| WayhaughtK a întrebat:

Nu sunt linistita in privinta cu homosexualitatea si biserica.
Dintotdeauna mi-au placut femeile. Nu pot schimba.
Ma duc la biserica, cred in Dumnezeu.
Dar biserica ma condamna. La fel si biblia.
Dar eu nu vreau decat o viata linistita, la casa mea cu o femeie. Sa ne vedem de viata noastra. Nimic altceva.
Dat lucrul acesta ma duce in pacate grave ( curvire... Pentru ca nu ma pot casatori si pacatul homosexual si mai sunt si altele).
Singura solutie ar fi sa traiesc singura toata viata.
: (((
Cu barbatii ma inteleg foarte bine. Pot fi o prietena buna. Dar nu mai mult. Nu pot.

Voi aveti vreo parere, vreun sfat? Ceva?
Multumesc!

59 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Https://www.youtube.com/watch?v=Xbe8ZqjJQ5A&t=44s cu dedicatie pentru toti care viseaza la ciocane mari :))

suntserios
| suntserios a răspuns:

Ce treaba are biserica cu viata ta sexuala?

| minrest a răspuns:

Ia sa vedem, te condamna Biblia? In VT ni se prezinta un legamant intre o confederatie de triburi, cunoscuti astazi ca evrei si Dumnezeu. Legamantul are ca scop dezvoltarea unei culturi lipsite de idolatrie, care sa permita intelegerea lui Dumnezeu de catre cei legati prin legamant, si de catre toti ceilalti oameni. Se cer multe, printre care abtinerea de la acte homosexuale si distrugerea Canaanitilor. OK! Banuiesc ca nu esti evreica; asa ca nu esti sub legamant, ci libera de contract; nu discut aici daca Biblia e cuvantul lui Dumnezeu, care biserica are dreptate si daca are vreuna; insa ce stiu este ca Biblia nu te condamna.

| doctorandus a răspuns (pentru minrest):

Asa: ia arata-mi tu unde scrie in Vechiul Testament de lesbiene!

| minrest a răspuns (pentru doctorandus):

Exact, nu scrie. Scrie clar ca este interzis sa faci sex cu un barbat, cum ai face cu o femeie. Nu am am mai precizat asta, caci voiam sa clarific si situatia homosexualilor barbati; dar e adevarat ca lesbianismul nu este interzis nicaieri in VT.

| minrest a răspuns:

Ti-am dat parerea, vine sfatul: Adopta o teologie liberala, ca majoritatea episcopalienilor, ca majoritatea luteranilor, si nu ai decat sa mergi la biserica ortodoxa in continuare, dar fara sa o mai iei in serios ca cerinte, si ca teologie. Bisericile astea ii si casatoresc pe homosexuali. Vorba lui Isus, cine nu are pacat, sa ridice primul piatra (iar adaugarea mea, si sa-si dea cu ea in cap).

| Donsavas a răspuns:

Eu zic sa mergi mai des la psihoterapie sau la consiliere, la un sexolog si mai putin pe la biserica, daca nu vrei sa fi singura toată viața.

| SG1995 a răspuns:

Conform Bibliei coitul a doi masculi e imoral, nu zice nimic de două femele. Trage de aici concluzia!

| mentholinks a răspuns:

Biserica e o porcarie. Biblia nu te condamna doar pe homosexuali care si intretin relatii intime. Daca crezi in Dumnezeu ar trebui sa citesti mai cu atentie Biblia in loc sa te rogi mai mult sau sa mergi mai des la biserica.

| AC4S4 a răspuns:

Sunt persoane care au fost homosexuale si acum nu mai sunt. Homosexualitatea este un pacat. Se intampla sa ai tendinte spre homosexualitate datorita unor multime de factori.

Primul pas (foarte important) este sa-ti dai seama ca este un pacat. Pana acum ai spus ca biserica si Biblia condamna homosexualitatea, o privesc ca pe un pacat. Tu cum o privesti?

Al doilea pas este sa incepi sa te rogi. Al treilea pas este sa actionezi.

