| Steregoi a întrebat:

Nu tin cu inchizitorii dar vreau sa pun o intrebare legata de modul lor de gandire. Inchizitorii l-au condamnat pe Galileo ca nu situa Pamantul in centrul universului asa cum doar aparent este prezentat in Biblie. Daca Galileo ar fi inventat calculatorul inchizitia dupa ce interpretari biblice l-ar fi condamnat? Eu cred ca nu l-ar fi condamnat pentru ca nu scrie nicaieri in Biblie despre o masina de calcul care ar contraveni Bibliei. Ce mare lucru a facut NASA ca a descoperit ca Pamantul nu e in centrul universului? De unde stim totusi ca universul cu totul nu se misca cu expansiune cu tot avand Pamantul in centrul universului?

7 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Ai mai spus tu ca degeaba sau salvat 200 de milioane de persoane de la moarte ca meritau sa moara ca microbul se adapteaza, ce sa mai cerem de la tine? tu care te foloseste de tehnologie dar esti impotriva ei, omule nimeni nu te retine sa nu stai in pesterea

| Steregoi explică (pentru RAY):

M-ai inteles gresit. Degeaba in sensul ca nu starpeste bacteria in intregime ca specie cu penicilina adica bacteria va genera bacterii rezistente la penicilina datorita potentialului de variatie genetica.

| mentholinks a răspuns:

Tu insuti esti un inchizitor pentru ca condamni oameni care nu cred in spusele tale imposibil de demonstrat.

| Steregoi explică (pentru mentholinks):

Nu condamn pe nimeni. Fiecare se condamna singur. Oamenii mor singuri fara sa-i condamne nimeni. Cineva care moare e ca si cum nu a existat vreodata. Viata lui de 70 de ani e zero in comparatie cu vesnicia. Fara Dumnezeu suntem morti sau ca si morti sau doar materie moarta ganditoare.

| RAY a răspuns (pentru Steregoi):

Tu cine esti de spui asta omule? esti dumnezeu? tu te crezi dumnezeu omule, nici iisus nu judeca cum judeci tu pe aici, el spunea ca nimeni nu are dreptul sa judece

| Steregoi explică (pentru RAY):

Eu judec ideile si nu omul. Dumnezeu judeca si omul.

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

Pamantul poate fi socotit centrul universului, pentru ca, in orice directie ai merge, ai merge la infinit si ar fi ca o sfera.
Dar la fel si de pe Venus, Marte, Pluto, steaua Sirius, steaua Canis Majoris.
Deci nu suntem cu nimic mai speciali si nu are rost sa ne numim centrul universului.
Dar asta se intampla daca universul are forma de sfera.
Poate n-are. Poate-i un tor. Poate privit de afara e plat.

Oricum, noi ne aflam in centrul universului observabil, avand aceeasi raza vizuala in orice directie ne-am uita.