| Dina2306 a întrebat:

Nu stiu exact cum stau lucrurile, dar am o prietena care e musulmana si ea imi vorbea acum ceva zile de o piatra foarte importanta pentru musulmani care se afla in fiecare moschee sau o are fiecare musulman la el cand trebuie sa-si faca rugaciunea. Ce e piatra aceea? Ce semnificatie are? Ea imi zicea ca nu poate sa vorbeasca de piatra aceea pentru ca ar fi considerat acest fapt un pacat...

Răspuns Câştigător
| Kalla a răspuns:

Este un cub 12x15 metri. Legenda pietrei spune că patriarhul Abraham, "tatăl arabilor", trecând prin mohorâtele văi de la Hedjaz, în spatele fiecărei roci era câte un demon care încerca să-l ademenească, dar el se ţinea ferm în credinţa sa. Pentru asta, Dumnezeu a vrut să-l răsplătească şi i-a trimis din cer o piatră albă. Abraham a ridicat un monument cubic(Mecca, orasul si cladirea cea sfanta a musulmanilor)unde a pus piatra.

Legenda, răspândindu-se între arabi, fiecare a vrut să sărute piatra, pentru a-şi arăta credinţa, piatra având proprietatea de a le absorbi păcatele. Absorbind atâtea păcate, piatra a devenit neagră, neagră ca păcatul însuşi.

Originea pietrei nu este cunoscută. Geologii susţin ca ar putea fi un meteorit căzut în timpurile preislamice.