Dupa cum am spus, sunt si altii care au fost si acum nu mai sunt homosexuali. Hristos face asemenea schimbari, nu psihologii.
https://www.youtube.com/watch?v=MqpoFhKO9-w
Baiatul din videoclip a fost si pe la alte emisiuni. Multi discutau cu el si se mirau (poti observa si in comentarii la video) ca de ce a vrut el sa renunte la homosexualitate. Ei nu vedeau nimic rau in asta. Homosexualitatea este un pacat, dupa cum si, de exemplu, pornografia este.

| iurii75 a răspuns:

Ce spune Biblia despre homosexualitate?
Dar ce se poate spune despre persoanele cu înclinații homosexuale? S-au născut ele astfel? Dacă da, nu ar fi o dovadă de cruzime să spunem că e greșit să acționeze potrivit dorințelor lor?
Deși nu vorbește despre factorii biologici care determină apariția homosexualității, Biblia recunoaște că anumite trăsături umane sunt adânc înrădăcinate. Totuși, Biblia arată că trebuie să respingem anumite fapte – inclusiv actele homosexuale – dacă vrem să îi fim plăcuți lui Dumnezeu (2 Corinteni 10:4, 5).
Unii ar spune că poziția adoptată de Biblie vădește cruzime. Dar această afirmație pleacă de la premisa că trebuie să dăm curs impulsurilor sau că impulsurile sexuale sunt atât de importante, încât pur și simplu nu ar trebui și nici nu pot fi controlate. Biblia le conferă însă demnitate oamenilor, arătând că pot rezista impulsurilor lor. Spre deosebire de animale, ei pot alege să nu le dea curs (Coloseni 3:5).
Să ne gândim la o comparație. Unii specialiști afirmă că anumite trăsături de comportament, precum agresivitatea, ar putea avea cauze biologice. Biblia nu vorbește despre factorii biologici care determină apariția agresivității, însă recunoaște că unii oameni sunt ‘iuți la mânie’ și „se înfurie repede", adică au înclinații agresive (Proverbele 22:24; 29:22). Totuși, Biblia mai spune: „Lasă mânia și părăsește furia" (Psalmul 37:8; Efeseni 4:31).
Puțini sunt cei care nu ar fi de acord cu acest sfat sau ar spune că el vădește cruzime față de cei care au înclinații agresive. De fapt, chiar și specialiștii care cred că mânia își are rădăcinile în structura genetică a indivizilor se străduiesc să îi ajute pe acești oameni să-și țină sub control astfel de înclinații.
Martorii lui Iehova adoptă o poziție similară față de orice conduită care nu este în armonie cu normele biblice, inclusiv față de relațiile sexuale între persoane de sex opus care nu sunt căsătorite una cu cealaltă. În toate cazurile se aplică sfatul Bibliei: „Fiecare dintre voi să știe cum să-și stăpânească [corpul] în sfințenie și onoare, nu în pofte sexuale lacome" (1 Tesaloniceni 4:4, 5).

Demn de remarcat este că Biblia nu spune că un creștin nu va simți niciodată vreo dorință greșită, ci că el va alege ‘să nu îndeplinească’ acea dorință. Creștinii învață să-și țină sub control astfel de dorințe; ei nu stăruie cu mintea asupra lor până într-acolo încât să le dea curs (Iacov 1:14, 15).
Așadar, Biblia face o diferență între înclinații și acțiuni (Romani 7:16-25). O persoană cu înclinații homosexuale își poate ține sub control gândurile, așa cum ar acționa în cazul oricărei alte dorințe greșite, inclusiv în cazul înclinațiilor spre mânie, adulter și lăcomie (1 Corinteni 9:27; 2 Petru 2:14, 15).

| iurii75 a răspuns:

