| anonim_4396 a întrebat:

Nu vi se pare o blasfemie sa ziceti ca il cunoasteti pe dumnezeu, ca aveti o relatie personala cu el, ca vorbeste cu voi, ca stiti ce gandeste, ce o sa faca, ce n-o sa faca, ce va cere sa faceti, ce nu va cere sa faceti si alte lucruri de genu asta? Nu vi se pare ca zeul vostru prea seamana cu ce vreti voi sa credeti despre el? Nu aveti un zeu comun, aveti un zeu personal, pe care l-ati facut sclavul vostru. Acest zeu face exact ce ii cereti si este exact cum vreti voi sa fie chiar daca biblia va contrazice.

18 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Nu, pentru ca Domnul Isus ne promite prin Cuvantul Sau:,, Iată Eu stau la uşă şi bat. Dacă aude cineva glasul Meu şi deschide uşa, voi intra la el, voi cina cu el, şi el cu Mine.,,
,, 5 Nu vă mai numesc robi, pentru că robul nu ştie ce face stăpânul său; ci v-am numit prieteni, pentru că v-am făcut cunoscut tot ce am auzit de la Tatăl Meu.,,
,, Când va veni Mângâietorul, Duhul adevărului, are să vă călăuzească în tot adevărul; căci El nu va vorbi de la El, ci va vorbi tot ce va fi auzit şi vă va descoperi lucrurile viitoare.

14 El Mă va proslăvi, pentru că va lua din ce este al Meu şi vă va descoperi.
15 Tot ce are Tatăl este al Meu; de aceea am zis că va lua din ce este al Meu şi vă va descoperi,,.

| adulahfaapdoøjadjal a răspuns (pentru EmaS):

Degeaba dai copy-paste cu citate de 3 lei de prin biblie pe care nimeni nu le intelege.

| BlackFuneral a răspuns (pentru adulahfaapdoøjadjal):

Ai mare dreptate.Cica e mare crestina dar vineri cand trebuia sa fie la Biserica sa treaca peste masa ea era pe TPU si isi imbogatea playlist-ul

| EmaS a răspuns (pentru adulahfaapdoøjadjal):

Sunt cele mai relevante cuvintele lui Dumnezeu. Ele au valoare.Degeaba eu ti-as spune ca Il simt pe Domnul prezent in inima mea ca imi raspunde la rugaciuni, ca asculta glasul meu, cererile mele, ca tu nu ai putea sa intelegi.Insa cuvintele lui Dumnezeu au valoare.

| EmaS a răspuns (pentru BlackFuneral):

In primul rand la biserica mea vineri seara nu se tine program, in al doilea rand cine estii tu sa ma judeci.In al treilea rand tu de ce nu erai la biserica?

| BlackFuneral a răspuns (pentru EmaS):

1Doamna/Domnisoara Ema nu cred ca vreo biserica nu are program vinerea adica in vinerea aia nu se canta prohodu sau ce se canta
2Nu te judec nu ma intereseaza parerea ta si ce faci tu.
3Nu eram, eram pe net. Aaa si biserica se scrie cu "B"

| Esperança a răspuns:

Mie mi se pare ca tu esti doar un troll si ma gandeam sa iti dau si un trofeu pentru asta:
http://www.google.ro/......tp?/imgres r:11, s:0, i:84

Răspuns utilizator avertizat
| Raniia a răspuns:

Deseori intalnim oameni care permit diluarea sau chiar coruperea caracterului lor frumos din cauza unui comportament gresit sau unui tratament urat la care au fost supusi.Intotdeauna trebuie sa dam dovada de un caracter frumos dupa cum ne invata Cuvantul:''Nu va conformati standardelor acestei lumi, ci ingaduiti-I lui Dumnezeu sa va transforme printr-o schimbare radicala a modului de gandire''.

| ZK a răspuns:

Nu e chiar asa.Crestinii îl consideră pe dumnezeu altfel, nu asa.Doar cei prefacuți fac acest lucru. Cei cu adevarat credinciosi asculta cuvantul lui si se roaga lui pentru mulțumire si slăvire.
PS:Eu sunt ateu dar cred ca sa fac crestinii.

| Arrum a răspuns:

Aceasta intrebare este o intrebare delicata totusi nu trebuie sa generalizam. Daca cineva gandeste intr-un fel asta nu inseamna ca toti oamenii gandesc la fel. Totusi nimeni nu poate spune cu exactitate ce gandeste Dumnezeu sau ce o sa faca El. Uneori sunt doar presupuneri care pot duce la ratacire. Dumnezeu nu este asa cum ne imaginam noi ca este. El este mult mai profund si mai intelept. Deaceea nimeni nu-l poate cunoaste cu exactitate.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Si de asta nu-ti tihneste tie marele dejun si nu poti dormi noaptea? nu ti se pare ca-ti dardaie chilotii de frica,? fiindca acest Dumnezeu iti cere sa traiesti dupa anumite norme, ce-ti garanteaza o viata sanatoasa, si sigura? si linistita? ca tu vrei sa traiesti dupa bunul plac si nu suporti regulile? nu ma mira de pilda ca scade populatia tarii cata vreme sexul oral a inlocuit cu mult pe cel normal, iar a manca rahat oriunde chiar si pe TPU a inlocuit de, muuuult o vorbire si comunicare frumoasa, respectuoasa si ajutatoare.nu ti se pare ca exagerezi acordand atata atentie unui Dumnezeu in care nu crezi? poate te cheama dabija si noi nu stim? fiindca numa atunci te-ar f. e grija de credinta si de Dumnezeul crestinilor sau al oricui? ia analizeaza-te si vezi ce om esti? ori uitate in oglinda si vezi; esti om?

| anyia a răspuns (pentru anonim_4396):

Ti se pare ca asta-i limbaj de crestin!? Ca tot sariti in stanga si-n dreapta cu sfintenie, liniste si pace sufleteasca...
A fi om nu inseamna a fi crestin. Chestia asta presupune ascultarea opiniilor altor persoane fara sa le sari in cap. Deschideti ochiiwinking

| ateuNEGATIV a răspuns:

Poate face sex sti ca pocaitele se autointutileaza miresele domnului? domnu are multe mirese mai ales virgine bine cand ajung la el sunt babe
http://teoria-evolutionista.blogspot.com/

| unbaiatanonim a răspuns:

Custom God laughing

| Muwz a răspuns:

Da, ai dreptate, e ca si cum ne-am fi personalizat zeul, sa ii cerem dorinte, sa ne ajute. Funda?

| Preotul a răspuns:

Deci dintre toti ateii tu vorbesti cel mai aiurea sincer. Dumnezeu nu este doar un zeu ci si prietenul nostru daca noi il ascultam si ne rugam Lui

| adulahfaapdoøjadjal a răspuns (pentru Preotul):

De ce ar vrea o fiinta supranaturala cu puteri infinite (si inexistenta desigur) sa fie prietena cu tine?