| AvalohAlyn a întrebat:

Nu vi se pare grea si trista viata asta,adica daca stam si ne gandim putem sa murim sau sa suferim oricand,oricum si in orice fel. Oricand poate sa vina un accident, o boala sau sa murim din diverse cauze.Viata e firava,plapanda, vulnerabila.
De ce este asa? De ce a creat-o Dumnezeu asa?
Voi cum va simtiti cand vedeti cand de vulnerabila e viata?

13 răspunsuri:
| ania a răspuns:

Nu mi se pare tristă chiar dacă de multe ori e greu, viața e plăpândă vulnerabilă, poate inteveni oricând o boală un accident etc.
Eu am ales să=mi dăruiesc viața lui Dumnezeu, cred că Mântuitorul Hristos a murit pentru toate păcatele mele și mi=a curățit sufletul de ele și orcând alege El să mă mute de aici, eu merg la Tatăl meu care mă iubește cel mai mult.

| Celcestietot a răspuns:

Nu Dumnezeu a creat viața așa, ci omul a făcut-o așa. Eu chiar înțeleg că ești supărat și că nu mai vrei sa fie viața așa de grea pe toate planurile, dar dacă analizezi atent Biblia sau dacă o citești de la inceput, îți vei da seama că nu este de vina Dumnezeu pentru răutatea asta din lume. Chiar îți recomand dacă ai timp, să citești Biblia.

| HerculePoirot a răspuns (pentru Celcestietot):

Din pacate nici Biblia nu mai este ce a vrut sa fie la origini.Multe pasaje au fost traduse sau reinterpretate gresit strict pentru a induce omul de rand in eroare.Nu zic ca e gresita in totalitate, dar are multe lacune reprezentand interesele Bisericii care de mii de ani tine omul intr-un intuneric total si intr-un dogmatism de nedescris.

| Celcestietot a răspuns (pentru HerculePoirot):

Așa este.

| Holiday a răspuns:

Tocmai de aia nu-i inteleg pe astia ca tine care se plang toata ziua in loc sa se bucure de viata, asa scurta cum li se pare. Ba mai mult, multi prefera sa-si faca singuri viata de rahat in ideea ca vor primi niste bonusuri dupa moarte...

| mentholinks a răspuns:

"Ia viata în pla nu în piept"

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Din viata scapa cine exista doar doua directii inainte sau sus sti tu unde https://www.youtube.com/watch?v=t7cCDvSrZ0w

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Chiar si dupa ce citesti Biblia adica Sfanta Scriptura iti dai seama ca viata e de rahat.

| TamplaruAnisoara a răspuns:

Pentru copiii lui Dumnezeu toate amărăciunile sunt dulci.
Pentru a experimenta asta va trebui sa devii un copil al lui Dumnezeu. Si n-o să-ți para rău!
In plus vei afla pe cont propriu răspunsuri la întrebările tale.

| Helper07 a răspuns:

Noi am creat-o asa indepartandu-ne de Dumnezeu. Astazi stim doar sa dam vina pe El pentru viata pe care o traim cu gandul ca El ar trebui sa fie bun si sa ne trateze ca pe niste regi cand de fapt El e Regele.

| Daniel323 a răspuns:

Cu cat te vaiti mai mult cu atat mai mult atragi rahat in viata ta.Este legea atractiei pe care n-ai inteles-o.

| HerculePoirot a răspuns:

Dumnezeu este Totul,El este mai presus decat dualitatea astea dogmatica de bine si rau. Fara rau omul nu ar reusi sa ajunga sa cunoasca iubirea si puritatea adevarata,deci ii putem spune un "rau necesar". Omul trebuie sa treaca prin greutatile vietii, sa vada, sa experimenteze, sa injure, sa pacatuiasca ca sa ajunga la starea de pura spiritualitate in urma careia va ajunge sa il simta pe Dumnezeu Tatal.In textele evanghelice este infatisata intalnirea lui Iisus cu un om care muncea in ziua sfanta de Sabat si caruia Mantuitorul i-a spus:"Omule, fericit esti tu daca stii cu adevarat ceea ce faci acum incalcand regula stricta a Sabatului adica a zilei in care nu se munceste.Insa ia aminte,caci daca nu stii cu adevarat aceasta,atunci esti blestemat pentru ca incalci legea sfanta!".De aici reiese faptul ca, desi omul incalca regula sfanta de a nu munci in ziua respectiva, o face constient si asta il va determina sa se caiasca, sa ceara iertare, sa se roage ceea ce il va duce mai aproape de El.Lumea in care traim acum este rezultatul unei decaderi totale spirituale a omului de rand si in niciun caz vina lui Dumnezeu. Uite-te nu mai curand pe acest forum cata rautate, cata aroganta, cata ignoranta, fiecare crede ca cunoaste totul si se crede superior...
Iti doresc o zi buna si sa fii binecuvantat si nu iti pierde speranta in Dumnezeu!happy

| HenryPericol a răspuns:

Pari cam depresiv...
Câți ani ai? Dacă ești tânăr traieste-ți viața, dacă ești bătrân traieste-ți viața.
Viața e frumoasa atât timp cat stii sa ti-o croiesti și sa o țevi cu lucruri pozitive.