Dacă te simţi atras de cineva de acelaşi sex înseamnă oare că eşti homosexual? Nu neapărat. Nu uita că eşti în „floarea tinereţii", perioadă în care impulsurile sexuale apar involuntar (1 Corinteni 7:36). Dacă ţi se întâmplă uneori să te simţi atras de o persoană de acelaşi sex, nu înseamnă că eşti homosexual. De obicei, aceste înclinaţii dispar cu timpul. Dar ce poţi face pentru a nu te implica în practici homosexuale?
Roagă-te. Imploră-l pe Iehova, aşa cum l-a implorat şi David: „Cercetează-mă, o, Dumnezeule, şi cunoaşte-mi inima! Examinează-mă şi cunoaşte-mi gândurile tulburătoare, vezi dacă este în mine vreo cale ce provoacă durere şi condu-mă pe calea veşniciei!" (Psalmul 139:23, 24). Iehova te poate întări, dându-ţi pacea care „întrece orice gândire". Ea îţi poate „păzi inima şi mintea" şi-ţi poate da „puterea care depăşeşte normalul" pentru a nu ceda dorinţelor greşite (Filipeni 4:6, 7; 2 Corinteni 4:7).
Umple-ţi mintea cu gânduri curate (Filipeni 4:8). Citeşte zilnic din Biblie. Nu subestima niciodată puterea ei de a-ţi influenţa mintea şi inima în bine (Evrei 4:12). Un tânăr pe nume Jason spune: „Biblia — îndeosebi versete precum 1 Corinteni 6:9, 10 şi Efeseni 5:3 — are un efect puternic asupra mea. Citesc aceste versete ori de câte ori simt născându-se în mine dorinţe greşite".
Evită pornografia şi orice lucru care promovează homosexualitatea (Coloseni 3:5). Evită orice ar putea stârni în tine dorinţe imorale, de pildă materialele pornografice, anumite filme şi emisiuni TV şi poate chiar unele reviste de modă sau de body building care înfăţişează modele sumar îmbrăcate. Înlocuieşte gândurile negative cu gânduri pozitive. „Ori de câte ori se nasc în mine dorinţe homosexuale, meditez la versetul meu biblic preferat", spune un adolescent.
Unii vor zice că n-are sens să faci toate astea, că pur şi simplu trebuie „să-ţi urmezi înclinaţiile sexuale" şi „să te accepţi aşa cum eşti". Însă Biblia spune că poţi face mai mult decât atât! De exemplu, ea arată că, în secolul I, unii oameni care practicaseră homosexualitatea au făcut schimbări ca să devină creştini (1 Corinteni 6:9–11). Şi tu poţi câştiga această bătălie, chiar dacă acum o duci doar în mintea ta.
Dar ce poţi face dacă aceste dorinţe persistă? Nu te da bătut! Iehova condamnă actele homosexuale. Cine se luptă cu dorinţe homosexuale are un obiectiv realizabil: poate alege să nu le dea curs.
Să ne gândim de pildă la cineva care „se înfurie repede" (Proverbele 29:22). Poate că, în trecut, îşi pierdea uşor cumpătul. Dar, studiind Biblia, îşi dă seama că trebuie să înveţe să se stăpânească. Înseamnă oare că niciodată n-o să mai simtă furia clocotind în el? Nu. Dar ştiind ce spune Biblia despre mânia neţinută sub control, el se străduieşte să nu-i dea frâu liber.
La fel se întâmplă şi cu cel ce se simte atras de persoane de acelaşi sex, dar care a aflat ce spune Biblia despre practicile homosexuale. Din când în când s-ar putea să mai aibă dorinţe greşite. Însă, privind homosexualitatea aşa cum o priveşte Iehova, va găsi puterea de a se împotrivi unor astfel de dorinţe.
Nu renunţa!
Dacă şi tu lupţi cu astfel de dorinţe, probabil simţi asemenea acestui tânăr, care spune: „Am încercat să fac schimbări. L-am rugat pe Iehova să mă ajute. Citesc Biblia. Ascult cuvântări pe această temă. Nu ştiu ce-aş mai putea face".
Dacă eşti în aceeaşi situaţie, înseamnă că ai de dus o luptă grea. Soluţii uşoare nu există. Însă cine vrea să-i fie plăcut lui Dumnezeu trebuie să se conformeze normelor sale morale şi să respingă imoralitatea, chiar dacă poate fi îngrozitor de greu. Nu uita niciodată că Dumnezeu îţi înţelege lupta lăuntrică şi simte compasiune faţă de cei care-i slujesc (1 Ioan 3:19, 20). Dacă respecţi legile divine, te aşteaptă mari binecuvântări. De fapt, respectarea legilor divine „aduce o mare răsplată" (Psalmul 19:11). În plus, încă de pe acum te poţi bucura de cel mai bun mod de viaţă în mijlocul acestei lumi agitate.
Bizuie-te pe Dumnezeu şi împotriveşte-te dorinţelor greşite (Galateni 6:9). Străduieşte-te din răsputeri ‘să ai oroare de rău’ şi ‘să te alipeşti de ce este bine’ (Romani 12:9). Depunând eforturi susţinute, dorinţele greşite vor scădea cu timpul în intensitate! Mai mult decât atât, dacă vei spune „nu" practicilor homosexuale, vei avea perspectiva de a trăi veşnic în lumea nouă şi dreaptă a lui Dumnezeu.

