| AnonimSuprem1 a întrebat:

Nu sunt religios, dar sunt curios. Dupa Geneza in ce an ar trebui sa ne aflam acum?
5000, 6000, 7000?

16 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Circa 6000 de la Facerea omului.

| AnonimSuprem1 explică (pentru danut):

Mai exact?

| danut a răspuns (pentru AnonimSuprem1):

Conform asemanari simbolismului numeric din Biblie, intrarea in mileniul 7 incepe cu odihna pamantului, revenirea lui Hristos va fi la sfrsitul celor 6000 de ani si inceputul Sabatului de o mie de ani. Pentru un calcul mai exact urmareste cronologia Vechiului Testament la care mai adaugi timpul de la Hristos si pana acum.

| chuckmanson a răspuns (pentru danut):

Și cum îți explici numărul enorm de dovezi care ne arată că Pământul este cu muuuuuult mai vechi de atât?

| danut a răspuns (pentru chuckmanson):

Ai citit ce am scris eu? Imi vine sa cred ca nu, Pamantul este vechi de cand a fost creat Universul, viata pe pamant acum 6000 de ani. P.S. Sti cumva cine a "descoperit" datarea cu carbon?

| chuckmanson a răspuns (pentru danut):

De către Williard Libby
Și regret să te dezamăgesc, dar Ierihonul este vechi de cel puțin 11000 mii de ani.
Nici nu voi mai începe să enumăr cantitatea imensă de dovezi științifice care spun că Pământul are vârsta de aproximativ 4, 5 miliarde de ani, iar Universul de 13, 7 miliarde de ani.

| danut a răspuns (pentru chuckmanson):

"Nici nu voi mai începe să enumăr cantitatea imensă de dovezi științifice care spun că Pământul are vârsta de aproximativ 4, 5 miliarde de ani, "
Am spus eu sau scrie undeva in Biblie VECVHIMEA pamantului? UNDE SCRIE?
"Și regret să te dezamăgesc, dar Ierihonul este vechi de cel puțin 11000 mii de ani."
CUM dovedesti vechimea LUAND IN CONSIDERATIE ca datarea cu carbon este un fake dovedit practic?
Cu Universul mai stai la coada, sunt doar supoziti nu dovezi stiintifice.

| FreddieM a răspuns (pentru danut):

Nu te supara, dar scrierile din biblie sunt dovedite stiintific?

| danut a răspuns (pentru FreddieM):

Biblia ESTE o carte SPIRITUALA, nu un manual de stiintific DAR pentru CREDINCIOS Cuvantul lui Dumnezeu este mai mult decat o dovada stiintifica, este UNICA realitate.
Se spune ca Istoria este o "stiinta", din nefericire irepetabila, deci nu este stiinta sau doar ce spun unii (areligiosi) este stiinta, ce faci atunci cu oamenii de stiinta religiosi?

| FreddieM a răspuns (pentru danut):

Esti constient presupun, ca autorii la acea epoca erau complet lipsiti de orice cunostinte de astronomie, fizica, biologie etc, si au contribuit la scrierea unei carti de sute de pagini care domina in mare parte umanitatea.

| danut a răspuns (pentru FreddieM):

"Esti constient presupun, ca autorii la acea epoca erau complet lipsiti de orice cunostinte de astronomie, fizica, biologie etc"
Eu cred ca stiau mult mai multe ca noi iar noi nu vom ajunge la cunostiintele lor decat daca va vrea Dumnezeu.

| AnonimSuprem1 explică (pentru danut):

Totusi, stii navigatorii aia ambitiosi gen Coulumb se ghidau dupa stele pe cer noaptea, dar intr-adevar ei nu aveau pe vremea aceea atatea cunostinte ca in zilele noastre despre cosmos. Dar, mi se pare mie sau aceia aveau sansa de a vedea mai bine noaptea cerul instelat? Oare fiindca nu erau orasele asa mari si cu tehnologie de iluminat asa ca astazi?

| danut a răspuns (pentru AnonimSuprem1):

Totusi sti, Columb NU s-a dus sa caute un drum spre Indii asa cum a spus ci ca sa caute pamantul precizat in Apocalipsa (America) dar eu nu m-am referit la acea perioada ci la perioada lui IOV si a lui Ilie. Oameni care au vazut pamantul si din cosmos acum 3000 de ani.
Isaia 40, 22. El sade deasupra cercului pãmântului, si locuitorii lui sunt ca niste lãcuste înaintea Lui; El întinde cerurile ca o mãhramã subtire, si le lãteste ca un cort, ca sã locuiascã în el.
IOV 26, 7. El întinde miazã-noaptea asupra golului, si spânzurã pãmântul pe nimic.
De unde stia IOV ca pamantul nu se rezeama pe NIMIC si ca in jurul pamantului e gol acum 3500 de ani?

| mentholinks a răspuns:

Pai calculezi cati ani au fost de la Adam pana la ultima referinta din Vechiul Testament, apoi cati au fost de atunci pana la anul 0 iar apoi aduni 2019. Doar dupa Geneza nu cred ca e posibil sa faci vreo estimare.

| TamplaruAnisoara a răspuns:

Cu aproximație 5800. Cel mai bine stiu evreii care au calendarul lor nemodificat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

6000 și un pic (nu se știe exact cât).

Vezi aici un comentariu pe tema teoriei celor 6000+1000=7000 ani (despre care amintește Dănuț): https://www.youtube.com/watch?v=9zGAD1dLzUI&t=1720s