| Dani_Doroga_1984 a întrebat:

"Nu vei gasi divinitatea in biserica, la fel cum nu vei gasi artistul in aparatul de radio." Cum comentati?

14 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Binenteles ca Dumnezeu nu sta intr-o cladire, ci se afla in univers de unde ne vede pe toti, in toate locurile unde ne aflam. Fapte17:24,25

Răspuns utilizator avertizat
| EmaS a răspuns:

Dumnezeu locuieste inlauntru nostru, nu intr-o cladire zidita de oameni.

Răspuns utilizator avertizat
| EmaS a răspuns (pentru Dani_Doroga_1984):

Multi oameni asimileaza astazi Biserica unei cladiri. Totusi, nu aceasta este ceea ce Biblia spune despre Biserica. Cuvantul "biserica" vine din grecescul "ecclesia" care inseamna "o adunare" sau "cei chemati". Intelesul de baza al cuvantului "biserica" nu este, iata, o clădire, ci dimpotriva este vorba despre oameni. Este chiar ironic faptul ca atunci cand oamenii sunt intrebati ce biserica frecventeaza, ei fac referire adesea la denominatiunea din care fac parte – ortodoxa, catolica, luterana, baptista si asa mai departe. De multe ori oamenii se raporteaza la o anume denominatiune sau la o cladire. Cititi Romani 16:5: "…spuneti sanatate si Bisericii care se aduna în casa lor...". Apostolul Pavel se refera aici la oamenii credinciosi ca fiind biserica si nu la cladirea in care ei se aduna.

Biserica este Trupul lui Hristos. Efeseni 1:22-23 spune: "El I-a pus totul sub picioare, si L-a dat capetenie peste toate lucrurile, Bisericii, care este trupul Lui, plinatatea Celui ce implineste totul in toti". Trupul lui Hristos este format din toti credinciosii incepand cu ziua Cincizecimii si pana la momentul Rapirii Bisericii.

Răspuns utilizator avertizat
| Mikhtarian a răspuns:

Nu,nu-l gasesti pe artist in radio, dar ii gasesti vocea si cumintele, cum prin preoti sunt date invataturi de la Dumnezeu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Spiritual vorbind cele de pe pamant sant doar o umbra vaga a celor din ceruri.pana si temperatura focului din iad este prefigurata ca fiind ata de mare, cam cat e a unui furnal incins la 1600 de grade, fata de un foc pictat.deci da.

| ΟρθόδοξηΠίστη a răspuns:

Exact.

Radiouri nu sunt peste tot, prin urmare, nu toti il pot asculta pe artist.

In acest context, il poti asculta pe artist doar acolo unde sunt radiouri, in acest caz, biserici!

Aceasta fraza este contradictorie.

Răspuns utilizator avertizat
| danut a răspuns:

Ai dreptate, Dumnezeu este intr-o biserica DOAR atunci cand cei credinciosi se aduna pentru ai da slava si cinstire.

| danut a răspuns (pentru u2irish):

"Dumnezeu este pretutindeni"
Noi crestinii NU suntem panteisti.

| Calininio a răspuns:

Exprima perfect realitatea, nu am altceva de comentat laughing