| Moisie a întrebat:

Nu vi se pare ca este culmea stupiditatii sa crezi in ceva atat de mult incat sa fii in stare sa iti schimbi viata, dar sa nu stii nimic despre ceea ce crezi?
Si aici ma refer la crestinii care il cred ca Dumnezeu pe Christos adica pe Lucifer, si astfel isi dedica toata viata Diavolului?(am spus Diavol nu pentru ca asta ar fi parerea mea, ci pentru ca asa il numeste Tatal Ceresc pe Isus Christos in Apoc.12.12)

27 răspunsuri:
| Zenithf a răspuns:

Aiurea, acolo zice ca diavolul a venit pe pamant, nu ca Iisus este diavolul. Dimpotriva, in versetul 10 zice despre Hristosul si in 11 despre Mielul (lui Dumnezeu). Deci, de unde ai ajuns la aceasta concluzie?

| Moisie explică (pentru Zenithf):

Nu o spun sa te lezez, dar vad ca iti cam lipseste capacitatea de a face conexiuni logice! Isus Christos nu a venit din ceruri, sau din ceruri a venit doar Traian basescu, ca de aia este atat de aerian? Mai este vreun personaj istoric despre care sa spuna Biblia ca a venit/aruncat din ceruri in afara de Isus?
Isus NU este "mielul lui Dumnezeu" pentru ca un miel nu se poate lauda ca a venit sa aduca oamenilor NU Pacea ci SABIA, sau nu ai citi Matei 10:34 unde scrie asta:
Sa nu va-nchipuiti ca am venit sa aduc pacea pe pamant: Am venit nu ca sa aduc pacea, ci sabia. (35) Ptr. ca am venit sa aduc dihonia intre om si tatal lui, intre fata si mama ei si intre nora si soacra. (36) Si dusmanii omului se vor gasi printre ai sai, din propria lui casa. (37) Cel ce-si iubeste mama sau tatal sau, atunci nu este demn de mine"
Asa vorbeste un miel?
Pai atunci cum vorbeste Diavolul?

| milan9 a răspuns:

Apoc.12,12 spune CU TOTUL SI CU TOTUL altceva altceva decât minciuna ieftină adusă de "întrebare".

Iată ce spune foarte clar Apocalipsa 12, 12:
"Pentru aceasta, bucuraţi-vă ceruri şi cei ce locuiţi în ele. Vai vouă, pământule şi mare, fiindcă diavolul a coborât la voi având mânie mare, căci ştie că timpul lui e scurt."

| Moisie explică (pentru milan9):

Si tu crezi ca ma contrazici dandu-mi dreptate?
Pai nu falsul Christos pe nume Lucifer este Diavolul?
Sau poate vrei sa-ti mai bag linkul ala sa vezi ca Isus Christos este numit si Lucifer, adica Diavolul?
Nu cumva Isus Christos este acela care se lauda in Apoc 1:18 ca el detine Cheile IADULUI, dar nu si ale Raiului?
Pai despre ce vorbim!

| milan9 a răspuns (pentru Moisie):

Nu este una si aceeasi persoana, si tu stii foarte bine asta.
Lumina este un simbol pentru tot ceea ce este pur si sfant. Candva, si Diavolul era un inger de "lumina" – trăind in apropierea lui Dumnezeu (asta inainte de razvratirea si caderea lui).
Dupa cadere insa nu a mai meritat comparatia cu lumina si cu Luceafarul.

Biblia este PLINA DE METAFORE, si in consecinta, foarte usor pentru unele persoane sa scoata ABERATII CRUNTE, interpretari stranii ce arata ca nu au inteles nicioadata ce inseamna "valoare metaforica" a cuvintelor.

