| Vernusio a întrebat:

Nu va este frica sau cum va simtiti cu gandul ca putem muri oricand si oricum,in orice fel? Viata umana e prea fragila, suntem prea firavi in legatura cu existenta noastra..Cum va simtiti cand vedeti ca moartea e la orice pas, din pacate?

15 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Normal ca nu e placut, dar nu imi e frica de moarte pentru ca stiu ca e o stare de inconștiență, iar Dumnezeu ii poate învia pe cei ascultător i în paradisul promis. Ioan5:28,29,Eclesiastul 9:5, 6,10.

| RAY a răspuns:

Esti foarte depresiva

| milan9 a răspuns:

Pentru @danay,... Omul nu e doar suflet! Sufletul NU ÎNCETEAZĂ niciodată să existe!

Iehoviştii, în mod conştient greşit, neagă dualitatea trup/suflet a omului, DEŞI CUVÂNTUL SCRIPTURII ESTE FOARTE CLAR, fără să lase posibilitate de interpretare diferită şi dubii:
"Nu vă temeţi de cei ce ucid "trupul", IAR "sufletul" nu pot să-l ucidă; temeţi-vă mai curând de acela care poate şi sufletul şi trupul să le piardă în gheena." (Matei 10, 28); - "trupul" și "sufletul" sunt prezentate ca două lucruri CATEGORIC DIFERITE!

După sfârşitul trupului, sufletul îşi va continua existenţa în veşnicie: "Şi ca "pulberea" (trupul, biologicul) să se întoarcă în pământ cum a fost, IAR SUFLETUL SĂ SE ÎNTOARCĂ LA DUMNEZEU, Care l-a dat."- Ecclesiast 12, 7;

| DeyCj a răspuns:

Nu, nu mie frică.De ce mi-ar fi când sunt conştient că după ce părasesc corpul(chiar de e dureros e doar pentru o secundă-două, apoi trece tot, deci ar merita suferinţa vs de ce aş putea face după ce aş scăpa de limitarea la 5 simţuri) o să fiu liber cu adevărat.
Personal nu mă gândesc la moarte. Dacă e să se-întâmple se întâmplă şi acum, deci nu-mi bat capu' cu asta.
Firavi....Depinde.Nu toţi suntem la fel, deci sunt oameni puternici, slabi, buni, răi, etc.Eu de exemplu simt că sunt un om puternic ce nu am frică de nimic, şi asta mă ajută foarte mult în viaţa de zii cu zii.În special la ducerea la bun sfârşit a celor propuse, fie ele şi mai puţin umane(DACĂ E CAZUL!).
Spre că tu nu ai astfel de gânduri zilnic nu?

| Superior a răspuns:

Da,dar asta e. Aproape in fiecare seara imi visez moartea.

| AvalohAlyn a răspuns (pentru Superior):

Cum adica iti visezi moartea in fiecare seara? In vis sau te gandesti la ea? Scuze, dar nu am inteles ce ai vrut sa zici.

| Mclaren12 a răspuns:

Este imposibil sa mori "oricum, oricand si in orice fel". Dupa logica asta a ta poti muri chiar acum de cancer chiar daca esti perfect sanatos sau te poate lovi chiar acum o caramida in cap chiar daca tu te afli intr-o incapere unde nu exista caramizi.

| DeyCj a răspuns (pentru Mclaren12):

„chiar daca tu te afli intr-o incapere unde nu exista caramizi."
...da există mobilier cu colţuri ascuţite, pardoseli alunecoase sau tavan de beton.
Riscul de a fi omorât sau mai rău mutilat este oriunde, dar mai bine ignori şi-ţi vezi de ale tale, părerea mea.
happy

| drutzix a răspuns:

Daca tot ce faci e sa traiesti in frica si sa te ascunzi atunci ai murit de mult.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

"Moartea e la orice pas"Mama ce profund

| leapșa a răspuns:

Ignorarea este binecuvantare.

| heracles a răspuns:

Eheee, buna intrebare, daca as fi fost, sau daca m-as fi nascut musulman, de abia as fi asteptat sa ma duc in paradis, undde alah m-ar fi recompensat cu 70 de fecioare.laughing

| heracles a răspuns:

Cum va simtiti cand vedeti ca moartea e la orice pas, din pacate? eu sunt relaxat, apropo moartea face parte din univers.Si daca chiar doresti sa-ti faci o impresie despre cum se simteau unele persoane care fentau moartea (doamna cu coasa)la orice pas citeste cartile scrise de'' Sven Hassel'' care a trecut prin al 2-lea razboi mondial.

| Supicadepui a răspuns:

Prefer oricand sa mor, chiar si in cel mai frumos moment al vietii mele. Singura rugaminte pe care o am e sa nu fie ceva dureros, cat mai scurt si la obiect.

| Mașka98 a răspuns:

Atata timp cat totul se termina o data cu moartea, chiar nu mi-e frica sa mor. Adica, cat sunt in viata sufar, sufar si iar sufar. O data cu moartea pur si simplu inceteaza tot. Te odihnesti. Nu stiu de ce m-as teme. In ziua de azi e mai greu sa traiesti decat sa mori.