| RAY a întrebat:

Nu trebuie sa existe nici o biserica, pentru ca Iisus ne spune asta, de ce multi ignora ceea ce a spus Iisus?

"Cand va rugati, nu fiti ca fatarnicii carora le place, prin sinagogi si prin colturile ulitelor, stand in picioare, sa se roage, ca sa se arate oamenilor; adevarat graiesc voua: si-au luat plata lor.

Tu insa, cand te rogi, intra in camara ta si, inchizand usa, roaga-te Tatalui tau, Care este in ascuns, si Tatal tau, Care vede in ascuns, iti va rasplati tie.

Cand va rugati, nu spuneti multe ca paganii, ca ei cred ca in multa lor vorbarie vor fi ascultati. Deci nu va asemanati lor, ca stie Tatal vostru de cele ce aveti trebuinta mai inainte ca sa cereti voi de la El".

9 răspunsuri:
| AC4S4 a răspuns:

Isus spune să nu fim fățarnici iar tu înțelegi că nu trebuie să existe biserici?
Rugăciunea nu trebuie să fie făcută ca oamenii să se uite la tine, să atragi privirile, la asta se referă Isus.

| RAY explică (pentru AC4S4):

Tu insa, cand te rogi, intra in camara ta si, inchizand usa, roaga-te Tatalui tau, Care este in ascuns, si Tatal tau, Care vede in ascuns, iti va rasplati tie.

de parca iisus se ruga la templu, cand? ca in biblie scrie ca se ruga singur, chiar si dupa cina cea de taina

| BogdantheDreamer a răspuns:

Iisus ne indeamna aici sa nu cadem in pacatul mandriei. Ne indeamnsa spre smerenie si tacere, ca aceste doua sunt mari virtuti.

| lilianaadelina a răspuns:

Pacatosi nene, ce sa ceri omului ce n-are?

| RAY explică (pentru lilianaadelina):

Pai pacatosi ca iisus spune ca aia care merg nu vor intra in imparatia domnului

| lilianaadelina a răspuns (pentru RAY):

Stii cum e, nimic nu e ceea ce pare =)

| RAY explică (pentru lilianaadelina):

E foarte bine sa citesti biblia

| zeus24 a răspuns:

Crestini sunt vicleni. daca le faci asemenea reprosuri ei iti vor raspunde intrebandute daca tu ai procedat cum scrie la carte
"3. De ce vezi paiul din ochiul fratelui tău, şi bârna din ochiul tău nu o iei în seamă?
4. Sau cum vei zice fratelui tău: Lasă să scot paiul din ochiul tău şi iată bârna este în ochiul tău?
5. Făţarnice, scoate întâi bârna din ochiul tău şi atunci vei vedea să scoţi paiul din ochiul fratelui tău."
„16. Şi, iată, venind un tânăr la El, I-a zis: Bunule Învăţător, ce bine să fac, ca să am viaţa veşnică?
17. Iar El a zis: De ce-Mi zici bun? Nimeni nu este bun decât numai Unul Dumnezeu. Iar de vrei să intri în viaţă, păzeşte poruncile.
18. El I-a zis: Care? Iar Iisus a zis: Să nu ucizi, să nu săvârşeşti adulter, să nu furi, să nu mărturiseşti strâmb;
19. Cinsteşte pe tatăl tău şi pe mama ta şi să iubeşti pe aproapele tău ca pe tine însuţi.
20. Zis-a lui tânărul: Toate acestea le-am păzit din copilăria mea. Ce-mi mai lipseşte?
21. Iisus i-a zis: Dacă voieşti să fii desăvârşit, du-te, vinde averea ta, dă-o săracilor şi vei avea comoară în cer; după aceea, vino şi urmează-Mi.
22. Ci, auzind cuvântul acesta, tânărul a plecat întristat, căci avea multe avuţii.
23. Iar Iisus a zis ucenicilor Săi: Adevărat zic vouă că un bogat cu greu va intra în împărăţia cerurilor.
24. Şi iarăşi zic vouă că mai lesne este să treacă cămila prin urechile acului, decât să intre un bogat în împărăţia lui Dumnezeu."
deci cum vine asta? muncesti si iti faci o situatie, esti cinstit, respecti legile, si vine un popa dinasta si iti zice ca trebuie sa dai tot la unii care taie frunza la caini.

| RAY explică (pentru zeus24):

Saraci cu duhul si bogati in bunatate