Printre alte yeci de METAFORE, Fiul lui Dumnezeu mai este numit si "Luceafarul de dimineata" dar asta nu inseamna ca trebuie sa-L discutam pe Mantuitorul Hristos din punct de vedere astronomic... thinking

Este doar o metafora.

| Moisie explică (pentru milan9):

Tu nu vezi ca iar ma contrazici dandu-mi dreptate?
Pai nu tu spui ca si Diavolul era un inger de lumina? Pai nu asta zic si eu ...asa ca unde este problema? Evident ca dupa caderea sa in IAD unde se lauda ca a ajums Sef, el nu mai da lumina oamenilor, ci doar intuneric si mantuirea prin moarte!
Stii care este diferenta este intre "Mantuitorul" Isus care mantuieste oamenii luandu-le viata si mantuitorul Hitler care a venis sa aduca oamenilor Imaparatia de 1000 de ani?
Diferenta este ca Hitler nu mai poate lua vietile oamenilor asa cum o face Seful Iadului adica Diavolul numit Isus Christos!

| Moisie explică (pentru milan9):

Da este o metafora! Si anume una care se refera la Diavol, sau ai mai auzit tu cumva sa i se spuna Lucifer altcuiva decat lui Satana?

| milan9 a răspuns:

Nu confunda pe ingerii cazuti, pe demoni cu Fiul lui Dumnezeu.

Iata o mica parte din versetele care Îl prezintă pe Fiul lui Dumnezeu:

Coloseni 1, 16. Pentru că ÎNTRU EL AU FOST FĂCUTE TOATE, cele din ceruri şi cele de pe pământ, cele văzute, şi cele nevăzute, fie tronuri, fie domnii, fie începătorii, fie stăpânii. Toate s-au făcut prin El şi pentru El.
Coloseni 1, 17. El este MAI ÎNAINTE DECÂT TOATE şi TOATE PRIN EL SUNT AŞEZATE.

Ioan 1, 3: „Toate prin El s-au făcut; şi FĂRĂ EL NIMIC NU S-A FĂCUT DIN CE S-A FĂCUT."
Ioan 1, 4: „Întru El era viaţă şi viaţa era lumina oamenilor."

Evrei 1, 1. După ce Dumnezeu odinioară, în multe rânduri şi în multe chipuri, a vorbit părinţilor noştri prin prooroci,
Evrei 1, 2. În zilele acestea mai de pe urmă ne-a grăit nouă prin Fiul, pe Care L-a pus moştenitor a toate şi PRIN CARE A FĂCUT ŞI VEACURILE;

Miheia 5, 1: „Şi tu, Betleeme Efrata, deşi eşti mic între miile lui Iuda, din tine va ieşi Stăpânitor peste Israel, iar OBÂRŞIA LUI ESTE DINTRU ÎNCEPUT, DIN ZILELE VEŞNICIEI."

Profetul Isaia Îl numeste pe Mesia "Dumnezeu-Tare, Domn al pacii, PĂRINTE AL VEACULUI ce va sa vina’’

Daniel 7, 14: "Şi Lui I s-a dat stăpânirea, slava şi împărăţia, şi toate popoarele, neamurile şi limbile Îi slujeau Lui. STĂPÂNIREA LUI ESTE VEŞNICĂ, stăpânire care nu va trece, iar împărăţia Lui nu va fi nimicită niciodată."

Daniel 7, 27: "Iar regatul şi stăpânirea şi mărirea regilor de sub ceruri se vor da poporului sfinţilor Celui Preaînalt; ÎMPĂRĂŢIA LUI ESTE ÎMPĂRĂŢIE VEŞNICĂ şi toate stăpânirile Îi vor sluji Lui şi pe El Îl vor asculta".

| Moisie explică (pentru milan9):

