| Mario1994 a întrebat:

Nu va e frica de moarte? Mie mi-e frica de moarte, daca murim ca nu o sa mai existam, nu o sa mai stim de noi, nu o sa mai auzim, nu o sa mai vedem, vom fi mancati de viermi. E dureros pentru noi si pentru cei dragi. Ce viata!

27 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu, nu mi-e frica de moarte, este si ea o parte din viata. Iar eu sunt crestina si asta imi aduce o mare impacare cu moartea, care e doar o trecere, nu un sfarsit

| danay72 a răspuns:

Exista speranța de a fi înviati intr-un paradis pămîntesc care va exista după distrugerea sistemului rau de lucruri. Orice problema are o rezolvare. Ioan5:28,29. Dacă aplicăm normele biblice putem să ne bucurăm de ceea ce promite Dumnezeu.

| RAY a răspuns:

Sunt lucruri mai rele ca moartea, a trai in Romania de exemplu, nu imi este frica ca de 28 de ani traiesc in Romania, sunt invatat cu moartea, mai mult imi pare rau de cei dragi ca vor disparea definitiv

| Mario1994 explică (pentru RAY):

Aici ai dreptate, dar ma doare mult cand o sa mor sau cand mor parintii mei si nu o sa ii mai vad. Nu as suporta una ca asta. Nu e usor la nimeni...

| RAY a răspuns (pentru Mario1994):

Adriana ce sa spun toate vin degeaba ne e frica de asta, o data va veni si asta

| Mario1994 explică (pentru RAY):

... Trist.

| RAY a răspuns (pentru Mario1994):

Asa e adriana,asta e viata cu bine si ele,tu esti diferia,ti o spun sincer, ai potential, ai ratiune, inteligenta, asa incet descoperi realitatea de care multi fug, vei fi urata de multa lume

| Caro34 a răspuns:

Adriana, bucura-te de viata, uita scenariile astea triste... Pana la moarte mai este, apoi trebuie sa ne realizam scopul pentru care am venit pe lume, apoi vom vedea cum va fi... "Ce viata!" - minunata, excepționala, deosebita, care merita traita! Numai bine!

| UserRo10 a răspuns:

Am 3 teorii:
1. Murim si asta e tot. Nu se mai intampla nimic cu noi. Nu vom mai exista in nicio materie/fiinta/chestie. Doar amintirile cunoscutilor vor exista.
2. Reincarnarea, unde ne vom pastra tot ce am dobandit de-a lungul vietii
3. Ajungem in rai unde se afla toti de la inceputul omenirii

| whatevernvm a răspuns (pentru UserRo10):

Prima e foarte incurajatoare. Daca pana acum ii era frica de moarte, acum s-a linistit, si-a mai taiat o vena, ceva

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Moartea trebuie vazuta ca pe-o purificare si nu ca pe ceva rau...

| Mario1994 explică (pentru anonim_4396):

O moarte blestemata...

| DovleacTurbat a răspuns:

Nu, singura dorinta sa nu fie chinuitoare. laughing

| Victor453 a răspuns:

Nu, deloc nu ma tem de moarte, chiar daca va fi cu chinuri, oricum va veni cindva timpul, va provocare durere altora, dar macar tie o sa-ti fie usor, nu o sa mai stii nimic, si nu o sa suferi

| Alexxxxxandraxxx a răspuns:

Nu imi e teama de moarte.e ceva inevitabil si fiecare vom muri la un moment dat. Acceptati existenta. Si eu

| udrescuf a răspuns:

Nimeni nu are un raspuns exact.

| xSega a răspuns:

Sunt alte lucruri mai importante decât la a te gândi la asta

| Mario1994 explică (pentru xSega):

Nici macar nu ai cum sa nu te gandesti la moarte cand vei fi batran.

| InstructorulTauDeFitness a răspuns:

Iti aduci aminte cat erai de fericit inainte sa te nasti? Nici eu, la fel consider ca va fi si dupa moarte. Degeaba iti e frica, daca mori oricum nu vei sti ca ai murit. Mai bine streseaza-te sa traiesti bine, sa ajuti pe altii, sa lasi ceva in urma si atunci nu iti vei mai pune astfel de probleme.

| Mario1994 explică (pentru Cortex):

Îți mulțumesc mult. O să ascult

| ada92 a răspuns:

Dureros nu e, nu simți nimic, e ca si cum ai dormi. Biblia chiar compară moartea cu somnul, iar Isus a vorbit de multe ori despre cei care au murit ca si cum ei ar dormi... Ioan 11:11-14. Si cine crezi ca ar putea sa ne spună cum e dupa moarte dacă nu Dumnezeu, el vrea sa stim si noi : "Fiindcă cei vii sunt conştienţi că vor muri, dar cei morţi nu sunt conştienţi de nimic" Ecleziastul 9:5. Dumnezeu nu vrea sa ne fie frica de moarte, el ne promite ca va veni un timp cand moartea va dispărea iar cei dragi care au murit, sau chiar noi dacă am muri vom reveni la viață. Un lucru greu de crezut dar oare e imposibil pentru Dumnezeu? Revelația 21:3-5- un verset care pentru mine e foarte încurajator. Sper ca articolul urmator sa iti fie de folos https://www.jw.org/ro/invataturi-biblice/intrebari/teama-de-moarte/

| mankovskis a răspuns:

Chiar daca mi-e frica nu pot schimba destinul...Fiecare om va muri la un moment dat, e trist dar nu avem ce face.Mai bine bucura-te de viata, e singura pe care o ai.

| alethoth a răspuns:

Ce dureros va fi pentru cei dragii. Dupa o luna uita de tine si te lasa sa fii mancat de viermi.Cand trebuie sa mori, mori. Daca stii ca ai fost crestin bun, bafta sa stai cu ochii la Dumnezeu sa te rogi.Sau daca ai fost pacatos, pregateste-ti costumul de baie..veii face o baie mare in namol.
Glumesc.Nu mai crede in ce auzi la televizor.Va fii timpul cand vei afla.

| Ionut2Razvan a răspuns:

Si eu de 2 zile ma tot gandesc la asta, imi este fricasad

| Mitu10394284 a răspuns:

Nu trebuie sa ti fie frica, toti ne vom reintalni acolo sus. Va fi ca un vis