| Nilsson a răspuns:

In primul rand un lucru ar trebui sa fie clar, indiferent de ce comentarii aberante au scos unii de pe aici: homosexualitatea din punct de vedere biblic este este o "uraciune" dupa cum a tradus Cornilescu termenul original din ebraica.
In limbajul actual ar fi numita "abominatie".

Ar fi absurd daca homosexualitatea e innascuta ca Dumnezeu sa o condamne atat de aspru.

Atractia sexuala se dobandeste pe parcursul vietii.

"Cu barbatii ma inteleg foarte bine. Pot fi o prietena buna. Dar nu mai mult. Nu pot."

O relatie de casatorie este in primul rand o relatie de prietenie, ca un barbat sa iti fie sot trebuie sa fie mai intai un bun prieten, relatia fizica nu inseamna nici macar 1% din timpul efectiv.

La tine e o chestiune de vointa, nu ca nu poti, Dumnezeu i-a inzestrat pe barbati cu ce trebuie ca sa faca o femeie fericita.

Sfatul meu este sa iesi din zona de confort psihologica, tu vezi in femei doar un refugiu fata de singuratate pentru ca tie teama sa incepi o relatie serioasa cu un barbat.

| Octavian199 a răspuns:

AC4S4, spune-le asta si animalelor, ca e pacat rolling on the floor

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si mie tot femeile imi plac.

| Octavian199 a răspuns (pentru anonim_4396):

Si mie tot femeile, dar daca eram femeie, cred ca tot femeile imi placeau.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Octavian199):

Eu sunt lesbian. A fost greu pana am recunoscut. greu a fost cu popa, ca mi-a spus ca ma blestema sa nu mai fiu lesbian, ca ma da afara din biserica lui (de parca e a lui, nu a lui Dumnezeu). Bine, apoi l-a prins nevasta-sa cu o enoriasa, o spovedea in pielea goala. Tipa vorbea la microfon, daca intelegi la ce ma refer.

| Florin9Florin9 a răspuns:

Oamenii nu se nasc așa, ei devin așa din cauza unor conjuncturi(știu de exemplu fete care au ajuns așa pentru că tatăl lor se purta urât cu ele în copilărie și și-au pierdut încrederea în băieți/bărbați).
Crede-mă că îți poți schimba orientarea spre firesc dacă îți dorești cu adevărat, e ca și cu fumatul de care unii susțin că încearcă dar nu se pot lăsa, și totuși unii au încercat cu adevărat și au reușit. Cu atât mai bine că mergi la biserică și crezi în Dumnezeu, El te poate ajuta să ieși din situația asta.
Nu știu de ce dar mi-ai creeat impresia că aproape plângeai (erai foarte supărată) când ai scris acest mesaj și am încercat să fiu foarte blând dar în același timp să-mi zic opinia.
Te rog să nu te superi!

| suntserios a răspuns (pentru Florin9Florin9):

Ai fost doar ingust la minte, nu bland.

| Octavian199 a răspuns (pentru Florin9Florin9):

De ce esti heterosexual? rolling on the floor

| Florin9Florin9 a răspuns (pentru suntserios):

Dacă zici tu.

| suntserios a răspuns (pentru Florin9Florin9):

Compari homosexualitatea cu fumatul?
Crezi ca un batranel care traieste pe un nor si care condamna rau de tot homosexualitatea o va ajuta?
Homosexualitatea depinde de conjuncturi?