Vad ca tare greu iti mai pica fisa! Chiar Fiul lui Dumnezeu este un inger cazut. Sunt atitea dovezi in Biblie ca el a cazut din cer si chiar povestea cu cei trei magi vorbesc despre aceasta cadere. El fiul, a fost aruncat din ceruri pentru ca i s-a opus lui Dumnezeu si a vrut sa-L detroneze, fapte confirmate chiar de Biblie in legatura cu Christos! Pai nu tocmai Christosul a desfintat Legea lui Dumnezeu ca semn de impotrivire? Nu tot Christosul este acela care este slavit ca Dumnnezeu in bisericile dedicate lui Dumnezeu, asta nu este detronare?
Ce naiba ai de nu vezi absolut nimic? Te-o fi orbit "dumnezeul" veacului acesta asa cum scrie in Biblie?
Tu esti orb la minte? Prorocii Biblici se refera la un Messiah, adica la un UNS intr-o functie de leader ca cea de rege, iar dulgherul Isus nu a fost UNS in nicio functie, iar faptul ca s-a uns pe degete cand s-a sters la dos, nu se pune, sau cum judeci? Pai tu nu stii ca exista un personaj istoric la fel ca si Isus care spre deosebire de Isus, A FOST UNS CA REGE, si recunoscut de poporul evreu ca fiind acel Messiah profetit de proroci?
Asa ca despre ce vorbim?
Indrugi intr-uzna minciuni de parca ai fi o sluga a Tatalui Minciunii! Nu ti-e frica ca vei da socoteala odata in fata lui Dumnezeu pentru ca minti si il urmezi pe potrivnicul lui Dumnezeu?

| milan9 a răspuns (pentru Moisie):

Ce trei magi se refera la caderea ingerilor rai nu la Fiul lui Dumnezeu, Falsificator al adevarului ce esti...

| milan9 a răspuns (pentru Moisie):

Confunzi lucrurile!

Iata de ce:
Hristos este în Sfânta Scriptură singurul numit în sens propriu şi distinct FIU AL LUI DUMNEZEU!
Este o diferenţă ca de la cer la pământ între DUMNEZEU FIUL pe de parte, existent din veşnicie şi CREATOR al tuturor lucrurilor, şi "creaţia" Sa pe de altă parte!

În toată Biblia expresia "întâiul născut" se referă la un fiu din aceeaşi "familie", de aceeaşi "natură" cu ceilalţi din respectiva familie: dacă e vorba de fiu al lui Iacov e din "familia" lui Iacov, daca e "fiu" dintr-un regn animal atunci e de ACEEAŞI NATURĂ CU SPECIA RESPECTIVĂ şi nu om sau altceva, dacă e numit fiu al lui Faraon înseamnă ca este fiu ŞI NU CREATURĂ "meşterită" de faraon!

Şi pe acelaşi raţionament, dacă Hristos este în Sfânta Scriptură singurul numit în sens propriu şi distinct FIU AL LUI DUMNEZEU, înseamnă că e de ACEEAŞI NATURĂ CU TATĂL "FIULUI"!

| Moisie explică (pentru milan9):

Problema este ca in Sfanta Scriptura nu scrie niciunde ---si nici prorocii nu prorocesc faptul ca Isus o va lasa gravida pe propria sa mama ca din acea sarcina sa se nasca tot el Diavolul, asa ca in VT nu este vorba Christos ci de un om care a fost UNS in functia de Rege si recunoscut ca fiind acel Messia prorocit de proroci!

| Moisie explică (pentru milan9):

Pai este evident ca Isus Christos este de aceeasi natura cu Tatal Sau, pentru ca Tatal sau era chiar el insusi!
Sau vrei sa te cred pe cuvant ca Isus a lipsit din Treime cand Treimea a violat o virgina si a lasat-o gravida?

| Moisie explică (pentru milan9):

Eu cred ca tu esti aiurit rau de tot!
Pai nu cei trei Magi au fost aceia care s-au dus sa-l gasesca pe Isusul cazut din cer?
Pai la ce dracu se umbla dupa Craciun cu Steaua (care a cazut)?
Sa-l fi profetit cei 3 Magi pe Gigi Berbecali?
Hai ma las-o cu minciuna ca pute rau de tot...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu. Mi se pare mai stupid sa bati campii pe net.

