1997 explică (pentru TamplaruAnisoara):

"De ce nu ai prins-o?" nu am prins-o pentru ca am stat la masa si ma uitam cum se loveste de bec a fost foarte ciudat dar nu a stat decat vreo 2 minute si pe urma a iesit afara, deci a fost totul asa de o data.

| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru Pricope_Marius_1997):

In loc sa te preocupe ceea ce ai citit si sa ceri explicații in cazul in care nu ai înțeles, te preocupa insecta care daca a văzut ca becul arde a ieșit la răcoare. Oricum, toți cei care studiază Biblia la început sunt tentati sa privească in jur si sa fie preocupați mai mult de ce se întâmpla in jurul lor decât de ceea ce citesc. Daca perseverezi in studierea Bibliei vei vedea ca nu mai ești preocupt de nimic decât de Cuvânt si vei medita doar la ceea ce ai citit.

| Pricope_Marius_1997 explică (pentru TamplaruAnisoara):

Uite Ana inteleg perfect ceea ce imi spui, nu am luat-o razna dar tu stii macar cum arata o molie? cauta pe gogle images, insecta aia apare si in melodia asta https://www.youtube.com/watch?v=27rnqrsHB0w? la minutul 2:45-2:50-2:53 deci era exact ca ceea de pe net, nu poate fi o pura coicidenta.

| Pricope_Marius_1997 explică (pentru TamplaruAnisoara):

Eu de cand am inceput sa citesc Biblia am inceput sa imi schimb total perceptia despre viata sa stii ca eu consider ca am facut o alegere buna ca am mers pe calea credintei iti doresc ca Dumnezeu sa iti de-a multa sanatate si un sot iubitor care sa aiba grija de tine, nu sa fie ca ei https://www.youtube.com/watch?v=uCBNvI9AECA

| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru Pricope_Marius_1997):

Locuiesc la tara.Toata ziua ma "lovesc" de fel de fel de insecte. Vrei sa spui ca acea molie nu ar fi trebuit sa zboare pentru ca nu avea aripi? In cazul acesta îți dau un exemplu o ruda apropiată. Se uita zilnic la filme. După un timp a ajuns sa vadă secvente din filme chiar si mergând pe strada. Voia sa meargă la medicul psihiatru pentru consult si nu am lasat-o. Fiind tânără o simpla consultație la psihiatrie ar fi costat-o tot restul vieții. I-am recomandat sa citească Biblia si ca medicament a luat doar Bitter suedez recomandat de un farmacist si s-a făcut bine.A făcut școală de soferi, a intrat si la facultate si in anul întâi a obținut note bune ca a primit bursa. Daca ar fi mers la psihiatru si ar fi început sa facă tratamen cu greu ar fi putut renunța la el. Te sfatuiesc sa nu mai urmărești muzica si filme care nu sunt după voia lui Dumnezeu pentru ca Domnul Isus compara omul care își dorește să-l urmeze dar care privește înapoi, cu un plugar care când vrea sa are, prinde coarnele plugului si privește înapoi.Ce arătură va fi aceea?

| Pricope_Marius_1997 explică (pentru TamplaruAnisoara):

Ana sa stii ca Biblia e 100% adevarata cand vine vremea sa mori, moartea nu te intreaba daca vrei s-au nu te ia si sa stii ca aceea putere de a ierta putini o mai au https://www.youtube.com/watch?v=uCBNvI9AECA

| Helper07 a răspuns:

Probabil, tu ce crezi ca-nseamna asta?

| Pricope_Marius_1997 explică (pentru Helper07):

Spune-mi tu te rog ca pana imi dau seama mai dureaza.

| Helper07 a răspuns (pentru Pricope_Marius_1997):

Cred in Dumnezeu dar nu cred ca intamplarea asta inseamna ceva. Insa cine sunt eu sa spun ca nu Dumnezeu ti-a dat un semn, daca tu crezi asta, inseamna ca cineva ti-a pus gandul asta in cap (cred), vezi doar sa nu ti-l fi pus Satana ca sa te faca sa-ti pierzi vremea cu lucruri inutile.

| AG777 a răspuns:

Nu e niciun semn, superstitiile sunt una, credinta e alta, nu mai crede in tot ce zic babele, acum sunt la insecte noi in Romania sau pe care nu am mai avut ocazia sa le vad din cauza schimbarii climei, deci stai chill si continua sa lecturezi daca chiar vrei asta