Nu zic numai eu, cred ca zic toti care au citit

| Florin9Florin9 a răspuns (pentru Octavian199):

Nu răspund : )))

| minrest a răspuns (pentru Florin9Florin9):

Si daca nu s-or fi nascut asa, ce? Mai aveti de gand sa omorati multa lume prin terapia de conversie obligatorie, cum l-ati omorat pe geniul in matematica Alan Turing, si pe atatia altii? Ia spune-mi si mie, cine a fost convertit la heterosexualitate cu succes? Nimeni; se abtin cu mari eforturi o mana de fanatici religiosi. Putina responsabilitate, te rog!

| Florin9Florin9 a răspuns (pentru suntserios):

Vrei să spui că există oameni care s-au lăsat de fumat dar de homosexualitatea e imposibil să te vindeci?
Crezi că așa spune creștinismul /Biblia că arată Dumnezeu?
Vrei să spui că nu depinde?
Eu nu o să te fac pe tine în nici un fel pentru că ești în persoană inteligentă care doar se preface că nu înțelege, pentru că na, trebuie să contești orice spune Biblia, dar știu că în sufletul tău, dacă ți-ar zice copiii tăi că sunt homosexuali nu ai fi tocmai încântat de situație.

| suntserios a răspuns (pentru Florin9Florin9):

Fix asa spune biblia ca arata dumnezeu, nu scrie acolo ca ne a creat dupa chipul si infatisarea lui? Si cum el a fost primul rezulta ca e un batranel catre traieste sus pe nori.

Homosexualitatea nu se vindeca, poti sa iti schimbi orientarea sexuala de a lungul vietii, asta nu inseamna vindecare sau imbolnavire.

| suntserios a răspuns (pentru Florin9Florin9):

Daca un copil ar meu mi ar zice ca ar fi homosexual singura teama reala ar fi rahaturile la care ar fi supus de persoane cu mentalitatea ta. Inca nu am copii, pana o sa ii fac si vor ajunge la maturitate sa isi descopere homosexualitatea sper sa se mai curete din cei pe care ii f.ute grija cu cine se *** altii

| Florin9Florin9 a răspuns (pentru minrest):

Nu adu în discuție fapte ale persoanelor care nu au nici o legătură cu mine. Cum ar fi să te iau eu pe tine că de ce v-ați lăsat rudele să moară nepermițând să le fie făcute transfuzii de sânge când de fapt tu nu ai nici o legătură cu martorii lui Iehova (care la fel ca tine pretind că respectă Biblia)? Cum ar fi?
Se poate vindeca stai liniștit! Puterea psihicului omului poate face minuni!
https://m.adevarul.ro/......index.html

| minrest a răspuns (pentru Florin9Florin9):

Adica vrei sa spui ca nu recomanzi terapia de conversie? Eu si martorii lui Iehova avem in comun faptul ca pretindem ca respectam Biblia, ca urmare eu sunt vinovat de faptul ca martorii refuza transfuziile? Foarte ingenios; prea ingenios chiar pentru o buna igiena mentala; ai recomandat unei persoane gay conversia, iar eu ti-am spus ca a dus pe multi la moarte, ceea ca vad ca stiai; cred ca am fost la obiect. Respecta porunca ''sa nu ucizi'', si cand reusesti, mai vedem.

| Holiday a răspuns (pentru Florin9Florin9):

"Vrei să spui că există oameni care s-au lăsat de fumat dar de homosexualitatea e imposibil să te vindeci?"

Nu are nici o legatura fumatul cu orientarea sexuala. Sunt lucruri diferite. Dar chiar si asa...
Lasatul de fumat de face nefumator. Ceea ce in principiun iti aduce un beneficiu. "Vindecarea" de homosexualitate te-ar putea transforma cel mult intr-un asexual, nicidecum in heterosexual. De ce ti-ai dori asa ceva!?

"... dacă ți-ar zice copiii tăi că sunt homosexuali nu ai fi tocmai încântat de situație."

Si de ce ar trebui sa nu fiu eu incantat daca ei asa simt? Doar pentru ca sunt turbati de astia religiosi care au de marait tampenii? Neah...

| Florin9Florin9 a răspuns (pentru suntserios):

Ba da. Asta ar însemna că Dumnezeu e bărbat /bătrân când citește cineva de gen masculin și e femeie/bătrână când citește cineva de gen feminin. În fine. Poți spune lejer că asta înseamnă că Biblia e scrisă greșit, nu că ar fi ceva greșit în interpretarea ta.
M-a uns pe suflet când ai spus că homosexualitatea se poate modificahappy. Eu tot zic că e o boală, de exemplu homosexualii mor mai tineri.