| Moisie explică (pentru anonim_4396):

Bravo, sa stii ca e vremea sa iti iei frumusel portia de gris cu laptic si sa te duci la culcare, ca la varsta ta copii se culca devreme ca sa creasca mari!

| Moisie explică (pentru anonim_4396):

Si mie mi se pare tot o stupizenie sa vorbesti fara sa stii ce vorbesti!

| 2Low a răspuns:

In situatia aceasta te pierzi pe tine ca si caracter/persoana pe drum.

| Moisie explică (pentru 2Low):

De cand persoanele care spun adevarul si il pot argumenta cu dovezi, isi pierd caracterul, iar sarlatanii care mint si excrocheaza lumea nu se pierd pe drumul minciunii care duce catre nicaieri?

| 2Low a răspuns (pentru Moisie):

Nu ai pus problema asta.
Eu unul nu inteleg calugarii.O viata ai si stai si o pierzi in nestire si neputinta si in bataia de joc a preotilor. Urzeala trafaletelor prosteste multa lume. Daca oamenii sunt dispusi sa faca schimbari radicale in viata lor pentru ca asa le impune o credinta, o carte(modificata si remodificata) treaba lor.
Cei care zici tu ca spun adevarul merg pe drumul minciunii si invers.

| xJuliusx a răspuns:

Apocalipsa 12.12: "De aceea, bucuraţi-vă, ceruri şi voi care locuiţi în ceruri! Vai de voi, pământ şi mare! Căci diavolul s-a coborât la voi cuprins de o mânie mare, fiindcă ştie că are puţină vreme."
Am citat mai sus Apoc.12.12
Unde il numeste Tatal Ceresc pe Iisus Christos "Diavol"? Ai pus aceasta intrebare din rea credinta sau ai inteles gresit versetul?

| Moisie explică (pentru xJuliusx):

Pai mai stii tu vreun personaj biblic care a fost trimis din ceruri pe pamant in afara de Isus Christos?
Sau iti imaginezi ca personajul principal al Biblie crestine este cioflingarul Purandel?
Este foarte clar ca cel azvarlit pe pamant este Diavolul, iar tot in Biblie la Ioan 8; 44 vezi ca pe Diavol il poti recunoaste prin faptul ca este mare ucigas de oameni si Tatal Minciunii, fapt confirmat de realitatea istorica care ne arata ca Biserica lui Christos este cea mai criminala institutie mafiota din istoria umanitatii si ca aceasta religie sa bazeaza absolut numai pe MINCIUNA, si asta este normal pentru ca este de fapt religia Tatalui Minciunii!

Parerea mea este ca mai bine fiecare sa stea in banca sa, sa creada si sa nu creada in ceea ce doreste. Adica ce rost are? Oricum nimeni nu asculta! Eu unul am incetat sa critic crestinii =D. Mai bine fa si tu ca mine si nu mai iti da interesul. Fiecare face ceea ce doreste. Si nu e prea frumos sa insulti ceva la care o persoana tine. Eu spun asta fiin de o parte neutra.

Sa te lamuresc. Eu nu stau in Romania, ci stau in Germania. Ca sa mai iti zic un lucru, eu sunt ateu. Prefer sa nu cred intr-un asa zis zeu. Problema este ca unii cand isi vad atacata propria parere incep sa imprastie cu noroi in jurul lor, cum ar fi cazul tau. Eu unul nu ti-am insultat gandirea, ba din contra, raspunsul tau cred ca ti se aplica tie. Eu prin raspunsul meu vreau as iti transmit ca nu trebuie sa schimbi parerea cuiva, deoarece oricum nu vei ajunge la un consens. Putin sunt cei care sunt open-minded si sunt in stare sa asculte parerea altuia. Majoritatea nu te vor asculta. Nu vreau sa imi iei raspunsul in semn de rau, nu vreau sa "mai imprastii cu noroi" si cu cuvinte inutile. Scuza-ma daca ti-am insultat "europa" ta civilizata plina de oameni educati, unde cei ca mine nu au ce cauta. Macar incearca sa nu mai insulti, pentru inceput. Lasa-i pe ceilalti sa isi dea seama singuri sau sa traiasca o viata in indiferenta; pana la urma, fiecare isi schimba singur decizia, alaturi de micile influente externe.

