| anonim_4396 a întrebat:

Nu v-ati plictisit de atatea discutii religioase inutile?

Răspuns Câştigător
| DomineRex a răspuns:

Pai ceea ce vreau eu sa iti explic este ca tot timpul oamenii isi vor bate capul cu asa ceva pana vor gasi raspunsul (daca il vor gasi).
Ca daca merg dupa rationamentul tau ce rost au discutiile filosofice? ce rost au discutiile literare? ce rost are arta? ce rost are viata?

29 răspunsuri:
| FucktheSystem a răspuns:

Dcaă încă mai au loc însemană că nu, răspunsul era destul de evident.

| Raniia a răspuns:

Fiecare intrebare este o provocare la autoanaliza si un pas mai departe pe calea vindecarii.

| anonim_4396 explică (pentru Raniia):

Adica suntem bolnavi?

| Raniia a răspuns (pentru anonim_4396):

Era vorba de vindecarea sufletulu. Daca te intrebi,,De ce trebuie vindecat?'' vei afla raspunsul, in toate variantele posibile, citind raspunsurile la intrebari.

| anonim_4396 explică (pentru Raniia):

Bun. Si prin autoanaliza crezi ca obtii vindecarea? Ce insuri ar trebui sa aiba un suflet "vindecat"?

| Raniia a răspuns (pentru anonim_4396):

Indelunga rabdare,a indura imperfectiunile si provacarile altora, virtutea prin care credinciosul este abilitat sa accepte si sa suporte orice incercare, orice suparare provocata de semeni.

| anonim_4396 explică (pentru Raniia):

Atat? si pentru sufletelul lui nimic?

| Raniia a răspuns (pentru anonim_4396):

La fel cum atletul trebuie sa renunte la multiple placeri ale trupului, tot asa si credinciosul trebuie sa se poarte aspru cu trupul sau si sa-l tina sub control, altfel va fi descalificat.

| anonim_4396 explică (pentru Raniia):

Ok. Ti-am inteles pledoaria.

| DrunkenRat a răspuns:

Eu m-am plictisit de razboiul intre atei si crestini. Majoritatea conflictelor sunt de-a dreptul ridicole.

| Rapplex a răspuns:

M-am plictisit de penibilu atins de atatia oameni ce sunt prea orbi sa iasa din aceasta iluzie, cea cu fotele divine.Nu contest "fortele divine", dar ele sunt cu totul altceva;)http://video.google.com/videoplay?docid=-307198015401224128 Un adevar foarte ignorat
P.S.:Ii multumesc user-ului @Holiud pentru acest link.

| Gizăz a răspuns:

Cum să se plictisească?! Când ai pe-o parte o adunătură de dobitoci care cred că au dreptate doar că sunt îndoctrinați într-o anumită religie și pe de altă parte altă adunătură de oameni ceva mai inteligenți dar frustrați fără măsură pentru că nu au mari realizări, nu se simt bine în pielea lor și simt nevoia ca măcar pe net să dovedească că-s deștepți deși nu exista oameni deștepți și proști ci doar oameni mai deștepți decât alții, atunci ai rețeta unui perpetuum mobile.

| DomineRex a răspuns:

Spune-mi ce este util pentru tine in viata?

| anonim_4396 explică (pentru DomineRex):

Asta n-are nicio relevanta cu subiectul asta.

| DomineRex a răspuns (pentru anonim_4396):

Cum sa nu aiba? ce este mai important decat moartea? ce se afla dincolo de ea? Exista sau nu Dumnezeu? Care este Dumnezeul real?
Ce ti se pare asa inutil la aceste intrebari?
Te-am intrebat ce ti se pare tie util ca poate ma luminezi si pe mine cu intelepciunea ta si cine stie poate devii un nou Buddha (sau o buda depinde de raspun).Ia spune ce este cu adevarat util pentru tine daca unele dintre cele mai importante intrebari cu care se confrunta umanitatea pentru tine sunt inutile.

| anonim_4396 explică (pentru DomineRex):

Esti pe langa. In primul rand eu m-am referit la discutii nu la intrebari iar in al doilea rand nu inteleg de ce vrei sa pornesti acum un conflict cu mine. Nu era mai civilizat sa-ti spui punctul de vedere si atat?

| DomineRex a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu ma intereseaza nici un conflict si ce am facut atat de necivilizat?
Discutiile nu se poarta si ele in jurul unei intrebari? ce ti se pare atat de inutil la o discutie pe tema unei intrebari bune?

| anonim_4396 explică (pentru DomineRex):

Asta-i parerea mea ca sunt inutile. Acuma mi-am dat seama. Multi s-au suparat ca le-am catalogat inutile, totusi multi isi bat capul cu chestiile astea.

| anonim_4396 explică (pentru DomineRex):

Deja generalizezi prea mult. mai ia o pauza.

| DomineRex a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai ceea ce vreau eu sa iti explic este ca tot timpul oamenii isi vor bate capul cu asa ceva pana vor gasi raspunsul (daca il vor gasi).
Ca daca merg dupa rationamentul tau ce rost au discutiile filosofice? ce rost au discutiile literare? ce rost are arta? ce rost are viata?

| PreaSfintitu a răspuns:

Nu

| Damasc a răspuns:

Cum sa ne plictisim? Pur si simplu ma hranesc cu penibilitatile si ineptiile ce se fac publice zi de zi la categoria astalaughing. Cand intru aici ma amuz mai tare decat atunci cand intru la trivia-amuzante(nu ca acolo ar fi ceva amuzant). Intr-adevar este precum spui, foarte multe discutii pornite aici instig la cearta si sunt absolut inutile.Este trist, sunt foarte multi frustrati ce se trezesc in fiecare dimineata cu cate o conceptie diferita si vin aici pe TPU sa incarce site-ul cu porcariile lor de-a dreptul jenante.Ar trebui ca inainte de a putea posta o intrebare, sa fie un mic test de masurare a gandirii logice, astfel numarul intrebarilor putin spus enervante ar scadea radical.

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Necunoscutul îți pare inutil?
Pa, pa.

| anonim_4396 explică (pentru Legiuitoarea):

Nu. Dar ingroparea in el, da.

NOname
| NOname a răspuns:

Ba da. "Plictisit" e puţin spus. Cu toate că dau peste câte o întrebare de la "Religie" din an în Paşti, pur întâmplător, şi rar apuc să citesc până la capăt una, ne mai vorbind de răspunsuri...

Mi se par nişte discuţii inutile şi interminabile, care consumă mult timp, nervi şi energie. Chiar nu le văd rostul...

| sinx a răspuns:

Daca tu te-ai plictisit, te invit respectos sa schimbi categoria. Eu unul inca nu mi-am aratat adevaratul potential rolling on the floor

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ba da e o pierdere de timp

| xlollypop a răspuns:

Dar care e problema ta cu ele?confused

| anonim_4396 explică (pentru xlollypop):

Da eu n-am nicio problema cu ele. Voiam sa vad care e starea de spirit a cautatorilor de adevar.

| Triple3XH a răspuns:

Ba da