| suntserios a răspuns (pentru Florin9Florin9):

Nu, am zis ca sexualitatea se poate modifica, nu homosexualitatea, nu interpreta. Asta nu face homosexualitatea o boala.

| Florin9Florin9 a răspuns (pentru minrest):

I-am zis acelei persoane ca s-ar putea vindeca de asta (am încercat să-i zic asta cât mai pașnic posibil, nu am venit cu un răspuns gen,, lăsa-te sau o să arzi în iad '' etc, ca Doamne ferește s-o sperii sau bag în depresie. E ceva greșit în asta?
Nu îmi dau seama dacă a doua ta întrebare e ironică sau serioasă, îmi pare mai mult ironică dar nu-mi dau seama 100%

| Florin9Florin9 a răspuns (pentru Holiday):

Așa este, nu și-ar dori nimeni așa ceva, dar vindecarea de homosexualitate ți-ar putea aduce și opusul, depinde de fiecare cum gestionează situația.
Neah? Știi cum e, din vorbe facem multe dar când suntem puși în fața faptului împlinit, mai greu. Dar dacă tu așa zici, nu am ce să fac altceva decât să te cred pe cuvânt.

| Holiday a răspuns (pentru Florin9Florin9):

"...dar vindecarea de homosexualitate ți-ar putea aduce și opusul..."

Opusul oricarei forma de orientare sexuala e lipsa ei, nicidecum alta forma, pentru ca, revenind la fumat, fumatorii de tigarete nu sunt opusul celor care fumeaza pipa. Ambii sunt fumatori, doar ca au alte preferinte. La fel si cu orientarile sexuale, unele nu sunt opusul altora.

" Știi cum e, din vorbe facem multe dar când suntem puși în fața faptului împlinit, mai greu"

Da-mi macar un motiv concret pe care l-as avea sa fiu nemultumit.

| Florin9Florin9 a răspuns (pentru Holiday):

Ah, ok. Se pare că nu m-am exprimat chiar corect.
Dar se înțelege ideea, homosexualii care devin heterosexuali nu trebuie automat să aibă problemele spuse de tine, depinde de ei cum gestionează lucrurile.
Ai putea să te simți jenant în cercurile de prieteni
Ai putea să fii dezamăgit că nu vei avea un nepot,, natural ''
Ai putea să nu te împaci cu gândul că, copiii tăi probabil o să moară mai devreme
Etc

| Holiday a răspuns (pentru Florin9Florin9):

"...homosexualii care devin heterosexuali..."

Niciun homosexual nu devine heterosexual. Cel mult sa se prefaca din diverse motive.

"Ai putea să te simți jenant în cercurile de prieteni"

Nu am nici un motiv sa fiu jenat. Repet, faptul ca mai sunt unii dusi cu capul care au ceva de comentat, nu e problema mea, ci a lor. Ei au disconfort psihic, nu eu.

"Ai putea să fii dezamăgit că nu vei avea un nepot,, natural ''"

Nu e rolul copilului meu, si in general al oricarui copil, sa faca nepoti bunicilor. Daca vor/pot sa faca ii fac, daca nu, nu. Trebuie sa inveti sa faci distinctie intre dorintele tale si ale copiilor. De multe ori nu corespund, ba de multe ori sunt total opuse, dar asta nu inseamna ca trebuie sa fiu eu suparat ca isi traieste viata asa cum isi doreste. Ar fi absurd, nu?

"Ai putea să nu te împaci cu gândul că, copiii tăi probabil o să moară mai devreme"

Asta chiar e o tampenie. De unde ai tras concluzia asta?
Dar chiar de ar fi asa, desi nu e, daca am un copil care vrea sa se faca alpinist, de exemplu, trebuie sa-l opresc pentru ca e un risc mai mare sa moara de tanar decat daca ar fi contabil?!

| SG1995 a răspuns (pentru Florin9Florin9):

Adică dacă vreau cu adevărat o să-mi placă nădrâgul?

| Florin9Florin9 a răspuns (pentru suntserios):

Ar trebui ca toți cei care nu sunt de acord cu homosexualitatea să nu exprime agresiv. Dar asta este. Eu nu aș avea vreo problemă în a fi prieten cu un homosexual. Așa cum nu sunt de acord cu fumatul sau înjurăturile dar totuși am prieteni care fac asta.