| Moisie explică (pentru LinuxXx):

Mesajul tau desi scris cu bun simt are macar mari 2 greseli, si anume ca tu uiti ca TPU este un site pentru copii si tineri care inca nu au o parere clara despre religie si tot asa cum sunt prozeliti care doresc sa ii atraga pe calea minciunii si a diavolului, trebuie sa fie si oameni care sa le explica ca in ziua de azi credinta nu are valoare si ca mult mai important in viata este sa STII decat sa crezi, iar eu le ofer aceasta alternativa anti religioasa. si a doua mare greseala este ca tu ca si un om format in Ro, ai o pozitie egoista carenu cunoaste ce este aia "spirit civic"!
Ai dreptate cand spui ca locuiesti in Germania s bu ca traiesti in Germania pentru ca a traii inseamna a fi integrat in societate si nu doar a locui!

Scuza-ma, pentru frima parte, recunosc, a fost greseala mea.
Pentru a doua parte a argumentului tau te contrazic. Eu sunt de mult timp plecat, si sunt foarte bine integrate in societate. Doresc doar sa iti spun ca eu am vazut diferite grimase pe fetele adultilor pentru aceste pareri, si pe cele ale tinerilor foarte influentati de parinti si biserica. Eu nu sunt egoist, iti spun asta nu ca sa ma laud, dar eu donez lunar o suma maricica de bani doar in scopuri caritabile. Imi place sa indrum oamenii, sa ii sfatuiesc cu lucrurile prin care am trecut eu, dar pana intr-un anumit punct. Cand discutia incepe sa devieze, si sa raneasca persoana respectiva trebuie sa te opresti, nu multi sunt in stare sa faca fata unui argument extrem de sincer. Eu spun ca pentru inceput, daca ai dori sa schimbi mentalitatile multor oameni cu privire la religie, sa incerci sa gasesti niste cuvinte mai usor de suportat. Aceasta este doar critica mea constructiva; daca este buna sau nu, asta ramane la decizia ta. Problema este ca parintii nu isi indruma copii spre carti de stiinta, documentare, studii, deoarece acestea mi-au schimbat si mie mentalitatea. Am vazut cum multe studii au dovezi si argumente, cum ei arata totul si spun ceva cand stiu clar, in acelasi timp observand ca Biblia si alte scrieri religioase nu au logica. Sunt si multe scrieri religioase, din care daca extragem esenta buna, n-i se arata un drum al intelepciunii si a unei vieti cinstite; acestea nu sunt in totalitate ilogice. Imi pare bine ca pot purta o discutie sincerca cu tine.

| FloWhiteCloud a răspuns:

Eu cred ca ceea ce este cu adevarat absurd este faptul ca majoritatea crestinilor cred orbeste in tot ceea ce li se spune, fara sa-si puna anumite intrebari... de aceea ma regasesc astazi sa fiu mai mult de partea ateilor decat de cea e crestinilor, pentru ca ei sunt cei care isi pun intrebarile corecte, si isi dau seama ca ceva nu este asa cum se spune, ajungand sa nu mai creada in Dumnezeu. Eu am fost crestina, dar mi-am pus anumite intrebari si am cautat raspunsuri pana le-am gasit. Acum cred cu adevarat in El, si mi-am dat seama ca ni s-au spus multe minciuni in legatura. Daca vrei sa mai vorbim despre asta poti sa-mi trimiti un mesaj in privat, mi-ar face placere happy