| Florin9Florin9 a răspuns (pentru suntserios):

Ai spus că homosexualii pot deveni heterosexuali, nu? (fără ca homosexualitatea să fie o boală.

| suntserios a răspuns (pentru Florin9Florin9):

Da, pot deveni, asta nu înseamnă vindecare de o boala

| Florin9Florin9 a răspuns (pentru Holiday):

Cum am zis, e ușor de zis, dar dacă tu insiști te cred pe cuvânt că tu nu ai fi deranjat de asta.
Ba da, unii homosexuali reușesc să devină heterosexuali, puterea psihicului nostru este extraordinară extraordinară

| Florin9Florin9 a răspuns (pentru SG1995):

?

| Florin9Florin9 a răspuns (pentru suntserios):

Eu tot zic că e o boală, dar mă bucur că măcar accepți că pot deveni.

| minrest a răspuns (pentru Florin9Florin9):

Faci parte dintru-un club select de sase natiuni care au aceeasi credinta, si in plus resturi ale unor natiuni disparute si foarte putini convertiti. Daca aceste sase natiuni, mari si late, se inseala intr-o chestiune importanta de credinta, chiar daca o fac numai ca sa nu se schimbe, ele merg in Iad, adica acolo merg cei cu credinta majoritara. Corect? Am tinut cont de accentul pus de crestinism pe ce crede cineva. Asa ca, pentru o persoana asa de expusa la caldura, nici nu ti-ar sta bine sa ameninti cu Iadul.

| minrest a răspuns (pentru Florin9Florin9):

De unde stii tu ca se poate schimba orientarea sexuala intentionat? Ti-ai luat o mare raspundere afirmand asa ceva, de unde stii?

| Florin9Florin9 a răspuns (pentru minrest):

Corect ce?
Reformulează te rog mesajul mai pe românește.

| Florin9Florin9 a răspuns (pentru minrest):

Ți-am arătat mărturiile acelor foști homosexuali, cu ce ar fi homosexualii mai speciali decât cei care consumă droguri? Până la urmă și cei care încearcă să se lase de droguri o fac cu o foarte mare greutate, dacă drogații, alcoolicii, și alții reușesc, homosexualii de ce nu ar reuși? Cazurile reale ar trebui să zdrobească orice mit despre faptul că e imposibil să te schimbi.

| minrest a răspuns (pentru Florin9Florin9):

Nu ai prezentat studii de caz, ci ''marturii'', oameni care se abtin sub influenta entuziasmului religios; experienta proprie directa mi-a aratat ca multi membrii ai unui cult, ca sa faca marturii cu impact, pretind pacate pe care nu le au, inclusiv asasinate; pacate de care te pocaiesti iti sunt iertate, iar o marturie cu impact te propulseaza in ierarhia cultului. Eu nu m-am uitat in material, dar stiam ca ''marturiile'' astea sunt de la penticostali si carismatici; chiar asa multa incredere ai in acesti oameni?

| minrest a răspuns (pentru Florin9Florin9):

Este in romana; mergem mai departe daca nu ai inteles, nu e o problema asta. Continuam cu celelalte aspecte ale chestiunii.

| minrest a răspuns (pentru Florin9Florin9):

Orientarea sexuala face parte din personalitatea individului, pe cand adictiile nu. Si eu m-am lasat de fumat, precum si de alte adictii; dar nu as fi in stare sa imi schimb orientarea hetrosexuala intentionat.

| Florin9Florin9 a răspuns (pentru minrest):

O să-ți răspund pentru toate trei mesajele.
1)doar pentru că mai sunt cazuri când oamenii mint asta nu îți dă dreptul să bagi toate mărturiile care nu-și convin în aceeași oală.
Ți-aș putea recomanda cartea,, fața nevăzută a homosexualității '' să citești acolo lucruri concrete, dar la ce bun? Dacă tu ai obiceiul de a spune despre orice nu-ți convine că sunt minciuni /știri false /modalități de manipulare etc.
2)Corect, este în română, dar puteai și tu să te prefaci că ești indulgent și să dai dovadă de bunăvoință înloc să încerci să pari superior, îmi amintești a profesori, dar în fine e alegerea ta.
3) homosexualitatea nu e cu nimic mai specială decât drogatul, alcoolismul, fumatul, auto stimularea etc, sunt doar patimi de care ne putem lăsa dacă,, luptăm '' cu adevărat pentru asta.
Zici că nu ai putea pentru că nici nu ai motive să faci asta, dacă ai avea un motiv întemeiat ai putea, așa pot spune și eu că nu mi-aș putea schimba,, orientările culinare '', dar dacă în Biblie Dumnezeu ar fi spus că trebuie să fim vegetarieni, aș fi putut să mă lupt cu,, dorințele mele '' de a consuma carne.

| minrest a răspuns (pentru Florin9Florin9):

E o neintelegere, daca ai spus sa vorbesc in romaneste am inteles ca consideri ca nu am scris bine. E foarte usor sa ni se para ca altii se considera superiori.

| Florin9Florin9 a răspuns (pentru minrest):

Te-am rugat să mai spui odată pentru că m-ai luat cu chestii gen,, națiuni dispărute '',,, șase națiuni '' etc. Și recunosc că asta este puțin peste capacitatea mea de a înțelege ideea din mesajul tău, nu că ai fi scris greșit ortografic sau altceva. Și m-ai întrebat și,, corect? '' și eu nu aveam cum să răspund dacă e corect sau nu pentru că nu înțelesesem ideea.

| minrest a răspuns (pentru Florin9Florin9):

OK, lasa, iti spun altadata. Eu insa cred ca adictiile, de care am scapat si eu cu bine, nu sunt acelasi lucru cu sexualitatea, care, indiferent ca ar fi inascuta sau nu, face parte din personalitatea individului. Dar orientarile astea nu sunt un obicei prost, un viciu? Asa se credea candva, dar studii de caz reale, asupra consemnarii carora se poate reveni oricand, iar nu marturii neverificabile, ne arata ca este ceva strans legat de persoana acestor indivizi. Daca era patima, era in plus fata de atractia naturala pentru sexul opus, ce zici despre asta? (Nu mai intreb ''corect''). Asa s-a si crezut mult timp, ca este ceva suplimentar, caci pe vremuri homosexualii se casatoreau cu femei.

| Florin9Florin9 a răspuns (pentru minrest):

Acum câteva zeci de ani era clar o boală, acum nu mai este pentru că au devenit și homosexualii doctori și lumea s-a îndepărtat de Dumnezeu iar ateii sar în apărarea homosexualilor și din faptul că homosexualii sunt respinși de Biserică, pentru că așa le-a intrat în modul de gândire. (de exemplu acum ei contestă câteva sute de milione de euro băgate în Catedrala Mântuirii Neamului dar despre câteva sute de milioane de euro cheltuite pe stadioane de fotbal nu am auzit pe cineva să protesteze).
E o,, bătălie '' continuă între creștini și necreștini. Cărți au fost scrise cu ambele concluzii (și că ar fi boală care se vindecă și că ar fi ceva normal care nu se vindecă și nici nu ar avea de ce). Articole contradictorii pe net, etc.
În condițiile astea am încredere 100% doar în Dumnezeu, Biblie și Biserică.

| gratargratar a răspuns:

Pai si ce ai dori? Sa se schimbe Biserica pentru tine? Sau sa modificam (sau sa reinterpretam) Biblia?

Chestiunea este clara: ori renunti la homosexualitate, ori la Dumnezeu - asa cum il intelege crestinismul autentic.

Exista terapii pentru aceasta boala a homosexualitatii. Iti recomand sa le incerci. Sunt destui homosexuali care au devenit heterosexuali. Gasesti marturii pe Youtube.
https://www.youtube.com/watch?v=6SVqkIst2u4

Daca te rogi lui Hristos, te spovedesti si te impartasesti, nu se poate sa nu te vindeci. Caci Dumnezeu n-are pe nimeni de pierdut. Se poate insa ca pentru tine Biserica sa fie doar o terapie, caz in care se explica contradictia.

| RaulAlmășan a răspuns:

În Biblie Dumnezeu spune că Homosexualitatea este un păcat în potriva trupului.
Nu în potriva sufletului.
Dar totuși ne îndeamnă să ne abținem de la acte de homosexualitate.
Nu e chiar ok, nu degeaba există sex masculin si sex feminin.